PDA

Επιστροφή στο Forum : Petrochromis στη Σουηδία


Κλεόβουλος
25-02-11, 11:06
Δείτε τι έχει ο τύπος στο ενυδρείο του :smt120
http://www.youtube.com/watch?v=GfyvU43unS8&feature=player_embedded

in the pond
25-02-11, 11:10
Δείτε τι έχει ο τύπος στο ενυδρείο του :smt120
http://www.youtube.com/watch?v=GfyvU43unS8&feature=player_embedded

Τώρα το' στειλες για να δούμε ή να νευριάσουμε πρωί-πρωί.... αλήθεια, ποιά σου άρεσαν Κλέο?

Κλεόβουλος
25-02-11, 11:35
http://www.cichlid-forum.com/articles/petrochromis_sp_red.php
αυτά μ' αρέσουν Βασίλη.
(ίσως κάποτε αποκτήσω ένα 3μετρο :D μέχρι τότε φάτε μάτια...:()

in the pond
25-02-11, 11:40
http://www.cichlid-forum.com/articles/petrochromis_sp_red.php
αυτά μ' αρέσουν Βασίλη.
(ίσως κάποτε αποκτήσω ένα 3μετρο :D μέχρι τότε φάτε μάτια...:()

Χα, χα, χα! Πολύ θα τα ήθελα και εγώ Κλεόβουλε...αλήθεια όμως...γιατί δεν ρωτας και για τιμούλες..? Άσε που τα βρίσκει κανείς εξαιρετικά δύσκολα στην αγορά (όχι την δική μας Ελλάδας - Κύπρου) γιατί στις δικές μας χώρες αυτά τα είδη πολύ απλά δεν υπήρξαν ποτέ.

Στη Γερμανία πάντως απ' ότι γνωρίζω η Τανκανίκα δίνει ρέστα. Βρίσκεις πολλά και σπάνια ψάρια. Κρίμα (Πάνο εκ Αλεξανδούπολη), κανονικά θα' πρεπε να είχες βγάλει πλάνο μήνες πριν πας στη Γερμανία..

giler84
25-02-11, 11:42
:smt055:shock: οοοοο......

Κλεόβουλος
25-02-11, 11:50
Χα, χα, χα! Πολύ θα τα ήθελα και εγώ Κλεόβουλε...αλήθεια όμως...γιατί δεν ρωτας και για τιμούλες..? Άσε που τα βρίσκει κανείς εξαιρετικά δύσκολα στην αγορά (όχι την δική μας Ελλάδας - Κύπρου) γιατί στις δικές μας χώρες αυτά τα είδη πολύ απλά δεν υπήρξαν ποτέ.

Στη Γερμανία πάντως απ' ότι γνωρίζω η Τανκανίκα δίνει ρέστα. Βρίσκεις πολλά και σπάνια ψάρια. Κρίμα (Πάνο εκ Αλεξανδούπολη), κανονικά θα' πρεπε να είχες βγάλει πλάνο μήνες πριν πας στη Γερμανία..

Ξέρω, ξέρω τις ΤΙΜΟΥΛΕΣ :smt120 Βρίσκεις πάντως απο Γερμανία, Ισραήλ ωραία ψάρια.
(θα του το φυλάω του Πανούλη :smt084 που δεν μας προετοίμασε :D)

Crazy_Beaver
25-02-11, 11:53
Πάντως είναι οπαδός του overstocking ο συγκεκριμένος!!!!!

in the pond
25-02-11, 12:29
Πάντως είναι οπαδός του overstocking ο συγκεκριμένος!!!!!

Eντάξει, μιλάμε για μεγάλα στο μέγεθος ψάρια, αν και δεν διαγωνώ μαζί σου. Με όλη αυτήν την ποικιλία στο ενυδρείο σου έχασε άμεσα και την συμπεριφορά των ειδών.

Mάλλον θα το' λεγα "males only", χωρίς να είμαι απόλυτος.

domresvanis
25-02-11, 12:47
AAAAAAAAA ΚΛΕΟΒΟΥΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ???????
ΤΟ RED BULU POINT EINAI ENA AΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....KAI ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΕΔΩ ΠΕΡΑ.ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΑΠΟ ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΧΟΝΤΡΙΚΗΣ 300-350 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΙΣΚΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΑΠΟ ΜΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.
ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ.....

