PDA

Επιστροφή στο Forum : N4505 - 120L Vivarium


N4505
31-03-11, 20:02
Μετά από αποχή 2 χρόνων, ξεκίνησα επιτέλους το vivarium που ήθελα..
Πίσω αριστερά υπάρχει χώρος για κάποια φυτά, δεν ξέρω όμως τί ακόμα.. Προτάσεις δεκτές :p


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt31-n4505-vivarium_120l-viv1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt31-n4505-vivarium_120l-viv2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt31-n4505-vivarium_120l-viv3.jpg

Για τον κενό χώρο που έχω αφήσει δεξιά υπάρχουν κάποια σχέδια, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Stay tuned.. :smt030

On_Klik
31-03-11, 21:24
Εγω Γιατι Το Βλεπω Ετοιμο;Μπραβο Φιλε, Πολυ Ωραιο.
Καλη Συνεχεια...Μου Αρεσει Να Τα Βλεπω,
Ειναι Κατι Που Δεν Θα Καταφερω Να Φτιαξω...

kwstas_original
31-03-11, 21:43
Αψωγο!
Αλλα πρεπει να γεμισει και η πλατη...υπομονη!

Τι παιζει με το fogger σου??
Εχεις αυτο που μπαινει εξωτερικα και περνει δικη του φιαλη με νερο βγαζωντας τον ατμο απο σωληνακι απο οτι βλεπω?
Εχεις καποιο λινκ??

frits
31-03-11, 21:45
Πολύ όμορφο. :)
Πες μας για το fogger, κι εγώ θα ήθελα να μάθω πως λειτουργεί

Raven
31-03-11, 23:53
Νασο, απο τα πιο ομορφα,φυσικα και ατμοσφαιρικα στησιματα τετοιου ειδους που εχω δει. Υποκλινομαι +-3
Θα στο ξαναπω : το χεις βρε μπαγασα !! το χεις με 1000 το aquascaping στο αιμα σου. Ασε τα παλουνταριουμ και στησε ενα φυτεμενο για τους διαγωνισμους.
(Κριμα που-ξερω, δεν εχεις χρονο να ασχοληθεις ). Ειμαι σιγουρος οτι αν το αποφασισεις και ασχοληθεις θα φερεις διακρισεις.
Οι υπολοιποι παρτε μαθηματα.. ενα ξυλο και 3 πετρες εβαλε το ατομο και εφτιαξε οτι πιο φυσικο εχω δει τωρα τελευταια !

Γιώργος Κ
01-04-11, 06:06
Αυτό ηθελα να πω .... Με προλαβε ο Αλεξ ... Το εχεις παιδι μου ... Προχωρα!!!!! :p:p

Πανεμορφο!!!! :smt060

N4505
01-04-11, 07:43
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.. :)



Τι παιζει με το fogger σου??
Εχεις αυτο που μπαινει εξωτερικα και περνει δικη του φιαλη με νερο βγαζωντας τον ατμο απο σωληνακι απο οτι βλεπω?
Εχεις καποιο λινκ??

Το θέμα fogger δεν το έψαξα αρκετά και μάλλον το χρυσοπλήρωσα.. Πήρα αυτό (http://www.google.gr/search?q=venta+ultrasonic&hl=el&rlz=1C1GGGE_enGR410&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=oV2VTcuKKIfKswaur62uCA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBoQ_AUoAQ&biw=1111&bih=566) από ebay και πήγε περίπου 90€ με τα μεταφορικά + ένα μετατροπέα απο 220V σε 120V που έκανε γύρω στα 15€. Δεν με πειράζει όμως, μετά από 2 χρόνια χωρίς ενυδρείο μάλλον έκανα αρκετή οικονομία.. :smt033



Νασο, απο τα πιο ομορφα,φυσικα και ατμοσφαιρικα στησιματα τετοιου ειδους που εχω δει. Υποκλινομαι +-3
Θα στο ξαναπω : το χεις βρε μπαγασα !! το χεις με 1000 το aquascaping στο αιμα σου. Ασε τα παλουνταριουμ και στησε ενα φυτεμενο για τους διαγωνισμους.
(Κριμα που-ξερω, δεν εχεις χρονο να ασχοληθεις ). Ειμαι σιγουρος οτι αν το αποφασισεις και ασχοληθεις θα φερεις διακρισεις.
Οι υπολοιποι παρτε μαθηματα.. ενα ξυλο και 3 πετρες εβαλε το ατομο και εφτιαξε οτι πιο φυσικο εχω δει τωρα τελευταια !

