PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ "ΑΝΑΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ" ;;;


george
17-09-03, 23:05
Στο ενυδρειο μου (125Χ55Χ70) που λειτουργει χωρις ιδιαιτερα προβληματα μαλλον ειναι καιρος να αλλαξω καποια πραγματα.
Ξεκινησα με αλλαγη τις αμμου πριν ενα μηνα περιπου με αλλη...πιο ανοιχτοχρωμη και πιο ψιλη.
Με αποτελεσμα τα ψαρια να βρουν ενα πιο ρεαλιστικο περιβαλλον να σκαβουν πιο ευκολα καθως και να μασουλανε και να φτυνουν την αμμο.
Εβαλα μερικες πετρουλες ακομα προσπαθωντας να φτιαξω και αλλες κρυψωνες.
Τα ψαρια που εχω σημερα ειναι :
5 labidochromis caeruleus
2 aulonocara Eureka
2 Cyrtocara moorii
2 synodontis
4 ps.socolofi
3 cynotilapia afra
2 placidochromis electra
Aρχικα ειχα 4 aulonocara αλλα "εχασα" τις 2 και δεν μπορεσα να βρω αλλες στα μαγαζια για να τις αντικαταστησω.
Τα socolofi εχουν μεγαλωσει και κυριολεκτικα "παιζουν μπαλλα" μεσα στο ενυδρειο τρομαζοντας τα υπολοιπα ψαρια.
Τιποτα κακο σε αυτο...οι καυγαδες ειναι μικροι και δεν εχω απωλειες και τραυματισμους αλλα βλεπω οτι τα αλλα ψαρια τρομαζουν και στρεσσαρονται.
Σκεφτομαι λοιπον να χαρισω σε καποιν τα 4 socolofi και να τα αντικαταστησω με αλλα ψαρια.
Θελω αλλη μια afra που θα μου δωσει ενας φιλος ενω ο ιδιος εχει και
taeniolatus (Red Empress) ηλικιας 3-4 μηνων καθως και borleyi Kadango.
Ειναι εφικτος ο συνδιασμος τους με τα υπολοιπα ψαρια μου ή θα εχω προβληματα ;;;

stefanos.f
17-09-03, 23:20
Ριξε μια ματια εδω και πιστευω οτι θα απαντηθουν κατ αυτον τον τροπο τα περισσοτερα ερωτηματα σου και το τι θα ηταν σωστο! :wink: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1099 Θα καταλαβεις παντως απο αυτα που θα διαβασεις οτι το να βγαλεις τα Ps.socolofi δεν σημαινει απολυτα και πως θα λυθει το προβλημα επιθετικοτητας που αντιμετωπιζεις στο ενυδρειο σου! Παντα στην διαθεση σου!

george
18-09-03, 10:19
Στεφανε διαβασα το post ... αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο !
Εστω λοιπον οτι βγαζω τα socolofi....που οπως ειπα κανουν και τους "τσαμπουκαδες".
Η συνυπαρξη των protomelas με τα labidos και τις αφρα πιθανον να εχει σαν αποτελεσμα να μην "δειχνουν" τα χρωματα τους ;;;
Kαι τι γινεται με τα Cop.borleyi ;;;;

Τελικα .. εσυ τι θα προτεινες να κανω ;;; Να τα κρατησω τα ψαρια μου οπως ειναι ;;; Να κανω καποιες αλλαγες ;;; Και ποιες ;

Ευχαριστω :D

stefanos.f
18-09-03, 16:31
Θα σου πω την γνωμη μου και εσυ κρινεις αναλογα! :wink: Θα εβγαζα τα Ps.socolofi αλλα και τα Cyn.afra (μπορει τωρα να δειχνουν φρονιμα, αλλα πολυ αμφιβαλω αν θα παραμεινουν ετσι μετα την απομακρυνση των πρωτων) και κατοπιν θα προσθετα τα Protomelas taeniolatus! Mbuna βεβαια ειναι και τα Lab.caeruleus, αλλα δεν πιστευω να σου δημιουργησουν το παραμικρο προβλημα λογο του πολυ ηπιου χαρακτηρα τους! Και ετσι θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο στο οποιο θα επικρατει ταξη και ασφαλεια (αν και σε αυτο το τελευταιο ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτως σιγουρος οταν μιλαμε για Αφρικανικες Κιχλιδες). :lol:

george
18-09-03, 16:34
Αν υποθεσουμε λοιπον οτι βγαζω τα socolofi...ποσα protomelas taeniolatus να βαλω ;;;
Και τα cop.boreyi ;; Ειναι εφικτος ο συνδιασμος τους ;;

