PDA

Επιστροφή στο Forum : τι κιχλίδες είναι ρε παιδιά?


theodarras
07-03-11, 15:36
μου εδωσαν κατι κιχλιδες αλλα δεν ξερω τι ειναι και αν μπενουν μαζι με labidochromis και asei white top που εχω. ι κίτρινη μιαζει με labito αλλά δεν μου φαίνεται να είναι μιαζει ποιο πολύ Pseudotropheus saulosi! για πείτε ρε παιδεία τι είναι και μπαίνουν μαζί.

kotsokk
07-03-11, 15:53
Pseudotropheus demasoni τώρα αν ζούν με τις labido σου δεν ξέρω

theodarras
07-03-11, 16:01
Pseudotropheus demasoni τώρα αν ζούν με τις labido σου δεν ξέρω
demasoni είναι αυτή στην φώτο 2? αυτές στην φώτο 1 και 4 τι είναι?

Πάνος
07-03-11, 16:01
το κιτρινο σιγουρα δεν ειναι σαουλοζι.....αιμα λαμπιντο πρεπει να εχει...το αλλο ουτε που το εχω ξαναματαδει....αλλα γενικοτερα εχουν πολυ υβριδοφατσα.

theodarras
07-03-11, 16:03
γιαυτό ρωτάω και δεν της έβαλα μαζί! μην μου μαγαρίσουν το κοπάδι!:D
οπότε η μπλε μεγάλη με της ρίγες είναι demasoni? οι άλλες 2 τι είναι οεο?

xristosg7
07-03-11, 16:43
οχι κ demasoni ρε παιδια υβριδιο ειναι
-------------------------
οπως κ ολα

theodarras
07-03-11, 16:59
οχι κ demasoni ρε παιδια υβριδιο ειναι
-------------------------
οπως κ ολα

αυτό φοβόμουν και εγώ πως όλα είναι υβρίδια! και τι τα κάνουμε τώρα?

xristosg7
07-03-11, 17:05
της δεινεις πισω σε αυτον που σου της εδωσε

theodarras
07-03-11, 17:08
αυτό το σκεφτικά και εγώ αλλά το ενυδρείο που της είχε το πάει για ξέστημα!

in the pond
07-03-11, 17:13
Συγνώμη φίλε μου, αλλά όντως κανένα από τα ψάρια σου δε μου μοιάζουν να είναι αυθεντικό χωρίς ξένο αίμα. Δες τα demassoni και τα labidochromis πως μοιάζουν:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-demassoni.jpg

xristosg7
07-03-11, 17:20
αυτο ειναι προβλημα, δεν ειναι σωστο να δεινουμε υβριδια απο εδω κ απο εκει σε καποιους που δεν γνωριζουν γιατι μετα χανετε η μπαλα... αλλα ουτε κ να τα πεταμε,
βρες καποιον που να τα θελει για ομορφια κι μπορει να τα παρει γνωριζοντας οτι ειναι υβριδια

paliosdimitris
07-03-11, 17:28
:smt023

theodarras
07-03-11, 17:30
labidochromis εχω και ξέρω πως δεν είναι αλλά τα άλλα δεν τα ήξερα και λέω μήπως είναι κανένα άλλο είδος!

tdinosauros
07-03-11, 17:33
οι δυο ειναι pseudotropheus zebra,υπαρχουν τοσα πολλα σε αυτο το ειδος με διαφορετικους χρωματισμους(μπλε,κοκκινα,κιτρινα ακομα και λευκα),οσο για το κιτρινο δεν μπορω να πω ακκριβως μιας και οι λαμπιντο δυσκολα υβριδιζουν με κατι αλλο παρα μονο αν τυχει με hongi

theodarras
07-03-11, 18:04
το κίτρινο μήπως είναι θηλυκό saulosi? η κάποιο είδος που το θηλυκό είναι κίτρινο? από πετ τα είχε πάρει σε μικρή ηλικία όλα!

Κλεόβουλος
07-03-11, 21:02
Pseudotropheus demasoni τώρα αν ζούν με τις labido σου δεν ξέρω

οι δυο ειναι pseudotropheus zebra,υπαρχουν τοσα πολλα σε αυτο το ειδος με διαφορετικους χρωματισμους(μπλε,κοκκινα,κιτρινα ακομα και λευκα),οσο για το κιτρινο δεν μπορω να πω ακκριβως μιας και οι λαμπιντο δυσκολα υβριδιζουν με κατι αλλο παρα μονο αν τυχει με hongi

Παρακαλώ όταν δεν είμαστε σίγουροι ας μη βιαζόμαστε να κάνουμε διάγνωση!

