PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο για χελωνάκια


spirit
02-09-03, 10:48
Καλημέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum.
Κάποιος γνωστός ιός από εδώ μέσα με κόλλησε στο χόμπυ... :wink:
Θα ενδιαφερόμουν να φτιάξω ένα ενυδρείο με 2 χελωνάκια για αρχή.
Επειδή απ' ότι είδα δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό, μπορείτε να με
ενημερώσετε για το τί χρειάζεται (από εξοπλισμό μέχρι περιποίηση)
κι αν μπορούν να μπουν κάποια ψάρια στο μέλλον (χρυσόψαρα;).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tolis
02-09-03, 15:28
Welcome aboard.

Προς θεου μην παρεις αυτα τα αχρηστα πλαστικα δοχεια σε σχημα νεφρου με το "νησακι" στη μεση...

Δεν ξερω ποσο χωρο διαθετεις, αλλά οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο καλυτερο. Στην περιπτωση αυτη, μιας και πας για aqua-terrarium, ειναι σημαντικοτερα το υψος και το πλατος παρα το μακρος. Χρειαζεσαι υψος, ωστε να εχεις αρκετο ογκο νερου κατω απο την "ξηρα", και μεγαλη επιφανεια και για τα δυο στοιχεια - νερο ξηρα. Σε περιπτωση στενομακρου, θα αναγκαστεις να βαλεις την ξηρα στο πλαι αντι για πισω. Εαν θελεις μα βαλεις φυτα, σημαντικο ειναι να κλεινει καλα το ενυδρειο για να διατηρειται αρκετα υγρος ο αερας του. Anubias, java ferns, java moss, dracaena, ειναι καλες επιλογες για το μερος της ξηρας.

Δεν θα συμβουλευα χρυσοψαρα, εκτος αν το ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο - μην ξεχνας οτι χανεις αρκετο ογκο νερου λογω του συνδυασμου ξηρα-νερο.

spirit
02-09-03, 16:47
Όχι. Μιλάω για κανονικό ενυδρείο.
Πόσα lt προτείνετε για τα παραπάνω;
Υπάρχουν άλλα ψάρια για αυτή τη περίπτωση;
Υπάρχουν σχετικές οδηγίες που χρειάζεται να ακολουθούνται;

Tolis
02-09-03, 17:14
Εμεις μπορει να σου προτεινουμε και 1000 λιτρα αν μας αφησεις ελευθερους :twisted: .... το θεμα ειναι τι χωρο εχεις εσυ...

Ψαρια υπαρχουν πολλα ειδη - εξαρταται αν θα ειναι θερμαινομενο ή οχι το ενυδρειο για να πας στις αντιστοιχες επιλογες.

Οδηγιες... για aquaterrarium ως aquascape και τεχνικα, μπορουμε να τα πουμε μολις καταληξεις...για χελωνακια δεν ξευρω προσωπικως πολλά... ελπιζω άλλα μελη να μπουν στην κουβεντα - κανε και καμμια αναζητηση στο ιντερνετ.

lasal
03-09-03, 00:14
Χελωνάκια ειχα πρίν 10 χρόνια περίπου σε ενυδρείο 30 λίτρων.
Δυστυχώς η εμπειρία μου ηταν αρνητική.
Ψάρια και χελωνάκια ειναι κακός συνδιασμός για μένα.
Ο λόγος είναι ότι πηγαίνουν και τρώνε τις ουρές απο τα ψάρια.
Και όταν δεν μπορούν πλέον να κολυμπήσουν λόγω έλειψης ουράς, πάνε τα χελωνάκια και ξεκοιλιάζουν τα ψάρια.
Κατά τάλλα ειναι υπέροχα στο μάτι. :roll:
Εκτός απο γαρίδες τα τάιζα και κιμά.
Ο τρόπος που επιτίθενται στα ψάρια ειναι απο κάτω προς τα πάνω.
Ευχομαι να έχει κάποιος άλλος καλύτερη εμπειρία.

spirit
03-09-03, 17:11
Σκεφτόμουν ένα γύρο στα 50lt.
Σύμφωνα με τα παραπάνω αποκλείουμε τη συμβίωση ψαριών και χελώνας;