Σ'ευχαριστώ Αλέξανδρε και επιφυλάσσομαι στο προσεχές μέλλον για φυτεμένο.. Ακόμα το φτιάχνω το νέο ενυδρείο.. :D Αυτό είναι το παλιό μου, το οποίο έχει το απαράδεκτο πλάτος των 30cm, και απλά είπα να το αξιοποιήσω και να πειραματιστώ λίγο..
Η γνώμη μου είναι οτι τον κυρίαρχο ρόλο (δυστυχώς) παίζουν τα υλικά που έχει ο καθένας διαθέσιμα πριν ξεκινήσει.. Άρα θέλει πολύ χρόνο και υπομονή για ψάξιμο ή πολύ χρήμα! Άσε, 30€ είχα δώσει θυμάμαι μόνο για λίγες seiryu..:rolleyes:

leonm
01-04-11, 08:02
Απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!:p

lucy
01-04-11, 08:51
:smt060

eimaste aR21rwstoi
01-04-11, 08:57
μπραβο πολυ ωραιο...
τελικα με απλα και λιγα υλικα μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ ωραιο και φυσικο

iliaspanagiotou
07-04-11, 17:55
Απλό και καθαρό τα σέβη μου.

N4505
08-04-11, 18:21
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια +-3+-3+-3

Πάνος
10-04-11, 15:09
υ-π-ε-ρ-ο-χ-ο!!! :p

Γιαννης Μ5
10-04-11, 15:11
Πολυ ομορφο στησιμο.:smt038:smt038:smt038

kostasz87
26-04-11, 10:49
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα...οι πέτρες είναι φοβερές...

xLoMoc
26-04-11, 14:28
πανεμορφο πραγματικα.Ειδικα αυτο το συννεφακι καπνου.

giannisqq
26-04-11, 15:32
πανεμορφο!!αν βαλεις και αλλο νερο δεν επιτρεπει να μπει και κανενα ψαρακι?

N4505
26-04-11, 15:43
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σχόλια +-3


πανεμορφο πραγματικα.Ειδικα αυτο το συννεφακι καπνου.

Οντως η ομίχλη είναι τρελό κόλλημα από κοντά, δίνει και κίνηση που του λείπει..
Σύντομα θα μπει γυάλινο pipe (inflow) για να μπαίνει χαμηλά και διακριτικά.
-------------------------
πανεμορφο!!αν βαλεις και αλλο νερο δεν επιτρεπει να μπει και κανενα ψαρακι?

Ευχαριστώ! Φυσικά μπορεί αλλά για ψαράκι θα έλεγα τουλάχιστον το μισό ενυδρείο.
Επίσης με ένα φίλτρο μόνο θα μπορούσε κάποιος να βάλει και χελωνάκι, βατραχάκι κτλ

kingrim
26-04-11, 17:21
ειναι φοβερο το ενυδρειο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 ερωτησεις

α) υγρασιες στον χωρο εχεις???
β) το νερο σου τι σκληροτητες εχει
γ) ''λεκεδες-σταγωνες'' στο μπροστα τζαμι και στα πλαινα δεν κανει ολη αυτη η υγρασια????`

N4505
26-04-11, 17:48
ειναι φοβερο το ενυδρειο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 ερωτησεις

α) υγρασιες στον χωρο εχεις???
β) το νερο σου τι σκληροτητες εχει
γ) ''λεκεδες-σταγωνες'' στο μπροστα τζαμι και στα πλαινα δεν κανει ολη αυτη η υγρασια????`

Ευχαριστώ!!
α) Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά ούτως ή άλλως σε ημιυπόγειο μένω και έχω λίγη υγρασία. Πάντως δεν νομίζω να επιβαρύνει περισσότερο από ένα ενυδρείο.
β) νερό βάζω από Α/Ο και στο fogger και στο vivarium για να μην μένουν λεκέδες από άλατα στο τζάμι. Στην αρχή είχα βάλει νερό βρύσης στο fogger και άφηνε λίγα άλατα..
γ) ένα περίεργο πράγμα το τζάμι διατηρείται στεγνό και καθαρό. :D
Αν δεν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας δεν θολώνει καθόλου :p

imichal
26-04-11, 21:17
υπέροχο !!

