PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΟ REEF ΒΟΗΘΕΙΑ


stavros1979
15-03-11, 19:47
Γεια σε ολους παιδια.μετα απο το νεο μου στησιμο του βραχου και την αγορα επιτελους της RO που θα δειτε σε φωτο παρακατω,εχω μια απορια που ακομα δεν εχει απαντηθει σχετικα με τα φιλτρα ενος reef.2 μηνες τωρα με 40κ βραχο ζ ετοιμαζω το νερο μου το οποιο ειναι θαλλασινο εδω και ενα χρονο χωρις βραχο πριν[με ψευτικα κοραλια]μεχρι να αρχισω να βαζω τα αληθινα.τελικα ρε παιδια χρειαζεται εξ βιολογικο φιλτρο η οχι?με καλυπτει ο βραχοσ που ειναι ολος ζωντανος η οχι?το 2213 που εχω τι το κανω?το εσωτερικο του rio 400?απο οτι ξερω ο βραχοσ ειναι το βιολογικο φιλτρο μονος του.ισχυει αυτο η θελει και βοηθεια?απο κυκλοφορια που μαλλον εχω ελλειψη,συντομα θα την αναβαθμισω.

sp67
16-03-11, 18:24
Ο βράχος αρκεί για την βιολογία του ενυδρείου.Θέλει όμως
καλή κυκλοφορία γύρω του για να έχεις και το σωστό αποτέλεσμα.
Στο εξωτερικό σου φίλτρο βάζεις μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο.

madfdg
16-03-11, 21:09
Ο βράχος αρκεί για την βιολογία του ενυδρείου.Θέλει όμως
καλή κυκλοφορία γύρω του για να έχεις και το σωστό αποτέλεσμα.
Στο εξωτερικό σου φίλτρο βάζεις μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο.

+1

ΥΓ Σταυρο μην ανοίγεις νέο θέμα για κάθε σου ερώτηση, σε ένα θέμα μπορείς να εκφράζεις καθε απορία σου, ετσι μπορούμε να έχουμε μια συνέχεια και όλες τις απαντήσεις μαζεμένες;)

nikman
20-03-11, 16:58
Πάντως το ενυδρείο σου μόνο reef δεν θυμίζει και δεν το βλέπω και να γίνεται. :cool:
Τώρα σχετικά με το ερώτημα σου, φυσικά και μπορείς να κρατήσεις βιολογία μόνο με το βράχο κι εγώ το έκανα μία εποχή, αλλά εκτός από την καλή κυκλοφορία για ρώτα και πόσα ψάρια έχουν μέσα στο ενυδρείο τους αυτοί που το έχουν εφαρμόσει :rolleyes:

almost
21-03-11, 12:42
Πάντως το ενυδρείο σου μόνο reef δεν θυμίζει και δεν το βλέπω και να γίνεται. :cool:
Τώρα σχετικά με το ερώτημα σου, φυσικά και μπορείς να κρατήσεις βιολογία μόνο με το βράχο κι εγώ το έκανα μία εποχή, αλλά εκτός από την καλή κυκλοφορία για ρώτα και πόσα ψάρια έχουν μέσα στο ενυδρείο τους αυτοί που το έχουν εφαρμόσει :rolleyes:

Χρησιμοποιείς και εξωτερικό φίλτρο για βιολογία; Ή έχεις κάποιο υλικό σε sump?

