PDA

Επιστροφή στο Forum : H E L P ! ! ! Τραυματισμένο Οράντα


kassianhv
26-09-03, 10:28
:shock: Χθες το πρωί διαπίστωσα ότι ένα από τα δυο οράντα μου ήταν τραυματισμένο πάνω από το αριστερό του μάτι. Σκέφτηκα ότι μπορεί κάπου απλά να είχε σκιστεί, αλλά αργότερα διαπίστωσα ότι ένα από τα δύο τιγρόψαρα που έχω του επιτίθονταν στο ίδιο σημείο. Το έβγαλα και το μετέφερα προσωρινά σε μια γιάλα, με σκοπό να του ανανεώνω καθημερινά το νερό με νερό του ενυδρίου, για τρεις μέρες, μέχρι να μεταφέρω και αυτό και τον αδερφό του και τα δυο χρυσόψαρα σε κάποιον φίλο :P που διατηρεί μη τροπικά ψάρια γλυκού νερού.

Προτείνεται να κάνω κάτι άλλο για να βοηθήσω να επουλωθεί η πληγή του; Διαπίστωσα ότι και στο άλλο οράντα είναι ελαφρώς ταλαιπωρημένο τα λέπια του, μάλλον ξανά από τα τιγρόψαρα...

Παρακαλώ βοηθείστε με άμεσα , δε μπορώ να έχω ζωντανά που υποφέρουν στο σπίτι μου...

polleni
26-09-03, 13:57
Πολύ απλό. Γυρνάς είτε τα τιγράκια είτε τα χρυσόψαρα στο pet shop. Εναλλακτικά, παίρνεις και ένα δεύτερο μικρό ενυδρείο και τα χωρίζεις. Μαζί πάντως δεν πάνε με καμμία δύναμη. Εκτός από όλα τα άλλα τα μεν είναι κρύου νερού (χρυσόψαρα) τα δε τροπικά.

Ολα αυτά υποθέτοντας ότι μιλάς για τα κοινά τιγράκια (Barbus tetrazona, ασημί περίπου ρομβοειδές σώμα με 5 κάθετες γραμμές). Αυτά εδώ δηλαδή : www.malawicichlidhomepage.com/haps/tiger_barbs.html

kassianhv
26-09-03, 14:10
Tα χρυσόψαρα και τα οράντα θα τα δώσω όπως είπα τη Δευτέρα :( :( σε κάποιον φίλο που έχει ενυδρίο κρύου νερού. Μέχρι τότε όμως, κάτι για να βοηθήσει τον μικρό μου τραυματία;

Τα τιγρόψαρα που έχω είναι τα πράσινα ... Θα μου δημιοργήσουν όμως αφού απομακρύνω τα οράντα πρόβλημα και με τα αγγελόψαρα, τα γκουράμι τα γκάμπι ή το μονομάχο :? ; Η μόνη λύση είναι να τα δώσω πίσω στο Pet-Shop :?:

koulio
26-09-03, 14:25
κοιτα τα τιγρακια ειναι νευρικα/παιχνιδιαρικα ψαρια , ζουν σε κοπαδια και εχουν το συνηθειο να τσιμπολογουν ψαρια κυριως με μακρια πτερυγια/ουρες (βλεπε μονομαχους)

καλο θα ειναι να τα γυρισεις πισω ή να παρεις ενα κοπαδι απο 8 ατομα και πανω ωστε να "βγαζουν" την νευρικοτητα τους αναμεσα στα μελη του κοπαδιου

polleni
26-09-03, 14:36
Μια και είναι σε γυάλα οπότε δεν υπάρχει θέμα καταστροφής του βιολογικού φίλτρου, θα σούλεγα να βάλεις κάτι που να περιέχει methylene blue για να αποφύγεις κατά το δυνατόν δευτερογενείς μολύνσεις στο σημείο της πληγής. Εφόσον θα αλλάζεις καθημερινά το νερό, πρόσθετε και νέο φάρμακο μετά την κάθε αλλαγή. Κράτησέ το έτσι για 5 μέρες και μετά σταμάτησε το φάρμακο (συνεχίζοντας τις αλλαγές νερού). Σε μία εβδομάδα θα πρέπει να είναι αρκετά καλύτερα ή και εντελώς καλά (δεν ξέρω και πόσο είναι το βάθος της πληγής). Δεν θυμάμαι ποιά είναι τα προϊόντα που περιέχουνε methylenε blue αλλά θα τα βρεις στο topic "Ασθένειες" (κύττα τις λίστες με τα προϊόντα των εταιρειών). Αν κάποιο μέλος γνωρίζει, ας πει κάποιο τέτοιο προϊόν.