Π.Χ. ((((I have the Petrochromis sp. Red Bulu Point in.
If anyone is interested please contact me. I can ship to Europe, Cananda and all of the USA.
Price is $700 ea and the size is 5"
Also any non-USA importers please contact me for new stock list direct from Africa!))))
Η ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ..

Π.Χ.((((( Petrochromis red bulu point size 1-4 cm Price 148,95 euro)))))


ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
http://www.youtube.com/watch?gl=SE&hl=sv&v=LU6G9Le7xyk
KAI AYTO

http://www.petrochromis.se/archives/357
http://www.petrochromis.se/wp-content/uploads/2010/03/Red-Bulu.jpg

KAI ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ ΠΑΛΙ.....
ΚΑΙ ΤΑ YELLOW MOCHI...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ..
http://www.youtube.com/watch?v=ILj8Eyp7maw&feature=related

Κλεόβουλος
25-02-11, 12:58
Ας μην ανοίξουμε τη συζήτηση για το πως πρέπει να συντηρούμε αυτά τα ψάρια,
πρώτον η εμπειρία στην χώρα μας είναι ανύπαρκτη και δεύτερον αν στηριχθούμε σ' αυτή των ξένων, η κυρίαρχη άποψη είναι ότι αν θέλεις ντε και καλά να φιλοξενείς τόσο επιθετικά ψάρια το overstocking είναι αναπόφευκτο ή αναγκαίο.
Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται ενυδρείο κοντά στον ένα τόνο και πάνω ;)

Κλεόβουλος
25-02-11, 13:11
AAAAAAAAA ΚΛΕΟΒΟΥΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ???????
ΤΟ RED BULU POINT
:D:D:D
και τα moshi είναι μούρλια.
Τα έχω δει φίλε :smt120+-2:smt119:shock::smt022

in the pond
25-02-11, 13:58
Για σκεφτείτε δηλαδή, να φέρεις ένα χαρεμάκι 700 δολλάρια το ένα και να μην σου κάτσουν στο ενυδρείο...Εκτός από την ψυχική σου γαλίνη, θα διασαλευτεί άμεσα και η οικονομία σου.
Με απλά μαθηματικά: 5Χ700=3500...και μετά μου λένε ότι κοστίζει η λίμνη...Θα ήθελα να' ξερα πάντως πως θα μπορέσει κάποιος έλληνας ή κύπριος να διαθέσει αυτά τα ψάρια στην αγορά σε περίπτωση αναπαραγωγής.;)

domresvanis
26-02-11, 02:06
OXI FILE MOY EINAI 12X700=8400 TOYLAXISTON.THA SOY MEINOYNE 8-9 AMA EISAI TYXEROS ALLA MIA GENNA NA PAREIS META APO 1-2 XRONIA EXEIS PAREI PISO TA LEFTA SOY KAI PAS GIA ALLA.
ENA KOLPO POY KANOYNE GIA NA MIN SKOTONONTAI METAKSI TOYS EINAI NA VAZOYNE ENA ARSENIKO SIMOCHROMIS DIAGRAMA MAZI TOYS KAI KANEI TON XOROFYLAKA OTAN TSAKONONTAI KAI TA XORIZEI.
TA PETROCHROMIS TREWAVASAE EINAI MIKROTERA THELOYN LIGOTERA LITRA KAI DEN EINAI TOSO EPITHETIKA.
KATA TA ALLA EINAI OPOS TA TROPHEUS KAI TA SIMOCHROMIS DOSE TOYS PRASINADA BRAXIA GIA NA KRYBONTAI KAI POLLES THILIKES..

in the pond
26-02-11, 08:19
OXI FILE MOY EINAI 12X700=8400 TOYLAXISTON.THA SOY MEINOYNE 8-9 AMA EISAI TYXEROS ALLA MIA GENNA NA PAREIS META APO 1-2 XRONIA EXEIS PAREI PISO TA LEFTA SOY KAI PAS GIA ALLA.

Αυτό που αναρωτιέμαι για εδώ στην Ελλάδα, είναι αν υπάρχουν πολλοί που θα' διναν έστω τα μισά για να πάρουν ένα χαρεμάκι? Αν εκεί (Ελλάδα) μπορεί να συμβεί σε μια-δυο περιπτώσεις, στην Κύπρο είναι απόλυτα απαγορευτικό.

