PDA

Επιστροφή στο Forum : Red crystal τι φυλο;


johnbaz
20-02-11, 13:01
Καλησπεριζω κ περναω κατευθειαν στο θεμα.αγορασα χθες 3 (γιατι τοσες ειχε στο μαγαζι) red crystal (πανεμορφες κ εχω παθει πλακα με την παρτη τους) κ τις τοποθετησα στο ενυδρειο με τις red cherry.εδω θελω να τονισω οτι ειμαι προσφατα(κανα δυο μηνες) κατοχος γαριδων κ οφειλω να ομολογισω οτι τις εχω ερωτευτει!Κ ευχαριστω δημοσια τον Γιαννη (LEON) που μου εδωσε κ ξεκινησα σαυτον τον τομεα.εχω αυτη την στιγμη 14 red cherry κ 3 red crystal.απο τις 14 οι 4 ειναι αυγομενες κ μετα την τοποθετηση moss ελπιζω σε γονους!η ερωτηση μου ειναι πως φαινονται οι red crystal τι φυλλο ειναι.δεν ξερω να τις ξεχωρισω!η μονη διαφορα που φαινεται η οποια μπορει να ειναι κ θεμα ηλικιας ειναι οτι η μια ειναι λιγο πιο μεγαλη.
-------------------------
Επειδη δεν βλεπω απαντησεις περιμενω τα φωτα του raven.

Raven
20-02-11, 14:55
Ισχυει το ιδιο , οπως και με τις red cherry. Οταν φτασουν στην καταλληλη ηλικια (μην ειναι ψειρες ακομα) τα θηλυκα ειναι πιο ογκωδη με κατεβασμενα θωρακικα. Τα αρσενικα μικροτερα και λεπτοτερα.

Ενα αλλο tip που ισχυει σχεδον σε ολα τα ειδη γαριδων, ειναι το ανω ζευγος απο τις κεραιες.
Οι θηλυκιες εχουν πιο κοντες αντεννες απο τις αρσενικες ;)

johnbaz
20-02-11, 15:00
Σευχαριστω πολυ raven!τρεχω να παρατηρησω τι εχω!Πανεμορφες αλλα ακριβες!να δω πως θα αυξησω τον πληθυσμο τους αφου με 6,5€ την μια το βλεπω λιγουλακι δυσκολο.ζευγαρωμα με red cherry τι αποτελεσμα βγαζουν?

Raven
20-02-11, 15:08
Δεν ζευγαρωνουν με τις red cherry (ευτυχως), προκειται για διαφορετικα γενη Caridina- Neocaridina.
Με 3 γαριδες δυσκολα θα ξεκινησεις αποικια. Θελουν ομαδα τουλαχιστον 8-12 στην αρχη για να αυξηθουν οι πιθανοτητες να δεις μωρα συντομα.
Ελπιζω να εισαι τυχερος και να πανε ολα καλα.
Διαβασε και οσα εχουν γραφτει εδω μεσα για τις παραμετρους που θελουν.

johnbaz
20-02-11, 15:14
Ευχαριστω παρα πολυ!αυτο κανω συνεχεια,διαβαζω!ελπιζω να καταφερω να τις αυξησω!