PDA

Επιστροφή στο Forum : Heeeelp ! Μου πλημμυρίζει το skimmer !!!!


jimmis1974
05-03-11, 18:25
εντελως ξαφνικα το σκιμερ (http://www.aqua-medic.com/turboflotor_multi.shtml) μου ενω δουλευε κανονικα αρχισε να αφριζει αποτομα και γεμιζε το ποτηρι αμεσως !!
οι δυο βαλβιδες που εχει στην εξοδο του νερου ειναι τελειως ανοιχτες γιατι αν κλειστουν λιγακι και στραγγαλιστει τοτε ειναι ακομη χειροτερα.
Δοκιμασα και τον μεγαλητερο λαιμο που εχει η συσκευασια για να σηκωθει το ποτηρι πιο ψηλα αλλα το ιδιο , δουλευει 5 λεπτα αφριζει λιγακι και ξαφνικα πολυ αφρος και το ποτηρι σε δευτερολεπτα γεματο !!
Το βγαζω απο την πριζα για επανεκινηση και συνεχεια τα ιδια !!!
(ο αερα ειναι ανοιχτος στο full γιατι αν τον κλησω σταματαει το αφρισμα και γεμιζει νερο το ποτηρι)

SOS ..... τι φταει ?? πριν κανα 2 με 3 βδομαδες το ειχα καθαρισει μια χαρα και τοσο καιρο δουλευε αψογα !!

και ενα βιντεο (http://www.youtube.com/watch?v=UachUdbE-Oc) απο το σκιμερ (δεν ειναι το δικο μου)

madfdg
05-03-11, 18:33
Εριξες τπτ πρόσθετα μέσα στο ενυδρείο ή καμία περίεργη τροφή?

jimmis1974
05-03-11, 18:46
Εριξες τπτ πρόσθετα μέσα στο ενυδρείο ή καμία περίεργη τροφή?

:-? εεεχ χχμμμ μια τροφη κατεψυγμενη (http://www.oceannutrition.com/product_marine.php?file=ba11.html&head=04) πηρα και εριξα ενα κυβακι χτες , βεβαια αυτη καθεται στον πατο και κραταει καιρο, αλλα μολης την εριξα την πηραν οι κυκλοφοριτες και σφηνωσε πισω στον βραχο και δεν ειχαν προσβαση τα ψαρια να την φανε.
Προσθετα αλλα ΟΧΙ !
Τι ειναι δυνατον απο ενα κυβακι τροφη να κανει τετοιο πραμα το σκιμμερ ???

madfdg
05-03-11, 18:57
Κανονικά όχι, υπερχείληση μπορεί να προκληθεί απο προσθετικά (πχ τροφη για κοράλια) ή για παράδειγμα απο αλλαγή του μήκους του σωλήνα που συνδέει την αντλία με το skimmer. Φυσαλίδες έχεις κανονικά?

jimmis1974
05-03-11, 19:04
φυσαλιδες κανονικα, μεχρι το χειλο του λαιμου οταν το βαζω σε λειτουργια , δηλαδη εκει που σκαγαν παντα οσο καιρο δουλευε , απλα μετα απο 3 με 5 λεπτα εντελως ξαφνικα υπερχηλιζει.
μονο ασβεστιο βαζω το οποιο βαζω εδω και μηνες , και στοιχεια kent coral vite , τα οποια μαλιστα τα εβαλα πριν κανα 3 με 4 μερες .
Το σκιμερ απο χτες το βραδυ μου παρουσιασε αυτο, τωρα εχω βγαλει την αντλια να δω την φτερωτη venturi μην εχει τιποτα, η μην εχει κοπει το λαστιχακι αερα που μπαινει στην αντλια, αλλα δεν ειδα κατι μια χαρα ειναι ολα , θα ρηξω ενα καθαρισματακι και ειδομεν ........
Μηκος σωληνα που αναφερεις , πιο κοντος απο το κανονικο δημειουργει υπερχηλιση η μεγαλητερος. Παντως ο σωληνας δεν εχει αλαχθει , απλα ειδα οτι ειναι λιγακι ξεχηλωμενος στο ρακορ του κυκλοφοριτη , βεβαια υπαρχει ρυθμιζομενος πλαστικος σφυκτιρας αλλα...?
Λες να χανει απο κει και να κοβεται η πιεση εξοδου ??? χχμμμμ