Για να έχεις τέτοια σπάνια ψάρια, θα πει πρώτα απ' όλα ότι μπορείς και διαθέτεις πείρα και υπομονή να τα αναπαράγεις.

domresvanis
26-02-11, 08:58
Basili to mono sigoyro einai oti den einai eykolo na ta anaparageis ALLA an to kaneis polloi tha thelane na ta agorasoyn px sto 1/3 tis timis tous.Apla tha prepei na mathoyne gia ayta ta psaria kai meta na mpoyne stin diadikasia na ta agorasoyne.
Apo tin peira moy mexri tora to kalo panta poylaei oti kai na einai me tin proipothesi panta na einai se sxetika prositi timi..

QS-Plan
26-02-11, 09:18
καλημέρα κι από μένα...

απλά αναρωτιέμαι... άντε και έδινες όλα αυτά τα χρήματα να πάρεις τα πανέμορφα αυτά ψαράκια για αναπαραγωγή, άντε και σου βγήκαν τα μωράκια... ποιός όμως στην Ελλάδα ή Κύπρο, θα έδινε χρήματα για να αγοράσει τα μωράκια από τις γέννες?

Κλεόβουλος
26-02-11, 09:20
εγώ :D:D

QS-Plan
26-02-11, 09:22
τι θέλω και ρωτάω.... :D:D:D

άντε, εσύ.. άντε και κανένας άλλος τρελλός... το θέμα είναι ότι είναι ασύμφορο για κάποιον στην Ελλάδα να εισάγει και να εκτρέφει αυτά τα κουκλιά....

Κλεόβουλος
26-02-11, 09:36
Το χόμπυ μας Κώστα δεν έχει τέτοια κριτήρια ;)
Βασικά είναι τρέλα, αγάπη για τα ζωντανά, αναζήτηση εμπειρίας, παρατήρηση κλπ
Πολλοί έχουν πληρώσει πανάκριβα κάποια ψαράκια και στη συνέχεια χαρίσανε τους απογόνους τους. Σ'αυτούς χρωστάμε το ότι κάποια είδη βρίσκονται αυτή τη στιγμή στα ενυδρεία μας.
Μ'αυτή τη κρίση όμως zw τα πράγματα δυσκόλεψαν και μας βλέπω να καταλήγουμε σε γκάπυ και ξιφοφόρους :(

nikosm1
26-02-11, 09:39
./... ποιός όμως στην Ελλάδα ή Κύπρο, θα έδινε χρήματα για να αγοράσει τα μωράκια από τις γέννες?

κι εγώ:p:p

QS-Plan
26-02-11, 09:43
συμφωνώ και επαυξάνω... σε όλα...

απλά, τέτοια ψάρια, και σε τέτοιον αριθμό για να φέρει χομπίστας, πρέπει να είναι τρόφιμος ιδρύματος ή απόφοιτος Δομοκαΐκιου, οπότε εναποθέτεις τις ελπίδες σου σε πετσοπά...

Μου φαίνεται λιγουλάκι μεγάλο το ρίσκο...
-------------------------
κι εγώ:p:p

λείπει ο Μάρτης απ'την Σαρακοστή??? :D:D:D

domresvanis
26-02-11, 10:34
TO RISKO EINAI TERASTIO APO TIN STIGMI POY TA PSARIA EINAI 1ON AGRIA KAI 2ON MEGALA SE MEGETHOS.ENNOEITAI OTI OPOIOS DOKIMASEI NA TA STROSEI PREPEI NA EXEI EMPEIRIA ME ALLA AGRIA APO PIO PRIN KAI PALI EINAI SXEDON SIGOYRO OTI THA XASEI ARKETA APO AYTA.
TO PATHOS PLIRONETAI PAIDIA..EINAI MIA ZARIA KAI OTI ERTHEI.
APLA KSEREIS APO TIN ARHI OTI EXEIS PITHANOTITES 10-20-30% NA EXEIS EPITYXIA KAI EINAI STO HERI SOY I EPILOGI AN THE RIKSIS TA ZARIA I OXI.
KALO THA ITAN AN GINEI MIA APOPEIRA NA GINEI OSO TO DYNATON PIO PROSEXTIKA KAI ORGANOMENA GIA NA MEIOTHOYN OI APOLIES OSO TO DYNATON..
KAI GIA NA MIN KSEXNIOMASTE....KAI EGO.....

