PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα νερού


Ορέστης
02-03-11, 20:26
Καλησπέρα σε όλους ,

είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Με την κοπέλα μου αγοράσαμε μια νεροχελώνα(red eared slider) και σε λίγες μέρες θα κάνουμε τις απαραίτητες αγορές (ενυδρείο ,φίλτρα ,λάμπες κτλ).Μέχρι τώρα της παρέχουμε τα μισά από ότι χρειάζεται(λάμπα UVA ,καθημερινές αλλαγές νερού ,θερμοστάτη ,φαγητό όπως γαριδούλες και μαρούλι) και δείχνει υγειής...παρατήρησα όμως ότι τα καβούκι της βγάζει κάτι σαν άσπρο χνούδι και ψάχνοντας διάβασα ότι οφείλεται στην κακή ποιότητα νερού.Χρησιμοποιώ μια αντιχλωριακή ταμπλέτα σχήμα χελωνίτσας μόνο και χρησιμοποιώ νερό από την βρύση...αλλά από ότι φαίνεται κάτι δεν κάνω καλά!Αν υπάρχει καποιος ο οποίος μπορεί να με συμβουλέψει σε αυτό το θέμα θα του ήμουν ευγνώμων.Τι νερό να χρησιμοποιήσω?Πρέπει να πάρω αντιχλώριο και να βάζω σε κάθε αλλαγή?Το απιονισμένο νερό είναι καλό?

Και κάτι τελευταίο...βασανίζομαι στο πως να φτιάξω ένα μέρος για να βγαίνει να "λιάζεται"!Υπάρχει κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ!

Ορέστης
04-03-11, 10:44
Οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα με βοηθούσε παιδιά!

Ευχαριστώ!

Maverick
04-03-11, 13:25
Καλως ήρθες! Μεχρι να απαντήσει κάποιος έμπειρος στο θέμα, μπορείς να δεις εδώ μερικά πράγματα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
αλλά πολλές πληροφορίες έχει και αυτό http://redearslider.com/ (στα αγγλικά).