Τα ψαράκια φαίνονται για υβρίδια (από ποιά είδη μόνο αυτός που τα είχε μπορεί να μαντέψει)

theodarras
07-03-11, 21:07
(από ποιά είδη μόνο αυτός που τα είχε μπορεί να μαντέψει)

από πετ τα είχε πάρει σε μικρή ηλικία όλα!

Samian
07-03-11, 23:38
Καλά ρε πατρίδα......ότι να΄ναι μας φορτώνουν εκεί κάτω......:confused::confused::confused:

Άντε και καλά ξεμπερδέματα.....δες μήπως το ψάρι στην 4η φωτό είναι τίποτα τέτοιο Metriaclima (Pseudotropheus) Greshakei (http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=794).

Τελικά τα δικά μου αυτά βγήκαν...:D:D

in the pond
07-03-11, 23:42
Metriaclima (Pseudotropheus) Greshakei

Το συγκεκριμένο ψάρι μπορεί να μοιάζει στο σωματότυπο του ψαριού που παρουσίασε ο φίλος εδώ, αλλά σίγουρα δεν πρόκειται για greshakei.

theodarras
07-03-11, 23:45
μαζί με τα δικά σου ήταν! από τον νικο! παίζει να είναι και αδέρφια! τα θες?

in the pond
07-03-11, 23:50
μαζί με τα δικά σου ήταν! από τον νικο! παίζει να είναι και αδέρφια! τα θες?

Αsorted Malawi cichlids. Εκεί παίζεται να βρίσκεται το πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση στα 30 ψάρια, να μην υπάρχουν πέραν των 2-3 ατόμων από κάθε είδος. Μετά από τις πρώτες πωλήσεις, μένουν τα ψάρια δεύτερης επιλογής, τα οποία ζευγαρώνουν όπως λάχει.

theodarras
07-03-11, 23:58
όταν αγοραστήκανε ήταν μικρά οπότε αποκλείετε να έγινε εδώ το μπέρδεμα! μπορεί ο προμηθευτής να έστειλε εδώ ότι νάνε! πάντως μικρά είχαν άλλο χρώμα!

in the pond
08-03-11, 08:10
όταν αγοραστήκανε ήταν μικρά οπότε αποκλείετε να έγινε εδώ το μπέρδεμα! μπορεί ο προμηθευτής να έστειλε εδώ ότι νάνε! πάντως μικρά είχαν άλλο χρώμα!

Όχι, δεν κατάλαβες!:p Εννοώ οι καταστηματάρχες τα "ζευγαρώνουν" (πωλούν ανά τυχαία ζευγάρια) στον κάθε πελάτη που δεν γνωρίζει τα περί αυτών που μιλάμε εδώ.;) Μικρά-μεγάλα, ότι να' ναι! Από το εξωτερικό παραγγέλλονται σαν assorted Malawi Cichlids. Assorted θα πει τυχαία επιλογή ψαριών, κατ' εμένα δεύτερης ή και τρίτης επιλογής.
π.χ. είχα δει στο παρελθόν (assorted Malawi Cichlids) 2-3 υποτείθεται demassoni και τα πωλούσαν όπως τα υπόλοιπα 6 ευρώ το καθένα. Δεν πήρα! Έκανα παραγγελία 6 ατόμων demassoni (μόνα τους) και μου στοίχισαν 15 ευρώ το ένα. Οπότε με μόνο αυτό το κρατούμενο μπορεί να καταλάβει κανείς ότι τουλάχιστον η συντριπτική πλεοψηφία των καλύτερων ψαριών ανά παραγωγή πηγαίνουν στις παραγγελίες είδους και τα απομεινάρια τα πακετοποιούν στα assorted, που ρισκάρεις την αυθεντικότητα του ψαριού όμως!

Metriaclima (Pseudotropheus) Greshakei[/URL].
Τελικά τα δικά μου αυτά βγήκαν...:D:D
Nα το Metriaclima Greshakei:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-b1.jpg

theodarras
08-03-11, 14:12
τώρα σε κατάλαβα τι θες να πεις! της παραγγέλνουν τα pet shop ότι νάνε!