PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΑΝΕ 2 CLOWNFISH ΣΕ 30 L???


daskalos13
24-02-11, 00:34
Παιδια συγγνωμη αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα, που λογικα θα εχει.. Αγόρασα ενα 30αρι ενυδρειακι μεταχειρισμενο-ετοιμο με βραχο και αραγωνιτη. το παιδι που το αγορασα μου ειπε οτι εχει ανεμωνα μεσα, αλλα επειδη δεν ξερω καν πως ειναι(χαχα) δεν μπορω να την εντοπισω. Η ερωτηση μου ειναι λοιπον αν μπορουν μεσα να ζησουν 2 ocellaris clownfish που θελω να βαλω. μηπως για αρχη να βαλω ενα?

pavlos1988
24-02-11, 00:43
Οχι δεν χωρανε..Αν διαβασεις σχετικα links,θα δεις πως απαιτουνται τουλαχιστον 60 λιτρα για ενα ζευγαρακι.;)

daskalos13
24-02-11, 00:47
σε ευχαριστω παρα πολυ θα παρω ενα μονο του. εχει σημασια αν θα ειναι 3 η 6 εκατοστα? μπορω να βαλω και εναν αστερια μαζι?

pavlos1988
24-02-11, 00:54
Φιλε δασκαλε,αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με θαλασσινο,γνωριζω πως σε αυτα τα λιτρα,δυσκολα μπορεις να βαλεις κατι και να επιβιωσει αξιοπρεπως..Το πολυ πολυ καμια γαριδα και κανενα σαλιγκαρακι αλμυρου νερου.Οπως καταλαβαινεις,δεν μπορεις να παρεις ουτε ενα μονο του.Τα ψαρακια αυτα,χρειαζονται χωρο για να κολυμπανε και στα λιτρα σου δεν θα τον εχουν.Για το τι ψαρι μπορεις να βαλεις μεσα,θα σου απαντησουν οι "θαλασσινοι" του forum,αν και την απαντηση που θα σου δωσουν την υποψιαζομαι...

Αυτα απο εμενα!

Καλη συνεχεια:)

daskalos13
25-02-11, 13:44
τελικα αν ξερει κανενας να μου πει αν μπορω να τα βαλω στο ενυδρειακι θα μου ελυνε τα χερια. και αν οχι για ποιο λογο?τι παρενεργειες θα υπαρχουνε?

georgebruno
25-02-11, 15:11
Σ΄ένα τόσο μικρό συστημα δυσκολα μπορείς να βάλεις ψαράκι.Πρακτικά γίνεται να βάλεις ένα μικρό και όταν μεγαλώσει να το δώσεις.Βέβαια σ άυτά τα λίτρα οι τιμές μεταβάλονται ευκολα και πρέπει να έχεις μια σχετική εμπειρία και αντίστοιχο εξοπλισμό για να τις κρατησεις σταθερές(αναπλήρωση,στρωμένο βράχο,συχνές μετρησεις και αλλαγές νερου).Μπορείς να βάλεις κάποια σαλιγκαράκια,γαριδουλες,ίσως και ένα μικρό goby(επιλέγοντας σωστή κοκκομετρία αραγωνίτη,έχοντας στρωμένο βυθό).Αν είσαι στην αρχή μπορείς να πάς σε μια λίγο μεγαλύτερη γυαλα(60 λιτρα) και με ένα μικρό εξτρα κόστος να έχεις ένα πιο σταθερό συστημα.Τέλος ανοιξε ένα θέμα για να μπορέσουμε βήμα βήμα να το στήσουμε όσο πιο σωστά γίνεται!

kotsos83
25-02-11, 17:13
τελικα αν ξερει κανενας να μου πει αν μπορω να τα βαλω στο ενυδρειακι θα μου ελυνε τα χερια. και αν οχι για ποιο λογο?τι παρενεργειες θα υπαρχουνε?
ειναι πολυ απλο,δε χωρανε,τα λιτρα ειναι πολυ λιγα;)

kostas82
25-02-11, 18:51
να εδω σου εξηγει αρκετα πραγματα για το συγκεκριμενο ψαρακι ,να σημειωσω οτι εχω δει σε τοσο μικρα ενυδρεια τετοια ψαρια και δεν μου αρεσει μου θυμιζει τους μονομαχους στα ποτηρακια http://www.aquaticcommunity.com/clownfish/ocellaris.php

daskalos13
26-02-11, 00:27
ευχαριστω παρα πολυ παιδες , η βοηθεια σας ηταν πολυ σημαντικη!:)