PDA

Επιστροφή στο Forum : [Διατροφή endlers]


kostoukitos
28-02-11, 19:48
Καλησπέρα , σήμερα έκανα απόπειρα να ταίσω τα endlers μου (μεγάλα και μικρά 1 εβδομάδας) με κατεψυγμένη τροφή . Αρχικά τους έριξα ενήλικη αρτεμία , ΔΕΝ εφαγαν , μετά τους έριξα δαφνίδες ενήλικες , πάλι ΔΕΝ έφαγαν , μετά τους έριξα κάτι πράσινο (μάλλον σκουλίκι ήταν) πάλι ΔΕΝ έφαγαν. Είχα αρχίσει να απογοητεύομαι και τελικά έριξα grindal το οποίο το τσάκισαν (κυρίως τα μεγάλα). Τί γίνεται βρε παιδιά τόσο εκλεκτικά είναι τα endlers με τη διατροφή τους ? ή μήπως είναι μόνο τα δικά μου ? Τα μικρά δεν φαίνεται να δίνουν σημασία στις ζωντανές τροφές ενώ την baby food του εμπορίου την τρώνε. Να τονίσω πως τα ψάρια ήταν ατάιστα και όλες οι τροφές που ανέφερα κατεψυγμένες ... Τί φταίει ??? -+9

Γιώργος Κ
28-02-11, 20:25
Εμενα τσακιζαν οτι επεφτε στο ενυδρειο ποσο μαλλον αρτεμιες κοκ!!

Ειδικα με ζωντανες αρτεμιες γινοταν χαμος!!

georgis4
28-02-11, 20:58
Για τα μικρα μη σε ανησυχει που δεν τρωνε κατεψυγμενη μιας και θα φανε οτι αλλο τα ριξεις.;)
Παντος τα κατεψυγμενα bloodworm που πηρα προσφατα για τα 2 hara hara γατοψαρα μου πρωτα περνανε απο το στομα των εντλερ και μετα φτανουν στον πατο.:D

kostoukitos
01-03-11, 08:06
Για να δοκιμάσω bloodworm !

paco
01-03-11, 08:35
σαν μεγαλος υποστηριχτης των grindal εχω παρει υπερβολικα πολλες γεννες απο εντλερς με αυτη την τροφη
μην ξεγιελιεσε οτι δεν τα τρωνε
μπουκωνονται με τα μικροτερα grindal και κανουν κοιλιτσες βαρελια
θεμα ημερων να τσακιζουν οτι βρουν μπροστα τους

eimaste aR21rwstoi
01-03-11, 19:17
εγω τους ριχνω καλα τριμμενα φυλλαρακια στα μωρα και τα τσακιζουν

lingistis
02-03-11, 00:32
σαν μεγαλος υποστηριχτης των grindal εχω παρει υπερβολικα πολλες γεννες απο εντλερς με αυτη την τροφη
μην ξεγιελιεσε οτι δεν τα τρωνε
μπουκωνονται με τα μικροτερα grindal και κανουν κοιλιτσες βαρελια
θεμα ημερων να τσακιζουν οτι βρουν μπροστα τους

Έτσι είναι, αν εχεις grindal τα ταϊζει από λίγο και εισαι ο.κ σαν συμπλήρωμα στα....

εγω τους ριχνω καλα τριμμενα φυλλαρακια στα μωρα και τα τσακιζουν

Γενικα κάνουν μαμ όλο το φαί τους :D

polis2006
06-03-11, 16:07
εγω τους ριχνω καλα τριμμενα φυλλαρακια στα μωρα και τα τσακιζουν


και εγω το ιδιο κανω :cool: και παντα το τρωνε ολο το φαι τους ;)