PDA

Επιστροφή στο Forum : foxface με λιωμενη ουρα, heeelp !!!


jimmis1974
03-03-11, 22:57
παρατηρησα σημερα το foxface στο ενυδρειο του αδελφου μου και η ουρα του εχει αρχισει να αποσυνθετε.
Το ψαρι επεισης εχει και το στομα ανοιχτο συνεχεια αλλα τρωει κανονικα.


Δεν το ενοχλει κανενα αλλο , υπαρχουν ακομη μεσα 2 μικρα κλουνακια, ενα dodyback , ενας γιατρος, μια γαριδα και ενας αστρεριας.
αλατοτητα: 1023
PH 8,1
θερμοκ 25,5 με 26.
ΝΟ3 περιπου 10
Αμμωνια 0

τι μπορει φταει λοιπον και η ουρα ειναι σε αποσυνθεση ? help για να μην χασω το ψαρακι !!

dini
03-03-11, 23:06
http://www.petfish.net/articles/Bettas/finrot.php

jimmis1974
03-03-11, 23:11
το θεμα ειναι τι κανουμε τωρα , να μπω σε θεραπια με φαρμακο ? και σε θαλασσινο νερο πιο φαρμακο να υπαρχει ?? και το θεμα ειναι οτι εχω και γαριδα και αστερια και εχω ακουσει σε θεραπειες με φαρμακα ειναι ευεσθητα !!

dini
03-03-11, 23:19
http://www.aquariumconnection.com/saltsol/disease_desc.html
εχω την εντυπωση οτι το bodyback ειναι ιδιαιτερα αγριο.ισως να κυνηγαει το συγκεκριμενο ψαρι και να του δαγγωνει την ουρα.καλη συνεχεια!

jimmis1974
03-03-11, 23:48
το dodyback δεν ενοχλει, εχω φαρμακο το Myxazin της Waterlife (http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_myxazin.html) , μαλλον θα βαλω απο αυτο !!

dini
03-03-11, 23:53
μπορεσες να προσδιορισεις ποια απο τις αρρωστιες του site εχει το ψαρι σου?το fin rot εχω την εντυπωση οτι ειναι συνηθισμενη αρρωστια σε ψαρια του γλυκου νερου και ιδιαιτερα σε μονομαχους!το φαρμακο που ανεφερες δεν το εχω υποψην που.ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρι σου.αν και δεν εχω καταλαβει απο τι ακριβως πασχει!

jimmis1974
04-03-11, 00:17
κατα 99,9 ειναι finrot , ναι το ξερω οτι ειναι σε γλυκου νερου πιο συνιθισμενη, τελος παντων θα βαλω το Myxazin , εχω ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο φαρμακο.

tsoum
04-03-11, 02:36
Στο γλυκό το melafix εχει παντα αριστα αποτελεσματα σε τετοια θεματα. Η εταιρία λεει πως είναι και για θαλασσινό.

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=56

jimmis1974
05-03-11, 09:50
δυστηχως το ψαρακι δεν αντεξε:(, παντως την θεραπια θα την συνεχεισω προκειμενου μην υπαρχει καποιο παρασιτο στο νερο και μολυνθουν και τα αλλα ψαρια.

almost
05-03-11, 09:59
Εγώ θα έλεγα να μην συνεχίσεις τη θεραπεία αφού δεν βλέπεις σύμπτωμα και να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού.

Τα ασπόνδυλα δεν την παλεύουν εύκολα με τα φάρμακα. Μπορεί να βάλεις φάρμακα και όλα καλά και μόλις κάνουν molting (αλλαγή σκελετού) να τα πάρεις στο χέρι (κάθε 23 ημέρες κάνουν περίπου, μιλάω για τη γαρίδα φυσικά).