Υ.Γ. Όχι τίποτε άλλο, έχω ένα 2078 και κάθεται, άμα είναι να το βάλω να κάνει κάτι :D

nikman
21-03-11, 16:23
Τώρα εδώ και δύο χρόνια έχω το rio-300 της juwel και έχω κρατήσει το εσωτερικό φίλτρο το δικό του με τα σφουγγαράκια. Η ιχθυοφόρτιση το τελευταίο εξάμηνο είναι αρκετή αλλά περιμένω ένα μεγαλύτερο με sump και πιστεύω να την παλέψουνε τα ψαράκια μέχρι τότε .
Στο σαμπ του καινούργιου θα βάλω υλικά φιλτραρίσματος.
Εξωτερικό φίλτρο (κάνιστρο) είχα παλαιότερα το 2026 της eheim σε ένα light reef και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα κοραλλάκια. Φυσικά δεν ήταν sps. Να δες το πως ήταν στην φωτογραφία και δες και το 300άρι μόνο με ψάρια που έχω τωρα στο βίντεο :D http://www.youtube.com/watch?v=wwLdoRN25_g

stavros1979
21-03-11, 22:48
Γιατι δεν το βλεπεις να γινεται?
-------------------------
Χρησιμοποιείς και εξωτερικό φίλτρο για βιολογία; Ή έχεις κάποιο υλικό σε sump?

Υ.Γ. Όχι τίποτε άλλο, έχω ένα 2078 και κάθεται, άμα είναι να το βάλω να κάνει κάτι :D
Εχω ενα 2213 για εξωτερικο με βιολογικα υλικα μεσα και το μανισιο του ριο 4οο μηχανικο.ψαχνω ενα ακομα τωρα για εξωτερικο για να το κανω χημικο.απο κυκλοφορια ειμαι φουλ.πανω απο 20 φορες τα λιτρα μου.
-------------------------
Παιδια εχω αρχισει και απογοητευομαι πριν καν ξεκινησω ενω κανω υπερπροσπαθειες οικονομικα να στησω επιτελους ενα σωστο reef ,και ο λογος ειναι οτι δεν παιρνω συμβουλες,αλλα αρνιτικες κριτικες μονο.ο καθενας εχει και διαφορετικη αποψη και εχω μπερδευτει εντελως.οποιος μπορει να βοηθησει ας βοηθησει.ολοι περασανε απο αυτο το σταδιο.και ξαναλεω.
ενυδρειο rio 400
sub δυστηχως δεν θα υπαρχει.
φωτισμος 2 metal halide 150w 1400celvin-2x54w blue light stock rio juwel διαστασεις.
ΑΟ τριων σταδιων.
skimmer pro prizm που θελει αλλαγη χθες ναι το ξερω.
κυκλοφορια 2χ5200λ/ω,1χ2000λ/ω,1χ1600λ/ω+τα φιλτρα.
φιλτρα 2213 με βιολογικα υλικα+το εσωτερικο το rio 400 μηχανικο.ψαχνω και ενα καινουριο εξωτερικο,το οποιο θα γινει βιολογικο,κανοντας το 2213 μετα χημικο με ανθρακα και αντιφωσφορο.
Απο υποστρωμα δυστηχως δεν υπαρχει αρραγωνιτης αλλα λευκη λεπτοκκοκη αμμος και οχι ζωντανη.
Απο ζωντανο βραχο μαλλον καλα παμε,αφου τρεχει κανα δυμηνο τωρα και φτιαχνει ζωη συνεχεια πανω του.
Ο κυανος που ειχα εξαφανιστηκε αμεσως με την βοηθεια ενος νεου 5200λ/ω κυκλοφοριτη και του chemiclean.40 κιλα βραχο μονο ζωντανο στα 400 λιτρα μαλλον καλα ειναι.Για το στησιμο του βραχου οι φωτο υπαρχουν οι τελευταιες γιατι εγινε αλλαγη και εκει λογο προβληματος φωτισμου απο τις κοντρες του rio.κανω κατι λαθος?και αν ναι τι?

madfdg
21-03-11, 22:50
Σταυρο βεβαίως και γίνεται να το φτιάξεις reef αλλα απο την αρχή έκανες κάποια λαθάκια.
πχ απο ότι κατάλαβα στην αρχη δεν είχες όσμωση και έβαζες βρυσάτο?Θα πρέπει να προχωρήσεις τώρα που είναι αρχή σε μεγάαααααλες αλλαγές ώστε να αντικατασταθεί ο κύριος όγκος νερού με νερό απο ΑΟ, αυτό βέβαια δεν θα σου εξασφαλίσει πως ο βράχος και ο αραγωνίτης δεν έχει δεσμευσει φωσφορικά ή βαρέα μέταλλα κτλ κτλ τα οποία στην συνέχεια μπορεί να σου αναπτύξουν άλγες και να ταλαιπωρηθείς.

