PDA

Επιστροφή στο Forum : υιοθετηση ΑΓΙΟΥ ΒΕΡΝΑΡΔΟΥ


ραφαηλ10
21-03-11, 17:18
Καλησπερα!
Ζητω τις συμβουλεσας..για το προβλημα το οποιο με απασχολει.
Ενας φιλος μου εχει δυο σκυλια ζευγαρι αγιου βερναρδου και τωρα η σκυλα ειναι εγκυος και σε ενα μηνα γενναει πρωτα ο Θεος!! με ρωτησε αν θελω ενα να κρατισει για μενα και ετσι μπηκα σε σκεψεις
τωρα το προβλημα ειναι οτι εχω ενα σκυλο νεας γης αρσενικο 2 χρονον σχεδον και δεν ξερω πως θα αντιδρασει?
πως θα κανω την προσαρμογη του νεογεννητου για να μην εχω καμια αναποδια?
αρσενικο ή θηλυκο?
γενικα τι να προσεξω ?
θελω να πω πως εχω πολυ μεγαλο χωρο (αυλη) για τα σκυλια και πως δεν θελω τα σκυλια να τα χωρισω αλλα να συνιπαρχουν.βεβαια η αυλη ειναι χωρισμενη σε δυο διαμερισματα με περιφραξη.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

kostaskich
21-03-11, 18:03
φιλε αποτι εχω δει σενα ντοκυμαντερ ειναι δυσκολα σκυλια με πολλα προβληματα υγειας.πριν παρεις καποιο τετοιο σκυλι να ξερεις πως θελουν καθημερινως βολτα καποια χιλιομετρα.επιπλεον υποφερουν στην ζεστη.βλεπω ενα χασκι ενος ξαδερφου μου πως υποφερει στην ζεστη και του δινει συνεχεια χαπια .δυστηχως τετοια σκυλια δεν επρεπε να υπαρχουν εδω αλλα...
οσο για το φυλο του σκυλου παντα τα θυληκα ειναι πιο εξυπνα και πιο υπακουα.εγω χροννια εχω γιορκσαιρ και παντα εχω θηλυκο

ραφαηλ10
21-03-11, 18:30
Σε ευχαριστω για την απαντηση!
Εχω ενα σκυλο νεας γης και ξερω πως ειναι με το θεμα ζεστη τον προσεχω πολυ ομως και κανω οτι μπορω.θηλυκο και εγω σκεφτομαι αλλα αν προκιψουν γεννες τι θα γινει..?
δεν θελω το σκυλι να το κανω στυροση...

Ryu
21-03-11, 18:30
αν ο νεας γης ειναι φιλικος προς αλλα τα σκυλια δεν το νομιζω να εχεις προβλημα,αν εχει τασεις κυριαρχιας προτιμησε θηλυκο σκυλι(αν κ θα εχεις θεμα οταν θα βρισκεται σε ιστρο)...σημαντικο ειναι οταν παρεις το καινουργιο κουταβι να μην παραμελησεις τον μεγαλο,αλλα να ασχολεισαι κ με τα δυο το ιδιο(κ με τον μεγαλο λιγο περισσοτερο μη σου πω)!

ραφαηλ10
21-03-11, 18:38
ναι εχεις δικαιο θα τα παρακολουθω στενα και θα δω την συμπεριφορα του οδυσσεα(νεας γης)..αρσενικο θα εχω σιγουρα προβλημα κυριαρχιας ειναι και τα δυο μεγαλοσωμα δεν θα μπορω να τα ελενξω κιολας λογο μεγεθους πανω στον καβγα.απο την αλλη θυληκο λεω αλλα θα εχουμε προβλημα με εγκυμοσινες..το θεμα της στιρωσης μαλλον ειναι μονοδρομος πραγμα το οποιο δεν το θελω καθολου...ειμαι κατα της στιρωσης

mikrosaquaristas
21-03-11, 18:47
φυσιολογικά ένα Νέας Γής δεν τσακώνεται.......απλά ποτέ

ραφαηλ10
21-03-11, 18:54
μην το λες!!!δεν γαβγιζει ποτε ειναι με ολους φιλικος και καλος και με ολα τα ζωα εχει τυχη μια φορα να κοιμουντε τεσερα γατια πανω στην γουνα του .. εκτος απο σκυλια οταν ερχονται στην δικη του περιοχη και πιστευει οτι κυνδινευει τοτε αλλαζουν τα πραγματα!!για πες μου την γνωμη σου και εσυ οσο περισοτερες γνωμες τοσο καλυτερα περι θεματος..-+9

mikrosaquaristas
21-03-11, 18:57
γενικά
εσύ ξέρεις τον σκύλο σου

γενικά αφού θα το έχει μαζί απο κουταβάκι,δεν θα υπάρχει πρόβλημα
γενικά αφού η φυλή είναι απο τις φιλικότερες και ηρεμότερες δεν θα έχεις προβλήματα