Επίσης, ενώ ο βράχος δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, η επιφάνεια του νερού δείχνει ακριβώς το αντίθετο. Βάλε κάτι να χτυπάει επάνω, δεν πρέπει να έχει καθόλου φιλμ (αυτό δείχνει να είναι από βρωμιές).

jimmis1974
05-03-11, 10:23
ok , εχω κανει αλλαγη νερου πριν 5 με 6 μερες αλλα η επιφανεια δεν καθαριστικε . Μηπως υπαρχει κανας αλλο πιο αποτελεσματικος τροπος ??????
Μια προσπαθεια θα κανω να πιανω νερο με κανατα απο την επιφανια και να το φιλτραρο μονος μου.
Οποτε θα βαλω το σκιμερ παλι να ξεβραστει το φαρμακο και τον ανθρακα στο φιλτρο. Αλλαγη θα αφησω μερικες μερες ακομη , προς τα μεσα με τελη βδομαδος γιατι εχω ακουσει δεν κανει παρα πολυ συνεχες αλλαγες στο θαλασσινο.

Πιθανον λοιπον να φταει η επιφανεια γιατι μολης ριχνω φυλαρακια το fox πρωτο πηγαινε και ετρωγε τα φυλλα απο την επιφανεια, ισως πηρε κανα μικροβιο απο κει.

Πάνος
05-03-11, 10:28
ok , εχω κανει αλλαγη νερου πριν 5 με 6 μερες αλλα η επιφανεια δεν καθαριστικε . Μηπως υπαρχει κανας αλλο πιο αποτελεσματικος τροπος ??????


Βάλε κάτι να χτυπάει επάνω, δεν πρέπει να έχει καθόλου φιλμ
εναν κυκλοφορητη τουλαχιστον στρεψε τον ωστε να χτυπαει και να αναταρασσει καλα την επιφανεια του νερου.

almost
05-03-11, 12:10
Το φιλμ τράβα το με χαρτί κουζίνας (ρολό) αλλά το θέμα είναι να μη σχηματίζεται.

Αυτό σημαίνει όχι καλή κυκλοφορία και όχι καλή οξυγόνωση.

Επειδή είδα κάποιους πράσινους σωλήνες, αν είναι εξωτερικό φίλτρο μπορείς να πάρεις της eheim το surface skimmer για να ρουφάει το μισό νερό από την επιφάνεια και να λύσεις το πρόβλημα μια για πάντα (αν αλλάζοντας την ανατάραξη συνεχίζεις να το έχεις).

Επίσης τον άνθρακα καλό είναι μετά τη χρήση του (που θα ρουφήξει το φάρμακο) να τον αλλάξεις και γενικώς να μην τον αφήνεις πολύ πάνω από μήνα.

Μην βιαστείς να βάλεις ψάρι γιατί κάτι δεν πάει καλά με το ενυδρείο (έχασες 2 ψάρια πολύ γρήγορα).

Βεβαιώσου ότι νιτρικά είσαι στο 0 (γιατί είχες και 2 θανάτους, μη σου τα αυξήσανε) και να υποθέσω ότι όταν αλλάζεις νερό, το αφήνεις τουλάχιστον 24 ώρες να χτυπιέται με το αλάτι αφού έχεις πιάσει την αλατότητα που θέλεις.

jimmis1974
05-03-11, 13:01
θα γυρισω τον ενα κυκλοφοριτη να κοιτα στην επιφανια , γιατι και οι δυο κοιταν τον βραχο.
Ο σωληνας ειναι απο την αντλια του σκιμερ, φιλτρο υπαρχει το tetratec EX700.
Ανθρακα θα βαλω εναν πιο παλιο που εχω και μολις κανω αλαγη ωστε να φυγει τελειως το φαρμακο θα βαλω αυτον που εχω βγαλει γιατι ειναι καινουργιος πριν καμια 10αρια μερες τον πηρα.

