PDA

Επιστροφή στο Forum : Olympous Sp-510uz


skamanakos
25-03-11, 21:00
Με την φωτογραγικη του τιτλου μπορω να βγαλω καμια φωτο της προκοπης?Ειμαι ασχετος απο φωτογραφικες μηχανες.Εχει μεγαλο φακο και κουμπι για χειροκινητες ρυθμισεις αλλα εγω το εχω συνεχεια στο αυτοματο.

georod7
26-03-11, 00:16
κι εγω το προηγουμενο μοντελο sp-500uz εχω φιλε μου αλλα τζιφος!!!μεχρι τωρα δεν εχω παρει καμμια καλη.το μονο σιγουρο ειναι οτι στο αυτοματο δεν εχεις ελπιδες.δοκιμασε στο manual κι αν καταφερεις κατι πες μου και μ'ενα :D:D:D

Tsagos
27-03-11, 07:47
Βάλτην στο manual ρε συχωριανέ και παίξε με τα ISO και γενικότερα με ρυθμήσεις που έχει η μηχανή.

diaton101
27-03-11, 20:42
Σε macro με φλας δοκιμασατε? (auto παντα)
Το manual δεν ειναι αποτελεσματικο σε κινουμενα θεματα. Εγω προσωπικα δεν το χρησιμοποιω ποτε σε ενυδρειακα θεματα.

nikman
19-04-11, 00:46
Πρέπει να βάλεις ψηλή ταχύτητα (250+) για να παγώσεις κινούμενα αντικείμενα

Για macro δοκίμασε με φυσικό φωτισμό, κλειστό διάφραγμα (11+) και τρίποδα για καλύτερη σταθερότητα.

georod7
19-04-11, 11:01
Πρέπει να βάλεις ψηλή ταχύτητα (250+) για να παγώσεις κινούμενα αντικείμενα

Για macro δοκίμασε με φυσικό φωτισμό, κλειστό διάφραγμα (11+) και τρίποδα για καλύτερη σταθερότητα.

ρε συ συντοπιτη...:D για να μιλησουμε τη γλωσσα της καμερας για να καταλαβουμε κι εμεις, τι ρυθμισεις σε ...... iso, F, P, κι οτι αλλο μου διαφευγει???

nikman
19-04-11, 19:54
Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος…:D

georod7
19-04-11, 20:05
Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος…:D
ε ποιο συγκεκριμενος δε γινεται!!! :D.....κοιτα....εχω την sp-500uz, στο μενου της αυτα που μπορω να αλλαξω ειναι :esp,ISO,f και P!!!!τωρα τι ακριβως παιζει μ'αυτα δεν ξερω,κι ηλπιζα να'ξερες εσυ!!!παντως εχουν κατι τιμες f2.8 ενα αλλο ειναι 1/80 κ.α.
αν βγαλεις ακρη......!!! :D

nikman
19-04-11, 20:24
To 2.8 είναι το διάφραγμα. Όσο πιο μικρή η τιμή του τόσο πιο ανοιχτός ο φακός. Όσο πιο ανοιχτός είναι ο φακός κερδίζεις σε φως χάνεις σε βάθος. Δηλαδή τα μακρινά αντικείμενα δεν θα είναι τόσο καθαρά.
Το 1/10 είναι η ταχύτητα όσο πιο μικρός ο αριθμός τόσο πιο πολύ ώρα περαμένει ανοιχτός ο φακός και κερδίζεις σε φως αλλά αν έχεις κινούμενα αντικείμενα θα βγουν θαμπά. και θες και σταθερότητα στη μηχανή. πχ τρίποδας.
Εσένα οι φωτογραφίες πως βγαίνουν και λες ότι δεν είναι καλές. Πχ σκοτεινές, θαμπές, ξεθωριασμένες;;;

prospathw
20-04-11, 10:26
To 2.8 είναι το διάφραγμα. Όσο πιο μικρή η τιμή του τόσο πιο ανοιχτός ο φακός. Όσο πιο ανοιχτός είναι ο φακός κερδίζεις σε φως χάνεις σε βάθος. Δηλαδή τα μακρινά αντικείμενα δεν θα είναι τόσο καθαρά.
Το 1/10 είναι η ταχύτητα όσο πιο μικρός ο αριθμός τόσο πιο πολύ ώρα περαμένει ανοιχτός ο φακός και κερδίζεις σε φως αλλά αν έχεις κινούμενα αντικείμενα θα βγουν θαμπά. και θες και σταθερότητα στη μηχανή. πχ τρίποδας.
Εσένα οι φωτογραφίες πως βγαίνουν και λες ότι δεν είναι καλές. Πχ σκοτεινές, θαμπές, ξεθωριασμένες;;;
μεγάλος;)

georod7
20-04-11, 12:21
To 2.8 είναι το διάφραγμα. Όσο πιο μικρή η τιμή του τόσο πιο ανοιχτός ο φακός. Όσο πιο ανοιχτός είναι ο φακός κερδίζεις σε φως χάνεις σε βάθος. Δηλαδή τα μακρινά αντικείμενα δεν θα είναι τόσο καθαρά.
Το 1/10 είναι η ταχύτητα όσο πιο μικρός ο αριθμός τόσο πιο πολύ ώρα περαμένει ανοιχτός ο φακός και κερδίζεις σε φως αλλά αν έχεις κινούμενα αντικείμενα θα βγουν θαμπά. και θες και σταθερότητα στη μηχανή. πχ τρίποδας.
Εσένα οι φωτογραφίες πως βγαίνουν και λες ότι δεν είναι καλές. Πχ σκοτεινές, θαμπές, ξεθωριασμένες;;;
α μπραβο.να μας τα εξηγησει καποιος να ξερουμε τι κανουμε...!!!εμενα απο φωτισμο πανε καλα, αλλα βγενουν λιγο κουνημενες και θαμπες!!!!

nikman
20-04-11, 12:43
μεγάλος;)



μικρός:D

ταχύτες με τιμές κάτω από 50 και μέχρι Β θεωρούνται αργές όταν έχουμε στην μηχανή μας 50άρι φακό. χρειάζεται τρίποδας για να μη βγει κουνιμένη η φωτογραφία μας.
Όταν ο φακός είναι 300άρης ταχύτητες από 125 και κάτω θεωρούνται αργές και θέλουν τρίποδα.

prospathw
20-04-11, 13:32
μικρός:D

ταχύτες με τιμές κάτω από 50 και μέχρι Β θεωρούνται αργές όταν έχουμε στην μηχανή μας 50άρι φακό. χρειάζεται τρίποδας για να μη βγει κουνιμένη η φωτογραφία μας.
Όταν ο φακός είναι 300άρης ταχύτητες από 125 και κάτω θεωρούνται αργές και θέλουν τρίποδα.
αρα μεγαλος αριθμος;)γιατι ειναι 1/50 (μικρη ταχυτητα-μεγαλος αριθμος), 1/1000 (μεγαλη ταχυτητα-μικρος αριθμος)

nikman
20-04-11, 22:37
αρα μεγαλος αριθμος;)γιατι ειναι 1/50 (μικρη ταχυτητα-μεγαλος αριθμος), 1/1000 (μεγαλη ταχυτητα-μικρος αριθμος)



Ok ! έχεις απόλυτο δίκιο εφόσον αναφέρεσαι στο κλάσμα αυτό καθαυτό.
Επίσης πολύ σωστά διευκρινίζεις και εξηγείς τη φωτογραφική ορολογία της μικρής και μεγάλης ταχύτητας. :D