N4505
04-07-11, 00:44
update..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt31-n4505-vivarium_120l-011cs.jpg

Το δέντρο είναι μια μικρή φτελιά που είχα πάρει απο την έκθεση Κηφισιάς και είναι εκεί για πειραματικούς λόγους.. :D
Προς το παρόν πάει καλά πάντως.. :rolleyes:

tsoum
04-07-11, 00:51
Δεν το είχα δει αυτό στην αρχή! Πολύ όμορφο! Συγχαρητίρια!

Το δεντρακι εχει πολύ πλακα! Δεν θα έχει πρόβλημα με το πολύ νερό όμως; Παρε μινι ιτια :p :p !! Εγω θα μικραινα λίγο το ενα απο τα δυο νησακια, ωστε να είναι λιιιγο μεγαλύτερο το πέρασμα. Επίσης, το δεντρακι θα το εβαζα σε ποιο ψηλό σημείο, γυμνο απο "χορτάρι" γύρω γύρω! Οπως είναι δηλαδή, απλα το σηκωνεις και προσθετεις αυτο το ομορφο χαλικάκι!

Με το μαυρο φόντο μου φαίνονταν καλύτερο. Πιο εντονες αντιθέσεις στα χρώματα και πιο φυσικο! Καποιο ζωντανο δεν έβαλες τελικά; Με την κορυφη της ρίζας, εχεις σκεφτεί να κανεις κάτι;

Γιώργος Κ
04-07-11, 00:59
:smt030:smt060:smt049:smt038:smt055

Πολυ ομορφο!!! :smt023

Dimis
04-07-11, 01:04
Υπεροχο!!!

ntak
04-07-11, 01:11
Παρα πολυ ομορφο κ τελειο !!! Συγχαρητηρια !! :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

GiWrGoS198
04-07-11, 11:52
Πάρα πολύ ωραίο !

N4505
04-07-11, 11:55
Δεν το είχα δει αυτό στην αρχή! Πολύ όμορφο! Συγχαρητίρια!

Το δεντρακι εχει πολύ πλακα! Δεν θα έχει πρόβλημα με το πολύ νερό όμως; Παρε μινι ιτια :p :p !! Εγω θα μικραινα λίγο το ενα απο τα δυο νησακια, ωστε να είναι λιιιγο μεγαλύτερο το πέρασμα. Επίσης, το δεντρακι θα το εβαζα σε ποιο ψηλό σημείο, γυμνο απο "χορτάρι" γύρω γύρω! Οπως είναι δηλαδή, απλα το σηκωνεις και προσθετεις αυτο το ομορφο χαλικάκι!

Με το μαυρο φόντο μου φαίνονταν καλύτερο. Πιο εντονες αντιθέσεις στα χρώματα και πιο φυσικο! Καποιο ζωντανο δεν έβαλες τελικά; Με την κορυφη της ρίζας, εχεις σκεφτεί να κανεις κάτι;

Σ'ευχαριστώ φίλε μου, να 'σαι καλά!
Το δεντράκι είναι ήδη σχεδόν 2 μήνες μέσα και αναπτύσσεται κανονικά, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Είναι μέσα με το γλαστράκι του και φροντίζω να αερίζεται αρκετά με το ανεμιστηράκι που έχω βάλει στο καπάκι. Οπότε καταλαβαίνεις οτι αν το σηκώσω λίγο θα φαίνεται το γλαστράκι και δεν λέει..
Ζωντανά δεν σκοπεύω να βάλω γιατί θέλω ελευθερία κινήσεων.. Μπορεί να μου'ρθει ανα πάσα στιγμή να το ξηλώσω και να το στήσω εντελώς διαφορετικά. :D Ούτως ή άλλως είναι υπόθεση μισής ώρας το πολύ..
Για την κορυφή της ρίζας θα μπορούσα με ένα dremel να κάνω κάτι αλλά δεν θα έλεγα οτι με ενοχλεί ιδιαίτερα.


