PDA

Επιστροφή στο Forum : το ψαράκι εχει κατάθλιψη


EL_AV
21-02-11, 11:57
Καλησπέρα,

Προσέχω προσωρινά 2 ψαράκια μιας φίλης μου για λίγες μέρες. Παρατήρησα οτι το ένα κρύβετε κάτω απο τον μηχανισμό που καθαρίζει το νερό και σπάνια κουνιέται. Δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι κοκκινίλες ή ασπράκια ούτε θαμπάδα κτλ. Είναι λες και έπεσε σε κατάθλιψη ή σαν να ντρέπεται . Το νερό που χρησιμοποιώ είναι απο τη βρύση. Μένω Σύρο και είναι γεγονός ότι στο Αιγαίο έχουμε νερό με πολύ άλατα. Μήπως πρέπει να βάζω εμφιαλωμένο νερό? Νμζ η γυάλα είναι 8 λύτρα και είναι στρογγυλή. Δεν ξέρω πια είναι η θερμοκρασία του νερού αλλά για μένα μου φαίνεται χλιαρό. Δεν έχω καμία εμπειρία και δεν πίστευα ποτέ οτι είναι τόσο δύσκολο να προσέχεις ψαρια....

Ζητάω απεγνωσμένα βοήθεια
Ε.Α

Rigel
21-02-11, 12:11
πολλά μπορούν να συμβαίνουν,αφού το ψάρακι βρίσκεται σε γυάλα όπως λές και όχι σε κανονικά ενυδρείο.Ισως χαμηλή θερμοκρασία,ίσως πολύ αμμωνία,ίσως ασθένεια...
Θερμοστάτης υπάρχει?

Για να σε βοηθήσουμε περισσότερο συμπλήρωσε τη φόρμα των ασθενειών.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

EL_AV
21-02-11, 17:54
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλα δεν καταλαβαίνω τπτ απο οτι λέει η φόρμα. Εγώ μόνο 5 μέρες τα πήρα για να τα προσέχω για να βοηθήσω τη φίλη μου. Έβγαλα βίντεο και 2 φωτογραφίες για να το δείτε καλύτερα ίσως σας βοηθήσει να καταλάβετε τι έχει ή τι δεν έχει τελικά. Δε ξέρω. :( Το έχω ανεβάσει στο sendspace. Θα το βρείτε στο παρακάτω λινκ.

http://www.sendspace.com/file/eeu5nd

Συνήθως παέι στην είσοδο του φίλτρου που καθαρίζει το νερό και κάθετε εκεί ώρα. Ωρες -Ώρες κάνει και καμία βόλτα. Τρώει κανονικά. sera goldy λέγετε η τροφή και είναι πολύχρωμα μικρά φυλλαράκια.

Το άλλο το άσπρο που είναι στη γυάλα δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Γίνεται το ένα να έχει πρόβλημα και το άλλο να είναι καλά??

Συγγνώμη για την απειρία μου αλλά πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω...

Ευχαριστώ
Ε.Α

georgis4
21-02-11, 20:46
Μονιμα τα εχει στη γυαλα?:confused:
Αν ναι κριμα τα ψαρακια ουτε να κουνηθουνε δεν μπορουνε..(τη μιση γυαλα πιανει και το φιλτρο.)
Παντος δεν φαινεται και πολυ στα καλα του το κιτρινο το χρυσοψαρακι και φαινεται επειδη κανα 2 φορες γυρναει αναποδα...:(

EL_AV
21-02-11, 21:03
ναι το έχει μόνιμα στη γυάλα. και γέρνει λίγο η αλήθεια είναι. Τι να της προτείνω???

kingrim
21-02-11, 21:10
να αγορασει ενα ενυδρειο οσο πιο μεγαλο μπορει. Τα μεγαλα ενυδρειο οσο χαζο και αν το ακους ειναι πιο ευκολα απο τα μικρα γιατι υπαρχει μεγαλος ογκος νερου και δυσκολα αλλαζουν οι τιμες του.
Θερμοστατη δεν θελεις γιατι ειναι ζωα κρυου νερου.
βρασε λιγο αρακα μετα βγαλε την φλουδα και ταισε το ψαρακι μετα μην ταισεις για 2 μερες και δες αν θα ειναι καλητερα και πες μας.
οταν ταιζεις να δινεις τοση τροφη ωστε να την τρωνε μεσα σε 2-3 λεπτα και να μην μενει παραπανω.
να αλλαζεις το 50% του νερου με νερο ιδιας περιπου θερμοκρασιας οσο πιο συχνα μπορεις με μεγιστο μια φορα την μερα

