PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφη σε φυτεμενο κοινωνικο...


Konstantin79
18-02-11, 00:12
Ετοιμαζω ενα 180λτ το οποιο θελω να κανω full φυτεμενο με ευκολα φυτα και πολλα πολλα ψαρακια! Θα βαλω ριζες κ θελω να το φουντωσω!!!
Εχω ηδη περι το ενα κιλο υποστρωμα αλλα φανταζομαι (τη συμβουλη σας εδω) οτι θα χρεαστω κ αλλο.
Ποσα κιλα χαλικι θα χρειαστω;
Θελω να βαλω γκαπυ, μολυ κ ξιφοφορους σε χαρεμακια των 5 (1α/4θ). Μου αρεσουν τα ζωοτοκα οποτε αν εχω κ αλλες επιλογες, θα ηθελα να τις ακουσω παρακαλω!!
-------------------------
Κανεις;;;

mpoumpoula
18-02-11, 00:43
Ετοιμαζω ενα 180λτ το οποιο θελω να κανω full φυτεμενο με ευκολα φυτα και πολλα πολλα ψαρακια! Θα βαλω ριζες κ θελω να το φουντωσω!!!
Εχω ηδη περι το ενα κιλο υποστρωμα αλλα φανταζομαι (τη συμβουλη σας εδω) οτι θα χρεαστω κ αλλο.
Ποσα κιλα χαλικι θα χρειαστω;
Θελω να βαλω γκαπυ, μολυ κ ξιφοφορους σε χαρεμακια των 5 (1α/4θ). Μου αρεσουν τα ζωοτοκα οποτε αν εχω κ αλλες επιλογες, θα ηθελα να τις ακουσω παρακαλω!!
-------------------------
Κανεις;;;


Άντε,΄καλή επιτυχία και ό,τι θέλεις στη διάθεση σου...:p

Konstantin79
18-02-11, 19:03
Ευχαριστω Χρυσα!
Εγω ρωταω τι θελω παραπανω... Απαντησεις δεν εχω ομως... :confused:

georgis4
18-02-11, 20:41
Eξαρταται απο την επιφανεια του πατου και το ποσο χοντρο θα ειναι το χαλικι.Πχ σε 60χ30 για 3-4cm υψος λεπτοκοκκου χαλικιου 0.5-1mm χρειαστηκα περιπου 6-7 κιλα.Τωρα οσο αφορα το ειδικο υποστρωμα για φυτα δε γνωριζω.:D

mpoumpoula
20-02-11, 22:07
Εγω πήρα seachem flourite, το ανακάτεψα με aqua medic volcanit και ένα σακί μαύρο χαλίκι και είμαι μια χαρα για το ενυδρείο των 98λίτρων. Σ'υνολο 20 κιλα.

dini
20-02-11, 22:29
καλη επιτυχια στο νεο σου ενυδρειο!εχεις σκεφτει να βαλεις και platy?εγω ειχα παλιοτερα και ειναι ηρεμα.ιδανικα για κοινωνικο ενυδρειο.

Konstantin79
20-02-11, 22:37
οχι σε συνδυασμο με ξιφο ομως γιατι υβριδιζουν.
Θα κρατησω 2 κοπαδακι των 5 απο ξιφο κ γκαπυ κ θα τα αφησω να κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα! :)

Ετοιμαζομαι απο βδομαδα για ριζες, υποστρωμα κ χαλικι, να ερθει σε μια σειρα...
Απο μπολι ειμαι κομπλε, οποτε ελπιζω μεχρι τελος του αλλου μηνα να ειμαι σε θεση να σας παρουσιασω το νεο μου δημιουργημα!
-------------------------
Εγω πήρα seachem flourite, το ανακάτεψα με aqua medic volcanit και ένα σακί μαύρο χαλίκι και είμαι μια χαρα για το ενυδρείο των 98λίτρων. Σ'υνολο 20 κιλα.
Αρα θα χρειαστω τα διπλασια περιπου για 180λτ

Konstantin79
22-02-11, 22:13
Εγω πήρα seachem flourite, το ανακάτεψα με aqua medic volcanit και ένα σακί μαύρο χαλίκι και είμαι μια χαρα για το ενυδρείο των 98λίτρων. Σ'υνολο 20 κιλα.
Οι αλλαγες νερου σε τι συχνοτητα γινονται με τετοιο υποστρωμα; Διαβασα οτι πλεον τις αραιωνεις οταν εχεις τετοιες στρωσεις κατω απο το χαλικι!

mpoumpoula
22-02-11, 22:41
Εγώ κάνω κανονικά κάθε εβδομάδα 25% αλλαγή. Το υπόστρωμα δεν έχω ακούσει οτι παίζει κάποιο ρόλο.