Κάποιο καρχαριάκι ίσως; :lol:

Simpethera
03-09-03, 18:48
Πρέπει να σκεφτεί κανείς ότι τα χελωνάκια, εκτός από λαίμαργα (και συνεπώς δυνητικά επικίνδυνα για τα ψάρια) είναι και ΠΟΛΥ βρώμικα! Χωρίς φίλτρο πρέπει να τους αλλάζεις νερό το λιγότερο μια φορά την ημέρα αν δεν θέλεις να λιποθυμήσεις από τη μυρωδιά! Και μπορεί να είναι φορείς αρκετών παρασίτων και ασθενειών.
Και μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα! Τα δικά μας ξεκίνησαν 4 cm πριν 6 χρόνια και τώρα είναι 16-20. Και αυτό πέφτοντας σε "χειμερία ναρκη" (το χειμώνα σταματούν να τρώνε), καθώς δεν βρίσκονται σε θερμαινόμενο ενυδρείο.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι τα χελωνάκια μπορούν να συγκατοικήσουν με ψαράκια! Αν και μια βόλτα από τη δεξαμενή στην Καλοπούλα μπορεί να σε πείσει για το αντίθετο!

Αν το αποφασίσεις να φροντίσεις οποσδήποτε το βάθος του δοχείου! Δεν ξέρω αν εγώ επέσα στα σούπερ χελωνο-νιτζάκια, αλλά είναι απίστευτο το πόσο εύκολα σκαρφαλώνουν και βγαίνουν και μετά τα κυνηγάς σ'όλο το σπίτι! Είναι και πολύ δυνατά! Όταν πλέον μπήκαν σε δοχείο με καπάκι έπρεπε να βάζω πάνω κάτι βαρύ για να μην το ξεκουμπώνουν!

ahar
03-09-03, 19:47
Τα αγαπητα μας χελωνάκια μπορείς κάλιστα να τα όνομασεις "ο τρομος βγήκε απο το καβούκι!" όσον αφορα
τα ψαρια και τις απόψεις τους για αυτά.
Εχω δεί χελώνα να κολυμπαει αδιαφορη επι 3 μερες διπλα σε ψάρια και στην 4 μερα με μια κινηση που θα
την ζήλευε και Γκριζλι που ψαρευει σολομους να αφαιρει απο χρυσοψαρο (τα γρηγορα τα κομετ , οχι
τα ορανδα με τις διπλες ουρες!) την ουρα σε χρόνο DT και αντίστοιχα σε χρόνο dt να το σκοτωνει
και να το τρώει.

Όπως επισεις έχω δεί ενα "γλυκητατο" χελωνακι 10 εκατοστών να έχει βουτήξει κυπρινοειδες χρυσοψαρο
στην δεξαμενη του Εθνικου κήπου, μεγέθους 35+ εκατοστα απο τα βρανχια και αφου το έπνιξε το εσυρε
, αφου απόθησε τις άλλες χελώνες! , σε ένα ήρεμο και βαθυ σημειο για να του ΄ξηγήσει το βερύκοκο
Αυτό πρίν απο 3 μήνες

Αν επίμένεις να κανεις συνδιασμο χελώνας- ωψαριου τότε ειληκρινα δεν γνωρίζω τι θα μπορούσες
να βάλεις και να επιβιώσει μαζι τους. Βλέπεις ακολοθούν την φιλοσοφία των όσκαρ. "Χωραει δεν
χωράει στο στόμα μου , εγω το δαγκώνω!"
Καποιοι δοκιμασαν με πακου...(βλ. πιρανχα)
Δεν χρειαζεται να σου πώ το αποτέλεσμα....

Ακομα το κλαίνε το πακου...

Παντως ότι και να βάλεις βαλε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φιλτρο που κατα προτιμηση να ρουφάει απο το φιλτρο βυθου
και με λίγο χαλικι απο πανω... Τα όσκαρ και τα χρυσοψαρα βγάζουν ΛΙΓΟ πραγμα σε σχέση με τις χελώνες..

