PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγα γιοκ


Entreri1221
26-06-03, 00:06
Εχω το εξης προβλημα πεντε φορες ειχα θηλυκα ψαρια με αυγα.
Aπο δυο φορες το cyrtocara moori και το protomelas taeniolatus και μια φορα ο otopharynx lithobates.Ε λοιπον δεν ειδα ουτε ενα
ιχθυδιο απο αυτα τα μπουκωματα.Την πρωτη φορα τα ψαρια αντεξαν με τα αυγα 20 περιπου μερες(μονο του το καθενα σε 50αρι
ενυδρειο φυσικα)Πριν κανα δυο βδομαδες ομως που ξαναειχαν αυγα
ειπα να μην τα βγαλω απο το ενυδρειο και να τα απομακρυνω
κατα την εικοστη μερα,ελα ομως που δεν αντεξανε και μεσα σε
1 βδομαδα τρωγανε κανονικα με τα αλλα ψαρια.
Γιατι να συμβαινει αυτο μηπως επειδη ειναι σχετικα μικρα,θα βαλουν
μυαλο αραγε οταν μεγαλωσουν η ολα αυτα οφειλονται στο striping;

γαυρος
26-06-03, 01:21
ασπορα!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
αμα καταλαβουν οτι δεν ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα ,μετα 10 μερες περιπου τα κανουν μαμ!!
αυτο ελεγε και ο μικρος ...
συμβαινει ενιοτε!! :wink: :wink:

Entreri1221
26-06-03, 15:23
Στην δικια μου περιπτωση δεν συμβαινει ενιοτε γαυρουλη :(
ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ :cry: :cry: :cry:

stefanos.f
26-06-03, 15:29
Νικολα μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που αναφερεις... Αυτο που λεει ο Θοδωρης μπορει οντως να συμβαινει που και που, αλλα οταν συμβαινει λιγες μερες προτου φτυσουν τα μικρα (22-26 ημερες για τα περισσοτερα ειδη) τοτε κατι αλλο τρεχει... :roll: Ειναι πιθανο να προερχονται απο γονεις που ειχαν υποστει stripping οπως υπεθεσες και εσυ, αν και το βρισκω καπως απιθανο να συμβαινει αυτο με ολα σου τα ψαρια... ειτε ειναι ακομη πολυ μικρα και χρειαζονται λιγο χρονο για να μαθουν να κρατανε με σωστο τροπο τα αυγα στο στομα... αλλα και αυτο θα μου εκανε πολυ εντυπωση, εφοσον ακομη και τα Tropheus που θεωρουνται απο τα ειδη που αργουν να μαθουν πως να κρατανε τα αυγα και ποτε να φτυνουν τα μικρα γινονται αψογη γονεις μετα απο 2-3 μπουκωματα! :wink: Σχετικα με το Cyrtocara moorii εισαι σιγουρος οτι δεν τα φτυνει οταν πας να πιασεις την θηλυκια για να την μεταφερεις :?: Ρωταω επειδη η θηλυκια στο συγκεκριμενο ειδος φτυνει τα αυγα ευκολα αν την φοβησεις! Εμεις για παραδειγμα ειχαμε ενα ζευγαρι μονο του και οταν βλεπαμε την θηλυκια μπουκωμενη βγαζαμε τον αρσενικο απο το ενυδρειο και οχι την θηλυκια! Οσες φορες για καποιον λογο δοκιμασαμε το αναποδο... ειχαμε αυγοσουπα :roll: Οσο για τα αλλα ψαρια θα ριξω μια ματια στα βιβλια μου μηπως και ανακαλυψω και τιποτα αλλο, παντως ειναι πραγματικα περιεργο αυτο που σου συμβαινει! Ποσο μεγαλες ειναι η θηλυκες που αναφερεις :?:

Entreri1221
26-06-03, 15:53
Δεν τα φτυνει στην αποχη σιγουρα πραγματα.
Ειναι γυρω στα 10 εκ. με την ουρα ομως.
Ευχομαι να συμβαινουν ολα αυτα λογω του μικρου της ηλικιας τους.
Την τελευταια φορα παρατηρησα την Red Empress,να φτυνει τα
αυγα να μπουκωνει sticks να ξαναπερνει τα αυγα και γενικα
να μην ξερει τι της γινεται.Μηπως απλα τα ψαρια μου ειναι χαζα. :oops:

stefanos.f
27-06-03, 18:46
Οχι σιγουρα δεν ειναι χαζα :lol: Δοκιμασε να μην ταισεις τα ψαρια στο ενυδρειο σου τη μερα που θα παρατηρησεις οτι εχεις καποια μπουκωμενη θηλυκια! Ειναι πολυ πιθανο να συμπεριφερονται ετσι επειδη ειναι οντως ακομη μικρα! Οποτε αφηνοντας τα νηστικα η μπουκωμενη θηλυκια θα συνηθισει καπως καλυτερα το οτι εχει πλεον αυγα στο στομα της! Ενας τυπος που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με τα ψαρια του, εφαρμοσε αυτην τη μεθοδο για λιγο καιρο και συμφωνα με το περιοδικο που ανεφερε αυτο το περιστατικο, συντομα ειχε τα πρωτα μικρα να κολυμπουν στο ενυδρειο του! Εκτος αυτου μην προσπαθησεις να βγαλεις την οποιαδηποτε θηλυκια που θα δεις μπουκωμενη, αστην μεσα και ας χασεις την πρωτη γεννα! Θα δεις οτι στην επομενη ομως ολα θα πανε μια χαρα και θα ανταμειφθεις! Κανε λιγη υπομονη και κανε τα ψαρια σου να αισθανθουν ασφαλες... :wink:

Entreri1221
28-06-03, 02:49
Καλα δεν καιγομαι ακομα για μικρα απλα θελω να ξερω αν τα
ψαρια μου εχουν καποιο προβλημα.Ασε που δεν κανει να κουβαλανε συχνα αυγα απο τοσο μικρα γιατι χανουν σε τελικο μεγεθος. Δεν τα φτυσαν για να φανε τη πρωτη μερα αλλα την πρωτη βδομαδα οποτε δεν υπαρχει η λυση να μη ταιζω.
Σιγα μην αφησω τα μωρα μου αταιστα μια βδομαδα για μια γυναικα :lol: :lol: Ας ελπισουμε οτι οταν θα μεγαλωσουν θα το
ξεπερασουν.

γαυρος
28-06-03, 11:41
ετσι ετσι,σε θελω !! :wink: :wink: :wink: :wink:
αν και οταν μεγαλωσουν θαχουν ψυχολογικα προβληματα με τις φεμινιστικες ιστοριες :roll: ,μερικα μπορει να γινουν 3ου φυλλου :twisted: ,αλλα θα γινουν μισογυνηδες :P και τετοια,αλλα εσυ μην πτοεισαι !! γεγονος ειναι οτι αμα αρχισουν τα σεξουαλικα τους :wink: μενουν μπασμενα!!ολη η μασα που ριχνουν παει στραφι μια και αρχιζουν τις διαιτες...! :cry: :cry:
μπορεις να τα κανεις ολυμπιακους :wink: ,
οποτε αυτοματα λυνονται ολα τα προβληματα !! :lol: :lol:
ετσι ετσι...... :idea: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Entreri1221
30-06-03, 01:49
μπορεις να τα κανεις ολυμπιακους :wink: ,
οποτε αυτοματα λυνονται ολα τα προβληματα !! :lol: :lol:
ετσι ετσι...... :idea: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Αμα τα ψαρια μου ηταν ολυμπιακοι θα τα αλευρωνα και θα τα
πεταγα στο τηγανι.Οπως κανουμε και με τουs γαυρους
ELECTRIC BLUE GAUROS :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: