PDA

Επιστροφή στο Forum : ολοκαινουριος..


akoulis
20-02-11, 05:06
γεια σας και καλος σας βρησκω.:).θελω να σας πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για την αγαπη σας γι΄αυτο που κανετε.καλη συνεχεια και τα λεμε.:p:cool:.εγω παντος γεια να ξερεται ειμαι πολυ αρχαριος και στο μελον θα χρειαστω πολυ την βοηθεια σας. ευχαριστω και τα σεβη μου.';)

maikl
20-02-11, 05:11
Καλως ορισες!
Για οτιδηποτε θελησεις μπορεις να ρωτησεις αφοβα.Μη ξεχνας βεβαια οτι υπαρχει το "κουμπι" της αναζητησης,το οποιο θα σε βοηθησει-απαντησει στις πιο πολλες απο τις αποριες σου ;).
Ξεκινα διαβασμα (απο τα υπομνηματα)στις επι μερους ενοτητες και ολα θα πανε καλα .....;)

dizio
20-02-11, 05:28
καλως ήρθες και στο φόρουμ και στο χόμπι. όπως προειπώθηκε καλό διάβασμα. για μένα από τα πιο ενδιαφέροντα κομάτια του χόμπι

bokostas
20-02-11, 05:55
Kαλωσόρισες φίλε.:p

akoulis
20-02-11, 06:08
ευχαριστω πολυ.θελω πολυ δουλεια .τα χω κανει αχταρμα μου φενεται:smt120 αλλα αθελα μου γιατι δεν ηξερα πως να γραψω σε ολο το κοινο επικοινονισαμε τον κλεοβουλο ;) και με διαφοτεισε αρκετα θα ελεγα.τωρα για τον αχταρμα εχουμε και λεμε.ενυδρειο 60 λιτρα.1 ραμ,1βολιβια ραμ,2 πλεκο΄[διαφορετικης ρατσας] 5coridoras goldstreifen ετσι τα λενε εδω.2αλλα coridoras που εχουν μια μαυρη γραμη στο ματι σαν τον ζορο που φτανη ως το πανω πτεριγιο,πολυ ομορφα.τα καμαρια μου ομως ειναι 2lamrologus brevis .θα παω να παρω κι΄αλλα μπας και βγει κανα ζευγαρακι.αρχησα με ζωοτοκα απ΄την πρωτη μερα που αγορασα το ενυδρειο και πηρα πολλες γενες.απο μετρησησ που διαβαζω δεν εχω κανει ποτε.ερωτηση μου τωρα ειναι ποια ψαρακια να κρατησω μαζι με τα brevis [αφου αυτα με΄χουν κλεψη],και με πια αλλα ψαρακια θα τα πανε καλα.φιλτρο εσο. το ενυδρειο εχει παρει πολλες αλαγες στην διακοσμηση χωρις επιπτωσης και ολα απο τι φενοντε πανε μια χαρα:):):)

Γιαννης Μ5
20-02-11, 09:29
Καλως ορισες :smt039

Κλεόβουλος
20-02-11, 09:45
Καλώς ήρθες φίλε(και επισήμως ;))
Άρχισε το διάβασμα, ξεκινώντας από την ενότητα αρχάριοι.
Αφού αποφάσισες να κρατήσεις τα brevis πρέπει δυστυχώς να αποχωριστείς τα υπόλοιπα ψαράκια που είναι ασύμβατα.
Δες και εδώ για τα brevis http://www.cichlid-forum.com/articles/n_brevis.php
Προμηθεύσου υγρά τεστ για τις μετρήσεις του νερού, για να δεις τι πρέπει να διορθώσεις.
Ότι απορία έχεις ρωτάς.
Καλή συνέχεια.

poppy
20-02-11, 09:49
Καλως ήρθες! Καλή αρχή!

takis07
20-02-11, 11:23
καλως ηρθες στην παρεα,πριν λιγα χρονια ημουν και εγω γερμανια στο aschaffenburg αν το ξερεις σου ευχομαι καλη συνεχεια

