PDA

Επιστροφή στο Forum : Aquarium Controller


mitas
19-09-03, 16:18
Επιτέλους τελείωσε η κατασκευή που σχεδίασα για να ρυθμίζω τα φώτα και τη θερμοκρασία του ενυδρείου μου. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

Με λίγα λόγια κάνει τα εξής:

Χαρακτηριστικά:

- Χρονοδιακόπτης
. Έλεγχος πέντε παροχών 220V/2A έκαστη
. Έλεγχος δύο περιόδων στο εικοσιτετράωρο σε κάθε παροχή
. (Lamp1, lamp2, lamp3, air-pump, generic)
- Ελεγχος θερμοκρασίας
. Συνεχής παρακολούθηση θερμοκρασίας
. Ακρίβεια ±1°C, Εύρος 0-100°C, Ανάλυση 0.5°C
. Παρακολούθηση ελάχιστης και μέγιστης θερμοκρασίας με ηχητικό alarm
. Έλεγχος heater - Δύο πρίζες (κοινές) (660W)
. Εάν η θερμοκρασία του νερού υπερβεί την προεπιλεγμένη τιμή, κλείνει τις λάμπες με τη σειρά
. (1°C Lamp1, 2°C Lamp2, 2.5°C Lamp3)
- Αυτόματη αποκατάσταση επιλεγμένων τιμών σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος.
- Ένδειξη ώρας
- Φωτιζόμενη οθόνη LCD 2x16 χαρακτήρων.

Ο λόγος που έφτιαξα αυτή τη κατασκευή δεν ήταν οικονομικός – τρεις χρονοδιακόπτες για να ελέγχω τα φώτα του ενυδρείου θα μου στοίχιζε πολύ λιγότερο σε χρόνο και χρήμα – αλλά το μεράκι που έχω (εκτός από τα ενυδρεία) στα ηλεκτρονικά.

Επειδή το σύστημα λειτουργεί με μικροϋπολογιστή, είναι σχετικά εύκολο να γίνει εξυπνότερο/λειτουργικότερο στον έλεγχο του ενυδρείου. Π.χ. μία ιδέα που έχω είναι τα χρησιμοποιήσω την μία παροχή για ενεργοποίηση ενός ανεμιστήρα εάν η θερμοκρασία του νερού υπερβεί ένα όριο.

Όλα τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα. :)

sot-zoe
19-09-03, 16:48
Πολυ καλο μου ακουγεται :)
Υπολογισε το κοστος και εαν συμφερει βαλτο σε σειρα παραγωγης :)

Tolis
19-09-03, 17:29
Μπραβο μπραβο.
Με τι θερμομετρο παρακολουθεις την θερμοκρασια και πως συνδεεται στο συστημα σου?

mitas
19-09-03, 17:58
Χρησιμοποιώ το LM 335. Είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα που μετατρέπει τη θερμοκρασία σε τάση. Το όλο σύστημα είναι απομονωμένο από τα 220V με opto-couplers.

Το έβαλα σε ένα σωλήνα 10 εκατοστών από αλουμίνιο διαμέτρου 1 εκατοστού και το γέμισα με σιλικόνη.

Λειτουργεί στα 5V οπότε σε περίπτωση διαρροής δεν φαντάζομαι να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ενυδρείο

johnny98130
19-09-03, 18:53
Πολυ ενδιαφέρον το συστημα σου. Περιεγραψε μας το λιγο. Δηλαδη πες μας απο τι πρωτεγενες υλικο (ολοκληρωμενο κυκλωμα δηλαδη)αρχιζεις. Τα ολοκληρωμαενα απο που τα προμηθευτικες?

mikenuke
19-09-03, 20:34
Βασικα το πιο ενδιαφερον ειναι το ποσο κοστισε.Για να δουμε το κατα ποσον αξιζει να το αφησουμε να κανει ολη την επιτηρηση του ενυδρειου.

