PDA

Επιστροφή στο Forum : τρυχοειδη αλγη


dim orestiada
28-03-11, 18:20
σε μερικα κομματια του βραχου ακομα απο οταν τον πηρα τον βραχο ειχε τρυχοειδη αλγη σαν γρασιδακι που ειναι κ ακομα δεν λεει να φυγει. τι να κανω??? υπαρχουν καποια ζωντανα που την τρωνε?

almost
28-03-11, 20:47
Αν είναι η hair algae τότε θέλει να τις κόψεις το φαί και το φως.

Τρώει φωσφορικά και νιτρικά, οπότε βάζεις chaeto που τρώει τα ίδια να ανταγωνιστούνε στη τροφή, άρα θα έχει λιγότερη, άρα και λιγότερη ανάπτυξη.

Αν μπορείς σκεπάζεις (να κάνεις σκιά) το κομμάτι του βράχου που είναι για να αποδυναμωθεί κιάλο. Και σιφωνάρεις όση μπορείς.

Αν θες βάζεις και coraltin που λειτουργεί ως βιολογικό υλικό και υποτίθεται τη περιορίζει.

Υπάρχει ένα καβουράκι (που δεν έχω δει στην Ελλάδα) που την τρώει, κάποια Tang και υποτίθεται ότι την τρώνε επίσης και οι ερημίτες. Όλα αυτά την τρώνε όταν είναι μικρή και όχι όταν έχει μεγάλο μήκος. Σε κάποιους έχει δουλέψει και το algae blenny (σαλιάρα), εμένα δεν έκανε τίποτα (τρώει όλες τις άλλες άλγες αλλά αυτή δεν την πλησιάζει).

Γενικά θέλει πολύ υπομονή (μπορεί και 6 μήνες) που εγώ δεν είχα και έβγαλα το βράχο..

dim orestiada
28-03-11, 22:04
chaeto εχω αν κ μικρη ποσοτητα. δεν θα ελεγα οτι ταιζω ιδιαιτερα πολυ. αν κοψο κ αλλο μηπως εχουν προβλημα τα ψαρακια? σαλιαρα εχω αλλα κ εμενα δεν την πλησιαζει καν. για την ωρα δεν εχει μεγαλο μηκος αλλα φοβαμαι μην αρχησει να αναπτησετε κ μου κανει ζημια..

almost
28-03-11, 22:32
Αν είναι σε ένα μικρό βράχο, καλύτερα να τον βγάλεις..


Την τροφή την δική της ενοούσα:νιτρικά και φωσφορικά, όχι των ψαριών. ;)
(Αν και φωσφορικά έρχονται και με την τροφή των ψαριών)..

Dream Waters
29-03-11, 00:40
Εμενα πλεον ο βραχος μου εχει μονο κοραλλινη και την λυση μου την εδωσε ενα zebrasoma tang που εβαλα και εχει κλαδεψει τα παντα.
Σε λιγο θα φαει την κοραλλινη και τις πετρες...:D

dim orestiada
29-03-11, 15:08
Αν είναι σε ένα μικρό βράχο, καλύτερα να τον βγάλεις..


Την τροφή την δική της ενοούσα:νιτρικά και φωσφορικά, όχι των ψαριών. ;)
(Αν και φωσφορικά έρχονται και με την τροφή των ψαριών)..
δυστιχος ειναι στο μεγαλυτερο βραχο του ενυδρειου.:D:D
-------------------------
Εμενα πλεον ο βραχος μου εχει μονο κοραλλινη και την λυση μου την εδωσε ενα zebrasoma tang που εβαλα και εχει κλαδεψει τα παντα.
Σε λιγο θα φαει την κοραλλινη και τις πετρες...:D
τρωει κ αλγη αυτο το ψαρι?

madfdg
29-03-11, 17:17
Tα περισσότερα tang λίγο ή πολύ τρώνε άλγη αλλα αν είναι μεγάλες οι "τουφες" δεν θα ασχοληθούν.Εχεις μετρήσει φωσφορικά και νιτρικά?Απο την στιγμή που δεν μπορείς να βγάλεις τον βράχο οι λύσεις είναι περιορισμένες.
1. Συσκότηση αν δεν έχεις κοράλια.
2. Επιθετική χρήση αντιφωσφόρου
3. Δοκιμάζεις αλγοφάγα ψάρια (ctenochaetus, foxface)
4. Ξερίζωμα με το χέρι όπου μπορείς, με προσοχή όμως να μην φύγει ανεξέλεγκτα η άλγη στο ενυδρείο.