Entreri1221
18-09-03, 16:44
;;;
Kαι τι γινεται με τα Cop.borleyi ;;;;

:D
Τα borleyi red kadango εχουν σχεδον τα ιδια χρωματα με τα protomelas taeniolatus δηλ. κοκκινο-μπλε δεν ξερω
αν θα σου αρεσει αυτο.Παντως και τα δυο ειναι ηρεμα ψαρια.
But Africans are Africans και ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει :D

stefanos.f
18-09-03, 21:53
Οχι δεν θα εχεις προβληματα μεταξυ C.borleyi και Pr.taeniolatus οσον αφορα τον υβριδισμο, εφοσον βεβαια βαλεις ενα ζευγαρι απο τα καθε ειδος μεσα στο ενυδρειο ή ακομα καλυτερα δυο θηλυκες για τον καθε αρσενικο ανα ειδος! Εχουν παρατηρηθει υβριδισμοι μεταξυ των δυο ειδων μονο οταν υπηρχε αρσενικος απο το ενα ειδος απο τα δυο με θηλυκες και απο τα δυο, αλλα και παλι σπανια! Απο την αλλη παλι εχω δει υβριδισμους τετοιους που ανατρεπουν ολα αυτα που τα βιβλια λενε πως δεν μπορουν να συμβουν, οποτε... :roll: Οπως εγραφε πολυ ευστοχα και ο Ad Konings σε καποιο βιβλιο του '' Δυστυχως τα ψαρια μας δεν ξερουν να διαβαζουν τα βιλια μας''. Και μαλλον εχει δικιο... :lol: Παντως θα επιμεινω πως ή θα βγαλεις και τα Ps.socolofi με τα Cyn.afra μαζι ή θα τα αφησεις ολα οπως ειναι! Και εξηγω, αν αφησεις τα Cyn.afra μεσα θα ειναι αυτα τα επομενα που θα κανουν την ζωη των υπολοιπων κολαση! Α και που εισαι... δυσκολα θα δεις την πληρη ενταση χρωματων στα υπολοιπα με αυτους τους διαολους εκει μεσα! Γνωμη μου....

Entreri1221
19-09-03, 17:11
Δεν το λεω για τον υβριδισμο αλλα απο την αισθητικη πλευρα του
θεματος.Γιωργο επειδη θα διωξεις τα 4 socolofi δεν σημαινει οτι
πρεπει να βαλεις και 4 με 6 non mbuna μεσα γιατι γινονται και
λιγο τερατα (το copadichromis πιο πολυ).Τα ψαρια ειναι πολλα για 125 εκατοστα με ενα ζευγαρι moori και ενα electra μεσα.Οσα και αν ειναι τα λιτρα το μηκος χρειαζεται για teritories.Δωσε τα afra και τα socolofi βαλε ενα ζευγαρι απο borleyi η απο protomelas και θα εχεις
ενα υγιες micro predator ενυδρειο, χωρις φοβους για bloat πανω απο ολα.Τα labidochromis τρωνε μικροοργανισμους και οχι αυστηρα αλγη. :wink:

stefanos.f
19-09-03, 18:45
Οντως αν βγαλει ολα τα ψαρια που του λεω θα ειναι καλα... αν ομως κανει αυτο που του λες εσυ Νικο (να διαλεξει αναμεσα σε Pr.taeniolatus και σε Cop.borleyi) τοτε θα ειναι ακομη καλυτερα! Και εξηγουμαι.... καλο το να εχεις 13 ψαρια σε ενα 300αρι ενυδρειο, ακομη καλυτερο ομως να εχεις 11.... ειδικα οταν τα ειδη που εσυ εχεις Γιωργο γινονται και ψιλο-τεραστια! :wink: Οπως ευστοχα τονιζει και ο κυριος Entreri στοκαρουμε ενα ενυδρειο αναλογα με το τελικο μεγεθος που φτανουν τα ψαρια που θα βαλουμε μεσα σε αυτο και οχι συμφωνα με το μεγαθος που εχουν κατα την εισωγωγη τους στο ενυδρειο!