betty
05-03-11, 23:29
Πρόσεξε το σολινάκι που δίνει αέρα στην αντλία μήπως έπιασε άλατα με αποτέλεσμα να έχει μικρύνει η διάμετρος του σωλήνα του και δεν παίρνει αρκετό αέρα.

Υ.Γ την κατεψυγμένη τροφή πρώτα την ξεπαγώνουμε με νερό από το ενυδρείο και μετά την ρίχνουμε μέσα σε αυτό και εάν θέλεις και για μεγαλύτερη ασφάλεια ακόμα μπορείς να την στραγγίσεις

jimmis1974
06-03-11, 02:05
μετα απο ενα καλο καθαρισμα , τωρα δουλευει καλα . θα δηξει .....
Το σωλινακι καθαρο ηταν , για καλο και για κακο το αλλαξα.

betty
06-03-11, 09:58
Επειδή το συγκεκριμένο σκίμερ το δούλευα αρκετό καίρο το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην ψιλό πειράζεις τις δυο ρυθμίσεις που έχει πάνω για τον αέρα και να έχεις στο να σου κοιτάς να μην πιάνει άλατα το σημείο της αντλίας που ενώνετε με το μικρό σωληνάκι του αέρα. Βέβαια εάν ρίχνεις τίποτα πρόσθετα σε υγρή μορφή( π.χ τροφή για κοράλλια ) σταμάτατο η προσεχέτο λίγο γιατί μπορεί και πάλη να σου υπερχειλίσει το δοχείο περισυλλογής. Πάντως για μένα είναι ένα από τα αξιόλογα σκίμερ και το βασικότερο τελείως αθόρυβα.

Ερώτηση: Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

madfdg
06-03-11, 10:36
+1;)

jimmis1974
06-03-11, 12:38
Επειδή το συγκεκριμένο σκίμερ το δούλευα αρκετό καίρο το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην ψιλό πειράζεις τις δυο ρυθμίσεις που έχει πάνω για τον αέρα και να έχεις στο να σου κοιτάς να μην πιάνει άλατα το σημείο της αντλίας που ενώνετε με το μικρό σωληνάκι του αέρα. Βέβαια εάν ρίχνεις τίποτα πρόσθετα σε υγρή μορφή( π.χ τροφή για κοράλλια ) σταμάτατο η προσεχέτο λίγο γιατί μπορεί και πάλη να σου υπερχειλίσει το δοχείο περισυλλογής. Πάντως για μένα είναι ένα από τα αξιόλογα σκίμερ και το βασικότερο τελείως αθόρυβα.

Ερώτηση: Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

καταρχην πιες 2 ρυθμισεις για αερα? Τα 2 περιστρεφομενα κουμπια ειναι για να μειωνουν την εξοδο του νερου. Μαλλον αυτα εννοεις.
Ο αερας ερχεται απο την Ocean runner και καταληγει στον σιγαστήρα, με σωληνακι το σιλικονουχο αυτο που βαζουμε στις αεροαντλιες.
Προσθετα ριχνω μια φορα την βδομαδα το ασβεστιο tropic marine (http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/Tropic-Marin-Bio-Calcium-ACTIF.htm) και στοιχεια kent (http://www.marinedepot.com/Kent_Marine_Coral_Vite_Coral_Trace_Element_Additiv es_Supplements-Kent_Marine-KM3251-FIADTECS-vi.html)
Tα ριχνω εδω και αρκετους μηνες και δεν ειχα προβλημα, τωρα παντως μεχρι στιγμης καλα δουλευει και τις δυο βαλβιδες τις εχω ανοιχτες τελειως.