γενικά στην αρχή θα δώσεις λίγη βάση να θέσεις τα ακριβή όρια της συμβίωσης

μιλάω γενικά γιατί επαναλαμβάνω ότι μόνο εσύ ξέρεις τον σκύλο σου και τα όριά του

πάντως με δύο γιγαντόσωμες φυλές τα θέματα-και τα έξοδα- είναι πολύ πολλά και θέλει σίγουρα ώριμη σκέψη

ραφαηλ10
21-03-11, 19:01
το καταλαβα οτι μηλας γενικα:D
εχεις δικαιο για αυτα που λες παντως σε ευχαριστω!

eimaste aR21rwstoi
21-03-11, 19:48
το καταλαβα οτι μηλας γενικα:D
εχεις δικαιο για αυτα που λες παντως σε ευχαριστω!
ενταξει στειρωση δεν ειναι τοσο τραγικο...
ισα ισα που τα μεγαλοσωμα σκυλια και ειδικα τα θυληκα εχουν προβληματα με το γεννητικο τους οργανο...καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις εναν κτηνιατρο με τα υπερ και τα κατα της στειρωσεις...τα ζυγιζεις και βλεπεις;)

ραφαηλ10
21-03-11, 20:24
ναι θα κανω μια ερωτηση να δω τι παιζει!!1
Γιατι δεν μου βγαινει να την κανω στειρωση...να δω και σε τι ηλικια μπορω να την κανω..

mikrosaquaristas
21-03-11, 21:00
γενικά:D
για να σε βοηθήσω επι του ηθικού μέρους της στείρωσης

απο την ίδια την φύση δεν προορίζονται όλα τα θηλυκά για αναπαραγωγή
τα περισσότερα προορίζονται για "ψευδοκύηση" (ανεμογκάστρι που λέμε λαικά) η οποία έχει ώς στόχο την εξυπηρέτηση των κουταβιών σε θηλασμό ,σε περίπτωση που πεθάνει η βιολογική μητέρα τους
μετά απο μερικές ψευδοκυήσεις η πυόμητρα έρχεται να "στείλει" το θηλυκό για "ανακύκλωση"

και πράγματι τα στατιστικά δείχνουν πληθώρα πυόμητρας στα μη αναπαραγωγικά ζώα
και πράγματι αυτά παρατηρούνται και στα λοιπά αγελαία ζώα που ο άνθρωπος δεν έχει βάλει το χεράκι του....

γενικά η στείρωση είναι "η ασφαλέστερη" οδός για τους κάτοχους θηλυκού σκύλου που δεν προορίζεται για αναπαραγωγή ,χωρίς όμως να είναι και η 100% ορθή
αλλά βέβαια τίποτα δεν είναι τέλειο ........

απο τις παρατηρήσεις των σχολών σκύλων-οδηγών για τυφλούς η στείρωση δεν μειώνει την ενεργητικότητα των ζώων ή την ευφυία τους

και ναι
όλα τα σκυλιά-οδηγοί τυφλών είναι πάντα στειρωμένα
καθότι θα ήταν λίαν αδύνατον ο αρσενικός σκύλος να ακολουθήσει την πορεία του και όχι τις ορμόνες του
και αντίστοιχα θα ήταν σοβαρό το πρόβλημα του τυφλού που δεκάδες αρσενικά κυνηγάνε την θηλυκιά σκύλο οδηγό του

η απέχθεια προς την στείρωση προέρχεται απο τον ανθρωπομορφισμό που κάνουμε στα σκυλάκια μας περισσότερο
παρά απο αντικειμενικούς λόγους

ραφαηλ10
21-03-11, 21:23
Γενια πολυ με βοηθησες...:p
εχω ακουσει ομως τετραγωνιζει το σκυλο ειναι αληθεια..?

mpoumpoula
21-03-11, 21:27
Θα συμωνήσω με τον mikroaquarista σε όλα!

ΥΓ. Υπέροχα σκυλιά τα Νεας Γης.:)

Τί εννοείς, ότι τον παχαινει; όχι, αν έχει τη σωστη δταροφη και ασκηση.

ραφαηλ10
21-03-11, 21:36
Οτι τετραγωνιζετε η πισω μερια του σκυλου κατι τετοιο. ..

mikrosaquaristas
21-03-11, 22:18
τα νέας γής δεν παίζονται

αν είχα χώρο για όλο αυτό το σκυλί-θα είχα σίγουρα ένα...........
(μαζί με πολλά άλλα σκυλιά διαφόρων φυλών που δεν είναι του θέματος :D:D:D )

mpoumpoula
21-03-11, 22:22
Οτι τετραγωνιζετε η πισω μερια του σκυλου κατι τετοιο. ..