γαυρος
19-09-03, 21:17
ετσι που το πατε σε λιγο θα πειτε να αφησει μονο ενα ζευγαρι !!!
:evil: σαν τον κουρεα με τις φαβοριτες,αμα κοψει τη μια στραβα ανεβαζει την αλλη,μετα την αλλη ,μετα την αλλη !!
basta βρεεεεεεεε !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

george
19-09-03, 23:11
ετσι που το πατε σε λιγο θα πειτε να αφησει μονο ενα ζευγαρι !!!
:evil: σαν τον κουρεα με τις φαβοριτες,αμα κοψει τη μια στραβα ανεβαζει την αλλη,μετα την αλλη ,μετα την αλλη !!
basta βρεεεεεεεε !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

XAXAXXAXA :lol: :lol:
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣ :!:
Ειπαμε...ρωταμε...μαζευουμε γνωμες...και μετα ο καθενας αποφασιζει τι θελει να κανει !!
Εξαλλου ολοι μας καναμε διαφορα πειραματα πριν καταληξουμε στον συνδιασμο που μας ικανοποιει !!

Takis
19-09-03, 23:31
Γιώργο ελπίζω να μην βάλεις σαν μέτρο τον Γαύρο!!!!!
Θα χρειαστείς μετά άλλα 2-3 ενυδρεία!!!! :D

γαυρος
20-09-03, 01:01
Πφφφ..μια ζωη υπερβολικος :P ,ουτε 40 τεμαχια δεν ειναι μεσα !! :P :P :P
Ασε που θα βγουν αρκετα εξω,μολις βρω τα ζευγαρια!!
Γιωργο φουλαρε το αγορι μου,ενυδρειο αδειο ειναι βαρετο :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Entreri1221
20-09-03, 03:08
Και ενυδρειο πολυ γεματο ειναι ενοχλητικο για πολλους αλλα και για τα ψαρια περισοτερο.Tα nonmbuna θελουν χωρο για να αναπτυχθουν,πως να το κανουμε; Εκτος βεβαια σας αρεσουν τα ψαρια μινιατουρες http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/africans1.html
Τα ντεποζιτα φουλαρουνε γαυρουλη και αυτα μονο αμα πανε κανενα ταξιδι :)Παρε φουλαρισμα να ευχαριστηθει η ψυχη σου :lol:
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/hobbyist%20gallery/hobbyist_gallery_toronto.html

γαυρος
20-09-03, 11:27
Μμμμ..με εβαλες σε σκεψεις φιλε Entreri !! :lol: :lol: :lol:
Αυτο ειναι ενυδρειο :P :P :P !!! Ε..καλα το παρακανε ολιγον,να πουμε και του στραβου το δικιο, 8) 8) 8) ,αλλα το να εχεις ενα ενυδρειο αρκετων λιτρων και να ψαχνεις να βρεις κανα ψαρι...ειναι καλυτερα να βαλεις μεσα περιστερια!! :shock: :shock: :shock: .
Ενας γνωστος καπου στην Πατρα δηλαδη, εχει ενα τετοιου ειδους ενυδρειο με ...αορατα ψαρια !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: !!
Παντως για να επανελθουμε στο θεμα,ειναι εκτος απο θεμα βιολογικου φορτιου,θεμα γουστου ! Τι αρεσει στον καθενα.Οποτε αγαπητε Γεωργιε βλεποντας και κανοντας!! :wink: :wink: :wink:
Αρκει το φιλτρο σου να αντεχει βεβαια ....ΤΣΙΤΩΣΕ ΤΟΟΟΟΟ !!!
:D :D :D :D :D

george
20-09-03, 13:01
Εχω ενα 2213 και ενα 2227 απο φιλτρα....ειναι αρκετα νομιζω.
Και εγω για να βρω ζευγαρια ψαχνω...αρα πρεπει να βαλω ψαρια...και να δω τι γινεται.

stefanos.f
20-09-03, 21:24
Ρεεεεεεεεεεεεεεε θα χαλασετε την πιατσα και θα εχουμε ενυδρεια τυπου σαρδελες σε κονσερβα! :lol: :lol: :lol: Τελος παντων.... απο τρελο-αφρικανακιδες τι να περιμενει κανεις.... Γεωργιε (που λεει και ο Γαυρος) λογικο να εχεις καποια επιπλεον ψαρια στην αρχη για να δεις που θα καταληξεις (και εγω αλλωστε με τον ιδιο τροπο το εστησα το ενυδρειο μου), αρκει να τα εχεις μονο στην αρχη και σταδιακα να αρχιζεις να το ξεκαθαριζεις το θεμα και να μενεις με αυτα που πρεπει :wink: Ειχα πετυχει πριν τεσσερα χρονια εναν τυπο στη Γερμανια που με πατημα οτι θα κανει ξεκαθαρισμα καποια στιγμη στο ενυδρειο του ειχε, 54 ψαρια σε 480 λιτρα νερο και ακομη σκεφτοταν αν πρεπει να διωξει κανενα ψαρι και αν ναι, ποιο :shock:

Υ.Γ Μολις τωρα ανακαλυψα οτι γεννησανε για δευτερη φορα μεσα σε 14 μερες τα Jul.dickfeldi που εχω στην κρεβατοκαμαρα μου! Τα μεγαλα τους αδερφακια ειναι στριμωγμενα σε μια γωνια απο τους γονεις και τα μικρα ψιλο κανουν βολτες κοντα στη φωλια και γυρω απο την μεγαλη πετρα! :D

george
26-09-03, 10:17
Και δεν μου λες ρε φιλε Στεφανε...πως να τα βγαλω τα Socolofi απο μεσα ;; :evil: :twisted:
Χθες παιδευομουν για μια ωρα με δυο αποχες και δεν πιανονται με τιποτα.
Ειναι γρηγορα και κρυβονται μεσα στις σπηλιες....και εγω που νομιζα οτι οι κρυψωνες που τους εφτιαξα δεν ηταν καλες :shock:
Μηπως θα πρεπει να μου στειλεις καμια "ψαροπαγιδα" απο αυτες που φτιαχνεις ; :wink:

lasal
26-09-03, 10:53
Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα σε βόλευε Γιώργο.
http://www.drsfostersmith.com/product/prod_Display.cfm?siteid=6&pCatId=9048
Ενα δοχείο από plexiglass με χειρολαβή και μια θυρίδα.
Για τα Socolofi σου είναι ότι πρέπει. :wink:

george
26-09-03, 11:37
To ξερω ρε φιλε...αλλα ποιος καθεται και το φτιαχνει :?:
Πρεπει να βρω αλλη λυση...και συντομα !

lasal
26-09-03, 11:38
Πόσο σύντομα?

george
26-09-03, 11:41
Οπως ειπα τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν κανει ανω κατω το ενυδρειο...και πρεπει να "φυγουν".
Θα βαλω αλλα ψαρια στην θεση τους.
Πρεπει να γινει μεσα στην επομενη εβδομαδα.

lasal
26-09-03, 11:52
Την μια μέρα μου φέρνεις το plexiglass κομμένο και την άλλη στο έχω έτοιμο.
Αρκεί οι διαστάσεις να ειναι ακριβείας.
Αν το φέρεις Δευτέρα το απόγευμα τα κομμάτια θα το πάρεις την Τρίτη το αργότερο Τετάρτη.
Θέλεις να σου βγάλω διαστάσεις για κόψιμο?
Το τελικό θα είναι 22χ24χ10
3mm πάχος
Υγ.
Τα μαγαζιά με plexiglass ειναι κλειστά το σάββατο

pokou
26-09-03, 12:10
Ένα δίλιτρο μπουκάλι απο coca cola ή ότι άλλλο είναι ποιό φτηνό,
ποιό γρήγορο και κανει την ίδια δουλειά.

george
26-09-03, 12:29
http://www.floridadriftwood.com/fish_trap.htm

stefanos.f
27-09-03, 00:58
Γιωργο ευχαριστως να σου δανειζα την παγιδα μου, μονο που εισαι λιγακι μακρια ρε φιλαρακι... :wink: Χωρις πλακα παντως το κολπο με το μπουκαλι της Coca Cola το εχει δοκιμασει ο Ναθαν και μαλιστα με απολυτη επιτυχια, ευκολα και γρηγορα και χωρις μεγαλες φασαριες :wink:

george
01-10-03, 13:06
Τελικα δεν εγινε τιποτα με την αυτοσχεδια παγιδα/μπουκαλι.
Καθομουν μια ωρα και χαζευα...και κανενα ψαρι δεν μπηκε μεσα.
Δοκιμασα να βαλω και τροφη αλλα κανενα αποτελεσμα.
Τι εκανα ;; Εδωσα "μαχη" με τα socolofi και τελικα μετα απο 2 ωρες καταφερα να βγαλω και τα 4.

pokou
01-10-03, 15:59
Μία ώρα μόνο ?????????????

Και κοίταγες κι' όλας ????? :lol: :lol: :lol:

stefanos.f
02-10-03, 21:39
Εεεεμ... ναι... :roll: μερικες φορες.... οταν με δυσκολευουν και εμενα λιγακι... καταφευγω ακριβως στην ιδια και πολυ αποτελεσματικη μεθοδο με εσενα φιλε George :wink: :lol: :lol: :lol: Τουλαχιστον τα επιασες ολα...