PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει πρόβλημα???


thoikos
24-03-11, 10:23
Καλημέρα!
Εχω ενα ενυδρειο 190λτ εδω και 3 μηνες!
Εχει 7 σκαλαρια και κανα 2 φυτα.
Το φως μενει ανοιχτο 7 ωρες την ημερα!
Τωρα τελευταια βλεπω εντονα μια καφε αλγη(στα τζαμια,στις πετρες,στο φιλτρο κλπ).
Ειναι κατι που θα πρεπει να με ανυσηχει????
Τι μπορω να κανω για να την εξαφανισω?
Ευχαριστω!

in the pond
24-03-11, 11:10
Συνήθως η συγκεκριμένη άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει. Συνηθίζεται πάντως σε νέα ενυδρεία. Δεν έκανες κάτι κακό.

Προσωπικά στο αφρικάνικο μου έβαλα 5 ζέπρα και σε δύο μέρες την εξαφάνισαν διά παντώς.

delta66
24-03-11, 11:21
Προσωπικά στο αφρικάνικο μου έβαλα 5 ζέπρα και σε δύο μέρες την εξαφάνισαν διά παντώς.
Και στη θεση της αφησαν χιλιαδες αυγα σαν σπυρακια που δεν ξεκολλανε με τιποτα? :D

kingrim
24-03-11, 11:22
θελω και εγω τετοια σαλιγγαρια αλλα να ειναι στειρα

in the pond
24-03-11, 11:43
Και στη θεση της αφησαν χιλιαδες αυγα σαν σπυρακια που δεν ξεκολλανε με τιποτα? :D

Εδώ έχεις ένα μεγάλο δίκαιο Δέλτα, αλλά οι πέτρες μου από την άλλη είναι και αυτές λευκες....:D:D:D Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γυαλί που θέλει καθάρισμα σε κάθε αλλαγή νερού. Ομολογώ πως σε φυτεμένα ενυδρεία δεν συστήνονται, λόγω ακριβώς των αβγών που λερώνουν τις επιφάνειες.

Μίλησα για αφρικάνικο όμως, έτσι?

delta66
24-03-11, 11:47
Εδώ έχεις ένα μεγάλο δίκαιο Δέλτα, αλλά οι πέτρες μου από την άλλη είναι και αυτές λευκες....:D:D:D Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γυαλί που θέλει καθάρισμα σε κάθε αλλαγή νερού. Ομολογώ πως σε φυτεμένα ενυδρεία δεν συστήνονται, λόγω ακριβώς των αβγών που λερώνουν τις επιφάνειες.

Μίλησα για αφρικάνικο όμως, έτσι?
Τα αφρικανικα δεν εχουν θερμομετρο, θερμαντηρα, σωληνες φιλτρου?
Γιατι εμενα εκει επικεντρωνεται το "θεμα".
Στις πετρες και στα φυτα κατι παει και ερχεται με την παραλλαγη.
Στον εξοπλισμο κανουν μπαμ. (εκτος κι αν τον καλυψουν εντελως οποτε μιλαμε για καλη μεθοδο κρυψιματος εξοπλισμου :grin:)
Κριμα, τελεια ζωντανα αλλα αυτο το μοναδικο τους μειονεκτημα, ειναι σοβαρο κατα την αποψη μου.

kostasz87
25-03-11, 23:04
Παιδιά, εγώ έχω ένα zebra nerite και ποτέ δεν μου άφησε κανένα αυγό, δεν ξέρω μάλλον έπεσα στην περίπτωση.
Πάντως όσο για την άλγη είχα το ίδιο θέμα όταν είχα πλαστικά φυτά στο ενυδρείο, από τότε που μπήκαν τα αληθινά εξαφανίστηκε (δεν εννοώ ότι την δημιούργησαν τα πλαστικά αλλά όταν μπήκαν τα αληθινά υπήρξε ανταγωνισμός μεταξύ φυτών και άλγης-οπότε επέζησαν τα φυτά και η άλγη την έκανε):D.
Μετά οι ανούμπιες είχαν άλγη στα φύλλα τους και όταν έβαλα τα endlers σε μία μέρα την εξαφάνισαν εντελώς....