:smt030:smt060:smt049:smt038:smt055

Πολυ ομορφο!!! :smt023
Υπεροχο!!!
Παρα πολυ ομορφο κ τελειο !!! Συγχαρητηρια !! :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε καλά! :p
-------------------------
Πάρα πολύ ωραίο !

Σ'ευχαριστώ φίλε μου!

kingrim
04-07-11, 11:58
εχω παθει πλακα απλα respect

halvas69
04-07-11, 12:06
Νάσο δεν παίζεται, έργο τέχνης έγινε, εύγε :)

nickos13
04-07-11, 12:27
ερωτευτηκα vivarium......χεχε :smt060 :smt049 :smt081 μπραβο παντως πολυ ωραιο.... :smt038:smt038:smt038 τι σκοπευεισ να βαλεις μεσα?

Σπύρος Μ
04-07-11, 13:47
φιλαράκι είναι πραγματικό έργο τέχνης.. :)
ΜΠΡΑΒΟ σου.. ;)

kwstas_original
04-07-11, 14:29
Αληθεια...που εχεις βρει αυτο το ωραιο χαλικακι?:D

N4505
04-07-11, 17:14
εχω παθει πλακα απλα respect
Νάσο δεν παίζεται, έργο τέχνης έγινε, εύγε :)
φιλαράκι είναι πραγματικό έργο τέχνης.. :)
ΜΠΡΑΒΟ σου.. ;)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε καλά!

ερωτευτηκα vivarium......χεχε :smt060 :smt049 :smt081 μπραβο παντως πολυ ωραιο.... :smt038:smt038:smt038 τι σκοπευεισ να βαλεις μεσα?

Ευχαριστώ φίλε μου, δεν θα βάλω τίποτα εκτός από φυτά.. :grin:

Αληθεια...που εχεις βρει αυτο το ωραιο χαλικακι?:D

Στην πρώτη μάντρα που ρώτησα για γκρι χαλίκι.. :D
Δυστυχώς δεν ρώτησα τί είναι αλλά έχει μία πολύ ελαφριά πράσινη απόχρωση.

nicpapa
04-07-11, 17:34
Παρα πολύ καλό... :rolleyes:

beat89
04-07-11, 23:53
Παρα πολυ ομορφο.Βαλε κ αλλες φωτο να το θαυμασουμε.:)

N4505
05-07-11, 09:58
Παρα πολύ καλό... :rolleyes:
Παρα πολυ ομορφο.Βαλε κ αλλες φωτο να το θαυμασουμε.:)

Ευχαριστώ παιδιά! Θα βάλω κι άλλες φωτο σύντομα ;)

tepe
05-07-11, 10:03
απλα δεν υπάρχει δεν υπαρχει!!!
:rolleyes:
θελω και εγω

N4505
06-07-11, 13:11
απλα δεν υπάρχει δεν υπαρχει!!!
:rolleyes:
θελω και εγω

Ευχαριστώ φίλε μου! Γιατί δεν φτιάχνεις ένα? :rolleyes:
Αυτό που δεν υπάρχει είναι η ευκολία στησίματος και συντήρησης, σε σχέση με ένα φυτεμένο ενυδρείο..
Φυσικά δεν θέλω να συγκρίνω ανόμοια πράγματα και είμαι της άποψης οτι όσο πιο δύσκολο είναι κάτι, τόσο μεγαλύτερη ικανοποίηση προσφέρει.
Αλλά είναι ό,τι πρέπει αν έχεις κανένα παλιό ενυδρείο που κάθεται..

delta66
06-07-11, 19:06
Γιαυτο οταν ξαναστησεις με το καλο κανενα, να τραβηξεις καμια φωτο κατα το στησιμο ;)

Συγχαρητηρια και παλι.

N4505
07-07-11, 07:35
Γιαυτο οταν ξαναστησεις με το καλο κανενα, να τραβηξεις καμια φωτο κατα το στησιμο ;)

Συγχαρητηρια και παλι.

Σωστός.. :smt023
Σ'ευχαριστώ delta66!

