PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ


kostastsod
01-04-11, 06:53
έχω ένα ενυδρείο που στρώνει από 18 Φεβρουαριου. Το ph είναι οκ το gh εντάξει η th εντάξει αλλά no3=100 και no2 λίγω παραπάνω από 5.
Γιατί δεν πέφτει;;;;; δεν ρίχνω πολύ φαγητό και πολλές μέρες τα αφηνω και νηστικά!!!!! Έκανα και αλλαγές νερού 3 μεγάλες (πάνω από 30 με 40 λίτρα). Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;;:(

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 07:33
καλημερα φιλε μου και καλο μηνα...
το ενυδρειο μαλλον δεν το εχεις στρωσει σωστα...καλο θα ηταν να ζητουσες μπολι που ειναι η πιο αξιοπιστη λυση;)
βαλλε αγγελια ολο και καποιος θα βρεθει στην περιοχη που εισαι

kostastsod
01-04-11, 07:41
έχω βαλλει αγγελία αλλά στα Τρίκαλα που είμαι δεν έχω βρει!!!!!

drak7family
01-04-11, 07:43
έχω ένα ενυδρείο που στρώνει από 18 Φεβρουαριου. Το ph είναι οκ το gh εντάξει η th εντάξει αλλά no3=100 και no2 λίγω παραπάνω από 5.
Γιατί δεν πέφτει;;;;; δεν ρίχνω πολύ φαγητό και πολλές μέρες τα αφηνω και νηστικά!!!!! Έκανα και αλλαγές νερού 3 μεγάλες (πάνω από 30 με 40 λίτρα). Τι άλλο μπορώ να κάνω;;;;:(

δηλαδη το στρωνεις και εχεις και ψαρακια μεσα?

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 07:46
εχεις διαβασει τα υπομνηματα με τους αρχαριους??
αν οχι διαβασε τα θα σε βοηθησουν πολυ

kostastsod
01-04-11, 07:53
είχα βάλει 2 χρυσόψαρα αφού είχα στρώσει και ήταν εντάξει οι τιμές. Ξαφνικά όμως ανέβηκαν. Τώρα τι κάνω;;; Τα υπομνήματα τα έχω διαβάσει. Έχω χρόνια ενυδρεία αλλά πρώτη φορά μου έτυχε!!!

Sotiris7
01-04-11, 07:56
Ίσως να μην είχε στρώσει σωστά πριν βάλεις τα άλλα ψαράκια, με αποτέλεσμα να μην μπόρεσε το φίλτρο σου να διατηρήσει την βιολογία του όταν έβαλες τα ψαράκια σου μέσα.

Ίσως να έβαλες μαζεμένα τα ψαράκια σου

Ίσως διάφορα.

Τώρα, ξεκίνα να κάνεις αλλαγές νερού. άνε μία αρκετά μεγάλη αλλαγή άμεσα, και μετά καθημερινές μικρότερες αλλαγές.

Αν δεν βρεις μπόλι από κάποιον φίλο, τότε απλά θα καθυστερήσεις να στρώσεις σωστά το ενυδρείο σου. Τις τιμές του νερού σου, θα τις κρατάς χαμηλές (ΝΟ2 και ΝΟ3) με τις αλλαγές.

Για ΝΗ3/ΝΗ4 δεν μας είπες τίποτα όμως........... τι αμμωνία έχει το ενυδρείο;;;

kostastsod
01-04-11, 08:03
0.010 ppm είναι η αμωνία.
Ψάρια δεν έχω. Μόνο 2 χρυσόψαρα έβαλα αφού είχε στρώσει για να βοηθήσουν στο στρώσιμο επειδή έχουν ισχυρότερο ανοσοποιητικό.
Κια το κακό είναι ότι τα άλλα ενυδρεία είναι ήδη στρωμένα με άγρια και αν τα βάλω μέσα θα τα φάνε!!!!Χθές που έκανα μια αλλαγή 30 λίτρα περίπου έριξα και πάλι λίγα βακτηρίδια του εμπορίου. Δυστυχώς μπόλι δεν βρίσκω. Ούτε στο pet shop έχει.!!!