Ψαρι οχι δεν θα μπει , αν και το Blue tang δεν νωμηζω οτι εφταιγε το ενυδρειο αλλα το μαγαζι που μου το εστειλε.:smt076
Μετα απο 2 μηνες θα ψαξω να βρω κανα fox η καποιο αλλο κιτρινο (καμια πεταλουδα)

jimmis1974
06-03-11, 13:23
λοπον το κακο τρίτωσε :sad: , μετα το blue tang και το foxface σημερα αλλο ενα μικρο Blue tang που ειχα απεβιωσε.
Αρχιζω να πηστευω τελικα οτι μαλλον ο ενοχος ειναι αυτος (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+38+143&pcatid=143) που εχω στο ενυδρειο , δεν μπορει 3 ψαρια νεκρα σε μια βδομαδα , το νερο ειναι μια χαρα , νιτρικα 0 , αμμωνια 0, sal 1023, ΡΗ 8,1 , θερμ 25,5.
Και καθομουν και ασχολιομουν με θεραπιες , καπια στιγμη σημερα αν καταφερω θα το πιασω το κ...ψαρο :smt076 και θα κανει μια ωραια βολτα στις πατρινες αποχετευσεις !!, μπας και δω ασπρη μερα.

almost
07-03-11, 11:33
Και γιατί να έγινε τώρα τόσο επιθετικός και πριν δεν ήταν;
Νομίζω ότι αν ο βράχος δίνει κρυψώνες, δεν φταίει αυτός..


Έχε υπόψη σου ότι η ποιότητα του νερού δεν φαίνεται μόνο από αυτά που δίνεις ως παραμέτρους.

Χαλκός (από φάρμακο ή νερό βρύσης) ή άλλα βαρέα μέταλλα (νερό βρύσης), οργανικά (κακό skimming), έλλειψη Ο2 (έχεις κακή ανατάραξη), υδρόθειο (κακή κυκλοφορία, επαφή ζωντανού βράχου με αραγονίτη), μη σταθερές τιμές (θερμοκρασία, pH, salinity) και ένα σωρό άλλα "πράγματα" μπορεί να φταίνε. Για να μη μιλήσουμε για μικρόβια, έλλειψη βιταμινών, κακή διατροφή κτλ

Και βέβαια πρώτα την ακούνε τα ευαίσθητα ψάρια.
Αυτός μπορεί να μην πάθει και τίποτα. (Βρήκα ένα damsel σε κουβά αλλαγής νερού, που είχα πάρει και ένα κομμάτι βράχου μαζί, μετά από 5 ημέρες, χωρίς φαί, χωρίς θερμοκρασία, κίνηση στο νερό κτλ. Το έβαλα στο sump).


Πάντως μην το πετάξεις, το πολύ πολύ πηγαινέ το στο μαγαζί που το πήρες (αν είναι Πάτρα) ή βάλε αγγελία μήπως το θέλει κάποιος (στο sump μου, έχω το "αθάνατο" damsel αλλιώς θα το έπερνα εγώ).

Και μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.. ;)

jimmis1974
22-09-11, 11:48
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα (γιατι αφορα παλι foxface)....... λοιπον πριν 2 μερες ειδα το foxface του αδελφου μου να εχει τραυματησει το στομα του μπροστα , καπου θα κοπηκε το χαζο.
Ακριβως στην ακρη του πανω χειλους του λειπει κοματακι.
Αποτελεσμα δεν τρωει , κρυβεται συνεχεια μες στα βραχια μισομαυρισμενο, οποτε δειλα δειλα προσπαθει να βγει ο γιατρος το καθαριζει συνεχεια και οι γαριδες cleaner πανε πανω του.... γενικος δεν το αφηνουν σε ησυχια.
Να το αφησω ετσι ???? Λετε να υπαρχει προβλημα η το τραυμα θα περασει γρηγορα με τις μερες (λογο και αλατονερου)
Απλα με ανυσηχει οτι δεν μπορει να φαει και φοβαμαι (αν και ειναι καλοφαγομενο σαν ψαρακι) , ειχα χασει παλια το foxface του θεματος και δεν θελω να χασω και αυτο που το αντικατεστησε !!!
Help !!!
(αααα:rolleyes: kostas arta δεν αφορα το δικο σου foxface :D αυτο ειναι μια χαρα στο δικο μου ενυδρειο , μεγαλωσε το άτιμο :D:D:D)

kwstas arta
22-09-11, 15:37
;);)

accnt
23-09-11, 07:52
Υπομονή και παρακολούθηση.
Λογικά θα κλείσει η πληγή.