Συντριπτική πλειοψηφία χομπιστών βασίζει την βιολογία του ΜΟΝΟ στον ζωντανό βράχο, αυτό συνεπάγεται σύνεση στην ιχθυοφόρτιση.Εγώ με κάτι παραπάνω απο 1000 λίτρα στηρίζω την βιολογία σε 100-120 κιλά βράχο (50%ζωντανός και 50%νεκρός).Αν θές να έχεις ένα ενυδρείο γεμάτο ψάρια ο βράχος δεν θα μπορέσει να σε στηρίξει και θα χρειαστείς εξωτερική βιολογιά η οποία μακροπρόθεσμα θα σου προσθέσει νιτρικά στο ενυδρείο.
Αν αποφασίσεις να βασιστείς στον βράχο τότε μπορείς να βάλεις άνθρακα - αντιφώς στο ένα φίλτρο και να καταργήσεις το αλλο.


Αν θυμάμαι είχες κάποια προβληματάκια με την κυκλοφορία, τώρα λές οτι είσαι φουλ.Πρόσθεσες κυκλοφορητές?Θέλουμε χαοτική κυκλοφορία στο θαλασσινό πχ 3-4 κυκλοφορητές που τους τοποθετούμε με τρόπο που να μην έχουμε νεκρές περιοχές.Δλδ καλύτερα 4 κυκλοφορητές των 3000λτρ/ω παρά 1 κυκλοφορητή των 12000.

madfdg
21-03-11, 22:57
Απο φωτισμό είσαι μια χαρά!
Στην ΑΟ αν μπορείς βάλε ένα κάνιστρο με ρητίνη απιονισμού, θα σου δώσει το κάτι παραπάνω στην καθαρότητα του νερού.
Κυκλοφορία , εκτός απο τους 2*5200 οι άλλοι κυκλοφορητές πιο πολύ "διακοσμητικοί" είναι , θέλουμε κυκλοφορητές τύπου turbelle!
Για το skimmer τα είπαμε.
Καλό είναι να προσπαθείς να βρείς και να καταπολεμείς τις αιτίες των προβλημάτων και όχι με την μία φάρμακα γιατί αν η αιτία υπάρχει τότε η άλγη θα επιστρέψει.
Η άμμος είναι μια καλή , ελπίζω μόνο να μην είναι πολυ ψιλή και δεν μπορείς να στήσεις ικανοποιητικά την κυκλοφορία.

Μην απογοητευεσαι, ακόμα δεν ξεκίνησες:D:D

stavros1979
17-05-11, 21:38
Το ενυδρειο μου σημερα.Μετα απο πολλες αλλαγες.

ΜΙΜΗΣ
19-05-11, 17:40
Μπραβο ρε συ Σταυρο τα πας πολυ καλα βλεπω!!!
οσο παει και γινεται καλυτερο.

Crazy_Beaver
19-05-11, 17:41
τρομερή βελτίωση σε σχέση με τις πρώτες φώτο! Ανεμώνη είναι αυτή στην φώτο;

stavros1979
20-05-11, 20:07
Ναι.ανεμονη ειναι.

Μαριο+Νατασα
08-12-11, 14:46
Φοβερή δουλεία Σταύρε μπράβο σου…
έκανες πολύ καλή δουλεία και βελτιώθηκες πάρα πολύ… Και εγώ τώρα ξεκίνησα έχω 4 μήνες και προσπαθώ να το βελτιώσω έκανα και εγώ στην αρχή πολλά λάθη αλλά έτσι βελτιώνεσαι και γίνεσαι καλύτερος καλή συνέχεια..

:p:p:p:p:p