PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυληκά Guppies με μαύρα μάτια !


mikenuke
15-06-03, 17:46
Πριν κανα μηνα οταν αγορασα 2 θυληκα γκαπι προσεξα οτι τα ματια τους ηταν μαυρα ολοκληρα χωρις να ξεχωριζει το ασπρο απο το μαυρο στο κεντρο.
Δεν εδωσα σημασια γιατι πρωτη φορα επαιρνα το συγκεκριμενο ειδος και δεν ηξερα.
Μετα απο μερικες μερες που τα πρατηρουσα προσεξα πως ειχανε γινει φυσιολογικα τα ματια τους ομως αυτη τη φορα δεν ημουν σιγουρος αν οντως πριν ειχαν μαυρα ματια ή ηταν η ιδεα μου.
Σημερα ομως!Που τα χαζευα ειδα πως το ενα εχει μαυρα ματια και το αλλο φυσιολογικα! αρα καλα εβλεπα!

Τι ειναι αυτο, και που οφειλεται?
Ειναι κατι φυσιολογικο ή καποια αρρωστια?δεν νομιζω.
Και θα σημαινει ετσι?

Για να ακουσω!

halvas69
15-06-03, 19:35
Να κάτι ωραίο για συζήτηση.

Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει και εγω αυτό που λες, πολλές φορές στο παρελθόν.
Μου πέρασε από το μυαλό μέχρι και pop-up, αλλά μετά από 5-6 ημέρες ξαναγινόντουσαν κανονικά τα μάτια τους.
Μπορεί μερικά να το εμφάνιζαν ξανά μετά από καιρό, αλλά τίποτα παραπάνω.
Ούτε θάνατοι ούτε τίποτα.
Α, και βασικά το έβλεπα στα θυληκά γκαπίδια, στα αρσενικά πολύ σπάνια.

ΥΓ. Λές να τους "πέταγαν" τα μάτια έξω τα αρσενικά ? :)

mikenuke
16-06-03, 10:56
Ωραια!
Εγω σκεφτηκα οτι θα εχει καποια σχεση με το σεξουαλικο κυκλο!
Μπορει να ειναι βλακεια, αλλα δεν ειναι και απιθανο!
Κι εγω μονο στα θυληκα το βλέπω.

tasos
16-06-03, 15:38
Εδώ αλλάζουνε φύλο,το χρώμα των ματιών μας πείραξε; :lol: :lol: Πρώτη φορά το ακούω πάντως!!

apollon
16-06-03, 17:46
Ναι οντως ειναι ετσι ειναι υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι εχει σχεση με την γονιμη περιοδο των ζωοτοκων ειναι ομως μια απλη θεωρια μιας και μερικες φορες για παραξενους λογους εμφανιζεται και στα αρσενικα. Εμενα κατι μου λεει οτι εχει μαλλον σχεση με το στρες ( και το στρες της αναπαραγωγης λογω ενστικτου.) . Προφανως γι'αυτο και φαινεται περισσοτερο στα θυληκα και λιγοτερο στα αρσενικα.
Παντως το ιδιο φαινομενο εχουμε και στα molly και στα guppy και στα platy.

mikenuke
17-06-03, 12:05
Αρα η σκεψη μου ηταν σε καλο δρομο!
Καμια αλλη θεωρια?

apollon
17-06-03, 15:32
Κατι ακουσα για πολυ φως και υψηλη θερμοκρασια... αλλα μαλλον βλακειες ειναι...

mikenuke
03-07-03, 11:06
Οπως ηδη ανεφερα, το εψαξα λιγο στο δικτιο το θεμα και το μονο που βρηκα ηταν ποιηματα απο νηπια αμερικανακια που γραφουν στο σχολειο τους για τα "ομορφα γκαπακια με τα μαυρα τα ματακια" που εχουνε ιοθετησει στην αιθουσα τους!!!

Εσεις?

προχθες που μου φερανε 4 ζευγαρακια γκαπι μου φανηκε πως και μερικα αρσενικα ειχαν μαυρα ματια αλλα μπορει να φταιει και το νεορο της ηλικιας που λογο μεγεθους (οσο ενα Νεον) δεν διακρινονται ευκολα.

pani
24-10-03, 21:08
Και τα δικά μου παρουσίασαν μαυρα ματάκια και μου έκαμε εντύπωση. Μερικά εχουν μαυρα ματια μεγαλα χωρις ασπρο
λετε να μην ειναι τιποτε: Σήμμερα το προσεξα και μου έκανε εντύπωση.Ολα στο ενυδρείο φαίνονται ενταξυ απο αμμωνία 0 και αλλαγή του νερού κανικά 40% κάθε εβδομαδα.

Obelix(Reifen)
24-10-03, 21:25
Στα ψαριά μου το βλέπω όταν στρεσάρονται από διάφορες αιτίες (περιβάλλον, θερμοκρασία ,τσακωμούς ) ανεξάρτητα από το είδος .

ASCCO1
24-10-03, 23:39
Εμενα πρωσοπικα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο, και δεν εχω δει πουθενα και καμμια αρρωστεια με αυτη την περιγραφη :? :?

MiziGr
10-10-06, 17:17
Παιδιά αυτό συμβαίναι και στα δικάμου Guppies!!! Και μένα μόνο στα θυληκά! Και ιδιαίτερα όταν ταίζω πολύ!!! Λέτε να φταίει κάτι τέτοιο;;; Μετά από μερικές μέρες επανέρχονται βέβαια...

memy
10-10-06, 18:43
Άσχετο: Η ΑΕΛΑΡΑ ποιά είναι;....:confused:

Ιορδάνης
10-10-06, 19:18
ΑΕΛΑΡΑ είναι η Λάρισα. Α θλητική Ε νωση Λάρισας.Βυζνι θύελα σουζα τ' αλογάκι.
Φιλικά Ιορδάνης