το καλητερο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις την φιλη σου / φιλο σου να μπει εδω και να αρχησει να διαβαζει καθως και να της/του πεις οτι δεν ειναι αυτη η φυσιολογικη συμπεριφορα απο ενα ψαρακι και οτι τα χρυσοψαρα ζουνε μεχρι και 15χρονια αυτα απο μενα

georgis4
21-02-11, 21:12
ναι το έχει μόνιμα στη γυάλα. και γέρνει λίγο η αλήθεια είναι. Τι να της προτείνω???
Να παρει ενα ενυδρειακι 60 λιτρων και να τα βαλει μεσα (οριακα παλι πιθανον) αλλιως να τα χαρισει σε καποιον που εχει καμμια λιμνουλα με χρυσοψαρα η να τα παει σε καποιο μαγαζι και να παρει ενα μονομαχο.;)
Στη γυαλα δυστηχως (ειδικα στην συγκεκριμενη που ειναι πολυ μικρη) δεν υπαρχει ψαρακι που να επιβιωνει.Αν θελει ας κρατησει το φιλτρακι και με ενα μικρο ενυδρειακι πολυ φθηνο 15 λιτρων μπορει να κρατησει ενα μονομαχο.(+θερμοστατη χαλικι και ενα φυτακι που δεν εχουν μεγαλο κοστος).

EL_AV
21-02-11, 23:34
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα της μεταφέρω τα σχόλια σας και θα της προτείνω και το φόρουμ για να ενημερωθεί. Θα κάνω ότι μου είπατε και ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα. Φτάνει να είναι καλα τα ψαράκια. Δε ξέρετε ποσο έχω αγχωθεί με αυτο το θέμα. Τουλάχιστο έμαθα ότι εγώ δυσκολεύομαι στο να φροντίζω ψαράκια. :)

EL_AV
22-02-11, 12:34
παιδιά σήμερα το ψαράκι είναι χάλια. σας στέλνω φωτο

georgis4
22-02-11, 18:44
Tο ψαρακι μαλλον οδευει προς τον αλλο κοσμο...:rolleyes:

EL_AV
23-02-11, 12:46
:((((((((
-------------------------
egkefaliko epathe telika :((( to oti tha pathenane egkefaliko ta psaria de to perimenaaa

EL_AV
24-02-11, 14:44
ξέρει κανείς πόσο ζούνε τα ψαράκια αφού πάθουν εγκεφαλικο??

georgis4
24-02-11, 15:24
ξέρει κανείς πόσο ζούνε τα ψαράκια αφού πάθουν εγκεφαλικο??
Η διαγνωση *εγκεφαλικο* πως βγηκε?:D

eimaste aR21rwstoi
24-02-11, 18:30
Η διαγνωση *εγκεφαλικο* πως βγηκε?:D
δεν ζουν πολυ παντως...:smt120

EL_AV
24-02-11, 21:26
το πήρα στο pet shop και μου είπαν οτι επαθε εγκεφαλικό

kingrim
25-02-11, 08:24
καλα ετσι δεν παιζει αυτο πρωτη φορα το ακουω

Raven
25-02-11, 11:05
Κι εγω κοντα ειμαι να το παθω το εγκεφαλικο με αυτα που ακουω :smt120 Δεν φταιει η γυαλα που τα αποπροσανατολιζει, δεν φταει η αμμωνια που τα "καιει", δεν φταινε ολες οι ακαταλληλες συνθηκες για το ζωντανο...απλως επαθε εγκεφαλικο !! βγηκε και η νεκροψια.

giagligian
25-02-11, 11:10
Εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!! ΤΖΙΖΕΣ ΚΡΑΙΣΤ!!!! Πάλι καλά που δεν έπαθε πάρκινσον το ψαράκι γιατί μετά άντε να του έδινες χάπια.... Μα που τις σκέφτονται αυτές τις βλακείες και τις λένε στον κόσμο?!

QS-Plan
25-02-11, 11:15
το πήρα στο pet shop και μου είπαν οτι επαθε εγκεφαλικό

Δεν τους ζητάς να σου το δώσουν γραπτό και υπογεγραμμένο και να επικοινωνήσεις με δικηγόρο να το αναλάβει σαν παραπλάνηση καταναλωτή/πελάτη?

eimaste aR21rwstoi
25-02-11, 14:06
το πήρα στο pet shop και μου είπαν οτι επαθε εγκεφαλικό
χαχαχχαχα θεικο οπως ο αλλος σε ενα πετ σοπ ηθελε να παρει ακιτα και του ελεγε ο αλλος μπροστα μου ναι τα ακιτα ειναι τα καλυτερα για αρχαριους...χαχαχαχα

EL_AV
25-02-11, 16:48
πλάκα κάνετε! και το πίστεψα!!! :smt084

QS-Plan
25-02-11, 16:50
ομολογώ πως εδώ χάθηκα...... εμείς κάνουμε πλάκα? ή ο πετσοπάς σου είναι για τα παρατράγουδα?

kingrim
25-02-11, 17:08
ο πετσοπάς είναι για τα παρατράγουδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

delta66
25-02-11, 17:41
Συνηθως οταν παθαινουν εγκεφαλικο τα ψαρια βλεπουμε να παραλυει καποιο πτερυγιο τους η να στραβωνει το στομα τους.
Πολυ εμφανες ειναι αν τα δουμε να κολυμπανε με Πι.
Αυτα δεν στα ειπε ο πετσοπας?

ελενη
25-02-11, 17:53
ειναι πολυ απλα τα πραγματα, το ψαρακι το χασαμε παει.....
για να γλυτωσει το:smt104 εγκεφαλικο το 2ο ψαρακι θα χρειαστεις ενα μικρο ενυδρειακι περιπου 50 Lt φιλη μου με ενα φιλτρακι μεσα!!! μετα λιγο +-4+-4διαβασμα εδω για το αρχικο στρωσιμο κ μακρια :smt072απο τον πετ σοπα που μοιραζει εγκεφαλικα!!!!
χαχαχα . θα δεις οτι μεσα σε λιγο καιρο το ψαρακι σου θα αλλαξει και θα ομορφηνει αφου δεν θα ταλαιπωρειτε στην προσπαθεια του να επιβιωσει!!!!! κ απλα θα περναει καλα κ θα κολυμπαει περα δωθε :smt081:smt081:smt051

Γιώργος Κ
27-02-11, 07:27
Βρε EL_AV σε γυαλα οτι και να βαλεις δε προκειται να ζησει ... ΜΗ ξαναβαλεις αλλο ψαρι εκει ... και ΜΗΝ ακους τι λεει ο πετσοπας!

Αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα θα πρεπει να διαβασεις κυριως τα υπομνηματα ωστε να καταλαβαινεις σιγα σιγα τι πρεπει να κανουμε για να εχουμε ενα σωστο ενυδρειο ... Αν τα παρεις ενα ενα θα δεις οτι τελικα ειναι απλα τα πραγματα!

Διαβαζοντας το ολο θεμα δε ξερω αν θα πρεπει να παθω καταθλιψη η εγκεφαλικο!! :-?

Samian
01-03-11, 00:39
Μάλλον ο πετσοπάς είχε κατανού την νέα ειδικότητα που δημιουργείται στην Κτηνιατρική.........αποκατάσταση πασχόντων ΖΩΩΝ από εγκεφαλικό. Τον θεωρώ ικανό να προσπαθήσει και από αυτό να βγάλει φράγκα.


ΗΜΑΡΤΟΝ....ΗΜΑΡΤΟΝ:confused::smt071:smt071:smt071
Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά.....

OlgaM
10-03-11, 22:47
ναι το έχει μόνιμα στη γυάλα. και γέρνει λίγο η αλήθεια είναι. Τι να της προτείνω???


Koπελιά, σε τιμάει που είσαι τόσο ευσυνείδητη και ενδιαφέρεσαι για το ψαράκι της φίλης σου. Αλλά, για να πω την αλήθεια, μέχρι και εγώ έπαθα κατάθλιψη με αυτήν την εικόνα του φίλτρου πάνω στο κεφάλι του ψαριού... Μήπως δεν είναι εγκεφαλικό και είναι κλασσική κατακεφαλιά από το φίλτρο?? Πείσε τη φίλη σου να το βάλει σε ένα πιο αξιοπρεπές περιβάλλον, έστω και άρρωστο ( αν ζει ακόμη ), είναι κρίμα

EL_AV
20-03-11, 19:23
Γεια σας και πάλι μετά απο καιρό,

Παιδιά, έχω τέλεια νέα. Η φίλη μου επέστρεψε και πήρε τα ψαράκια της. Με πήρε προχθές τηλέφωνο και μου είπε οτι το ψαράκι είναι μια χαρά. Έχει ισιώσει και κολυμπάει κανονικά. Δε ξέρουμε τι είχε πάθει τελικά όλες αυτές τις μέρες, αλλά ευτυχώς το ψαράκι ζει και βασιλεύει και είναι καλύτερα απο ποτέ. Τέτοια χαρά είχα καιρό να την νιώσω.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και για τις συμβουλές σας.
:D
EL_AV

cchristos
20-03-11, 21:36
Γεια σας και πάλι μετά απο καιρό,

Παιδιά, έχω τέλεια νέα. Η φίλη μου επέστρεψε και πήρε τα ψαράκια της. Με πήρε προχθές τηλέφωνο και μου είπε οτι το ψαράκι είναι μια χαρά. Έχει ισιώσει και κολυμπάει κανονικά. Δε ξέρουμε τι είχε πάθει τελικά όλες αυτές τις μέρες, αλλά ευτυχώς το ψαράκι ζει και βασιλεύει και είναι καλύτερα απο ποτέ. Τέτοια χαρά είχα καιρό να την νιώσω.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και για τις συμβουλές σας.
:D
EL_AV
τουλάχιστον την έπεισες να πάρει ένα ποιο μεγάλο ενυδρείο?

EL_AV
21-03-11, 19:28
Ναι πήρε ένα 20-24ων λύτρων κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς.

cchristos
21-03-11, 19:42
Ναι πήρε ένα 20-24ων λύτρων κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς.
κάτι είναι αλλα και πάλι μικρό για χρυσόψαρα..... τα δικά μου τα έχω σε 260. Υπάρχουν πολλά φθηνά μεταχειρισμένα. Πες της να γραφτεί και να δει τις αγγελίες.