PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορω να βαλω γαριδες;


klipitiklopos
20-02-11, 21:37
Καλησπερα σε ολους.
Εχω ενα 80λιτρο με ενα εξωτερικο eheim 2210 eco, οπου εχει 2 διαμερισματα με βιολογικα αστερακια (αν το λεω καλα).
Πρωτο υλικο ενυδριακο βαμβακι, και τελευταιο ενα σφουγγαρι (πλαστικο).
Ειναι φυτεμενο μονο με echinodorus και cryptocoryne, αλλα γεματο.
Η περιοδος φωτισμου ειναι 7 ωρες, και εχω 2 λαμπες 75cm, plant growth
Οι μετρησεις μου ειναι:
PH=7.4 (με διοξειδιο φτανει ως 6,5)
KH=7-8 (με διοξειδιο εχω μετρησει ως 2)
GH=7
Aμμωνια, νιτρικα δεν εχω.
Θερμοκρασια ειμαι στους 26.
Διοξειδιο βαζω περιστασιακα diy.
Αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα 30%
To ενυδρειο ειναι στρωμενο και τρεχει απο το 2000.
Απο ψαρια, εχω 6 αρλεκινους, 6 cardinal, 4 neon, εναν ροδοστομο (2cm) εναν silver shark (3cm) και ενα σκαλαρι (7cm μαζι με τα πτερυγια).
Προσφατα (οπως περιγραφω σε αλλο thread) εριξα και 4 anentome helena μπας και περιοριστουν λιγο το αλλα μικρα σαλιγκαριο.
Τι λετε με αυτο το setup μπορω να βαλω γαριδες;
Αν οχι, ποιος ειναι ο περιοριστικος παραγοντας;
Ευχαριστω προκαταβολικα.

bokostas
20-02-11, 21:45
Δεν θα έβαζα, πρώτος περιοριστικός παράγοντας το σκαλάρι και μετά οι καρδινάλιοι, ήδη ...ακονίζουν μαχαιροπήρουνα.;)

johnbaz
20-02-11, 21:47
Σωστος ο Κωστας!εγω παλια που το επιχειρησα μετα απο το ντου ηταν σαν να μου ελεγαν ευχαριστω τα σκαλαρια

Giannis_4
20-02-11, 22:18
Αν ειχες εξαρχης τις γαριδες και μετα εμπαιναν τα υπολοιπα ψαρια πιστευω δεν θα ειχες προβλημα αλλα τωρα θα τα δουνε σαν μεζεδακι και οχι σαν συγκατοικους.
Εγω τις ειχα μαζι με δισκους και δεν ειχα κανενα προβλημα γιατι τις ειχα απο την αρχη ενω σε φιλους που εδωσα και τις εβαλαν σε δισκοενυδρειο ζητημα να εζησαν 1,5-2 δευτερολεπτα.

dini
20-02-11, 22:43
καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το σκαλαρι με τα νεον και τους καρδιναλιους δεν μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα.ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη το σκαλαρι θα επιτεθει στους μικροσκοπικους συγκατοικους του!!απο οτι μας ειπες ειναι αρκετα μεγαλο!!

klipitiklopos
20-02-11, 22:59
καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το σκαλαρι με τα νεον και τους καρδιναλιους δεν μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα.ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη το σκαλαρι θα επιτεθει στους μικροσκοπικους συγκατοικους του!!απο οτι μας ειπες ειναι αρκετα μεγαλο!!

Χωρις τα πτερυγια το υπολογιζω 3,5-4cm.
To εχω ακουσει αυτο με τα νεον και τα σκαλαρια, μεχρι στιγμης δεν εχω προσεξει επιθετικες τασεις.
Αν καποια στιγμη δω κατι υποπτο θα τα χωρισω, εχω και ενα μικροτερο ενυδρειο.
Ηταν δωρο βλεπεις...:(

johnbaz
20-02-11, 23:13
Το θεμα ειναι φιλε μου οτι οταν ανοιξει η ορεξη δεν θα προλαβεις να δεις ''επιθετικη συμπεριφορα'' αλλα θα αρχισεις να μετρας κ θα τα βγαζεις συνεχεια λιγοτερα!ολα θα γινουν πολυ γρηγορα.