Χαζομαρα! Τελειως!:rolleyes:

chemical mac
21-03-11, 22:31
Οτι τετραγωνιζετε η πισω μερια του σκυλου κατι τετοιο. ..

Το πισω μέρος όχι, το κεφάλι του μεγαλώνει :rolleyes:

mikrosaquaristas
21-03-11, 22:33
αυτό με το τετραγώνισμα....τι είναι πάλι??????

υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που κυκλοφορούν όλες αυτές οι τελείως εκτός τόπου και χρόνου φήμες σε τούτη την πολύπαθη χώρα?????????

το άλλο με τα ντόπερμαν τα Κ9 που μεγαλώνει ο εγκέφαλος και δεν χωράει στο κρανίο το ξέρετε??????
ούτε Κ9 υπήρξαν ποτέ
ούτε τίποτα με κρανίο και εγκέφαλο έπαιξε
πως που πότε και γιατί προέκυψε ένας θεός ξέρει......

chemical mac
21-03-11, 22:36
αυτό με το τετραγώνισμα....τι είναι πάλι??????

υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που κυκλοφορούν όλες αυτές οι τελείως εκτός τόπου και χρόνου φήμες σε τούτη την πολύπαθη χώρα?????????

το άλλο με τα ντόπερμαν τα Κ9 που μεγαλώνει ο εγκέφαλος και δεν χωράει στο κρανίο το ξέρετε??????
ούτε Κ9 υπήρξαν ποτέ
ούτε τίποτα με κρανίο και εγκέφαλο έπαιξε
πως που πότε και γιατί προέκυψε ένας θεός ξέρει......
κι όμως εγώ είχα ένα φίλο, που είχε ένα γνωστό που ο μπατζανάκης του μπακάλη του, που έβγαινε με μια γκόμενα κι είχε ένα ξάδερφο που είχε ακούσει από έγκυρες πηγές (;;;;;;; ) ΄το αυτό ισχύει.
κάπως έτσι κυκλοφορούν αυτά ;)

Tolis
21-03-11, 22:37
Το πισω μέρος όχι, το κεφάλι του μεγαλώνει :rolleyes:Μπα, στο δικο σου το βλεπεις ετσι γιατι εχει βγαλει αλγη...

chemical mac
21-03-11, 22:51
Μπα, στο δικο σου το βλεπεις ετσι γιατι εχει βγαλει αλγη...Μπααααααααα...προσθέτω χλωρίνη στο νερό της

Chris82
21-03-11, 23:04
απο την ίδια την φύση δεν προορίζονται όλα τα θηλυκά για αναπαραγωγή
τα περισσότερα προορίζονται για "ψευδοκύηση" (ανεμογκάστρι που λέμε λαικά) η οποία έχει ώς στόχο την εξυπηρέτηση των κουταβιών σε θηλασμό ,σε περίπτωση που πεθάνει η βιολογική μητέρα τους
μετά απο μερικές ψευδοκυήσεις η πυόμητρα έρχεται να "στείλει" το θηλυκό για "ανακύκλωση"



Για δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες γι'αυτο!!!Εγω εχω ενα θηλυκο(jack russell) η οποια στη πρωτη της περιοδο ειχε ψευδοκυηση αλλα σκεφτομαι να την ζευγαρωσω σε κανενα χρονο και μετα ισως παμε για στειρωση!!!Τι εννοεις με την λεξη ''ανακυκλωση'' και τι κινδυνους κρυβει μια ψευδοκυηση??

ραφαηλ10
21-03-11, 23:29
Για πες τους κυνδινους που κριβει και εμενα με ενδιαφερει!!!Γιατι και εμεις θηλυκο θα εχουμε σε λιγο να μην ξερουμε τα βασικα....-+9

mpoumpoula
22-03-11, 00:27
Το θηλυκό σκυλι που δεν ειναι στειρωμενο κ δεν το ζευγαρώνουμε έχει την ταση να εμφανιζει ψυδοκυηση (κατάσταση κατα την οποία έχει όλα τα συμπτωματα μιας κύησης χωρίς να είναι εγκυος). Οταν μια σκύλα εχει συχνές ψευδοκυησεις εχει πολύ μεγάλες πιθανοτητες - συγκριτικα με μια σκύλα στειρωμένη η με γέννες- να κανει πυομήτρα μια εξαιρετικα σοβαρή μόλυνση της μητρας η οποία αντιμετωπίζεται χειρουργικα )με ολικη αφαιρεση) και συχνα στέλνει το σκυλί στον άλλο κόσμο! (βλ. ''ανακύκλωση'')