Αυτά από την εμπειρία μου...:)

delta66
26-03-11, 04:08
Παιδιά, εγώ έχω ένα zebra nerite και ποτέ δεν μου άφησε κανένα αυγό, δεν ξέρω μάλλον έπεσα στην περίπτωση.
Nομιζω χρειαζονται δυο ατομα διαφορετικου φυλλου για αυγα.

kostasz87
26-03-11, 13:11
Nομιζω χρειαζονται δυο ατομα διαφορετικου φυλλου για αυγα.
Πολύ πιθανόν,
βασικά το έγραψα αυτό γιατί έχω ακούσει γενικότερα πολλές απόλυτες απόψεις για αυτά τα σαλιγκάρια και τα αυγά που αφήνουν και σε εμένα κάτι τέτοιο δεν ισχύει και όταν τα πήρα ήταν 3 και πάλι δεν είχα δει αυγά.Με αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς είχα την εντύπωση ότι τα θηλυκά είτε είναι μόνα τους είτε με αρσενικά γεννάνε αυγά συνέχεια και γεμίζει το ενυδρείο άσχετα με το αν θα γεννηθούν μικρά (κάτι που δεν γίνεται σε γλυκό νερό).
Αν όντως αυτό ισχύει τότε το δικό μου είναι αρσενικό.
Όπως και να 'χει τα zebra nerite ειναι πολύ παλικάρια.:p

akoulis
27-03-11, 06:43
αυτα τα σαλιγγαρια ποτε γενανε;:confused:εγω εχω 7 και λεω να παρω κι'αλλα..μηπως τα επιρεαζει το νερο της γερμανιας:confused::confused:

kostasz87
27-03-11, 12:55
Δες εδώ τα έχει αναλυτικά: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Επίσης θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τον φίλο μας thoikos γιατί το θέμα ήταν για την άλγη και το πήγαμε αλλού και του το χαλάσαμε...:rolleyes:

akoulis
27-03-11, 14:10
Δες εδώ τα έχει αναλυτικά: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Επίσης θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τον φίλο μας thoikos γιατί το θέμα ήταν για την άλγη και το πήγαμε αλλού και του το χαλάσαμε...:rolleyes:
ta zebra nerite εχω γι΄αυτο δεν βλεπω αυγα<μονο σε υφαλμηρα νερα>μου΄πανε.:rolleyes::rolleyes:κωστα ο σεσουλας φτιαχνει σαλιγγαρια;:p:p

delta66
27-03-11, 14:55
ta zebra nerite εχω γι΄αυτο δεν βλεπω αυγα<μονο σε υφαλμηρα νερα>μου΄πανε.:rolleyes::rolleyes:κωστα ο σεσουλας φτιαχνει σαλιγγαρια;:p:p
Aυγα βλεπουμε και στο γλυκο νερο.
Απλα δεν βγαινουν τα σαλιγκαρακια.
Για να εκκολαφθουν θελει το υφαλμυρο.

dinoc
27-03-11, 16:51
πιθανότατα κατά την γνώμη μου αυτή η άλγη να εμφανίστηκε επειδή έχεις παραπάνω φως από όσο χρειάζεσαι...γράψε αν θες τη λάμπες χρησιμοποιείς για να σε πουν και οι έμπειροι ...( όσο πιο πολλά φυτά έχεις τόσο πιο πολύ φως χρειάζεσαι ... αν έχεις λίγα φυτά δεν χρειάζεσαι και πολύ φως... πάντα ανάλογα με τις απαιτίσεις των φυτών σου

thoikos
27-03-11, 16:59
ευχαριστω για τις απαντησεις...!
ισως φταιει το φως!
εχω τ5 λαμπες και τις αναβω 7 ωρες την ημερα.
φυτα εχω 2 απλα που δεν θυμαμαι το ονομα τους!
να ειστε καλα!

akoulis
28-03-11, 16:00
Aυγα βλεπουμε και στο γλυκο νερο.
Απλα δεν βγαινουν τα σαλιγκαρακια.
Για να εκκολαφθουν θελει το υφαλμυρο.βλεπω πολυ συχνα πανω στην αμμο μονο ακαθαρσιες τον ψαριων.καθε βδομαδα τα βγαζω με σκουπα βυθου.μπορει να΄ναι και αυγα δεν ξερω.ευχαριστω παντως ;);)

delta66
28-03-11, 19:43
Τα αυγα τους τα κανουν πανω σε ξυλα πετρες και διακοσμητικα. Ειναι ασπρα και δεν ξεκολλανε με τιποτα

akoulis
28-03-11, 21:56
Τα αυγα τους τα κανουν πανω σε ξυλα πετρες και διακοσμητικα. Ειναι ασπρα και δεν ξεκολλανε με τιποτα
tipοτα δεν βλεπω:confused:θα προσεχω ομως:cool:σ΄ευχαριστω και παλι.;)