Sotiris7
01-04-11, 08:07
Ποια άλλα ενυδρεία;;;;;;;;;

Αν έχεις και άλλα ενυδρεία που είναι στρωμένα, γιατί δεν παίρνεις μπόλι από κάποιο από τα φίλτρα σου;;;;;

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;;;;;; Γιατί το ότι άλλαξες 30 λίτρα, δεν είναι και απαραίτητα μεγάλη αλλαγή......... αν για παράδειγμα αλλάξω εγώ 30 λίτρα στο δικό μου, είναι σαν να αλλάζω το 5% του νερού του ενυδρείου............

Όταν λέμε για μεγάλη αλλαγή, μιλάμε για 60-70% του νερού του ενυδρείου........

drak7family
01-04-11, 08:09
πες λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου οπως λιτρα φιλτρο φυτα κτλ

kostastsod
01-04-11, 08:18
τα άλλα είναι θαλασσινά ενυδρεία!!!!

Τ φυτά πρόσφατα τα έβαλα μέσα καθώς περίμενα παραγγελια από την σιγκαπούρη. Τα φυτά είναι :
Java Fern (5 ρίζες)
Anubias nana (5 ρίζες)
Pellia (5 bunch)
Είναι μικρά όμως ακόμη.
Το υπό στρώσιμο ενυδρείο είναι 100 λίτρα
To φίλτρο έχει μέσα 1 ενεργό άνθρακα, 2 σφουγγάρια, τύρφη και μακαρόνι siporax. Την δευτέρα θα βάλω και co2.
Έβαλα μόνο 30 λίτρα γιατί δεν έχω που να ετοιμάσω 70 ή 80 λίτρα νερού!!!
Καμία έξυπνη και "οικονομική ιδέα" γιατί τα οικονομικά δεν πάνε και πολύ καλά!!!!
:-?

drak7family
01-04-11, 08:23
τι φιλτρο εχεις εσωτερικο η εξωτερικο?

Sotiris7
01-04-11, 08:23
Πολύ λίγων τα οικονομικά πάνε πολύ καλά αυτή την περίοδο............ :D

Αφού τα άλλα είναι θαλασσινά, άσε......... μην παίρνεις από εκεί μπόλι..........:D :D :D

Τι φίλτρο έχεις στο υπό στρώσιμο ενυδρείο;;;;;;;;

Όσο για τις αλλαγές νερού, το πολύ πολύ, κάντες σε δύο στάδια...... δύο φορές από 30 λίτρα.

kostastsod
01-04-11, 08:31
το φίλτρο είναι εσωτερικόhttp://www.reptilica.gr/images/products/0/0c/15864_0_Ferplast-Bluwave-05-Innenfilter.jpg περίπου αυτό με τα υλικα που ανέφερα παραπάνω. Είναι της aquamarine!!!
Έχω κάνει ήδη 3 αλλαγές νερού από 30 λίτρα κάθε 4 μέρες μέχρι στιγμής!!!!!
-------------------------
http://www.happypets.ro/images/poze_produse/filtru_bluwave_03.jpg
περισσότερο μοιάζει με αυτό!!!

drak7family
01-04-11, 08:37
κανενος τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα αλλα εγω θα τολμησω να σου προτεινω να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρακι οπως αυτο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2174
κινεζακι που κανει καλα την δουλεια του και οικονομικο.
ετσι και χωρο κερδιζεις και βιολογια καλυτερη!;)

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 08:42
δεν εχεις ειπαμε αλλο ενυδρειου γλυκου ε???
αν το εχεις τωρα χωρισ ψαρια θα αργησει να στρωσει...
αν και το 0,1 αμμωνια ειναι αμελητεο αν δεν κανω λαθος

kostastsod
01-04-11, 08:58
δεν έχω άλλου γλυκού νερού!!!!!
μέσα έχω 2 χρυσόψαρα!!! φαγητό δεν ρίχνω πολύ συχνά γιατί θα χειροτερέψει η κατάσταση!!!
Για άλλο φίλτρο δεν το βλέπω!!! χθες έβαλα 30 λίτρα νερό και λίγα βακτήρια. θα το αφήσω μέχρι την κυριακή να δουλεψει χωρίς να ταϊσω και βλέπουμε!!!
αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας βοηθήσει.
(δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θαλασσινά και έχω με το γλυκό νερό. Ποιος θα το πιστευε!!!!)
-------------------------
ph 7,2-7,6
ch 6-10
no3 100
no2 5-10
Γι αυτό ανησυχώ

