PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για κοινωνικο ενυδρειο


gordons
19-09-03, 19:11
Καλησπερα παιδια
Σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120 λιτρων ποσα ψαρια θα μπορουσα να βαλω κ ποια ψαρια.
Σας παρακαλω πειτε μου καποιος συνδιασμους γιατι εχω μπερδευτει πολυ,ολοι μου λενε και κατι διαφορετικο κ ειδικα τα pet shops.
Το ενυδρειο μου ειναι με πλαστικα φυτα
Συσκευη οξυγωνου
θερμοστατη
και καποια διακοσμητικα-πηλινο κτλπ

ευχαριστω εκ των προτερων
:lol: :o :lol:

koulio
19-09-03, 19:17
ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ

90 Η 120 ΛΙΤΡΑ ??

ΕΧΕΙ ΨΑΡΙΑ Η ΟΧΙ ???

Υ.Σ ΤΟΛΗ CHECK THIS OUT .....

gordons
19-09-03, 19:36
ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ

90 Η 120 ΛΙΤΡΑ ??

ΕΧΕΙ ΨΑΡΙΑ Η ΟΧΙ ???

Υ.Σ ΤΟΛΗ CHECK THIS OUT .....

Ουπς SORRY!!!
Εγω φταιω επρεπε να εξηγησω ειμαστε δυο φιλοι που ξεκιναμε τωρα κ εχουμε κολλησει την ιδια ψορα.
απλως γραφουμε απο τον ιδιο κωδικο,Υπαρχει καποιο προβλημα σ΄αυτο ?

Παρολα αυτα σας παρακαλω απαντηστε μου?
ευχαριστω.

TAN
19-09-03, 20:27
καλως ηρθες -ηρθατε και καλη αρχη
Σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120 λιτρων μπορει να μπουν 30 ψαρια η και μονο ενα!!Αρχικα σε συμβουλευω να διαβασεις τα βασικα πραγματα και πανο στην μελετη να επιλεξεις καπια ειδη ψαριων αν μιλαμε για κοινωνικο ενυδρειο με βαση το μεγεθος του την συμπεριφορα τους κ.λπ.
Υπαρχουν αρκετα δοκιμασμενα ψαρακια για αρχαριους αλλα αυτα θα τα δεις διαβαζοντας
Τωρα ο καθενας μπορε να σου πει αρκετους συνδιασμους
το θεμα ειναι οτι θα επιλεξεις καπιο ψαρι που πανο απο ολα σου αρεσει και μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες τους

Υ.Γ Αν ειστε δυο θα ηταν καλητερο να κανει και ο φυλος σου login με δικο του ονομα για να μην χανετε η μπαλα...... :D

gordons
19-09-03, 20:37
καλως ηρθες -ηρθατε και καλη αρχη
Σε ενα κοινωνικο ενυδρειο 120 λιτρων μπορει να μπουν 30 ψαρια η και μονο ενα!!Αρχικα σε συμβουλευω να διαβασεις τα βασικα πραγματα και πανο στην μελετη να επιλεξεις καπια ειδη ψαριων αν μιλαμε για κοινωνικο ενυδρειο με βαση το μεγεθος του την συμπεριφορα τους κ.λπ.
Υπαρχουν αρκετα δοκιμασμενα ψαρακια για αρχαριους αλλα αυτα θα τα δεις διαβαζοντας
Τωρα ο καθενας μπορε να σου πει αρκετους συνδιασμους
το θεμα ειναι οτι θα επιλεξεις καπιο ψαρι που πανο απο ολα σου αρεσει και μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες τους

Υ.Γ Αν ειστε δυο θα ηταν καλητερο να κανει και ο φυλος σου login με δικο του ονομα για να μην χανετε η μπαλα...... :D

Πρωτα απο ολα σ΄ευχαριστω που μου απαντησες

Ειδη εχει κανει δικο του login σαν setter1 γιατι ειχαμε οντως αρκετα πλεξιματα.
Τα ψαρια που μου εδωσαν για αρχαριους ειναι ενα ζευγαρι guppy,ενα ζευγαρι ξιφομαχοι,δυο δολαρια το κακο ειναι οτι τα guppy kai oι ξιφομαχοι ειναι σε ενδιαφερουσα κ δεν ξερω τι να κανω.
Να παρω γεννηστρα ? να τα αφησω να γεννησουν στο ενυδρειο?

ευχαριστω

TAN
19-09-03, 20:57
Και τα 3 ειδη δεν ειναι δυσκολα ψαρια.Τωρα τα δολαριακια θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο τα 90L ειναι λιγα.. :(
Τωρα για τα θυλικα γκαμπι και ξιφους λεμε οτι βαζεις γενηστρα,εχεις σκεφτει τα μωρα τι θα τα κανεις?Κατα την δικια μου γνωμη μετε την γεννα(στην γενηστρα) πρεπει να απομακρινθει η μητερα αμεσως και σε μια δυο μερες τα μωρα να μπουν σε ενα μικρο ενυδρειακη με σφουγκαρακι συνδεδεμενο στην αντλια αερα για το φυλτραρισμα του ενυδρειου!!
Και αυτο μεχρι να παρουν τα πανο τους στο μεγεθος και μετα απο αρκετο χρονικο σιαστημα να μπουν ξανα στο ενυδρειο.... :)

johnny98130
19-09-03, 21:08
Σωστα όλα αυτά που λεει ο TAN αλλα ξεκινα με τα απαραιτητα για την φροντιδα των ψαριων και μετα μπαινεις στην αναπαραγωγη τους. Υπάρχει πλουσια βιβλιογραφια και πολλα αρθα στο ιντερνετ που θα τα βρεις ευκολα. Καλη αρχη

ASCCO1
21-09-03, 22:38
εχω αναφερθει και παλιοτερα στο θεμα γεννηστρα και ξιφοφοροι, σε καποιο παλιο ποστ.
τα θυληκα ξιφοφοροι ειναι αρκετα μεγαλα για να μπουν στις γεννηστρες που πουλιουνται ,και στρεσαρονται παρα πολυ, καλυτερα λοιπον να διαθεσεται καποια λιγα ευρω και να παρεται ενα ενυδειακη <<20 λιτρων>> και να μπει εκει η θυληκια μονητης ,με αρκετα φυτα << RICCIA JAVA >>
και επειδη υπαρχει ο κυνδηνος να φαει τα μωρα της πρεπει να βγει αμεσως μολις γεννηση. 8)