PDA

Επιστροφή στο Forum : Vallisneria ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ !!


γαυρος
01-09-03, 21:52
Συνδρομοι χαιρετω, 8) πριν περιπου 20 μερες με προτροπη <φιλου> απο τον <συλλογα> :?: :?: :?: :?:
τοριξα στη καταδυση(αμετρητο βαθος !! 2 μετρα!! :shock: :shock: )στη λιμνη της βουλιαγμενης προς αναζητηση φυτου το οποιο ειναι οτι πρεπει για ενυδρεια με κιχλιδες!!Ολα τα εχεγγυα υπηρχαν στο οτι θα επιβιωσουν απο τους serial killers (mbuna & haps ).Εγενετο λοιπον η αποπειρα και μετα απο παρακολουθηση το συμπερασμα ειναι οτι .:
Ανθεκτικο στις επιθεσεις προς βρωσιν !! :wink:
Ανθεκτικο στο ανεβασμενο ph (8,2) :wink:
Aνθεκτικο στην σκληροτητα του νερου. :wink:
Και το πιο ωραιο,χτες αρχισαν να πετανε σαν παλαβα απο κατω !! :lol: :lol: :lol:
Ετσι λοιπον νεα φυτα που ευκολοτατα αποκολλωνται με ενα μικρο ριζωμα που εχουν δημιουργησει για τον πολ/σμο τους.
Τουλαχιστον μεχρι στιγμης ολα πανε μια χαρα,και ειναι και τεραστια σε μηκος,....
αααα..επισης,παρατηρησα οτι κοβωντας κανα μετρο τα φυλλα,δεν παρατηρηθηκαν τα γνωστα σαπισματακια οπως σε πολλα αλλα φυτα βλεπουμε!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Ενημερωση !! :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: http://users.tellas.gr/~gavros/voyliagmenh.htm
evoila(κλεμμενο απο τον προεδρο :oops: :oops: )
βεβαια για να μαρτυρησω το σημειο ξεχαστε το !! :lol: :lol: :lol:
εχουμε κατι εξοδα αυτο το μηνα,ολα γινονται :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Tolis
02-09-03, 15:43
Οντως ειναι πολυ ωραιο φυτο, ενδεικνυται για ενυδρεια με σκληρο νερο (μιας και προερχεται απο υφαλμυρη λιμνη) και αντεχει στις επιθεσεις.

Απο την αλλη, προσαρμοζεται μια χαρα σε full planted ενυδρεια με μαλακοτερο νερο, διοξειδιο κλπ - το μονο του "μειονεκτημα" ειναι οτι με αυτες τις συνθηκες τα φυλλα του γινονται τεραστια - εγω αναγκαστηκα πριν δυο τρια χρονια να το βγαλω - μου γεμιζε ολο το ενυδρειο. Αλλά για μεγαλα ενυδρεια ειναι οτι πρεπει.

Θα διατηρησω μια επιφυλαξη στο θεμα του κουρεματος - ολα τα φυλλα που κοβονται στη μεση τους, αργα η γρηγορα θα σαπισουν.

BILAS
02-09-03, 15:47
Να υποθεσω Τολη οτι θα βαλεις και εσυ τωρα στο ¨κτηνος¨.
:?: :?: :?:

Takis
03-09-03, 00:52
Σε θερμοκρασίες χαμηλές το χειμώνα να αντέχουν άραγε; :roll:
Θα ήταν πολύ καλά για λίμνη, αλλά εκεί που είναι τώρα μάλλον δεν ξέρουν από 6-8 C!!! :lol:

γαυρος
03-09-03, 01:18
Μονιμη θερμοκρασια της λιμνης 27 βαθμους Τακη μας!! :wink: αρα ....
παντως καλο θαταν να δοκιμαζες μερικες ριζουλες!!!
Οι εκπτωσεις ακομη συνεχιζονται... :wink: :wink: :wink: :wink:

Takis
03-09-03, 02:58
Το θέμα είναι ότι αν χαλάσουν το χειμώνα, θα είναι ένας ακόμα λόγος επιβάρυνσης του νερού της λίμνης. Θα χρειαστεί να έρθεις να τα βγάλεις και ας είναι χαλασμένα!!! :evil:

Tolis
03-09-03, 03:28
Στην λιμνη τον χειμωνα, οι πηγες εξακολουθουν να βγαζουν νερο στους 27, αλλά μακρια απο την πηγη (εκει που βρισκονται και τα φυτα) το νερο παει γυρω στους 18 (γιαυτο και τα μολλυ εξαφανιζονται και συγκεντρωνονται κοντα στις σπηλιες που ειναι οι πηγες).
Την χρονια που τα ειχα παρει και τα εβγαλα απο το ενυδρειο μου, εμεινε ολο τον χειμωνα στο μπαλκονι χωρις προβλημα....

ahar
03-09-03, 10:44
χμμμμμ καιρος για μια επίσκεψη στην λίμνη....

