PDA

Επιστροφή στο Forum : Το 120ρι ταγκανίκα μου...


QS-Plan
02-03-11, 11:16
Αν και κατά καιρούς έχω ανεβάσει φωτο, τόαο από τα ψαράκια μου, όσο και από το ενυδρείο, ας γίνει ολοκληρωμένη η παρουσίαση...


Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100Χ35Χ40
Όγκος: 120lt
Κατηγορία: Ταγκανίκα
Φυτά: Βαλισνέριες
Ψάρια / Άλλα είδη: Julidochromis Trancriptus / Neolamprologus brevis
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή χαλαζιακή άμμος κοκκομετρίας 0,1-0,7 mm (60%)/ Άμμος Αραγωνίτη κοκκομετρίας 0.5mm (40%)/ Πέτρες Λάβας / Κελύφη σαλιγκαριών
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1Χ25 Watt Συλβάνια ψυχρό λευκό
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: SUN-SUN HW-302 (εξ.) / SUN-SUN SEN JP-013F (εσ.)

Θερμοστάτης: Jagger 150W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,8
Γενική σκληρότητα (GH): 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: Κάθε Κυριακή το 30%
Θερμοκρασία: 25C
Άλλες πληροφορίες: -
Φωτογραφία: Οι φωτογραφίες είναι σημερινές...

http://s1239.photobucket.com/albums/ff503/QS-Plan/120%20Presentation/

dini
02-03-11, 13:06
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!εχουν γεννησει τα brevis?καλη συνεχεια!

QS-Plan
02-03-11, 13:08
νά'σαι καλά.

2-3 μηνών είναι.... ελπίζω να γεννήσουν κάποια στιγμή...

bokostas
02-03-11, 13:52
Mπράβο Κώστα, πολύ καλή προσπάθεια και οι ψαρήδες φοβεροί.
Έχω όμως μια ένσταση: οι πέτρες σου είναι πολύ μεγάλες και κάνουν το ενυδρείο να φαίνεται μικρό.
Θα μπορούσες ίσως να τις σπάσεις σε μικρότερα κομμάτια (αν είναι λάβα σπάζουν εύκολα) και να στήσεις
1-2 βουναλάκια από μικρές πέτρες, παίζοντας με τα σχήματα και φτιάχνοντας περισσότερες κρυψώνες
και ίσως να τις στοιβάξεις στο πίσω μέρος και σε ύψος, αφήνοντας κενό χώρο μπροστά για τις βόλτες
των ψαριών. Δεν ξέρω τίποτε από Ταγκανίκα, λέω απλά πώς θα ταίριαζε αισθητικά στο δικό μου μάτι.

QS-Plan
02-03-11, 14:12
Κώστα, σ'ευχαριστώ κι εγώ και τα ψαράκια μου -+9-+9-+9
Όσο για την ένσταση σου... όντως είναι μικρό το ενυδρείο :smt082:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082
Πέρα από την πλάκα, δεν έχεις και άδικο... με το που θα χαλαρώσω θα δοκιμάσω να "τροποποιήσω" λίγο το σεταπ.... απλά, δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορέσω να το κάνω με τα ψαράκια μέσα... στην περίπτωση όπου στοιβάξω τις πέτρες πίσω πίσω δεν υπάρχει περίπτωση (στην επόμενη αλλαγή σεταπ) να έχουν πιάσει διάφορα στα τζάμια?
Το μόνο κακό με τις φωτογραφίες, είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω τα λαγούμια που σχηματίστηκαν με τη διάταξη των πετρών... όποιος μου βρειι κάποιο τρόπο να τα βγάλω φωτος και αυτά θα τον ευγνωμονώ...

ΥΓ.: Λες να αγοράσω κανέναν αδιάβροχο spy βιντεοπομπό σαν αυτόν που χρησιμοποιούν και στις εγχειρήσεις και να το πηγαίνω πέρα-δώθε ανάμεσα στις λάβες?

olga
02-03-11, 14:32
Oμορφο Κωστα! Και τα ψαρια μου αρεσουν πολυ:smt060
Βρε ανθρωπε,βγαλε καμια φωτο που να εχεις αναμμενο το φως του ενυδρειου και κλειστο το φλας της μηχανης να το δουμε και αλλιως..

QS-Plan
02-03-11, 14:33
εδώ άνθρωπος....:D:D:D
τα ψαράκια... λατρεία είναι....
βασικά.... το φως του ενυδρείο είναι αναμμένο.... και να πω την αμαρτία μου, δεν ξέρω πως να απενεργοποιήσω το φλας της μηχανής :smt081:smt081:smt081

olga
02-03-11, 14:45
Aισχος κυριε!!!!!:smt082
Κανενα manual??

QS-Plan
02-03-11, 14:56
αίσχος δεν θα πει τίποτε... αίσχος, ντροπή και όνειδος θα έλεγα εγώ...

μάνουαλ.... ναι... κάποτε είχε... αλλά κάπου βρίσκεται μεταξύ Ουαλλίας, Αγγλίας και Ελλάδος... πρέπει να ξεχάστηκε σε κάποια μετακόμιση...

τώρα θα μου πεις... γιατί δεν το κατεβάζεις από το νετ.... σωστή η σκέψη σου...