PDA

Επιστροφή στο Forum : cladophora aegagrophila?


ilias13
21-02-11, 16:20
καλασπερα σας!αγορασα απο πετ σοπ 2 τουφες που μοιαζουνπολυ με τισ cladophora aegagrophila δεν εχουν ριζες κ απλως τις τοποθετεις στο υποστρωμα κ απορρωφουν τα νιτρικα ισχυει?

Rigel
21-02-11, 19:57
Ναι απλα τις τοποθετείς στο υποστρωμα ή εναλλακτικα μπορείς να ανοιξεις τις μπάλες και να τις τυλίξεις γύρω από κάποιο ξύλο ή πέτρα όπως γίνεται με τις moss(δεν το συστήνω όμως).
Νιτρικά απορροφούν όπως και όλα τα φυτά αλλά δεν νομίζω οτι θα σου λύσουν το πρόβλημα αν έχεις ήδη μεγάλες συγκεντρώσεις.Δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο για την κλαδοφόρα και την απορρόφηση νιτρικών αλλά κρίνοντας από τον εξοργιστικά μικρό ρυθμό ανάπτυξής της δεν πρέπει να κάνει και πολλά πράγματα.Για ρουφίχτρες νιτρικών μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταχέως αναπτυσσόμενα φυτά όπως πχ το κερατόφυλλο.

ilias13
21-02-11, 20:33
ποια ειναι η επισιμη ονομασια του κερατοφυλου?εχω το χαλικι της hobby to aqualit,χωρις λιπασμα κ διοξειδιο του ανθρακα τι φυτα μπορω να βαλω που να μιν εχουν ιδιαιτερεσ απαιτησεις?με τον φωτισμο πως να κινηθω,τι λαμπες να βαλω?

Rigel
21-02-11, 20:42
Χωρις λίπασμα και διοξείδιο και με λίγο φωτισμό μπορείς να βάλεις όλα τα εύκολα φυτα..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Το κερατόφυλλο είναι το Ceratophyllum demersum