PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ψαρια ταιριαζουν


ROULAMID
23-02-11, 13:22
εχω 12 εντλερ και 5 ξιφοφορους. τι αλλα ψαρακια μπορω να βαλω?

dini
23-02-11, 13:32
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

kostasz87
23-02-11, 13:33
Σε πόσα λίτρα τα έχεις?

ROULAMID
23-02-11, 13:35
130 λιτρα
-------------------------
διαβασα οτι ταιριαζουν καποια ωοτοκα με καποια ζωοτοκα αρκει να εχουν τις ιδιες απαιτησεις(ph σκληροτητα και τα σχετικα. ισχυει? κι αν ναι με ποια πανε?

zapatas
23-02-11, 13:46
τα ψαρακια σου ειναι οτι πρεπει για το ενυδρειο σου,γεννανε σαν τρελα;) αν το εχεις με φυτακια και καμια ριζα μεσα, σε λιγο καιρο θα ειναι γεματο ψαρακια.. οποτε πιστευω πως δεν θα εχεις χωρο για αλλα! ασε που θα εχεις και χρωμα και κινηση. γιατι να το πνηξεις λοιπον και να βαλεις και αλλα?
γνωμη μ ου να το αφησεις οπως εχει και θα εισαι μια χαρα!

ROULAMID
23-02-11, 13:51
τα ψαρακια σου ειναι οτι πρεπει για το ενυδρειο σου,γεννανε σαν τρελα;) αν το εχεις με φυτακια και καμια ριζα μεσα, σε λιγο καιρο θα ειναι γεματο ψαρακια.. οποτε πιστευω πως δεν θα εχεις χωρο για αλλα! ασε που θα εχεις και χρωμα και κινηση. γιατι να το πνηξεις λοιπον και να βαλεις και αλλα?
γνωμη μ ου να το αφησεις οπως εχει και θα εισαι μια χαρα!
εχω και φυτα και ριζα. απλα ελεγα να βαλω κανα ειδος ακομα.

zapatas
23-02-11, 13:59
βρε συ, ασε που δεν ξερω και τι φιλτρο εχεις ωστε να ξερουμε τι ιχθυοφωρτηση σηκωνει το ενυδρειο σου...
παντως τα ζωοτοκα ειναι λιγο δεσμευτηκα σε αυτο το θεμα διοτι γεννανε σαν παλαβα!
πιστεψαι με σε κανα μηνα θα εχεις γυρω στα 30-40 ψαρακια.. πιστευω πως δεν μενει χωρος για κατι αλλο!

ROULAMID
23-02-11, 14:06
βρε συ, ασε που δεν ξερω και τι φιλτρο εχεις ωστε να ξερουμε τι ιχθυοφωρτηση σηκωνει το ενυδρειο σου...
παντως τα ζωοτοκα ειναι λιγο δεσμευτηκα σε αυτο το θεμα διοτι γεννανε σαν παλαβα!
πιστεψαι με σε κανα μηνα θα εχεις γυρω στα 30-40 ψαρακια.. πιστευω πως δεν μενει χωρος για κατι αλλο!
εχω το fluval 205 αλλα ενταξει δεν πειραζει θα αφησω αυτα. καθε ποτε γεννανε?

zapatas
23-02-11, 14:10
συνεχειαααααααααααααααα! δεν σταματανε θα το δεις! τα μικρα μετα τους 3-4 μηνες ειναι ωριμα και αρχιζουνε και αυτα! θα βαρεθεις να δινεις ψαρακια;)
ασε που μολις ειδα εκανες και ενα αλλο ποστ που αναφερεις οτι σου πεθαναν κατι μολυ που ειχες! μεχρι να βρεις τι οντως εφταιγε ειναι απαγορευτικο να βαλεις νεα ψαρακια στο ενυδρειο. οποτε κρατας αυτα που εχεις μεχρι να δεις τι φταει. μπορει να εφταιγε και η αμμωνια που οπως ειπες, αλλα θα δειξει. περιμενε μηνυματα θα σου πουνε στο αλλο ποστ!

ROULAMID
23-02-11, 21:22
δηλαδη ειναι καλος συνδυασμος εντλερ με ξιφοφορους?
-------------------------
μπορω να βαλω εναν acistrus dolicopterus?

lingistis
23-02-11, 21:49
Ρούλα, εγώ αν ήταν να πειράξω κάτι στο ενυδρείο σου... θα έβγαζα τους ξίφους και θα έβαζα λίγα Celestial Pearl Danio

http://www.danionins.com/fish/celestial-pearl-danio.html

και ίσως καμιά γαριδούλα. Γούστα είναι αυτά... κράτα το ενυδρείο όπως είναι λίγο διαστημα και βλέπεις... ;)

georgis4
23-02-11, 21:50
μπορω να βαλω εναν acistrus dolicopterus?
Mπορεις ;) (ειδικα αν εχεις μαξιμουμ ph 7.5)

delta66
23-02-11, 22:58
δηλαδη ειναι καλος συνδυασμος εντλερ με ξιφοφορους?
-------------------------
μπορω να βαλω εναν acistrus dolicopterus?
Καλος συνδυασμος ειναι εντλερ και ξιφοφοροι.
Ancistrus dolichopterus (L183) δεν μπορεις να βαλεις γιατι ειναι ψαρι απο rio negro με πολυ οξυνο και μαλακο νερο.
Ομως μπορεις να βαλεις αλλο ειδος Ancistrus, πιο ανετο σε νερο βρυσης (αλλα οχι σε πολλα λιπασματα), και ειναι ο Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Ancistrus Sp.3).
Επισης Amano γαριδες.
Προτεινω ομως να αφησεις πρωτα λιγο καιρο, να ηρεμησει το ενυδρειο μετα τις απωλειες που ειχες.

xronis
07-03-11, 15:31
καλησπερα.μολις εστησα το πρωτο μου ενυδρειο 60λιτρων.εχω βαλει 2ζεβρακια κ 2 ινδιανακια.τα ζεβρακια ειναι πολι ζωηρα κ φαινετε να εχουν προσαρμοστει ευκολα.το ενα ινδιανακι ομως ειναι πολι επιθετικο προς το αλλο κυριως οταν τα ταιζω.ανησυχω για το υσηχο ινδιανακι γιατι ειναι σχεδον παντα στο ιδιο σημειο κ δεν κολιμπαει οσο τα αλλα.το ενυδρειο το χω στησει πριν 3μερες