glacius80
12-03-11, 23:12
καλησπερα φιλε μου.θα σου πω λιγα λογια υποθετοντας οτι εχεις διαβασει τα λινκ που σου εδωσε ο μαβερικ.
πρωτα απολα οι νεροχελωνες ειναι απιθανα ζωα κ σε λιγο καιρο εξημερωνονται τελειως σε σημειο να τρωνε κ απτο χερι σου.(προσεχε μην σε δαγκωσουνε παντως γιατι εχουν δυνατα σαγονια κ προκαλουν εντονο πονο).η ταμπλετα που βαζεις ειναι πλουσια σε ιοντα ασβεστιου κ οχι μονο κ σε βιταμινες κ ενιοτε μπορει να κατεβασει κ λιγο το ph του νερου αλλα δεν αντικαταστουν το αντιχλωριο.θα το χρειαστεις σιγουρα γιατι το χλωριο βλαπτει τα ματια κ ερεθιζει το δερμα τους.
αφου δεν εχεις παρει ενυδρειο παρε οσο το δυνατο πιο μεγαλο μπορεις πχ 60 λιτρων γιατι η χελωνα τωρα μπορει να ειναι μικρη αλλα ζει πολλα χρονια κ αν οι συνθηκες το επιτρεπουν μεγαλωνει παρα πολυ.οι αρσενικες πιο λιγο απτις θυληκες αλλα 20 25 εκατοστα τα φτανουν.τωρα που ειναι μικρη 10 εκατοστα βαθος νερου ειναι υπεραρκετα αλλα οταν χρονισει μπορεις να βαλεις οσο βαθος θελεις.οσο για το σημειο που θα λιαζεται μπορεις τωρα που ειναι μικρη να φτιαξεις ενα απο πετρες κ αμα μεγαλωσει υπαρχουν ειδικα βραχακια απο πλαστικο κ βεντουζες που ειναι πολυ πρακτικα κ σε καλη τιμη.μπορεις βεβαια να φτιαξεις κ μονος σου.
ειναι σημαντικο για τη χελωνα σου η διατηρηση υψηλης θερμοκρασιας περιπου απο 24-26 βαθμους θερμοκρασια νερου κ 30-32 στο σημειο λιασματος.σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες η χελωνα γινεται υποτονικη (20-23)ενω σε θερμοκρασιες 15-19 ληθαργικη κ κατω απο 14 πεφτει κανονικα σε ληθαργο. κατι που δεν επιθυμουμε για μικρη χελωνα γιατι δεν ξερουμε τις τυχον αρρωστειες που μπορει να εχει η την ποσοτητα αποθηκευμενου λιπους κ μπορει να μην ξαναξυπνησει την ανοιξη.βαλε τον θερμοστατη στους 24 κ εισαι ενταξει κοινως.
οι χελωνες τρωνε πολυ αν τις ταιζεις συνεχεια κ μπορει η λαιμαργια τους να τους προκαλεσει μεχρι κ πολυοργανικη ανεπαρκεια εκτος απο δυσμορφιες στο καβουκι γιαυτο πρεπει να την ταιζεις ποσοτητα ιση με τον ογκο του κεφαλιου της χωρις τον λαιμο/οσο κ να σε παρακαλαει δεν πρεπει να ενδωσεις.ειναι βασικο να εμπλουτισεις την διατροφη της με βιταμινες κ με ασβεστιο(τα αγοραζεις απο πετ σορ)η σκονη d3 αν δεν βρεις υγρο ασβεστιο.οσο για το χνουδι ειναι οντως απτην κακη ποιοτητα νερου κ προκειται κατα παση πιθανοτητα για μυκητιαση.οι ειδικοι υποστηριζουν οτι βοηθανε τοπικες πλυσεις με betadine αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει.
πρεπει ομως να βαλεις κ φιλτρο υποχρεωτικα οπως λες αρκετα μεγαλο κ με βιολογικα υλικα κατα την αποψη μου για την αντιμετωπιση της αμμωνειας οπως θαχεις διαβασει για να αποφυγεις τις μολυνσεις του δερματος κ του καβουκιου.το νερο απτη βρυση κανει αρκει να βαζεις αντιχλωριο.λαμπες θελεις μια κοινη πυρακτωσεως κ μια uvb 5 % να χτυπανε στο σημειο λιασματος κ να καινε περιπου 10 12 ωρες τη μερα.διαβασε γενικα εδω στο φορουμ τα αντιστοιχα αρθρα για τους αρχαριους του γλυκου νερου (για την αμμωνεια σε ενδιαφερει)κ εδω τα αλλα αρθρα για τις νεροχελωνες.οτιδηπουε θες μπορεις να ρωτησεις.ειναι απιθανα ζωα γενικα.να σου ζησει η χελωνιτσα σου ευχομαι κ να την χαρειτε οσο πιο πολυ μπορειτε.

Ορέστης
20-03-11, 17:38
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Είμαι στην ευχάριστη θέση να πώ ότι μετά από 4-5 πλυσίματα με αλατόνερο και χλιαρό νεράκι το χνούδι έφυγε και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι αυτό!
Βέβαια τώρα τελευταία παρατηρώ έντονη αλλαγή στο χρώμα του καβουκιού του ,κυρίως στις γραμμές! Ένα πολύ έντονο πράσινο φαίνεται να εξαπλώνεται σιγά σιγά παντού και υποθέτω ότι αλλάζει 'δέρμα' που λέμε!Αν πιστεύετε ότι είναι κάτι άλλο ανησυχητικό σας παρακαλώ θα ήθελα να ξέρω!

Ευχαριστώ και πάλι!

glacius80
20-03-11, 19:52
οπως το περιγραφεις δεν ειναι ανησυχητικο.οντως το καβουκι της χελωνας σου προκειται να "αλλαχτει".το ιδιο θα συμβει κ στο δερμα της απο οπου θα ξεκολανε ασπρα νηματια παλιου δερματος τα οποια καλο ειναι να απομακρυνονται γιατι μαζι με αυτα διωχνονται κ τα τυχον παρασιτα που μπορει να ειχαν επικαθησει.ασχολουμαι με χελωνες πολλα χρονια αλλα κ εγω την πρωτη φορα που ειδα το καβουκακι της χελωνιτσας μ να πρασινιζει φοβηθηκα οτι κατι παθαινει.μετα ομως απο 2 3 εβδομαδες ξαναπηρε το φυσιολογικο χρωμα (οχι αυτο που ειχε οταν την αγορασα- με την ενηλικιωση αλλαζουν χρωμα αναλογα κ με το φυλο τους)κ ηρεμησα.