Το ανεμιστηρακι που σκεφτεσαι χρειαζεται. :!:

mitas
19-09-03, 21:13
Επειδή μου πήρε αρκετό καιρό να το φέρω στη τελική του μορφή, δεν ξέρω ακριβώς το κόστος των υλικών. Στις επόμενες μέρες ελπίζω να κάνω μία εκτίμηση.

Ας μην ξεχνάμε όμως πως είναι μια κατασκευή ενός «χομπίστα» και όχι μια επαγγελματική κατασκευή που προορίζεται για την αγορά.

Λειτουργεί δύο εβδομάδες και είναι νωρίς ακόμη για περαιτέρω σχέδια.

Αυτό που με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση είναι να βεβαιωθώ πως είναι αξιόπιστο.


Για όσους καταλαβαίνουν από ηλεκτρονικά, βασίζεται στον μικροελεγκτή AVR 8535 της ATMEL τα δε εξαρτήματα είναι κοινά στην ελληνική αγορά.

halvas69
19-09-03, 22:40
Μπράβο mitas,
Ανέκαθεν ήμουν Fun των Gadgets, αλλά εσύ το πήγες παραπέρα.
Καλή επιτυχία. :wink:

polleni
20-09-03, 03:08
Για λέγε, για λέγε.. Τελικά μου φαίνεται ότι αν φτιάξεις καμμιά 40αριά ακόμη και πιό ευτυχισμένους θα μας κάνεις και το κόστος θα πέσει και κάτι θα σου μείνει.. (εκτός από την ικανοποίηση ότι θα κρατάς τα ενυδρεία μας στα χέρια σου !!!). Εχε με και μένα στα υπόψη σου..

Kostas G.
21-09-03, 16:30
Βραβο,πολυ καλο και πολυ εξυπνο :wink:

Discos
22-09-03, 12:12
3 κοματια θελω εγω το ενα σε συσκευασια δωρου και ο αριθμος της πιστωτικης ειναι..... :D :lol: :lol: :twisted:
Πολυ καλο και απιστευτα εξυπηρετικο!! :idea: :wink:
Περιμενω νεα.Εξαιρετικη ιδεα :wink:

Entreri1221
22-09-03, 17:23
Τα συγχαρητηρια μου mitas :D

Mitsos
23-09-03, 15:08
Μπραβο Mitas πολυ καλο και εξυπνο να συνδιαζεις ολα τα hobby σου ;)

mitas
02-10-03, 18:56
Η κατασκευή σε υλικά πρέπει να μου στοίχισε περίπου 180 Ευρώ.

koulio
02-10-03, 19:33
περρισοτερες αναλυτικες πληροφοριες για τον τροπο κατασκευης
θα εχουμε εχουμε στο αμεσο μελλον :?: :?: :?:

να το δουμε και εμεις στα δικα μας ενυδρεια καποτε...... :lol: :lol:
+-8 +-8 +-8

mitas
14-10-03, 13:03
Koulio, περισσότερες αναλυτικές οδηγίες για την κατασκευή του έχουν νόημα μόνο για όσους από εμάς καταλαβαίνουν τι κάνουν και έχουν την εμπειρία που χρειάζεται.

Μην ξεχνάς πως η κατασκευή ελέγχει διακόπτες των 220V και οποιοδήποτε λάθος μπορεί να δημιουργήσει κίνδυνο ηλεκτροπληξίας.

Για το λόγο αυτό είμαι στη διάθεση οποιουδήποτε να συζητήσω τις λεπτομέρειες, αλλά εκτός board.

Εάν υπάρχουν και άλλα άτομα που μπορούν να με βοηθήσουν στην κατασκευή, ειδοποιήστε με για να φτιάξουμε μερικά για τα μέλη του board.

ΓιαγκΤ
15-10-03, 01:01
[quoteΜην ξεχνάς πως η κατασκευή ελέγχει διακόπτες των 220V και οποιοδήποτε λάθος μπορεί να δημιουργήσει κίνδυνο ηλεκτροπληξίας..[/quote]


Μόνο σε αρχαίους ηλεκτρολογικούς πίνακες, που δεν έχουν αυτόματο διαρροής. Πόλη σπάνια κατάσταση.