Και φυσικα μην ξεχασεις τις αλλαγες νερου.
Βεβαια μια λυση θα ήταν (εαν βαλεις και φυτα μεσα) να πετας της έξοδο του φιλτρου στις ρίζες των φυτων


Αυτα τα ολιγα....
Αναμένουμε αποψεις αποριες και αναθεματισμους ;-) ;-)


Αλέξανδρος

mpampis
03-09-03, 19:58
Είχα και εγώ 2 χελωνάκια πριν χρόνια. Είναι αλήθεια πως ότι και να έκανα αυτά έκοβαν βόλτες μέσα στο σπίτι μάλιστα μια φορά ένα δεν το έβρισκα και το βρήκα μετά από 2 εβδομάδες πίσω από το σύνθετο όταν σκούπιζε η μητέρα μου είχε μαζέψει γύρο του όλες τις τρίχες και τα σκουπίδια που μπορούσε να παρασύρει και είχε σφηνώσει εκεί. Το εκπληκτικό ήταν ότι μόλις το καθάρισα και το έβαλα στο νερό ήταν μια χαρά :? :?

Σε ένα μαγαζί στο κορυδαλλό είδα να έχει κάποιες χελωνίτσες διαφορετικές από αυτές που πουλάνε στα πανηγύρια. Ήταν ανοιχτόχρωμες καφέ με λείο καβούκι και πολύ μακρύ λαιμό. Κρυβόντουσαν ολές κάτω από το χαλίκι και έβγαζαν έξω μόνο το κεφάλι τους.

Devilsnake
03-09-03, 21:15
Τα χαριτωμένα χελωνάκια είναι παμφάγα.

Δοκιμάζουν οτιδήποτε υπάρχει στο περιβάλλων τους.

Ξεχνάς λοιπόν οτιδήποτε ζωντανό μαζί τους.

Φτάνουν πολύ γρήγορα ανάλογα βέβαια και με το τάισμα που θα έχουν ως τα 25-30εκ.

Όσο είναι μικρά σε ηλικία χρειάζονται ασβέστιο για να δημιουργήσουν ένα ανθεκτικό κέλυφος, αυτό το παίρνουν πολύ εύκολα από της μικρές αποξηραμένες γαρίδες του εμπορίου.

Περνάνε τον περισσότερο καιρό τους έξω από το νερό και συνήθως μπαίνουν σε αυτό για να τραφούν μιας και είναι πολύ επιδέξιες στο κολύμπι.

Αν είναι να φτιάξεις ένα ενυδρείο γι’αυτές βάλε μερικές πέτρες να μπορούν να ανεβαίνουν επάνω και νερό τόσο ώστε να σκεπάζει ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα χρησιμοποιείς για να καθαρίζει το νερό.

*Τα καφέ χελωνάκια θέλουν πολύ προσοχή. Όσο μεγαλώνουν δαγκώνουν όλο και περισσότερο και λόγο του μακριού λαιμού είναι εξαιρετικά επικίνδυνες*

spirit
03-09-03, 21:37
Μ' αρέσει που λέτε όλοι ότι ΕΙΧΑΤΕ χελωνάκια... :roll: :lol: :lol:
Επίσης από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι μόνο πλαστικά ψάρια μπορώ να
βάλω μέσα... :( :wink:

sot-zoe
04-09-03, 11:06
Και ισχυροτατο φιλτρο , Παντως ότι και να βάλεις βαλε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ φιλτρο οπως σου ειπε και ο φιλος ahar γιατι βρομιζουν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολυ το νερο .
Και ναι ειχα και εγω καποτε τετοια :D :D και δεν θελω να τα ξαναδω στο σπιτι μου , γιατι θελανε την διπλασια τουλαχιστον φροντιδα απο οποιοδηποτε ενυδρειο :evil:
Και λαβε υπ΄οψη σου και τις διαστασεις που φτανουν αυτα , γιατι τα 30 λιτρα στην αρχη θα ειναι καλα , αλα μετα ..............

