PDA

Επιστροφή στο Forum : Dwarf Cichlids και το νερό τους


Obelix(Reifen)
23-06-03, 22:56
Από καιρό έλεγα να πάρω μια μικρή κιχλιδα και πριν λίγο καιρό βρήκα και φυσικά αγόρασα ένα ζευγάρι Annacara Anomala.
Βλέποντας να κάνουν μετά από μια εβδομάδα τρελίτσες είπα να προσπαθήσω να τις βοηθήσω. Έτσι πήγα και πείρα μερικά μπετόνια απιονισμένο νερό και μετά από δυο αλλαγές και 11 μπετόνια το τεστ τις eSHa μου δείχνει >7 d GH=DT=TH και ph κάτι μεταξύ 7,2 και 7,6.
Με αυτές τις τιμές (αν είναι σωστές ) τα αυγά που δεν έχουν κάνει ακόμα θα εκκολαφθούν :?:

paparatsi
24-06-03, 14:31
Εισαι σε καλο δρομο , κανε αλλη μια αλαγη νερου για να ριξεις την γενικη σκληροτητα περιπου στο 5 ή και παρακατω και το PH λιγο κατω απο το 7. Αν μπορεσεις να κρατησεις αυτες τις τιμες στην συνεχεια μπορει να εχεις καλα αποτελεσματα με τα ψαρια αυτα.

Υπομονη θελει μονο.

Το βασικο ειναι να διατηρησεις σταθερες τις τιμες του νερου σου.

Obelix(Reifen)
24-06-03, 17:26
Για να μην κάνω καμία πατάτα θα προσπαθήσω να πετύχω τις τιμές που λες κάνοντας άλλη μια αλλαγή με 20 λίτρα απεσταγμένο (χωρίς ανάμιξη με νερό τις βρύσης)νερό, πρέπει να προσθέσω τίποτα μέσα;
Λέω άμα γίνει τίποτα να το κρατήσω σε αυτές τις τιμές για δυο εβδομάδες ακόμα και μετά σιγά να το φέρω στα κανονικά του μιας και το σύστημα με τα πετονιά δεν συμφέρει.
Ευχαριστώ και άμα υπάρχει καλύτερη λύση ριχτέ την. :D

kroud
24-06-03, 19:09
Η λυση ειναι μια R.O. :wink:

Giorgos
24-06-03, 20:44
Κατ'αρχάς δεν μας είπες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που έχεις τα anomala οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η αλλαγή νερού με καθαρά 20 λίτρα απεσταγμένου νερού είναι πολύ.
Υποθέτω ότι, μιας και είναι μικρά ψάρια, τα έχεις σε μικρό ενυδρείο... ας πούμε 40 λίτρων;

Καλύτερα να μην κάνεις τόσο δραστική και απότομη αλλαγή στις τιμές του νερού. Είναι πολύ πιο σημαντικό όταν αλλάζεις τιμές νερού να το κάνεις σταδιακά μέχρι να φτάσουν εκεί που θέλεις και μετά εννοείται ότι θα πρέπει να τις κρατάς σταθερές.

Μην βιάζεσαι.

Obelix(Reifen)
24-06-03, 23:10
Το R.O. θα ήθελα αλλά τα 150 euro τα έχω ταγμένα για κάρτα γραφικών όποτε προς το παρόν στην αναμονή. :cry:
90 λίτρα (80cm)στο περίπου.
17 λίτρα μπήκαν αλλά έπεσε πολύ λίγο Γιώργο και όπως το βλέπω πάμε για αλλά 5 μπετονια αν προλάβω ,βιάζονται τα άτιμα.
To κούφο είναι ότι εγώ βάζω μαλακό νερό και η θηλύκια έχει διαλέξει ένα άδειο κέλυφος από apple snail και το παίζει shell dweller. :shock:

Obelix(Reifen)
07-02-04, 08:09
Μετά από τόσο καιρό δεν έχω δει μικρά από τις Nannacara , για την ακρίβεια γέννες έχω συνεχεία αλλά στο τέλος τα αυγά εξαφανίζονται μετά από μερικές μέρες αλλά μικρά ούτε για δείγμα .Tώρα τελευταία η μια θηλυκιά γεννάει σε ανοικτό μέρος και μπορώ να τα βλέπω και τα περισσότερα αυγά είναι καλά .Έλεγα ότι φταίνε τα ψαριά που είχα μαζί τους έτσι έβγαλα Lemon, Kuhli και το ένα Ancistrus μείνανε παρέα με νέον , Nanostomus ,Otto’s και ένα Ancistrus αλλά τα ίδια .Οι τιμές του νερού είναι GH=5-4 , KH=4-3 , PH=7.1 δεν έχω καλή διάχυση CO2 και δεν πάει πιο χαμηλά .
Τι άλλο να κάνω για να τις δω να βολτάρουν με μικρά ;

tasos
08-02-04, 14:55
Δεν έριξες κάποιο φάρμακο μέσα;Τα νέον μήπως σου έκανα τη ζημιά σε γόνο που κολυμπούσε;Ο άγκιστρος δεν αστειεύεται το βράδυ ειδικά όταν η θηλυκιά έχει γεννήσει σε ανοιχτό χώρο :cry: .

Obelix(Reifen)
08-02-04, 17:09
Τρίτη μέρα σήμερα τα μισά αυγά έχουν εξαφανιστεί τα αλλά μισά έχουν ασπρίσει και αυτά που έχουν μείνει δεν μπορώ να τα δω καλά (μάλλον άσφαιρα).
Η Αγκιστρουλα δεν κάνει τέτοια πράγματα είναι καλό κορίτσι με αυτά που τις έχουν κάνει εγώ περίμενα να τα έχει κόψει στην μέση .
Άμα δεν είναι το νερό τότε τα νέον θα πάρουν πόδι αλλά φοβάμαι ότι ο αρσενικός είναι τζούφιος .
Ριχτέ καμία πρόταση να την δοκιμάσω και άμα τα πράγματα δεν πάνε καλά κάνω ένα νέο τοπικ να το συζητήσουμε..

Takis
08-02-04, 18:52
Κατά την γνώμη μου το ΡΗ πρέπει να είναι αρκετά κάτω από 7 και θα βοηθήσει και η προσθήκη τύρφης. Δεν νομίζω ότι φταίνε τα άλλα ψάρια...

Giorgos
08-02-04, 21:25
Όπως λέει ο Τάκης. Αλλα, εκτός από χαμηλό pH, θα πρέπει να έχεις μαλακό νερό (ΚΗ~3-4). Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεις τι ΚΗ έχεις.
Τα νέον δεν φταίνε σε τίποτα (ακόμα) αφού δεν έχει εμφανιστεί ο γόνος.

Takis
08-02-04, 21:32
Αναφερει Γιωργο πιο πανω οτι εχει GH=5-4 , KH=4-3 , PH=7.1 :wink:

Giorgos
08-02-04, 21:46
Μ'αρέσει που έψαχνα στο post μπας και αναφέρει μετρήσεις πριν απαντήσω... :roll:

Obelix(Reifen)
09-02-04, 03:48
Δεν υπάρχει πρόβλημα … :wink:
Θα δοκιμάσω να κατεβάσω το PH μέχρι το 6.5, προς το παρόν τα χώρισα να ξεκουραστούν και θα τους αλλάξω το χαλίκι με άμμο όποτε τα λέμε σε έναν μήνα περίπου.
Ευχαριστω.