AQUA PURA
09-07-11, 08:20
Ντροπή μου...:rolleyes: που δεν έχω δώσει συγχαρητήρια εδώ και καιρό για αυτό το αριστούργημα…;) εκπληκτικό φίλε μου….:smt041

N4505
09-07-11, 18:40
Ντροπή μου...:rolleyes: που δεν έχω δώσει συγχαρητήρια εδώ και καιρό για αυτό το αριστούργημα…;) εκπληκτικό φίλε μου….:smt041

Σ'ευχαριστώ Αντώνη, να'σαι καλά!

iliaspanagiotou
26-08-11, 19:12
Τι έγινε τελείωσε το φίλμ;;;; υποσχέθηκες και άλλες φωτογραφίες, ξεχάστηκες!!!!!

N4505
29-08-11, 21:48
Τι έγινε τελείωσε το φίλμ;;;; υποσχέθηκες και άλλες φωτογραφίες, ξεχάστηκες!!!!!

Ωχχ έχεις δίκιο.. :D
Μόλις βρω λίγο χρόνο θα βγάλω και θα ανεβάσω μερικές ;)
-------------------------
https://lh4.googleusercontent.com/-EtBoacGiRsw/TlvcD8tNysI/AAAAAAAAAQw/mdCZbSl4aQk/s720/IMG_4533s.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-bOMpFzf7DFU/TlvcKH9tBUI/AAAAAAAAAQ4/8eDZpkxoI5o/s720/IMG_4547s.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-MzdmI8Tv-c8/TlvcEctUboI/AAAAAAAAAQ0/i296NpG3DlM/s720/IMG_4543_1s.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-Op9q7mPZT7o/TlvcDFxRjbI/AAAAAAAAAQs/3XgDdwThemQ/s720/IMG_4544s.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-ZKwgaEg973Y/TlvcMm2YuGI/AAAAAAAAARA/VRwT5TROznA/s720/IMG_4552s.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-TWy0isv7SSs/TlvcL87zPvI/AAAAAAAAAQ8/krkV-n4Tpok/s720/IMG_4556s.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-tfQvYcdToKk/TlvcSCyeSuI/AAAAAAAAARI/L-dBCKPSbSM/s912/IMG_4560s.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-W4RctGj18WM/TlvcQmvKeuI/AAAAAAAAARE/7FdH_eLOlgo/s912/IMG_4559s.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-w_0xEHp6wu0/TlvkDI3Q0jI/AAAAAAAAARg/0tuxmKkrzfg/s800/IMG_4567s.jpg

Η καημένη η φτελιά πέρασε δύσκολες μέρες όσο εγώ καλοπερνούσα στις διακοπές.. :D

Από δική μου βλακεία έμεινε και τις 10 μέρες χωρίς fogger και με το ανεμιστηράκι να δουλεύει κανονικά,
με αποτέλεσμα να στεγνώσει και να χάσει το περισσότερο φύλλωμά της καθώς και να χαλάσει και λίγο η moss..

Η βλακεία που έκανα ήταν οτι φεύγοντας, αφού γέμισα το δοχείο του fogger, πάτησα κατα λάθος ένα κουμπάκι που έχει για να θερμαίνει την ομίχλη.
Με αυτή την λειτουργία χρειάζεται περισσότερα watt απ'ό,τι άντεχε ο μετατροπέας που είχα (220V σε 110V) με αποτέλεσμα να τον κάψει..
Εντωμεταξύ, μέχρι να έρθει ο καινούργιος μετατροπέας, περάσαν άλλες 15 μέρες, στις οποίες την ψέκαζα αρκετά συχνά όμως.

Τώρα έχει αρχίσει να ανακάμπτει και μόλις βγάλει καινούργια φύλλα θα της ρίξω και ένα ελαφρύ κουρεματάκι γιατί το χρειάζεται.. :D

tsilojohn
29-08-11, 22:23
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! :smt118:smt118:smt118

Με το καπακι τι εχεις κανει?

GiWrGoS198
29-08-11, 22:26
ΤΕΛΕΙΟ !!!!

N4505
29-08-11, 23:07
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! :smt118:smt118:smt118

Με το καπακι τι εχεις κανει?