Konstantin79
22-02-11, 22:56
Με προβληματιζουν οι αναλογιες και η ποσοτητα παντως. Η προταση που εκανες για υποστρωμα καλη, αλλα μακρυνη κ λιγο τσουχτερη σε συγκριση με Αθηνα.
Με τι κριτηριο συνδυαζει αληθεια καποιος 2 υποστρωματα πριν τα καλυψει με χαλικι;

mpoumpoula
22-02-11, 23:19
Με το κριτήριο της οικονομία; Κωνσταντίνε. Το seachem flourite είναι πολύ καλό ποιοτικά και από ό,τι λένε δε "λήγει". Επίσης μπορεί να μπει σκετο ή να ανακατευτεί με άλλα υποστρώματα ή χαλίκια και δεν είναι ανάγκη να είναι από κάτω. Αλλά είναι πολύ ακριβό και εγώ ήθελα 6εκ πάχος μπροστά και 8εκ πίσω, οπότε το ανακάτεψα με το άλλο υπόστρωμα και τέλος έβαλα και μαύρο απλό χαλίκι και έτσι μείωσα κατά πολύ το κόστος.

Εσύ κάνε τη δική σου έρευνα αγοράς, πάρε γνώμες και αποφάσισε το καλύτερο για σένα. Αν θέλεις μόνο εύκολα φυτά, δε χρειαζεσαι καν ειδικό υπόστρωμα για φυτά, εισαι μια χαρά και με απλό χαλικάκι.

Α, τα υποστρώματα δεν τα ψώνισα φυσικά από Αθήνα.

Konstantin79
23-02-11, 16:10
Το ξερω! Στο petcumulus κοιταω κ μαλλαν για εκει με βλεπω αν μου βγει ακριβοτερα εδω...

Konstantin79
26-02-11, 19:59
:pΞεκινησα...
Αυτη τη στιγμη περαν της υπεροχης ριζας που βρηκα, αφηνω να κατσει για τα καλα το χαλικι και να καθαρισει η θολουρα!
Για τα 180 λιτρα που εχω χρησιμοποιησα ψιλοκοκκο χαλικι Jbl Manado 25kg και 5kg θρεπτικο υποστρωμα Jbl aquabasis plus!

Προτασεις/σχολια παρακαλω...

dini
26-02-11, 20:19
ομορφο το ενυδρειο σου!με το καλο να μπουν και τα φυτα.και υστερα τα ψαρακια.τελικα τι ειδη αποφασισες να βαλεις?http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

Konstantin79
26-02-11, 20:26
Ευχαριστω φιλε μου!
Απο βδομαδα φυτακια, να κατσει η ριζα πρωτα!
Σιγουρα θα βαλω γκαπυ, των οποιων λατρευω τους χρωματισμους κ τις γεννες! Δευτερη επιλογη ειναι ξιφοφοροι ή πλατυ!
Θα ετοιμασω το "εδαφος" πρωτα ομως με πολλες κρυψωνες. Η ριζα με βοηθαει σ'αυτο να παιξω με συνδυασμους φυτων πανω της αλλα κανει κ καλο κρυσφυγετο για τα μικρα!

Γιώργος Κ
27-02-11, 07:00
Πολυ ομορφη η ριζα! :p

Βρες και πετρες να βαλεις ... απο φυτα τι σκεφτεσαι? Εβαλες τελικα υποστρωμα? Θα εχεις CO2? Ποσα watt/lt εχεις?

Konstantin79
27-02-11, 12:12
ψιλοκοκκο χαλικι Jbl Manado 25kg και 5kg θρεπτικο υποστρωμα Jbl aquabasis plus. Στα watt βγαινω στα 70 ως τωρα! Απο φυτα θελω ποικιλια βασικα αλλα χωρις co2 οσο γινεται. Θελω polysperma,echinodorus,microsorum,anumias,vallisne ria.
Eχετε καποια προταση για το μπροστινο μερος; Μ'ενδιαφερει κατι που να κανει σαν θαμνος... να μη μεγαλωνει πανω απο 3 δαχτυλα.

dini
27-02-11, 12:17
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411

Konstantin79
27-02-11, 12:23
Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Τα εχω δει τα αρθρα ομως. Με ενδιαφερει να γνωριζω κ αν οι επιλογες μου θα χρειαστουν co2. Δεν αναφερεται κατι τετοιο στις περιγραφες!
-------------------------
Weeping Moss. Τι ξερετε γι'αυτη; Με ενδιαφερει!

dini
27-02-11, 12:40
http://www.aquahobby.com/garden/e_dubyana.php

Konstantin79
27-02-11, 23:20
Ωραια η java φιλε μου αλλα εχει απαιτησεις! Δε θελω να μπλεξω με co2!! ;)
-------------------------
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=16+1911+1918&aid=2200

Διαβαζω αυτο κ ερχομαι κ ρωταω:
Εχεις καποιος παρομοιο συνδυασμο με μονομαχο και γκαπυ κ ξιφοφορους, να μου πει εμπειρια;;;