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 08:59
δεν έχω άλλου γλυκού νερού!!!!!
μέσα έχω 2 χρυσόψαρα!!! φαγητό δεν ρίχνω πολύ συχνά γιατί θα χειροτερέψει η κατάσταση!!!
Για άλλο φίλτρο δεν το βλέπω!!! χθες έβαλα 30 λίτρα νερό και λίγα βακτήρια. θα το αφήσω μέχρι την κυριακή να δουλεψει χωρίς να ταϊσω και βλέπουμε!!!
αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ας βοηθήσει.
(δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θαλασσινά και έχω με το γλυκό νερό. Ποιος θα το πιστευε!!!!)
-------------------------
ph 7,2-7,6
ch 6-10
no3 100
no2 5-10
Γι αυτό ανησυχώ
εγω στην θεση σου θα εβγαζα τα χρυσοψαρα και θα ξανα εστρωνα με βακτηρια...
αν και το εχω επιχειρησει και δεν ειχαν πεσει οι τιμες εντελως..οι τιμες επεσαν οταν μπολιασα

kostastsod
01-04-11, 09:01
το μπολι θα ηταν ιδανικό αλλά δεν βρίσκω. έβαλα αγγελία αλλά ανταπόκριση καμία.

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 09:04
το μπολι θα ηταν ιδανικό αλλά δεν βρίσκω. έβαλα αγγελία αλλά ανταπόκριση καμία.
υπομονη τοτε και βακτηρια....ο πετσοπας σου δεν ξερει κανεναν να σου συστησει για να παρεις μπολι?

kostastsod
01-04-11, 09:14
δυστυχώς δεν τον νοιαζει και πολύ. βακτήρια θέλει να πουλάει!!!

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 09:22
ποσα λιτρα εχεις???
εγω πειραματιζομενος και χωρις να λεω οτι ειναι σωστο αυτο που εκανα δεν ειχα ψαρια ομως στο ενυδρειο εριχνα παραπανω βακτηρια απο οσο ελεγε

kostastsod
01-04-11, 09:24
100 λιτρα!!!

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 09:29
για αρχη εγω θα εβγαζα τα χρυσοψαρα...εφοσον εχεις ενυδρεια και μαλιστα θαλασσινα:smt060 δεν θα εχεις την αγωνια του να βαλεις ψαρια οποτε μπορεισ να το ψαξεις λιγο;)

Plakas
02-04-11, 22:11
...Κια το κακό είναι ότι τα άλλα ενυδρεία είναι ήδη στρωμένα με άγρια και αν τα βάλω μέσα θα τα φάνε!!!!......!!

:-? Στα θαλασσινά φοβασε οτι ειναι άγρια τα ψάρια και θα φάνε τα χρυσόψαρα ρε Κώστα? ....Αν δεν ήταν άγρια θα το δοκίμαζες???? :rolleyes:

manos_samos
03-04-11, 00:07
καταρχην δεν χρησιμοποιουμε χρυσοψαρα για το στρωσιμο.. μετα τι θα τα κανεις???? τυρφη και ναθρακα γιατι εχεις στο φιλτρο?? βγαλτα βαλε περισοτερο βιολογικο υλικο.
σταματα να ριχνεις βακτηριδια, ειναι πεταμενα λεφτα και κανε 40% αλαγη νερου καθημερινα.. και ταιζε τα ψαρια σου γιατι θα σου πεθανουν απ την πεινα..
το co2 αστο προς το παρον και προσπαθησε να δημιουργησεις καλες συνθηκες για τα ψαρια...

delta66
03-04-11, 00:22
Εχει προσβαση καποιος αλλος (ιδιως μικρης ηλικας) στο ενυδρειο?

