PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζευγάρωμα pterophylum scalarae


fighterfish
30-09-03, 22:09
Λοιπόν...
Εχω ένα ζευγάρι p.scalarae (με τις ρίγες "zebra" έχω ακούσει να τα λένε), στα 130 λίτρα μαζί με κάποια corydoras και μια πιτσιρίκα betta που είχε ξεφύγει απο το ψάρεμα προηγούμενων ημερών και την είχα αφήσει μέσα.
Μόλις μείναν μόνα τους (υπήρχε και ένα τρίτο αρσενικό που το δέρνανε αλλα το έδιωξα σε άλλο ενυδρείο) κάναν αυγουλάκια πάνω σε ένα τεράστιο και γεμάτο άλγη φύλλο Hygrophila siamensis.

Η πρώτη τους φορά τα πουλάκια μου, και φυσικά δεν περίμενα τίποτα (και λογω άλγης). Οντως την άλλη μέρα τα είχαν φάει. Τώρα αυτά τα φάγαν, τα corydoras δεν ξέρω αλλα προς το παρών δεν έχει σημασία.

Ηθελα την εμπειρία μελών που τυχόν έχουν πετύχει αναπαραγωγή τώρα τελευταία:

α) Εχω ακούσει οτι η σκληρότητα παίζει ρόλο, ειδικά στην αρχή που είναι τα αυγά. Είμαι στο KH περίπου 8 - 10, to GH δυστυχώς δεν έχω τεστ αλλα θα είναι υψηλό και αυτό λογικά.

b) Απο PH 7,5 - 7,75 όσο περιπου και της βρύσης.

Με τέτοιες συνθήκες υπάρχει ελπίς ή να το ξεχάσω καλύτερα ;

Επιπλέον ...
Πρόσθεσα μια λάμπα energy saver η οποία έχει κίτρινο φως. (Ομολογώ οτι δεν το περίμενα, άσπρη δεν έπρεπε να είναι ; )
Τέλος πάντων... απο την ώρα που την έβαλα ο αρσενικός λες και έχει κολλήσει κάτω απο αυτήν...
Στο μεταξύ ψιλοκυνηγάει την θηλυκιά, χωρίς να τη χτυπάει όμως και όχι συνέχεια...
Τώρα είναι νορμάλ αυτό ;
Η "περιοχή" του δεν έχει τίποτα, είναι η μπροστά γωνία του ενυδρείου...

pavlos
01-10-03, 14:25
pare me tilefono exo bgalei xiliades skalaria.

mpampis
01-10-03, 18:52
Μην τον παρεις τηλέφωνό. Καλήτερα να τα γραψει εδω τα μάθω και εγώ :) :) :)

fighterfish
01-10-03, 19:39
ωραίος...
:)

dont worry θα τα γραψω και εγω αν πάει καλά...