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.. Με το καπάκι τίποτα, απλά το έβγαλα για τις φωτογραφίες..
Μια που το ανέφερες όμως, σκέφτομαι αφού ανακάμψει πλήρως το δέντρο, να κάνω μία δοκιμή και χωρίς καπάκι (με σταδιακή προσαρμογή). Σε ξένο φόρουμ με πληροφόρησαν οτι ακόμα η hc cuba για παράδειγμα, μπορεί να προσαρμοστεί σε ανοιχτό vivarium.. Με το fogger λογικά να δουλεύει πιο συχνά. :rolleyes:


ΤΕΛΕΙΟ !!!!

Γιώργο σ'ευχαριστώ, να'σαι καλά :)

iliaspanagiotou
30-08-11, 09:52
Καλύτερα να μην γράψω τι κάνω όταν βλέπω την κατασκευή σου.....:smt018:smt118
Επιτέλους ξεκίνησε το bonsai να χρησιμοποιείται.
Ζήλεψα....Ξεκινάω σήμερα κιόλλας ξήλωμα του viv
-------------------------
Το Bonsai γιατι το έχεις ακόμα στο γλαστράκι;

N4505
30-08-11, 13:30
Το Bonsai γιατι το έχεις ακόμα στο γλαστράκι;

Γιατί αν το βγάλω μετά δεν θα είναι bonsai.. (bon-sai = δοχείο-δέντρο)
Όχι οτι τώρα είναι bonsai αλλά λέμε τώρα.. :D

Βασικά δεν νομίζω οτι γίνεται αλλιώς. Το νερό απο το πότισμα πρέπει να στραγγίζει οπωσδήποτε γιατί η ρίζες πρέπει να "αναπνέουν".
Ειδικά στα bonsai το κεφάλαιο υπόστρωμα-αποστράγγιση είναι πολύ σημαντικό. Σκέψου οτι το συχνότερο λάθος που οδηγεί σε απώλειες στα bonsai, είναι το υπερβολικό πότισμα σε υποστρώματα που δεν στραγγίζουν καλά (πχ απλό φυτόχωμα).. Άσε που με το γλαστράκι είναι εύκολη και η συντήρησή του γενικότερα.
Το μόνο που μπορώ να κάνω στην πρώτη του μεταφύτευση, είναι να βρω ένα πλαστικό γλαστράκι με λεπτό τοίχωμα έτσι ώστε να καμουφλάρεται εύκολα. ;)

iliaspanagiotou
30-08-11, 13:42
Γιατί αν το βγάλω μετά δεν θα είναι bonsai.. (bon-sai = δοχείο-δέντρο)
Όχι οτι τώρα είναι bonsai αλλά λέμε τώρα.. :D

Βασικά δεν νομίζω οτι γίνεται αλλιώς. Το νερό απο το πότισμα πρέπει να στραγγίζει οπωσδήποτε γιατί η ρίζες πρέπει να "αναπνέουν".
Ειδικά στα bonsai το κεφάλαιο υπόστρωμα-αποστράγγιση είναι πολύ σημαντικό. Σκέψου οτι το συχνότερο λάθος που οδηγεί σε απώλειες στα bonsai, είναι το υπερβολικό πότισμα σε υποστρώματα που δεν στραγγίζουν καλά (πχ απλό φυτόχωμα).. Άσε που με το γλαστράκι είναι εύκολη και η συντήρησή του γενικότερα.
Το μόνο που μπορώ να κάνω στην πρώτη του μεταφύτευση, είναι να βρω ένα πλαστικό γλαστράκι με λεπτό τοίχωμα έτσι ώστε να καμουφλάρεται εύκολα. ;)
Δεν θα επιμείνω άλλωστε εσύ ο γένιας εσύ και ο χτένιας, και πάλι συγχαρητήρια :smt038:smt038:smt038:smt038

N4505
30-08-11, 14:52
Δεν θα επιμείνω άλλωστε εσύ ο γένιας εσύ και ο χτένιας, και πάλι συγχαρητήρια :smt038:smt038:smt038:smt038

Σ'ευχαριστώ και πάλι, άντε και στα δικά σου!! :cool: :D

Πάνος
06-09-11, 22:32
εκπληκτικο εγινε!! Βιβαριο για διεθνη διαγωνισμο!!! μπραβο!!

Raven
07-09-11, 00:29
εκπληκτικο εγινε!! Βιβαριο για διεθνη διαγωνισμο!!! μπραβο!!Τα ευγε σου τα χω πει κι απο κοντα.