Αber
03-04-11, 10:12
ναι οντως. ο φιλος καατι δε μας λεει, δε βαζει τα χρυσοψαρα στα θαλασσινα επειδη ειναι αγρια τα ψαρια???????????? μηπως τα test ειναι ληγμενα? μηπως ειμαι καποιας αγνωστης ταυτοτητος εταιρειας? μηπως τα 100λτ ειναι λιγα για τα χρυσοψαρα? και αφου εισαι εμπειρος πως το εκανες αυτο? μετα τα θαλασσινα θελησες να στησεις γλυκο με χρυσοψαρα? περιεργα μου φενονται ολα αυτα

vaspiou
03-04-11, 10:19
ναι οντως. ο φιλος καατι δε μας λεει, δε βαζει τα χρυσοψαρα στα θαλασσινα επειδη ειναι αγρια τα ψαρια???????????? μηπως τα test ειναι ληγμενα? μηπως ειμαι καποιας αγνωστης ταυτοτητος εταιρειας? μηπως τα 100λτ ειναι λιγα για τα χρυσοψαρα? και αφου εισαι εμπειρος πως το εκανες αυτο? μετα τα θαλασσινα θελησες να στησεις γλυκο με χρυσοψαρα? περιεργα μου φενονται ολα αυτα


ΘΕΟΣ !!! απλα!

kostastsod
04-04-11, 07:24
Παίδες χαλαρώστε. Έχω πάνω από 15 χρόνια που ασχολούμαι με τον χώρο. Απλά πάντα είχα θαλασσινό ενυδρείο. Δεν μου δημιουργήθηκε ποτέ πρόβλημα και είναι η πρώτη φορά. Φίλε "Plakas" σε καμία περίπτωση δεν θα τα τοποθετούσα μέσα στο ενυδρείο γιατί ο gallagher θα τα αφανίσει!!!
Φίλε "Αber" δεν βλέπω που είναι το περίεργο!!!! Τα χρυσόψαρα είναι μόνο 3 και τα έβαλα αφού είχε στρώσει το ενυδρείο. Ξαφνικά ανέβηκαν οι τιμές και γι αυτό άρχισα να ρωτάω!!!! Τα test δεν είναι λιγμένα!!! Τι άλλο???? Τι άλλο??? Α: στο γλυκό δεν έχω και τόση εμπειρία πάντα θαλασσινά είχα!!!
Απλά ξεκίνησα το θέμα γιατί δημιουργήθηκε το πρόβλημα αφού το έστρωσα!!!
Δεν είναι ανάγκη τόση καχυποψία!!!!!
Ευχαριστω για τις απαντήσεις:D!!!!!

stav
04-04-11, 07:56
[QUOTE=kostastsod;573426]
(δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θαλασσινά και έχω με το γλυκό νερό. Ποιος θα το πιστευε!!!!)
-------------------------

ΚΑΝΕΝΑΣ.

spykan2
04-04-11, 09:01
Φιλε καλημέρα και απο μένα

Στο ενυδρείο που έχεις το καρχαρια είναι θαλασσινο;Εκτος και αν εγω δεν γνωρίζω πως υπάρχουν galaher και για θαλασσινά.....

kostastsod
04-04-11, 09:04
O gallagher οχι. Είναι στημένο εδώ και 3 με 4 χρόνια σε γλυκό νερό.

Sotiris7
04-04-11, 09:16
Μα δεν είπες ότι δεν έχεις άλλο γλυκού νερού και γι αυτό δεν μπορείς να πάρεις μπόλι;;;;:confused: :rolleyes: :confused: :rolleyes: :confused: :rolleyes:

kostastsod
04-04-11, 09:19
Το ενυδρείο με τον καρχαρία είναι στο πατρικό μου το οποίο το προσεχει ο αδερφος μου στα Γιάννενα. Δεν πάω προσωρινα για καποιους λογους και ως εκ τουτου δεν μπορω να παρω μπολι. Αν μπορούσα θα έβαα αγγελία;;;;;
χαλαρώστε λίγο ρε παιδια!!!!
Ας σοβαρευτούμε λίγο!!!! :o

spykan2
04-04-11, 09:25
φιλε σε αλλο post σου λες πως έχεις 2000λτ με τον καρχαρια και 500 φυτεμένο....αυτα με τι φιλτρα τα έχεις?
Από αυτα δεν μπορεις να πάρεις μπόλι....
-------------------------
Οπ... sorry φιλε τωρα το ειδα το post

Οποότε αν δεν παιζει μπόλι απο δικά σου τότε αλλαγες

kostastsod
04-04-11, 10:02
ευχαριστώ παίδες!!!!