Πω πω τι μου θυμησες :lol: :lol:

Simpethera
04-09-03, 14:58
Ένα καλό τρόπο για να έχει κανείς χελωνάκια τον είδα το καλοκαίρι στη Χερσόνησο στο Aqua world: είχαν στον κήπο μια ρηχή (15-20 cm) γούρνα με νερό, η οποία όμως περιστοιχιζόταν από τοιχείο ύψους 1 m, για να μην μπορούν να το σκάσουν! Τα χελώνια ερπετά είχαν μια έκταση 3-4 τμ για να κόβουν βόλτες. Δεν ξέρω όμως το χειμώνα τι κάνουν.
Τα δικά μου τα τερατάκια τα αφήνω μερικές φορές ελεύθερα σ'ένα πίσω μπαλκόνι, που λόγω κατασκευής δεν φεύγει το νερό. Τους βάζω 5 cm νερό (και με stress Coat παρακαλώ!) και τριγυρνάνε τρισευτυχισμένα για λίγες ώρες!

lasal
05-09-03, 01:41
question:
Πετάνε τα χελωνάκια?
χεχεχεχεχε
Μπορεί να μην πετάνε όμως ειναι καλοί ορειβάτες.
Ετσι έχασα και γω ενα χελωνάκι και το βρήκα μετά απο δυο χρόνια κάτω απο μια σόμπα.
Τώρα τι έτρωγε?
Αυτό δεν θα το μάθω ποτέ.
Τέλος έξω απο το νερό πέφτουν σε χειμερία νάρκη.
Καλή...... χελωνοσυνέχεια :lol: :lol: :lol: :lol:
Δίσκοι, κιχλιδες, ζεστου νερού, κρύου νερού.......
Μήπως θα πρέπει να κάνουμε ειδική κατηγορία για.....χελωνάκια?
:shock: :lol: :shock: :lol: :shock: :lol: :roll: :roll: :roll:
Υγ.
Εχω ένα χελωνάκι αγρού που τρώει
Μακαρόνια, καρπούζι, μαρουλάκι, τυρί, πεπόνι, ρύζι, ντομάτα, σταφύλι, μελιτζάνες, φασολάκια, πατάτες, τσουρέκι, αυγό βραστό, Ροκφορ.
Σόρρυ αν δεν θυμάμε και τα υπόλοιπα.
:lol: :roll: :lol: :lol: :roll: :lol:

spirit
05-09-03, 16:11
Παιδιά δεν είχα σκοπό να σας θυμίσω τις παλιές καλές εποχές και να
συγκινηθείτε.. :D

Μήπως να αρχίσω να το ξεχνάω το είδος... :roll:

Tolis
05-09-03, 17:47
Οσον αφορα το ενυδρειακο μερος του πραγματος, απο εδω θα εχεις αρκετη βοηθεια. Οσον αφορα τις χελωνες αυτες καθ'αυτες, βλεπεις οτι περαν των (πολυ) στοιχειωδων, δεν ειχαμε και πολλά να πουμε.

Δεν ειναι απαραιτητο να το ξεχασεις το ειδος εαν σου αρεσει.
Το θεμα ειναι οτι εαν θελεις να εχεις καποιο/α ζωο/α , κατοικιδιο ή μη, πρεπει να πληροφορηθεις οσο περισσοτερο γινεται για τις αναγκες του, και τον καλυτερο τροπο διαβιωσης του στην αιχμαλωσια, και την συμβατοτητα του ή οχι με άλλα ειδη.
Κανενα forum συζητησεων δεν ειναι "οδηγιες χρησης" οσον αφορα τα ζωα. Ειναι σιγουρα πολυ χρησιμα, αλλά αφου εχεις ηδη αποκτησει καποιες βασικες γνωσεις για το αντικειμενο που ενδιαφερεσαι.
Πληροφορια υπαρχει σιγουρα. Ξεκινα με μια αναζητηση στο google να μαθεις για ποιο ειδος προκειται κατ΄αρχας (με φωτογραφιες θα βρεις το επιστημονικο του ονομα). Υστερα ριξε το ονομα στο google, και σιγουρα θα σου βρει πολυ πληροφορια. Και... καλη αναγνωση!!