γαυρος
03-09-03, 21:27
δυστυχως αν δεν εχεις μεσον ξεχνα το!!! :wink: :wink: :wink:
αν σε δουν να βουτας με μασκα σε σκισανε :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
και συν τοις αλλοις το μερος που φυτρωνουν ειναι <<αβατο>> απο λουομενους!!αρα ξεχνα τοοοοοο !!!! :wink: :wink: :wink: :
Ααα,ξεχασα και τον αλβανο γομαρακι που βολταρει με τη βαρκα!!
αστο-αστο να παει αστο 8) :oops: :oops: :oops: :oops:
ΓΙΑ ΤΑΚΗ ::
για 8 που λες δεν ξερω,αλλα αυτο που λεει ο τολης ισχυει,δεν εχει ολη η λιμνη την ιδια θερμοκρασια,ειδικα εκει που ειναι αυτα,..... :wink: :wink: :wink: :wink:
βαλε εσυ αγορι μου ,κι εγω εδω ειμαι !!εξαλλου σου ταχω εδω,στα ποτιζω στα ταιζω...
παντως μετα απο 5 μερες ,που εκοψα τα φυλλα τερατα,ακομη δεν εχει εμφανιστει σημαδι σαπισματος.
τα νεα φυτακια μεγαλωνουν ολοταχως ανευ της παραμικρης ενοχλησεως απο τους φυτοφαγους και φυτο-ξεριζωτες κατοικους του ενυδρειου μου.

γαυρος
07-09-03, 19:39
Εχει -δεν εχει,περασει μηνας απο τη μερα που ταβαλα μεσα, :wink: σημερα μετρησα τα νεα φυτα- που δεν υπηρχαν οταν τα ..... :oops: :oops: :oops: δανειστικα απο τη λιμνη- ειναι περιπου στα 20 εκατοστα!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Και ανηφοριζουν ολοταχως :shock: :shock: ,ανευ λιπανσης φυσικα!!
Ετσι - ετσι... :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Entreri1221
11-09-03, 00:18
δυστυχως αν δεν εχεις μεσον ξεχνα το!!! :wink: :wink: :wink:
αν σε δουν να βουτας με μασκα σε σκισανε :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
και συν τοις αλλοις το μερος που φυτρωνουν ειναι <<αβατο>> απο λουομενους!!αρα ξεχνα τοοοοοο !!!! :wink: :wink: :wink: :
Ααα,ξεχασα και τον αλβανο γομαρακι που βολταρει με τη βαρκα!!
αστο-αστο να παει αστο 8) :oops: :oops: :oops: :oops:
Kαλα ρε Γαυρε τοση περιπετεια για μια valisneria :lol: :lol:
:lol: :lol: Οταν το επιχειρισεις ξανα φωναξε και μενα να κατσω σε
καμια γωνια να γελαω,αντε και για να δεις τι ξηγας ειμαι μπορει
να πιασω την παρλα στο Αλμπαν για να κανεις το κολπο γκροσο
πιο ευκολα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

γαυρος
11-09-03, 01:02
1.δεν ηταν μια αλλα 6!!
2.τα αλμπάνα εχουν το καλο οτι ειναι λαδιαρηδες.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
3.τωρα ξερω που και πως ....
4.αμα δεν βρεξεις κ**ο δεν τρως ..βαλισνεριες!! :lol: :lol: :arrow:

iliovas
11-09-03, 14:22
Φίλε Γαύρε αν και υπογράφεις ώς Θρύλος - Βαζελοkiller και άλλα σχετικά σε βλέπω να ασχολείσαι πυρετωδώς με ΒΑΖΕΛΙΝΕΡΙΕΣ και μάλιστα με το φόβο των Albanians !!!

H ουσία είναι ότι επειδή στο 2m ενυδρείο μου με τις Frontoses τα συκγεκριμένα φυτά ζουν κανονικά παραπάνω από 3 μήνες χωρίς την παραμικρή ενόχληση από τα "τερατάκια" μου (25 πόντους το μεγαλύτερο), έχει αρχίσει να μου μπαίνει η ιδέα να το κάνω πιο planted ας πούμε.

Μάσκα έχω, απόχη έχω, χειμερινός κολυμβητής είμαι, Karate ξέρω ............. δεν ξέρω αν πηγαίνει πουθενά το μυαλό σου !!!

γαυρος
11-09-03, 14:37
χαχα,πουσαι ρε ψυχη !!εχω απωλεσει τα τηλ σου γιαυτο και δεν μπορεσα να σε βρω να τα πουμε.
οσο για το θεμα βαζελινεριες :twisted: :twisted: :twisted: ,απαπα,βγαζω καντηλες μονο που το λεω,ειπαμε οτι για μερικους καλους φιλους δεν χρειαζεται καρατε,απλα μια δηλωση μετανοιας :wink: :wink: :wink: !!! η αποδοχη γαυρο-αισθηματων !!
:lol: :lol: :lol: