PDA

Επιστροφή στο Forum : Salifert


Gregoris
06-03-11, 20:55
εχω προβλημα με την αναγνωση του τεστ salifert calcium,εκανα αυτο που λενε οι οδηγιες,2 ml νερου απο το ενυδρειο ενα (κουταλακι) σκονη,οκτω σταγονες απο το ca 2 και μετα σταγονες απο το ca3,αλαξε χρωμα μετα απο 36 σταγονες ποσα ρρμ calcio εχω? στον πινακα δειχνει 0.36 --- 320. Ειναι δυνατο?

Πάνος
06-03-11, 22:23
η κουταλια της σκονης να ειναι κοφτη.
ΔΕΝ μετρας σταγονες. με τη συριγγα βαζεις υγρο απο το αντιδραστηριο μεχρι να παει το κατω μερος του εμβολου στο 1μλ (100 γραμμες). θα εχει και αερα μεσα αλλα ειναι φυσικο. ειναι ο αερας απο την πιπετα στην ακρη της συριγγας. ριχνεις σταγονα σταγονα μεχρι να αλλαξει το χρωμα. ΔΕΝ μετρας σταγονες. οταν αλλαξει...τοτε γυριζεις την συριγγα με τη μυτη προς τα πανω και κοιτας σε ποια γραμμουλα εχει μεινει το εμβολο (το κατω μερος του μαυρου εμβολου τωρα ειναι το πανω μερος στην ουσια). αν π.χ. σταματα στο 0.36 τοτε ναι εχεις 320. το 0,36 απο της γραμμουλες τις συριγγας ομως...οχι επειδη μετρησες 36 σταγονες. κατανοητο?

Gregoris
06-03-11, 23:05
Δεν υπαρχει ακροφυσιο(πιπετα) στην συσκευασια,και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτο,αγορασα το τεστ απο καταστημα στην κατερινη και ενω υπαρχει εμβολο στις συσκευασιες που ειδα στα σαιτ του προιοντος στο δικο μου δεν υπαρχει.υπαρχουν μονο δυο απλες συριγγες.Τελος παντων σε ευχαριστω για την βοηθεια

Πάνος
07-03-11, 00:16
με τη μικρουλα συριγγα του 1 ml ριχνεις το 3ο αντιδραστηριο. δε πειραζει και χωρις πιπετα-ακροφυσιο το ιδιο γινεται. ;)