Γιώργος Κ
20-02-11, 11:29
Καλως ηρθες!!! :p

dini
20-02-11, 11:43
καλως ηρθες!καλη συνεχεια!!τα brevis εχουν πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα.συντομα μπορει να εχεις και μικρα.ζουν σε αποικιες.το μονο που θα χρειαστεις ειναι μερινα κελυφη σαλιγκαριων.μονο που σε ενυδρειο 60 λιτρων ειναι καπως πολλα τα ψαρακια που εχεις μεσα.γεια!καλως ηρθες στην παρεα και παλι!

akoulis
21-02-11, 03:36
σιγα σιγα αρχιζω και μπαινω στο πνευμα.εδω στην γερμανια εχει οτι φανταστει ο νου σας απο ψαρακια και απο ολα τα παρελκομενα.παραδεισος.τωρα απο τιμη ενδεικτικα[το 1 lamrologus απο 7.5 εωs 10 eυro].
-------------------------
καλως ηρθες στην παρεα,πριν λιγα χρονια ημουν και εγω γερμανια στο aschaffenburg αν το ξερεις σου ευχομαι καλη συνεχεια
δεν το ξερω αλλα σ΄ευχαρειστω γεια το καλωσορισμα:):):)
-------------------------
καλως ηρθες!καλη συνεχεια!!τα brevis εχουν πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα.συντομα μπορει να εχεις και μικρα.ζουν σε αποικιες.το μονο που θα χρειαστεις ειναι μερινα κελυφη σαλιγκαριων.μονο που ενυδρειο 60 λιτρων ειναι καπως πολλα τα ψαρακια που εχεις μεσα.γεια!καλως ηρθες στην παρεα και παλι!
ευχαρειστω φιλε αυριο κι΄ολας θα παω να δωσω τα υπολοιπα[εννοω εκτος τα brevis],καιθα παρω κι΄αλλα για να φτιαξω κανα δυο ζευγαρακια.θα παρω και τεστ απλο για να κανω και της 1τες μου μετρησεις.γεια;)
-------------------------
Καλώς ήρθες φίλε(και επισήμως ;))
Άρχισε το διάβασμα, ξεκινώντας από την ενότητα αρχάριοι.
Αφού αποφάσισες να κρατήσεις τα brevis πρέπει δυστυχώς να αποχωριστείς τα υπόλοιπα ψαράκια που είναι ασύμβατα.
Δες και εδώ για τα brevis http://www.cichlid-forum.com/articles/n_brevis.php
Προμηθεύσου υγρά τεστ για τις μετρήσεις του νερού, για να δεις τι πρέπει να διορθώσεις.
Ότι απορία έχεις ρωτάς.
Καλή συνέχεια.
να΄σε καλα κλεοβουλε. οπως πιο πανω βλεπεις οτι ακολουθω σωστα ολες της οδηγιες.θα ςε κανω περηφανο νονο;););) ο γκαρυ ολο και μεγαλωνει:grin: οσο για υγρα τεστ ποια προτεινεις.

Κλεόβουλος
21-02-11, 10:28
οσο για υγρα τεστ ποια προτεινεις.

πιστεύω ότι τα πιο αξιόπιστα είναι της Api
αυτά θα χρειαστείς
http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=67
http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=74

blondi
21-02-11, 11:32
καλώς όρισες!!!!!!!!!!!!!

Efh
21-02-11, 12:45
:smt033
...καλως ορισες:smt039

akoulis
21-02-11, 23:45
καλώς όρισες!!!!!!!!!!!!!
καλως σας βρηκα.:)
-------------------------
:smt033
...καλως ορισες:smt039
γεια ςου marley:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
-------------------------
τελικα τα εδωσα τα ψαρακια και μου δωσαν 2 brevis 2 saliggaria τροφη το υγρο που βαζουμε στο νερο για να΄ρθει στα ισα του και μου΄παν οτι μπωρω να πηγενω οπωτε θελω να μου κανουν της μετρησης και να μου δεινουν οδηγιες.αγορασα αλλα 2 σαλιγγαρακια και2 nelamprologus leleupi σε μικρη ηλικια πολυ ομορφα ετσι για να δωσω χρωμα και το πετυχα.αφου εβαλα ασπρη αμμο και καμποσα κελυφοι σαλιγγαριων, ασπρες πετρες δεξια, κεραμιδι πλακες αριστερα, στο βαθος στο κεντρο ενα ξυλο με2 μικροφυλα ανουμπια και τελος μαυρο φοντο.ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιρος και να φυγει η ασπριλα.θα προσπαθησω να βγαλω φωτο αλλα το νερο ειναι λιγο θολο.τωρα για τα σαλιγγαρια μου ειπαν οτι δεν αυξανοντε ευκολα [τουλαχιστον ετσι καταλαβα]και ειναι καφε με μαυρες ριγες τα 2, και τα αλλα μαυρες διακεκομενες γραμμες. οποιος τα ξερει ας μου πει το ονομα.ενοητε οτι για την αλαγη κρατησα το80%του νερου και στη σκαφη που ειχα βαλει τα ψαρακια δουλευε μεσα το φιλτρο.ελπιζω να κανα καλη δουλεια.ειμαι μονο7 μηνες παθων.

