PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος - Συμβουλές για στήσιμο γαριδοενυδρείου


StelMex
02-03-11, 04:17
Πρόσφατα παρέλαβα το ενυδρείο Aquael Shrimp Set 30 το οποίο προορίζεται για φυτεμένο με γαρίδες Red Cherry. Σε αυτό το θέμα λοιπόν που ανοίγω, θέλω κατά την πορεία του στησίματος να ρωτάω διάφορες απορίες μου που δεν έχω καταφέρει να λύσω ύστερα από διάβασμα άλλων θεμάτων. Έτσι χρειάζομαι τη βοήθεια των πιο έμπειρων συν-χομπιστών. Ξεκινώντας, θα ήθελα να ρωτήσω αν στο βυθό, ο οποίος προορίζεται για εύκολα φυτά χωρίς απαίτηση CO2, πρέπει να χρησιμοποιήσω μόνο χαλίκι, μόνο υπόστρωμα ή και τα 2. Αναλόγως με την απάντηση, έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο με καλές αισθητικές και λειτουργικές επιδόσεις?

Tsagos
02-03-11, 07:15
Καλημέρα,

Απο τη στιγμή που δεν θα έχεις co2 και δυνατό φωτισμό και φυτα χαμηλών απαιτησεων δεν υπάρχει λόγος για υποστρωμα.

εαν αποφασισεις να βάλεις τα φυτά θα χρησιμοποιουν πολυ μικρή δοση αυτού και ίσως έχεις εξαρση αλγης και Po4.

thanasisg
02-03-11, 09:52
Δεν χρειάζεται υπόστρωμα! Διάλεξε ένα ψιλό χαλικάκι ή άμμο που σου αρέσει.

StelMex
03-03-11, 00:58
ΟΚ ευχαριστώ πολύ. Λύθηκε η πρώτη απορία. Ότι άλλο χρειαστώ θα ξαναρωτήσω. Και πάλι ευχαριστώ!
-------------------------
Εσείς έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο χαλίκι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για την δουλειά που το χρειάζομαι, από μαγαζιά στην Αθήνα?

Raven
03-03-11, 02:09
Θα σου προτεινω απλο λεπτοκοκκο χαλικι που ειναι και οικονομικο.
Να ξερεις οτι σε σκουρο βυθο ολες οι γαριδες δειχνουν ωραιοτερες και κυριως οι red cherry, αλλα αν επιλεξεις μαυρο χαλικι να εισαι σιγουρος 1000% οτι δεν ειναι βαμμενο αλλα φυσικο.

StelMex
03-03-11, 04:28
Ευχαριστώ! Όταν λέμε λεπτόκοκκο πόσο εννοούμε? Δηλαδή 1-2mm είναι ιδανικό?