PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλάτι ? ? ?


kassianhv
30-09-03, 08:35
Ισχύει ότι στο ενυδρείο γλυκού νερού (το δικό μου ειναι 300 Lt, και φιλοξενεί 32 ψαράκια όλα μικρά ακόμα) χρειάζεται να προσθέτω κάθε βδομάδα περίπου μισή κουταλίτσα αλάτι; Αν ναι σε τι χρειάζεται; Παίζει ρόλο το είδος του αλατιού (π.χ. Χοντρό, που είναι λιγότερο επεξεργασμένο και διαλύεται πιο αργά...);

george
30-09-03, 09:37
Πολλοι βαζουν αλατι για διαφορους λογους....δεν νομιζω να το χρειαζεσαι ΙΜΟ.
Αν θελεις παντως μπορεις να χρησιμοποιησεις τυροκομικο αλατι ή αλατι ειδικο για ενυδρεια και οχι μαγειρικο αλατι που εχει προσθετα ροης.
Προσοχη στις δοσεις γιατι αν βαλεις πολυ θα υπαρχει προβλημα.

salcon
30-09-03, 10:58
Γραψε στο search αλατι και θα σου δειξει πολλα και ενδιαφεροντα παλαιοτερα ποστ και πιστεψε με θα μαθεις αρκετα.

vagos1
30-09-03, 22:13
Πάντως εγώ παιδιά σε 100 λίτρα περίπου ρίχνω κάθε 1-2 μήνες 1,5 κουταλιά σούπας μαγειρικό που το έχω και εύκολο από την γυναίκα ,αυτο που έχω παρατηρήση είναι σε ξιφοφόρους και molly κάνει πολύ καλό για fungy σε πτερύγια η στο στόμα.
Αυτά έχω δει στο δικό μου ψαράδικο.

kassianhv
01-10-03, 08:46
Μήπως γι' αυτό τα πτερύγια και η ουρά της θηλυκιάς μου ξιφοφόρου δεν είναι σε καλή κατάσταση (χωρισμένα σε 2-3 μέρη, σαν φαγωμένα). Παρεπιπτόντως χθες επιτέλους της βρήκα νέο ταίρι. Η ίδια όμως έχει μεγαλώσει πάρα πολύ τους τελευαίους σχεδον 3 μήνες, οπότε η διαφορά μεγέθους τους είναι τόσο αισθητή... Θα έχουν δυσκολία να γίνουν ζευγάρι; Τι μπορώ να κάνω;

ASCCO1
02-10-03, 20:43
Δεν νομιζω οτι θα εχεις κανενα προβλημα να ζευγαρωσουν. αν βεβαια η θυληκια δεν ειναι μεγαλης ηλικιας.
το αλατι καλο κανει γενικα σε ολα τα LIVEBEARERS , το αλατι που πουλιεται << για ενυδρεια γλυκου νερου>>
και οχι το μαγειρικο.

Giorgos
02-10-03, 21:43
Και πρέπει να τονιστεί ότι, αν είναι να βάζεις αλάτι, βάζουμε μετά από αλλαγή νερού και όχι κάθε βδομάδα και μόνο αρκετό για να συμπληρώσουμε την ποσότητα που αφαιρέσαμε κατά την αλλαγή νερού.
Μάλλον αυτό θα εννοούσες λέγοντας κάθε βδομάδα.