diaton101
22-02-11, 00:55
Καλως ηρθες. Περιμενουμε νεα σου ...

akoulis
22-02-11, 02:28
γει σου δια.ελα να βγαλεις καμια φωτο της προκοπης γιατι εγω:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
-------------------------
αυτη τη στιγμη τα 2 brevis ειναι αχωρηστα το 1 ειναι σκουρο και το αλλο ανοιχτο και την πεφτουνε στο 3το που΄ νε κι΄αυτο ανοιχτοχρωμο:p:smt049 κατι παιζεται.το 4το ειναι αφαντο η σε κα΄να σαλιγγαρι η στης πετρες χωμενο.το ιδιο και το 1 leleupi γιατι μονο το 1 φενεται.το αλλο ειχε πρωτημιση στο πλακωστροτο μερος:smt053 .και το αλλο ομως στης πλακες περιφερεται της πρωτιμουν πιο πολυ απο της λευκες της στρογγυλες .ειναι υπεροχο να παρακολουθεις αυτα τα ψαρια νομιζω εκανα πολυ καλη επιλογη.θα δουμε στην συνεχεια.

maikl
22-02-11, 06:40
γει σου δια.ελα να βγαλεις καμια φωτο της προκοπης γιατι εγω:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


...Γερμανια να ερθει? :smt108

akoulis
23-02-11, 04:20
...Γερμανια να ερθει? :smt108
εσυ παντως μιχαλη ψηνεσε εεε:cool::cool::cool::cool:

makisven
23-02-11, 07:28
καλώς ήρθες

snakepanos
23-02-11, 10:09
Γεια σου φιλε ,καλο διαβασμα,.

eimaste aR21rwstoi
23-02-11, 10:12
καλως τον:p

akoulis
24-02-11, 05:30
καλώς ήρθες
οταν ερθω ελλαδα, παμε για ψαρεμα.κοντα ειμαστε<πυργος>;)
-------------------------
Γεια σου φιλε ,καλο διαβασμα,.
να΄σε καλα μεγαλε:grin:
-------------------------
καλως τον:p
οταν ερθω κατω η πρωτη μου σταση θα΄ναι περιστερι:rolleyes:παμε για καφε.:p
-------------------------
παιδια για περισσοτερα εχω ανοιξει θεμα στο<Βιοτοπικα Γεωγραφικα ενυδρεια λιμνων ανατολiκης αφρικης<ψαξτε < παρουσιαση και photo με λιγα λογια>να μου πειτε την γνωμη σας.αλλιος τα λεμε κι΄απ΄εδω.;););)

Πάνος
06-03-11, 00:08
καλως ηρθες και απο μενα. (πριν μια βδομαδα επεστρεψα απο γερμανια ;))

gianniwpopi
07-03-11, 21:45
καλωσηρθες..http://www.xarakas.gr/pets/line_line_typeanim5_beg_d_typeanim9_time_129385800 0_text_f4ef20e5edf5e4f1e5e9ef20eceff520e5e9ede1e9. gif (http://www.xarakas.gr)

giannisaek
07-03-11, 22:40
Καλώς ήρθες και από μένα.

QS-Plan
07-03-11, 22:57
καλώς ήλθες φίλε !!!

harris samos
07-03-11, 23:04
Καλως ήρθες!