Σε αυτο που λεει ο Πανος εχω να προσθεσω οτι στον ΑGA αν στειλεις εσυ και ο leonm , τοτε η κατηγορια paludarium εφετος θα ειναι ελληνικη υποθεση :cool:
Χωρις υπερβολες..το πιστευω !!

N4505
08-09-11, 16:01
εκπληκτικο εγινε!! Βιβαριο για διεθνη διαγωνισμο!!! μπραβο!!

Πάνο σ'ευχαριστώ φίλε μου, να 'σαι καλά :)

Τα ευγε σου τα χω πει κι απο κοντα.

Σε αυτο που λεει ο Πανος εχω να προσθεσω οτι στον ΑGA αν στειλεις εσυ και ο leonm , τοτε η κατηγορια paludarium εφετος θα ειναι ελληνικη υποθεση :cool:
Χωρις υπερβολες..το πιστευω !!

Σ'ευχαριστώ Αλέξανδρε, έχω ήδη πάρει ριζόχαρτα και προβολείς για το φόντο αλλά ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ. Ελπίζω μέχρι το σ/κ να γίνει κι αυτό και μετά θα το στείλω. Τώρα δεν ξέρω αν θα επιβεβαιωθείς αλλά και μόνο για την εμπειρία νομίζω ότι αξίζει.. ;)

Christos K Arowana
21-09-11, 10:45
Πολυ όμορφη δουλειά..Μπραβο!!

gianniwpopi
21-09-11, 11:02
φοβεροοο....

lucy
21-09-11, 11:03
Εδώ ισχύει το: "το λιτό είναι και το πιο όμορφο"!

N4505
22-09-11, 04:49
Πολυ όμορφη δουλειά..Μπραβο!!

φοβεροοο....

Εδώ ισχύει το: "το λιτό είναι και το πιο όμορφο"!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να'στε καλά! :)
Less is more, Lucy.. ;)

panos70
22-09-11, 07:00
Απλα τελειο ευγε :smt038:smt038:smt038

kostasz87
22-09-11, 11:03
Φίλε μου N4505 το vivarium σου είναι πολύ ωραίο και ακόμα πιο ωραίο είναι το ότι αφιέρωσες 120lt μόνο γι αυτό....

Επειδή μου αρέσει και θέλω να το δω να προχωράει, θα σου πω τι είναι αυτό που με "χαλάει" λίγο.Δεν μου κάθεται καλά η διαφορά της κλίμακας μεταξύ των δύο πλευρών...δηλαδή ότι από την αριστερή βλέπουμε κάτι σε πραγματική κλίμακα και μέγεθος και από τη δεξιά ένα τοπίο σε σμίκρυνση...(το δεντράκι)....
Εκτός αν το κάνεις για να μας μπερδέψεις...:D:D:D

Χωρίς να θέλω να το παίξω κανένας "δάσκαλος" και χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου και τον κόπο σου....δες το σαν συμβουλή.....

N4505
22-09-11, 15:10
Απλα τελειο ευγε :smt038:smt038:smt038

Ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά!


Φίλε μου N4505 το vivarium σου είναι πολύ ωραίο και ακόμα πιο ωραίο είναι το ότι αφιέρωσες 120lt μόνο γι αυτό....

Επειδή μου αρέσει και θέλω να το δω να προχωράει, θα σου πω τι είναι αυτό που με "χαλάει" λίγο.Δεν μου κάθεται καλά η διαφορά της κλίμακας μεταξύ των δύο πλευρών...δηλαδή ότι από την αριστερή βλέπουμε κάτι σε πραγματική κλίμακα και μέγεθος και από τη δεξιά ένα τοπίο σε σμίκρυνση...(το δεντράκι)....
Εκτός αν το κάνεις για να μας μπερδέψεις...:D:D:D

Χωρίς να θέλω να το παίξω κανένας "δάσκαλος" και χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου και τον κόπο σου....δες το σαν συμβουλή.....

Φίλε Κώστα έχεις δίκιο και φυσικά δεν θα μπορούσα να πάρω στραβά κάτι τόσο προφανές.. Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, θα σου πω την μικρή του ιστορία για να γίνουν κατανοητά τα προβλήματά του..

