PDA

Επιστροφή στο Forum : Apistogramma cacatuoides με τι?


vaspiou
24-03-11, 08:29
Kαλησπερα,
ακομα δεν εχω αποφασισει καν τι ψαρια θα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο που στηνω, μονο με φυτα και aquascaping εχω ασχοληθει.
Βρηκα το συγκεκριμενο ειδος και θελω βασικα να ρωτησω με τι αλλο μπορει να συγκατοικησει? Απο οτι διαβασα οχι με πλεκο. Κανενας φιλος που να εχει το συγκεκριμενο ψαρι και να μου πει ??

Παραμετροι και ενυδρειο
110λ
Φυτεμενο ,πετρες
αμμος
Ph 7.4
Σκληροτητα λογικα οπως οι περισσοτεροι στην Αθηνα.

thnx

karrot
24-03-11, 14:21
Kαλησπερα,
ακομα δεν εχω αποφασισει καν τι ψαρια θα βαλω στο καινουργιο ενυδρειο που στηνω, μονο με φυτα και aquascaping εχω ασχοληθει.
Βρηκα το συγκεκριμενο ειδος και θελω βασικα να ρωτησω με τι αλλο μπορει να συγκατοικησει? Απο οτι διαβασα οχι με πλεκο. Κανενας φιλος που να εχει το συγκεκριμενο ψαρι και να μου πει ??

Παραμετροι και ενυδρειο
110λ
Φυτεμενο ,πετρες
αμμος
Ph 7.4
Σκληροτητα λογικα οπως οι περισσοτεροι στην Αθηνα.

thnx
αυτό το ψάρι θέλει πιο μαλακό νερό άμα έχεις σκοπό να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού θα μπορούσες να βάλεις neon(βέβαια δεν θα δεις αναπαραγωγές και κατά την αναπαραγωγή θα δεις επιθετική συμπεριφορά από τα θηλυκά αλλά επειδή είναι γρήγορα ψάρια δεν θα έχεις πρόβλημα)επίσης θα μπορούσες να βάλεις κανένα otocinclus macrospilus :rolleyes:

kotsos83
24-03-11, 15:59
Αν χαμηλωσεις το ph στο 6.5-6.8 μπορεις να βαλεις 1 male,3 female cacatu και μια ομαδουλα 5 otocinclus,θα πρεπει να εχεις πολλες κρυψωνες απο ξυλα κ 2-3 καρυδες.Οταν ο αρσενικος διαλεξει το ταιρι του οι αλλες 2 πρεπει να βγουν αμεσα.