PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαριδες red nose - ενα ειδος υφαλμυρου


Raven
07-03-11, 02:55
Το ηξερα απο καιρο, ηθελα μαλιστα να στησω ενα υφαλμυρο (αν ειχα χωρο και χρονο) γι αυτες.
Βρηκα τωρα και αυτο το αρθρο και ηρθε η ωρα να σας ενημερωσω: http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3081


Αλλος ενας μυθος καταρριπτεται λοιπον : ΟΧΙ red nose (Caridina gracilirostris) σε γλυκο νερο και σε ενυδρειο μικροτερο των 100 λιτρων. Θελουν υφαλμυρο ενυδρειο με προσθηκη περιπου 10γρ. αλατι ανα λιτρο νερου.
Να ο λογος που αναφεροταν οτι ζουσαν πολυ λιγο στα ενυδρεια γλυκου νερου.:cool:
Σε ενα υφαλμυρο μαλιστα, αναπαραγονται χωρις μεγαλη δυσκολια με την βοηθεια αιωρουμενης αλγης η προσθηκη υγρων σκευασματων μικροαλγων.

beat89
07-03-11, 03:28
Ειχα red nose σε 80 λιτρα καθαρα για περιπου 1 χρονο.Εχω περιπου 9 μηνες που τις εχω δωσει κ ζουν σε 50 λιτρα γλυκο νερο.Συνολικα ζουν πανω απο 1,5 χρονο χωρις κανενα προβλημα.
Ειναι απιστευτες γαριδες,με χαραστηριστικο τροπο "κολυμβησης" κ θα ηταν υπεροχο να τις εχουμε σε υφαλμηρο απου θα αναπαραγωνταν κιολας.
Φανταστειτε παντου μικρες κοκκινες μυτες....:D

AQUA PURA
07-03-11, 11:47
Πολύ όμορφες γαριδούλες :p είχα ασχοληθεί μαζί τους στο παρελθόν δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα αφού τις έχανα σε διάστημα 3-4 μηνών γνώριζα πώς η διάρκεια ζωής τους στο γλυκό ήταν περίπου 6 μήνες…Αλεξ καλά έκανες και ανέφερες το θέμα μου φαίνεται πως θα ξανά ασχοληθώ…μου άνοιξες παλιές πληγές …;)