PDA

Επιστροφή στο Forum : project 180 λιτρα νοτια αμερικη


scooby14
22-03-11, 17:10
λοιπον αφου το πρωτο γεμισμα πηγε καλα ειπα να κανω μια παρουσιαση της ολης κατασκευης που προχωραει σιγα σιγα. Το ενυδρειο ειναι 100χ40χ50 και ειναι diy με κατω κοντρες και τρεις πανω στην μεση. ολα τα τζαμια ειναι 8αρια. το καπακι του ειναι diy επισης απο πλεξιγλας 3mm με 2 λαμπες τ5 μια 24w 6500k και μια 39w grolux μαλλον. το καπακι δεν εχει τελειωσει ακομα οποτε φωτο μετα. φιλτρο εχω το χιλιαρι το κινεζακι και για θερμανση εναν jager 125w. τα ξυλα ειναι απο κλιματαρια ψημενα και μουλιασμενα. Αμμος θα μπει μπεζ χαλαζιακη και απο φυτα πιστια και καποιος εχινοδορος. Εχετε να μου προτεινεταο καποιον που να περνει φαρδος και οχι υψος?? Απο ψαρακια οι πρωτοι κατοικοι θα ειναι απιστο απο την γεννα μου και ενας sp3. Ελπιζω να μην σας κουρασα! Ακουω συμβουλες και παρατηρησεις

scooby14
22-03-11, 17:11
λοιπον αφου το πρωτο γεμισμα πηγε καλα ειπα να κανω μια παρουσιαση της ολης κατασκευης που προχωραει σιγα σιγα. Το ενυδρειο ειναι 100χ40χ50 και ειναι diy με κατω κοντρες και τρεις πανω στην μεση. ολα τα τζαμια ειναι 8αρια. το καπακι του ειναι diy επισης απο πλεξιγλας 3mm με 2 λαμπες τ5 μια 24w 6500k και μια 39w grolux μαλλον. το καπακι δεν εχει τελειωσει ακομα οποτε φωτο μετα. φιλτρο εχω το χιλιαρι το κινεζακι και για θερμανση εναν jager 125w. τα ξυλα ειναι απο κλιματαρια ψημενα και μουλιασμενα. Αμμος θα μπει μπεζ χαλαζιακη και απο φυτα πιστια και καποιος εχινοδορος. Εχετε να μου προτεινεταο καποιον που να περνει φαρδος και οχι υψος?? Απο ψαρακια οι πρωτοι κατοικοι θα ειναι απιστο απο την γεννα μου και ενας sp3. Ελπιζω να μην σας κουρασα! Ακουω συμβουλες και παρατηρησεις

ερωτηση κρισεως αν βαλω λιγες ποταμισιες πετρες θα μου ανεβαζουν το ph??

snakepanos
22-03-11, 17:18
Αν δεν ειναι η πετρες ασβεστολιθικες δεν εχεις προβλημα,οχι δεν στο ανεβαζει.

Chris82
22-03-11, 17:18
Πολυ ωραιο φιλε μου!!!
Απιστο εε, ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρακια.Τελικα ειναι ωραια η Αμερικη!!!;)
Για τις πετρες βραστες, ασε να στεγνωσουν και κανε το τεστ με το ακουαφορτε και βλεπεις μετα..
Καλη συνεχεια!!

scooby14
22-03-11, 17:24
οι πετρουλες αφριζουν αλλα ειναι μικρες και λεω μπας και δεν επηρεαζουν τοσο το ph. αλλιως τι πετρες πρεπει να βαλω?? και αν ξερει καποιος ποιος εχινοδορος φαρδενει και δεν ψιλωνει!!

delta66
22-03-11, 23:39
Τις πετρες μην τις βαλεις.
Εχινοδωρους, οσους βρεις απο εδω που τοποθετουνται (Tank Placement) στη μεση και μπροστα.
http://www.plantgeek.net/plantguide_search.php?search=Echinodorus&type=Search
Αυτο σημαινει οτι δεν ψηλωνουν πολυ.
Παρε και tenellus που γινεται σαν ψηλο αραιο γρασιδι και θα χωνονται τα ψαρια αναμεσα.
Και η saggitaria subulata κανει.

Αναμενουμε την εξελιξη.
Καλη συνεχεια.

scooby14
23-03-11, 01:15
δεν θελω γρασιδι απλως θελω να ειναι ετσι μεγαλος σαν μικροσορουμ. πετρες τι μπορω να βαλω??

scooby14
24-03-11, 22:44
μια ιδεα απο το καπακι!

scooby14
24-03-11, 23:20
και απο πανω

scooby14
11-04-11, 22:02
το ενυδρειο μπηκε στο γραφειο του μπολιαστηκε μπηκαν τα πρωτα apisto και καποια φυτα!! η φωτο ειναι πριν μια βδομαδα που ολα ηταν χυμα μεσα. μπαλαστ και καλωδια θα καλυφθουν με καπακι!το καπακι εχει μενει το μισο διαφανες για να φαινονται και τα πιστια!!

Chris82
12-04-11, 13:56
Ωραία προχωράει το project,πολύ καλή δουλειά!!:smt023
Βάλε φωτο και απο τα ψαράκια..:smt020

scooby14
12-04-11, 21:53
οι ροδοστομοι πως πανε ετοιμαζονται για την βουτια?? θα ερθω σε καμια βδομαδα να παρω τους πρωτους.φωτο αυριο μεθαυριο γιατι σημερα μπαινουν τα αρσενικα!

scooby14
18-04-11, 15:12
φωτο update!!! πλεον κολυμπανε 10θυληκα και 2 αρσενικα απιστο κακατου και ενας sp3. απο φυτα μπηκε ενας echιnodorus barthii 2 valisneries για να κρυψουν τις σωληνες και μια cryptocoryna αλλα θα φυγει να μπει κανενας bleheri θα δω. και πολλα pistia.

υ.γ αν καποιος ενδιαφερεται για τα θυληκα να στειλει π.μ

scooby14
18-04-11, 15:16
moree