kwstas_original
26-02-11, 11:00
Εχει καλα κομματια η Σουηδια οντως...
http://mrkillian.com/wp-content/uploads/2010/11/swede04.jpg
...τι πετροχρωμις, τι ξανθοχρωμις, τι μελανοχρωμις...:D:D:D

QS-Plan
26-02-11, 11:05
Εχει καλα κομματια η Σουηδια οντως...
http://mrkillian.com/wp-content/uploads/2010/11/swede04.jpg
...τι πετροχρωμις, τι ξανθοχρωμις, τι μελανοχρωμις...:D:D:D

φαντάζομαι ότι λόγω της ιδιαιτερότητας του είδους.... θέλει προσεκτική προσαρμογή ενός διμήνου ή προτείνετε το παραπάνω??? :D :D :D

domresvanis
26-02-11, 11:21
KAI MHN KSEXNAME TOYLAXISTON 10-12 THILIKA GIA NA MIN EXOYME APOLIES LOGO ANTAGONISTIKOTHTAS....

kwstas_original
26-02-11, 11:24
KAI MHN KSEXNAME TOYLAXISTON 10-12 THILIKA GIA NA MIN EXOYME APOLIES LOGO ANTAGONISTIKOTHTAS....
Τα δικα μου η του Κλεοβουλου?:D

domresvanis
26-02-11, 11:26
TOY KLEOBOYLOY TA KATAFERNO KAI MONOS MOY.TA DIKA SOY PREPEI NA MAZEYTOYME 3-4 KAI NA ORGANOTHOYME GIA NA MIN YPARXOYN APOLIES..

QS-Plan
26-02-11, 11:29
TOY KLEOBOYLOY TA KATAFERNO KAI MONOS MOY.TA DIKA SOY PREPEI NA MAZEYTOYME 3-4 KAI NA ORGANOTHOYME GIA NA MIN YPARXOYN APOLIES..

με τα "ψαράκια" του Κώστα, οι απώλειες θα είναι σε μας.... :D:D:D

domresvanis
26-02-11, 11:37
GIA AYTO EIPA NA ORGANOTHOYME..THELEI POLY MELETI KAI ORGANOSI GIA NA PETYXEI..THELEI EMPEIRIA STO ALKOOL STO XORO KAI STO KSENIXTI .
KAI PROSOXI DEN THELEI NA TA STRESAROYME .XAMILO FOTISMO KAI ARGES KINHSEIS NA MIN TROMAKSOYN XASOYN TO XROMA TOYS KAI META DEN TRONE...

kwstas_original
26-02-11, 11:39
Ειστε εκτως θεματος!:D

georgis4
26-02-11, 11:42
GIA AYTO EIPA NA ORGANOTHOYME..THELEI POLY MELETI KAI ORGANOSI GIA NA PETYXEI..THELEI EMPEIRIA STO ALKOOL STO XORO KAI STO KSENIXTI .
KAI PROSOXI DEN THELEI NA TA STRESAROYME .XAMILO FOTISMO KAI ARGES KINHSEIS NA MIN TROMAKSOYN XASOYN TO XROMA TOYS KAI META DEN TRONE...
To *κακο* ειναι οτι ζουνε πολλα χρονια.....:D

Κλεόβουλος
26-02-11, 15:24
Πάει το θέμα....γέμισε ξανθά παράσιτα...:D:D
Θα σας ρίξω ektozon :smt079

QS-Plan
26-02-11, 15:49
να υποθέσω ότι για τα... μελαχροινά "παράσιτα" ρίχνουμε μελαφίξ?

bokostas
26-02-11, 15:50
Μ'αυτή τη κρίση όμως zw τα πράγματα δυσκόλεψαν και μας βλέπω να καταλήγουμε σε γκάπυ και ξιφοφόρους :(
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

lingistis
26-02-11, 22:37
Κλεόβουλε γιαυτό έδωσες τους ξιφοφόρους... για να κάνεις βιοτοπικό Σουηδίας :D:D:D

και να γιατί κάποιος εδώ μέσα επιμένει στα μεγάλα ενυδρεία... έχει βρει την πηγή -+9