Το ενυδρείο αυτό είναι το πρώτο μου, αγορασμένο το 2008, όταν ακόμα δεν ήξερα καν οτι υπήρχαν υδρόβια φυτά. Τότε θεώρησα πλεονέκτημα το γεγονός οτι ήταν στενόμακρο (100cm x 30cm πλάτος), μιας που με λίγα λίτρα, έδειχνε μεγαλύτερο. Οι διαστάσεις αυτές όμως είναι απαράδεκτες για κάποιο αξιοπρεπές aquascape, έτσι το είχα αδειάσει και σκόπευα κάποια στιγμή να το πουλήσω..

Εντωμεταξύ όμως, έφαγα ένα κολληματάκι με το υπέροχο χομπυ των bonsai, αλλά δυστυχώς ο χώρος που μένω είναι ημιυπόγειος, χωρίς αυλή ή μπαλκόνι.. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να μετατρέψω το άχρηστο αυτό ενυδρείο σε μικρό θερμοκήπιο, και να απολαμβάνω το νέο μου χόμπυ στο σαλονι μου.. Παράλληλα, πάντα ήθελα να φτιάξω και ένα vivarium (ο Raven φταίει γι αυτό) και εφόσον είχα και κάποια διαθέσιμα υλικά, είπα να το συνδυάσω.. Και έτσι βγήκε αυτό που βλέπεις.. :D

Λόγω όμως των απαράδεκτων αυτών διαστάσεων (ο υπερευρυγώνιος φακός ξεγελάει λίγο), ποτέ δεν πήρα στα σοβαρά το layout, την κλίμακα και την προοπτική, και το είδα περισσότερο σαν τεστ για επόμενες δημιουργίες, σε πιο κατάλληλο ενυδρείο..
Αυτός είναι και ο λόγος που κανονικά δεν θα το έστελνα στον διαγωνισμό..

Εδώ θέλω να (ξανα)τονίσω ότι η προσπάθεια και ο κόπος που αναφέρεις, είναι πραγματικά ελάχιστα, και για το στήσιμο και για την συντήρησή του. Ειδικά αν το συγκρίνεις με ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων, νομίζεις οτι κλέβεις εκκλησία.. :D

kostasz87
22-09-11, 17:06
Όντως οι διαστάσεις αυτές είναι απαράδεκτες (το ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι).Συμφωνώ απόλυτα και στο ότι τα vivarium είναι πανεύκολα (σε σχέση με aquscaping ενυδρείου) αλλά το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι εντυπωσιακό...
Πάντως όταν το είδα πρώτη φορά, χωρίς το δεντράκι εντυπωσιάστηκα με αυτό που έβλεπα.
Χωρίς πλάκα...αν θέλεις να το στείλεις κάπου πιστεύω πως με μερικές αλλαγές έχει μεγάλες προοπτικές...;)

N4505
22-09-11, 17:38
Αν και θα ήθελα να είμαι πιο ικανοποιημένος από την πρώτη μου συμμετοχή σε διεθνές διαγωνισμό, θα το στείλω όπως είναι κι ό,τι πάει κι ό,τι έρθει.. :D
Στην καλύτερη (δίνω 5% :D) περίπτωση να βγεί 3ο, επειδή συνήθως είναι λίγες οι συμμετοχές και είναι σχετικά πρωτότυπο. Θα δούμε, απόψε σκοπεύω να το στείλω στον aga που λήγει μεθαύριο. :rolleyes:

Alex_Salonica
22-09-11, 19:03
Καλή επιτυχία σου εύχομαι αν και πιστεύω ότι η διάκριση είναι δεδομένη.

Απλό και πανέμορφο, μου άρεσε πολύ! :smt038

N4505
23-09-11, 08:35
Σ'ευχαριστώ φίλε μου.. :)

kostas/poseidonas
02-11-11, 23:50
απιστευτη δουλεια φιλε δν ξερω πως τα πηγες στο διαγωνισμο απ μενα παιρνεις 10

N4505
03-11-11, 15:13
Σ'ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά.. Η γνώμη σας μετράει περισσότερο,
στον διαγωνισμό το έστειλα πιο πολύ για να μην χαλάσω το χατήρι στον φίλο μου τον Raven.. :D