PDA

Επιστροφή στο Forum : Mελανοταινιες και moss


tsoui
16-03-11, 19:40
καλησπερα αλλη μια φορα στην παρρεα εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου τη λυσει. Μονο σε μενα τσακιζουν την Moss σαν αγελαδες η ειναι γενικο το κακο? :D

Dimis
16-03-11, 20:26
Ποιες εχεις?

tsoui
16-03-11, 20:32
Καλησπερα dimis1978 εχω Praecox boesmani goldiei αυτο γινεται κανα 2 βδομαδες εντατικα κατα το βραδυ πριν απλα τσιμπολογουσαν

Dimis
16-03-11, 23:59
Η αναγκη για φυτικη διατροφη στις μελανοταινιες ειναι πολυ βασικη.
Ταιζε τους συμπληρωματικα με τις αλλες τροφες 3 φορες την εβδομαδα φυτικη τροφη (υψηλη περιεκτικοτητα σε σπιρουλινα) και αν εχεις εχεις βαλε τους 2 φορες την εβδομαδα lemna minor(φακη),την λατρευουν.

tsoui
17-03-11, 01:56
Ισως βρηκα την αιτια για την εξαρση με την moss λιγο πριν κλεισουν τα φωτα πηγα να μαζεψω ενα κομματι Moss που επεπλεε και ειδα καμμια 10 αυγα -+9 μαλλον κολημενα πανω οποτε πιστευω οτι μαλλον ψαχναν και αυτα εκτος απο την σαλατα χαχα.
Εχεις να προτεινεις καποια φυτικη τροφη μη παω κουτουρου απ την εμπειρια σου?Lemna minor σκεφτομουν να βαλω αλλα δεν ηξερα μηπως κατακλυσει το ενυδρειο και μετα αντε μαζεψε την η θα την περιποιηθουν δεοντως??

Dimis
17-03-11, 02:12
Στις δικες μου η φακη δεν υπαρχει μετα απο 20 λεπτα...
Τροφη οποιοδηποτε φυλλαρακι φυτικης προελευσης που να αναφερει επανω ρητα την υπαρξη περιεκτικότητας σε σπιρουλινα,εχω παρει πολλες,και τροπικαλ και τετρα και οσεαν...

tsoui
17-03-11, 02:16
Οκ σε ευχαριστω να σαι καλα θα τα χτυπησω στην επομενη εξορμηση στα pet