PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΕ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ


george
19-09-03, 14:28
Θα ηθελα την γνωμη σας για το τι προϊόντα εχετε δοκιμασει για την λιπανση ορισμενων φυτων που παιρνουν το λιπασμα μεσω των ριζων τους.
Ειχα δοκιμασει τα Crypto της ΤΕΤRΑ αλλα βλεπω οτι υπαρχουν και αλλα απο πολυ καλες μαρκετ οπως της JBL,της SERA και της ΑΒ ΑquaMedic.

Tolis
20-09-03, 03:35
Προσωπικα τα μονα που εχω δοκιμασει ειναι της AB και της Aquarium Pharm. , εξ ισου ευχαριστημενος και απο τα δυο.

george
20-09-03, 13:06
Προσωπικα τα μονα που εχω δοκιμασει ειναι της AB και της Aquarium Pharm. , εξ ισου ευχαριστημενος και απο τα δυο.

Ποια της ΑΒ ?? Αυτα που ειναι σε 2 βαζακια το ν.1 και το ν.2 ;;;

chris
20-09-03, 17:27
Πάνω σ'αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ εάν κάποιος που έχει υπόστρωμα της sera κάτω απο το χαλίκι χρειάζεται να προσθέσει και ταμπλέτες

annivas2000
21-09-03, 00:43
Chris με τον καιρο το υποστρωμα δεν ειναι τοσο πλουσιο σε θρεπτικα οσο στην αρχη, οποτε τα φυτα που κατα βαση τρεφονται απο τις ριζες (πχ echinodorus) χρειαζονται καμια βοηθεια.
Παντως, πρεπει να παρατηρουμε τα φυτα ωστε απο την ιδια την οψη τους θα καταλαβεις αν χρειαζονται επιπλεον λιπανση....
Οσον αφορα τις ταμπλετες εχω χρησιμοποιησει και τις crypto (Tetra) και τις 7balls(JBL) με καλα αποτελεσματα και τα δυο, μαλλον για σκετο χαλικι υποστρωμα καλυτερες ειναι της JBL (IMO)....

george
21-09-03, 23:18
Καθε ποτε βαζεις τις ταμπλετες ;

Giorgos
23-09-03, 22:11
Μια φορά τον μήνα είναι υπεραρκετά.