PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως κρατάμε το βράχο μας ζωντανό?


thanosmts
17-03-11, 21:15
Καινούριο ενυδρείο, RO νεράκι, το "σεταρουμε" σωστά, μετά από λίγο καιρό βάζουμε "aragaline" ζωντανό και μετά πάλι από 3 βδομάδες και αφού τα μετρήσουμε όλα και είναι σωστά βάζουμε ζωντανό βράχο.

Ο βράχος κάνει τη δουλειά του αλλα παρατηρώ πως αρχίζει μετά από ένα μηνα και χάνει τη ζωή του...Δε βλέπω σκουληκάκια, ζωύφια ή ακόμα και η πρασινάδα/κόκκινα πλοκαμάκια που είχε, δείχνουν να νεκρώνουν.

Στο ενδιάμεσο μπαίνουν 2 "κλαουνακια" και το νερό βγαίνει πάλι σωστό όσων αφορά τα χαρακτηριστικά του.Αμμωνία 0, No2-No3 μηδενικά, Ph, 8.1, alkalinity σωστή κτλ... Δεν έχω βάλει μαγνησία, calcium κτλ...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω τη ζωή του βράχου? Τα κόκκινα φυτά του ήταν πραγματικά όμορφα... :( :( :(

gta__156
17-03-11, 21:17
υπαρχει επαρκης κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο σου και γυρο απο τον βραχο ?
εχεις μετρησει αλατοτητα?

thanosmts
17-03-11, 21:22
ναι ναι...αλατότητα 1022-1024 στη διαρκεια 6 εβδομάδων...
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση...ηταν-ειναι πραγματικά πολυ ζωντανόs βραχοs
κυκλοφορία επίσηs 20χ

Καμια γνωμη βρε παιδια? Μηπωs χρειαζεται καμια ουσια?

nikman
18-03-11, 08:28
Η ζωή στο ενυδρείο κι όχι μόνο, για να διατηρηθεί θέλει οξυγόνο (κυκλοφοριτές) φως (φωτιστικό) και τροφή. Το χρώμα του βράχου βοηθιέται από ασβέστιο, αλκαλινίτη, μαγνήσιο. Υπάρχει και κάποιο σκεύασμα δε θυμάμαι το όνομα τώρα που βοηθάει στο κοκκίνισμα του βράχου. Δεν είναι κάτι μαγικό απλά έχει κάποια σύνθεση με τα στοιχεία που σου προανέφερα.
Τα δύο κλοουνάκια που έβαλες τι περιμένεις να σου κάνουν δηλαδή; Κατά τη γνώμη μου είναι το λάθος ψάρι που μπαίνει πρώτο για να στρώσει το ενυδρείο γιατί ούτε ιδιαίτερα ανθεκτικό είναι και είναι και λιτοδίαιτο. Σίγουρα για να στρωθεί ένα θαλασσινό ενυδρείο σωστά χρειάζεται αργά αλλά και μεθοδικά βήματα.
Εκείνο που φοβάμαι ότι θα συμβεί σε σένα θα είναι να χάσεις το πρώτο μεγάλο ψάρι που θα βάλεις και δε θα ξέρεις γιατί ενώ το ενυδρείο σου τρέχει καιρό, αλλά στην ουσία θα είναι άστρωτο.

almost
18-03-11, 11:44
Η ζωή στο ενυδρείο κι όχι μόνο, για να διατηρηθεί θέλει οξυγόνο (κυκλοφοριτές) φως (φωτιστικό) και τροφή. Το χρώμα του βράχου βοηθιέται από ασβέστιο, αλκαλινίτη, μαγνήσιο. Υπάρχει και κάποιο σκεύασμα δε θυμάμαι το όνομα τώρα Purple Up που βοηθάει στο κοκκίνισμα του βράχου. Δεν είναι κάτι μαγικό απλά έχει κάποια σύνθεση με τα στοιχεία που σου προανέφερα.
Τα δύο κλοουνάκια που έβαλες τι περιμένεις να σου κάνουν δηλαδή; Κατά τη γνώμη μου είναι το λάθος ψάρι που μπαίνει πρώτο για να στρώσει το ενυδρείο γιατί ούτε ιδιαίτερα ανθεκτικό είναι και είναι και λιτοδίαιτο. Σίγουρα για να στρωθεί ένα θαλασσινό ενυδρείο σωστά χρειάζεται αργά αλλά και μεθοδικά βήματα.
Εκείνο που φοβάμαι ότι θα συμβεί σε σένα θα είναι να χάσεις το πρώτο μεγάλο ψάρι που θα βάλεις και δε θα ξέρεις γιατί ενώ το ενυδρείο σου τρέχει καιρό, αλλά στην ουσία θα είναι άστρωτο.

Πρέπει να ρίξεις κάποια τροφή που να κάνει για ασπόνδυλα και filter feeders, δεδομένου ότι έχεις καλή ροή και φωτισμό.

thanosmts
18-03-11, 21:01
Αχαααα,
αυτο ειναι μια αλλη γνωμη που δεν ειχα ακουσει...Ολοι μου ελεγαν πωs τα κλαουνακια ειναι τα καλυτερα για αρχη...
Μπορειτε να μου πειτε παραπανω? Φωs εχω μια απλη λαμπα 11w που πηγαινε με το ενυδρειο σαν αλογονου...Να την αλαξω? Επισηs αν παρω τη τροφη για τα ασπονδυλα, πρεπει να κανω κατι αλλο? Τελοs σκεφτομαι ο επομενοs κατοικοs να ειναι μια γαριδα η¨κατι που θα καθαριζει το εδαφοs...Σκεφτομαι παλι λαθοs? Εχετε καποιο αλλο να προτεινετε. Ενδιαφερουσα κουβεντα και σαs ευχαριστω!

almost
18-03-11, 22:08
11W σε πόσα λίτρα;

Γαρίδα είναι πολύ νωρίς και δεν θέλει καθόλου νιτρικά..

thanosmts
19-03-11, 19:36
80 λιτρα ειναι...Εκτοs απο την ασπρη μηπωs να βαλω και μια μπλε?

nikman
20-03-11, 16:33
Φωs εχω μια απλη λαμπα 11w που πηγαινε με το ενυδρειο σαν αλογονου...Να την αλαξω?

Τι λάμπα είναι αυτή; Έτσι που την περιγράφεις δεν νομίζω να κάνει για θαλασσινό. Επίσης δεν μας είπες τι σκέφτεσαι να κάνεις, μίνι ρεεφ ας πούμε με εύκολα κοραλλάκια; Έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι πολύ περισσότερο φωτισμό. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τουλάχιστον 2Τ5 των 24 βατ.