nikman
06-03-11, 13:41
Τι είχε το σκίμμερ κατάλαβες; Μήπως είχε ρουφήσει κανένα κυβάκι κατεψυγμένης από τα περίεργα που ρίχνεις και αργούν να λιώσουν; (Για κατεψυγμένη θα σου πρότεινα μόνο αρτέμια και μίσις). Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες ότι και όταν ακόμα έκλεινες τον αέρα το ποτήρι γέμιζε με νερό. Αυτό παρόλο που συγκεκριμένο σκίμμερ δεν το έχω δουλέψει νομίζω ότι μόνο με κάποιο φράξιμο σε σημείο πριν την έξοδο του νερού από το σκίμερ θα μπορούσε να ερμηνευτεί.

jimmis1974
06-03-11, 15:13
Τι είχε το σκίμμερ κατάλαβες; Μήπως είχε ρουφήσει κανένα κυβάκι κατεψυγμένης από τα περίεργα που ρίχνεις και αργούν να λιώσουν; (Για κατεψυγμένη θα σου πρότεινα μόνο αρτέμια και μίσις). Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες ότι και όταν ακόμα έκλεινες τον αέρα το ποτήρι γέμιζε με νερό. Αυτό παρόλο που συγκεκριμένο σκίμμερ δεν το έχω δουλέψει νομίζω ότι μόνο με κάποιο φράξιμο σε σημείο πριν την έξοδο του νερού από το σκίμερ θα μπορούσε να ερμηνευτεί.

δεν μπορεσα να βρω την αιτια , μετα το καθαρισμα δουλευει μια χαρα, ισως να ειχε τραβηξει κατι και κατα την εξοδο της αντλιας να εφυγε και να μην το ειδα.
Λαθος δικο μου , οταν κληνεις τον αερα τελειως απλα σταματα το αφροισμα.
Artemia εχω και παντα ταιζω , mysis εχω παραγγηλει δεν ειχε το pet .
Tην αλλη που αργει να λιωσει δεν νωμηζω να την ξαναβαλω, και αν τοτε θα κληνω κυκλοφοριτες και θα την βαζω μπροστα στο τζαμι να την βλεπω που την τρωνε, γιατι με τους κυκλοφοριτες δεν ξερεις που θα καταληξει.

jimmis1974
20-10-11, 20:39
το πρωι καθαρισα το skimmer , εκανα τρομερο καθαρισμο στο σωμα και στην αντλια με ξυδια για καθαρισμο κοραλλινης και αλλα , φτερωτες αντλιας και .. και.......
Το αποτελεσμα να γηνει οπως ηταν απο το εργοστασιο :D γυαλι !!!
Το δυσαρεστο ειναι οταν το εβαλα σε λειτουργια γεμηζει το ποτηρι αμεσως νερο (καθαρο βεβαια) , αφριζει πολυ ψηλα δηλαδη και ξεχηλειζει αμεσως.
Σηκωσα και το ποτηρι με επιπλεον λαιμο ... τιποτα !!
Ασε που βγαζει πολυ φυσαλιδα που δεν βλεπω καν τα ψαρια :D

Γιατι συμβαίνει αυτο ?? Μηπως επειδη το καθαρισα υπερβολικα και εχει παρει η αντλια τα πανω της και εχει τρομερη δυναμη ?
Θα στρωσει ??
Τωρα το εχω αφησει ετσι ... βαρεθηκα να αδειαζω ανα 2λεπτο το ποτηρι , τωρα ειναι γεματο .

jimmis1974
22-10-11, 14:42
ουφ το εφτιαξα , ειχα ξεχασει να βαλω στην αντλια ενα λαιμουδακι που στενευει την εισοδο νερου.