PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυρίες ευπαρουσιάστες ζητούν κυρίους (Betta splendens)


fighterfish
28-07-03, 13:53
Λοιπόν έχω 7 - 8 θηλυκές betta με γονίδια crowntail.
Σε κάποιες είναι πιο εμφανή σε άλλες όχι.
Αν έχει κανείς αρσενικό crowntail μήπως να βλέπαμε αν θα γινόταν τίποτε ;

newfish
28-07-03, 22:13
Έχω έναν μπλε με πάρα πολύ λίγο κόκκινο στις άκρες.

fighterfish
29-07-03, 02:18
Θες να δοκιμάσεις τώρα που κάνει ζέστη ακόμα ?
Οι δικές μου είχαν μπαμπά crown και μαμά κανονική.
Αμα θες στειλε pm να πάρεις την πιο τσαχπίνα...
:)

ASCCO1
04-08-03, 15:39
Και εγω εχω εναν μικρο μπλε, αλλα εχω αρκετες αμφιβολιες για το ζευγαρωμα που λετε :?
απο την στιγμη που δεν ξερουμε ο αρσενικος τι γονιδια εχει, κια τα θυληκα (( εχουν καποια γονιδια)) το αποτελεσμα ειναι μαλλον απλα betta splendens, ισως<< και αυτο με μεγαλη επιφυλαξη>> υστερα απο 4-5 γεννιες να εμφανιστει καποιο crowntail???
Και υπενθυμηζω << μηπως το εχεται ξεχασει >> μην διασταυρωνεται μπλε με κοκκινο betta!!!

antonio
10-10-03, 11:46
Ρε παιδια για εξηγήστε μου κάτι (καθότι αρχάριος). Τα crowntail είναι ένα είδος betta splendens ή διασταυρωση betta splendens με κάτι άλλο; υπάρχει κάποια photo για να δω πως είναι; :?:

ASCCO1
10-10-03, 22:11
Ρε παιδια για εξηγήστε μου κάτι (καθότι αρχάριος). Τα crowntail είναι ένα είδος betta splendens ή διασταυρωση betta splendens με κάτι άλλο; υπάρχει κάποια photo για να δω πως είναι; :?:


Ωραια ερωτηση, για να απαντησω εδω πρεπει να γραψω ολοκληρο τομο.
λοιπον περιληπτικα:

Tα betta splendens που βλεπουμε στα διαφορα pet shop ειναι υβριδια << μεταλαξεις>> που δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο, αφου κανενα betta splendens που υπαρχει στην φυση ουδεποτε ειχε τετοιο μακρυ πτερωμα , η¨ τετοια χρωματα , για παρα πολλους λογους << ενα απο αυτους , δεν θα μπορουσε να κινηθει γρηγορα...>>>

τα διαφορα , BETTA = CROWNTAIL ,DOUBLETAIL, HALFOON ,, που διαβαζεις η βλεπεις ειναι και αυτα μεταλαξεις των betta splendens

. ANAΦΟΡΙΚΑ
Αλλα ειδη betta που υπαρχουν στην φυση ειναι τα BETTA IMPELLIS, BETTA SMARAGDINA, BETTA PISTA, BETTA MACROSTOMA(( αυτο ειναι mouthbrooder))


p.s αυτα ειναι μια απλη αναφορα