jimmis1974
23-09-11, 18:15
δυστηχως και αυτο το foxface απεβιωσε:( , κριμας, ειναι το δευτερο fox που χανω σε αυτο το ενυδρειο του αδελφου μου. + 2 blue tang εχω χασει.
Βεβαια εδω και 2 βδομαδες εχει μπει τριτο tang που προσαρμοστηκε και παει τελεια, και ξερω αν το tang προσαρμοστει μετα ειναι σκυλι.:D
Παντως τριτο foxface δεν προκειτε να βαλουμε, και επειδη θελω ενα κιτρινοπο ψαρι θα παω σε λυση Chaetodon lunula (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+25+299&pcatid=299) η αν βρω ενα Zebrasoma flavescens (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+392&pcatid=392) και αργοτερα και ενα Pomacanthus imperator (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+411&pcatid=411).

rawnerve
23-09-11, 21:20
να ρωτησω κατι?συγνωμη κ ολλας....αλλα απο οτι καταλαβα χανεις ψαρια χωρις πραγματικα να ξερεις τι φταίει!ειναι ετσι?
πως βαζεις καινουργια με τοση ανεση?επειδη ειμαι αρχαριος για αυτο ρωταω!
δεν φοβασαι?:(

jimmis1974
23-09-11, 21:46
κοιτα τα 2 blue tang που εχασα τα πηρα απο αθηναικα μαγαζια και τις 2 φορες μου ρθαν κατι ψαρια που πραγματικα δεν βλεποντουσαν , αδυνατα ειδικα το ενα ηταν σαν τσιγγαροχαρτο χωρης υπερβολη !!! Δεν προσαρμοστηκαν και δεν αντεξαν .
το πρωτο το foxface το εχασα απο καπια ασθενια , εγραψα πιο πανω .
Τωρα αυτο καπου χτυπησε και εκοψε το στομα του και γενικος τα fox απο τι εχω ακουσει ειναι ψαρια που στρεσαρονται παρα πολυ ευκολα.
To ενυδρειο απο ποιοτητα ειναι μια χαρα , εχω κανει μετρησεις ολα λειτουργουν ΟΚ.
Θελω να πηστευω οτι ηταν μεμονομενα γεγονατα οι απωλειες , τωρα θα μου πεις κατσε ρε φιλε 4 απωλειες ειχες ...... χχμμ δεν εχεις αδικο , ισως να ταν και λιγο αστρωτο πιο παλια το ενυδρειο , υπηρχε μικρο skimer που ισως να μην εκανε δουλεια (αλαχτηκε με αλλο πολυ καλυτερο), θελω να πηστευω οτι απο δω και στο εξης ολα θα παν καλα.
Γιατι δηλαδη στο δικο μου ενυδρειο που τρεχει 14 μηνες δεν εχω χασει τιποτα ?? και στου αδελφου μου που τρεχει 8 μηνες να χει 4 απωλειες.???
Ισως θεμα στρωσιματος , τι να πω...?
Αλλωστε υπαρχουν και αλλα ζωντανα μεσα που μεχρι στιγμης (φτου φτου) πανε μια χαρα, 5 chromis , 1 γιατρος , 2 κλοουνακια, 2 γαριδες cleaner , 1 sand αστεριας και πριν 2 βδομαδες μπηκε ενα μικρο blue tang και μεχρι στιγμης τα παει περιφιμα , ζωηροτατο και τρωει σαν τρελο κατι που δεν καναν ποτε τα αλλα που εχασα.

accnt
24-09-11, 17:48
Μήπως υπάρχουν "τσμπουκάδες" στο ενυδρείο μεταξύ των tang και έβαγε καμιά "λεπιδιά" ο fox?

jimmis1974
24-09-11, 19:45
Μήπως υπάρχουν "τσμπουκάδες" στο ενυδρείο μεταξύ των tang και έβαγε καμιά "λεπιδιά" ο fox?

μπααα το fox ηταν κανα διμηνο στο ενυδρειο και ειναι 9 με 10 cm , το μικρουλι blue tang μπηκε πριν περιπου 2 βδομαδες και ειναι 3 cm :D, δεν υπαρχει αλλο tang μεσα.