Σημ. Οι κτηνιατροι σας δε σας ενημερώνουν σχετικα;

ραφαηλ10
22-03-11, 10:11
Δεν ειχα ποτε θηλυκο ζωο...σε ευχαριστουμε παντωςπολυ χρησιμα αυτα που μας λες κα απο οτι καταλαβα χρειαζετε μεγαλητερη προσοχη το θηλυκο απο τ αρσενικο...

mikrosaquaristas
22-03-11, 10:35
ο αρσενικός δεν θέλει καμία προσοχή (σχεδόν) για παθήσεις του αναπαραγωγικού

τα θηλυκά ,επειδή είναι στην ουσία ο Αρχηγός μιάς αγέλης σκύλων, η φύση προβλέπει να μην υπάρχουν πολλά ταυτόχρονα

τα αρσενικά ακόμα κι αν υπάρχει "επιβήτορας" στην αγέλη μπορούν ευκολα να πάρουν τον δρόμο της "ξενιτιάς" και να βρούν άλλη αγέλη ,διασπείροντας έτσι και το γονίδιο της δικής τους αγέλης αλλά και εξασφαλίζοντας και το "μπέρδεμα των αιμάτων" που λέγαμε κι αλλού

οπότε τα θηλυκά που δεν ζευγαρώνουν έχουν αυξημένες πιθανότητες για πυόμητρα γιατί έχουν αυξημένες πιθανότητες για ψευδοκύηση

στην σκυλίτσα που έκανε ψευδοκύηση στον πρώτο της οίστρο δεν μπορεί κάποιος μέσω ίντερνετ να σου πεί τι να κάνεις
κανονικά εδώ χρειάζεται ο εκτροφέας που έχει όλες τις πληροφορίες για την μητέρα και τις αδερφές της μητέρας αλλά και γενικά το ιστορικό της σειράς των θηλυκών

εγώ στην θέση σου θα την στείρωνα σήμερα κιόλας-έτσι για να είμαστε σιγουρότεροι

γενικά(κατάντησε αηδία αυτή η λέξη) τα περισσότερα θηλυκά σκυλιά είναι ακατάλληλα αναπαραγωγής για πολύ περισσότερους λόγους απο την ψευδοκύηση
συνήθως δεν έχουν κάν τα "κότσια" να γεννήσουν ή την υπομονή να θηλάσουν κλπ κλπ κλπ

ραφαηλ10
22-03-11, 19:51
για αρσενικο το βλεπω τελικα...:D

eimaste aR21rwstoi
22-03-11, 20:28
για αρσενικο το βλεπω τελικα...:D
μακαρι να ειχα την χαρη σου και να ειχα τοσο ευχαριστα διλληματα...:rolleyes:

ραφαηλ10
22-03-11, 20:50
μακαρι να ειχα την χαρη σου και να ειχα τοσο ευχαριστα διλληματα...:rolleyes:

:D:D:D

MANTIS
27-03-11, 19:48
Φιλε μου ποτε δεν διαλεγουμε σκυλο λαμβανωντας υποψην τα κατα η τα υπερ που μπορει να εχει το φυλο του σκυλου, αλλα διαλεγουμε συμφωνα με το τι θελουμε αλλα και τι μας τεριαζει συμφωνα με τις απαιτησεις του σκυλου,επειδη εχω αγιου βερναρδου γιαυτο σου γραφω την αποψη μου και μονο. Να λαβεις υποψην σου οτι θελει καθημερινη ασκηση, βολτα,απο μικρο κοινονικοποιιση και πολυ καλη διατροφη,ναξερεις οτι ειναι ενας σπανιος σκυλος και οτι ο χαρακτηρας του και το μεγεθος του θα σε ανταμιψουν σιγουρα,οσο για την ζεστη σιγουρα τετια σκυλια δεν περνουνε καλα και γιαυτο πρεπει να κανουμε οτι καλητερο για να αντιμετοποισουμε αυτο το προβλημα,οπως συχνες αλλαγες του νερου του καθως καθημερινο μπανιο και αν μπορεις και μια μικρη πισινα για να μπανειζετε οποτε αυτο θελει,να ξερεις ακομη οτι υπαρχουν πολες ρατσες σκυλων που εχουν το ιδιο προβλημα με την ζεστη οπως ΧΑΣΚΥ ΤΣΟΟΥ-ΤΣΟΟΥ ΣΑΜΟΓΙΕΝΤκα.Οσο για την συνηπαρξη με το νεας γης ολα ειναι στο χερι σου και στης γνωσεις σου τα παντα γινωντε θελει δουλια