PDA

Επιστροφή στο Forum : Olympus Ε-400 και μακρο φακοί...


QS-Plan
25-02-11, 13:56
Παιδιά τα φώτα σας...

Έχω την Olympus Ε-400, με τον 14-42. Σήμερα μου ήρθε μια τετράδα μακρο φακους, +1, +2, +4 και +10.
Έχω βιδώσει τους μακρο πάνω στον φακό και είπα να αρχίσω να βγάλω τα ψαράκια μου.....
Το τι βγήκε άστα να πάνε...

Πρώτα απ' όλα, τραβάει φωτογραφία μόνο από την επιλογή του πάνω δακτυλίου (σαν πάνω δακτύλιο εννοώ τον κυκλικό διακόπτη επιλογής προγραμμάτωνστο πάνω δεξιά μέρος του δώματος) για μάκρο
Η εικόνα που παίρνω και οι φωτος που βγαίνουν είναι θολές. Από όση και απόσταση να είμαι...

Υποτίθεται ότι πήρα αυτά τα μάκρο, για να μπορώ να βγάλω φωτογραφίες με λεπτομέρεια από πολύ κοντινή απόσταση...

Σίγουρα κάνω λάθος κάπου, αλλά που...

lion
25-02-11, 15:01
Είναι δαχτυλίδια όχι φακοί :smt020
Τους βίδωσες όλους :smt120

QS-Plan
25-02-11, 15:08
sorry... δακτυλίδια είναι....
και έναν έναν τους βίδωσα και όλους μαζί...

εκτός από το να ακολουθήσουν την μοίρα του βολβίτη και να πάνε στον κάδο... τι άλλο μπορώ να κάνω?

lion
25-02-11, 15:16
sorry... δακτυλίδια είναι....
και έναν έναν τους βίδωσα και όλους μαζί...

εκτός από το να ακολουθήσουν την μοίρα του βολβίτη και να πάνε στον κάδο... τι άλλο μπορώ να κάνω?

Για αρχή, βάλε το μικρότερο και δοκίμασε σε σταθερό αντικείμενο καλά φωτισμένο.

QS-Plan
25-02-11, 15:18
το έχω κάνει... μόνο με τον φακό, με τον φακό και το +1, με τον φακό και το +2, κοκ

να βγάλω την οποιαδήποτε λεπτομέρεια ανέφερε η περιγραφή στο σάϊτ... αδύνατον....

σίγουρα κάνω κάτι λάθος, αλλά τι......

lion
25-02-11, 15:25
Αυτά τα δαχτυλίδια, στην ουσία αυξάνουν την δυνατότητα του φακού
να εστιάσει από κοντά αλλά μειώνουν όλα τα υπόλοιπα (φωτεινότητα, κοντράστ, ...)

Δοκίμασε να εστιάσεις χειροκίνητα.

QS-Plan
25-02-11, 15:27
με αυτά, μόνο χειροκίνητα μπορώ να βγάλω φωτος πλέον... απλά στο πολύ κοντινό έχω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟΥΡΑ, στο πιο μακρυνο έχω ΠΟΛΥ ΘΟΛΟΥΡΑ....

lion
25-02-11, 15:31
Βάλε χειροκίνητη εστίαση, βάλε το δαχτυλίδι της εστίασης τέρμα στην μικρότερη εστιακή απόσταση και ενώ βλέπεις το αντικείμενο μέσα από την μηχανή πλησίασε προς το αντικείμενο να βρεις το σημείο που καθαρίζει.

Αν κατάλαβες :smt120 κάντο.

Αν δε βγάλεις άκρη φέρτα την Κυριακή στον καφέ.
-------------------------
με αυτά, μόνο χειροκίνητα μπορώ να βγάλω φωτος πλέον... απλά στο πολύ κοντινό έχω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟΥΡΑ, στο πιο μακρυνο έχω ΠΟΛΥ ΘΟΛΟΥΡΑ....

Παίξε και με το ζουμ .....

thanasis76
25-02-11, 15:31
καλησπερα. αν και δεν απανταω αλλο εδω μεσα , επιδη ειναι φωτογραφικο θα σου πω οτι ξερω.
επιδη πριν παρω τον macro φακο τα ειχα παρει κι εγω αυτα, κι εγω την πρωτη στιγμη ψαχνομουν....
βαλε στο τραπεζι πανο ενα πολυ μικρο αντικειμενο ( μιλαμε σαν το κεφαλακι τις καρφιτσας )
βαλε το +1 και πηγαινε τον φακο σχεδον 2-5 εκατ, απο το αντικειμενο...
προσπαθησε να εστιασεις και θα δεις οτι το κανει...
αν οχι αυτοματα, κανε το χειροκινητα...
θα σου κανει το κεφαλι τις καρφιτσας τοσο μεγαλο που δεν θα το πιστευεις....
για να εστιασουν θελουν να ειναι πολυ κοντα στο θεμα κατι που κανει δυσκολη την φωτογραφιση λογο ελλειψη φωτισμου...

QS-Plan
25-02-11, 15:31
αυτό ήταν το πρώτο που έκανα.... τζίφος.....

αν δεν βρεθούν να κάνουν παρέα τον βολβίτη στον κάδο, θα τα φέρω....

απλά μου την έσπασε γιατί ήθελα να βγάλω τα μωρούλια ακόμη και τι στιγμή που χασμουριούνται.....

lion
25-02-11, 15:34
αυτό ήταν το πρώτο που έκανα.... τζίφος.....

αν δεν βρεθούν να κάνουν παρέα τον βολβίτη στον κάδο, θα τα φέρω....

απλά μου την έσπασε γιατί ήθελα να βγάλω τα μωρούλια ακόμη και τι στιγμή που χασμουριούνται.....

Πολλά θες :rolleyes:

QS-Plan
25-02-11, 15:54
παιδιά, νά'στε καλά...

όντως πρέπει να είσαι σχεδόν από πάνω.... οπότε μόνο ψάρια-μοντέλα βγάζει κανείς ή λέλουδα ή κι εγώ δεν ξέρω τι... οτιδήποτε κινείται είναι φύσειν αδύνατο να το βγάλεις......

σας βάζω μερικές φωτος να μου πείτε.....

QS-Plan
25-02-11, 22:14
Πολλά θες :rolleyes: zwzwzw :D:D:D

diaton101
26-02-11, 19:22
Κωστα ο 14-42 εχει καλουτσικες δυνατοτητες macro. Επισης ειναι και αρκετα καθαρος/οξυς φακος.
Δεν ξερω αν σε παρηγορει αλλα και με κανονικο macro μαλλον ψαρια μοντελα μπορεις να φωτογραφησεις απο κοντα.

QS-Plan
26-02-11, 19:46
Καλησπέρα Άρη.

Με βλέπω να πηγαίνω για κανέναν μεταχειρισμένο μάκρο φακό.... θα σκοτώσω αυτές τις απλές μηχανές και φακούς που έχω, όλο και κάτι θα μου κόψουν....

Πάντως, λίγο καλύτερα μου φαίνονται τώρα αυτά τα δακτυλίδια... αν και για ξεγέλασμα είναι...

λες να θέλω τηλεφακό για αυτή τη δουλειά? :D:D:D

drbig
26-02-11, 19:53
Καλησπέρα Άρη.

Με βλέπω να πηγαίνω για κανέναν μεταχειρισμένο μάκρο φακό.... θα σκοτώσω αυτές τις απλές μηχανές και φακούς που έχω, όλο και κάτι θα μου κόψουν....

Πάντως, λίγο καλύτερα μου φαίνονται τώρα αυτά τα δακτυλίδια... αν και για ξεγέλασμα είναι...

λες να θέλω τηλεφακό για αυτή τη δουλειά? :D:D:D


Σιγά μη θέλεις και το τηλεσκόπιο hubble!

Αντε ρε χαλάρωσε.. :smt081:smt081:smt081

diaton101
26-02-11, 19:54
Κωστα
Εγω εχω τον 50αρη macro της Olympus.
Εκπληκτικος φακος, φωτεινος f/2 κλπ. Αλλα κι αυτος (και καθε αλλος) θελει πολυ φως και πολυ υπομονη σε κοντινα θεματα ειδικα σε ταχυτατα ψαρια (πχ κιχλιδες). Αν και να πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα ακομα πολυ λογω ελλειψης χρονου

QS-Plan
26-02-11, 19:55
Σιγά μη θέλεις και το τηλεσκόπιο hubble!

Αντε ρε χαλάρωσε.. :smt081:smt081:smt081

μην μου βάζεις ιδέες.... εσύ θα φταις μετά...-+9-+9-+9