johnny98130
26-09-03, 15:13
To methylene blue trihydrate περιέχεται στο Furan-2 το οποίο ειναι πολυ αποτελεσματικό αλλά και απαγορευμένο στα ζώα που χρησιμοποιούνται στην τροφική Αλυσίδα του ανθρώπου.

polleni
26-09-03, 21:27
Για 5 λίτρα δεν μπορώ να σου ζυγίσω.. που μένεις ;; Το Furan περιέχει και νιτροφουραντοϊνη αν δεν κάνω λάθος ;; Για σκέτη προφύλαξη μου φαίνεται πολύ...

kassianhv
29-09-03, 09:12
Αν προσθέσω τα "Barbus tetrazona, ασημί περίπου ρομβοειδές σώμα με 5 κάθετες γραμμές" θα γίνουν ομάδα με τα πράσινα τιγρόψαρα που έω προς το παρόν στο ενυδρίο; Εξασφαλίζω έτσι ότι θα είναι λιγότερο επιθετικά ή αντί να επιστρέψω δυο ψαράκια θα πρέπει να επιστρέψω 8 αφού μου πελεκίσουν ό,τι κινείται μέσα στο ενυδρίο

polleni
29-09-03, 10:38
Αν δεν βρεις πράσινα βάλε από τα ασημί ή τα πορτοκαλί. Κάνουν κοπάδι όλα μαζί και κυνηγάνε το ένα το άλλο..

kassianhv
29-09-03, 13:02
Ευχαριστώ. Τα Οράντα τα έδωσα σήμερα σε φίλο που διατηρεί ενυδρείο με ψάρια κρύου νερού. Είχε σχηματιστεί επιθηλιακός ιστός πάντως από το τραύμα. Ελπίζω να πάνω όλα καλά εκεί.

Ο συζυγούλης μου επιμένει να κρατήσουμε τα δύο χρυσόψαρα (κρύου νερού) στο τροπικό ενυδρίο μια και ήταν τα πρώτα που πήραμε, όσο και αν του μεταφέρω τις συμβουλές των φίλων του GAB. Να επιμείνω και να τα δώσω εκεί που έδωσα και τα οράντα ή να τα αφήσω στο τροπικό ενυδρίο μας. Ποια είναι τα βασικά επιχειρήματα για να τα δώσουμε;

BILAS
29-09-03, 13:16
Ειναι μια καλη αφορμη για ενα ακομη ενυδρειο Κρυου νερου.
Πως σου φενεται αυτη η ιδεα :?: :?: :wink: :wink: :wink:

polleni
29-09-03, 13:41
Είναι ψάρια κρύου νερού. Αλλο να περνάνε κανονικά τον χειμώνα και νάχουνε ζέστη 2-3 μήνες τον χρόνο και άλλο να περνάνε όλη τους την ζωή σε συνθήκες ελαττωμένου οξυγόνου / αυξημένου μεταβολισμού και με συγκατοίκους με τους οποίους κάθε "επικοινωνία" αποκλείεται.

Στις συνθήκες αυτές είναι επιρρεπή σε πολλές ασθένειες τις οποίες κανονικά δεν θα εμφάνιζαν.

Επίσης θέλουν πολύ μεγάλους όγκους νερού (κατ' ελάχιστον 50 λίτρα ανά ψάρι) για νάχουνε κανονική ανάπτυξη. Με λίγα λόγια, δύο από αυτά θέλουνε 100 λίτρα κατ' ελάχιστον.