PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΡΘΕ ΤΟ RIO 300!!! και τωρα...?


georod7
16-02-11, 02:50
επιτελους το "πηρα" αποφαση!!!ηρθε και το'χω μεσα στην κουτα και θα καθεται για καμποσο καιρο ακομα:confused: γιατι δεν εχει επιπλοhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon8.gif. τεσπα μεχρι να φτιαξω ενα βλεπουμε...!εχει πεσει πολυ διαβασμα τωρα τελευτεα οσον αφορα κυριως το "στρωσιμο" το οποιο αποφασισα να κανω με βακτηρια "εκτος αν εχει κανας εδω κοντα Κομοτηνη μπολι" και γινει ετσι η δουλεια.το φιλτρο το δευτερο(εξωτερικο,θα το δουλεψω παραλληλα με το εσωτερικο της juwel) το'χω αναπτυξει σε αλλο thread και ετσι μου μενουν τα εκ των εσω και τα ψαρια...
λεω για αμμοχαλικοπετρες να παω σε κανα ποταμι.. λεει ή μ@...κιες?ποσο θα χρειαστω?κανα 30αρι η λιγοτερο?

ε για τα ψαρια τωρα...ενα ειναι το σιγουρο.θα γινει κοινοβιο 3 βαθμιδων. και επειδη μ'αρεσει να παιρνω ιδεες ακουω προτασεις(μ'αρεσουν κυριως τα πολυχρωμα παραξενα ψαρια,αγαπημενα μονομαχοι ,σκαλαρια, γκαπυ, μολλυ, τετρα νεον,κ.α. πολλα που κατα καιρους βρισκω στο web).χωρις να αποκλειω και κιχλιδες και δισκους.(ε ολα τα ειπα :cool:).
ποια ομως ταιριαζουν μεταξυ τους??????????

beat89
16-02-11, 09:57
Αν σου αρέσουν πολύχρωμα περίεργα ψάρια τότε ένα φυτεμενο νε μελανοταινιες θα είναι τέλειο.Μπορεις να βάλεις melamotaenia preacox κ boesmani.Υπάρχουν κ αλλά είδη αλλά περίμενε τους πιο ειδικούς να σου πουν.

Coolnick
16-02-11, 10:22
Όσο αφορά το έπιπλο προσωπικά πιστεύω οτι καλύτερα σου ήρθε έτσι....
Μπορείς με φαντασιά να δημιουργήσεις μια όμορφη βάση... Προσοχή όμως να είναι στιβαρό.... είναι πολλά τα κιλά με τόσα λίτρα και εξοπλισμό.....
Αν έχεις γνώσεις καλώς... διαφορετικά μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο μαραγκό ... ή μεσω το φόρουμ.. αν κάποιος απο εκεί εχει σχετική εμπερία...
Για τα ψάρια... είναι πολλά τα λίτρα άρα πολλές επιλογές....

georod7
16-02-11, 12:18
Όσο αφορά το έπιπλο προσωπικά πιστεύω οτι καλύτερα σου ήρθε έτσι....
Μπορείς με φαντασιά να δημιουργήσεις μια όμορφη βάση... Προσοχή όμως να είναι στιβαρό.... είναι πολλά τα κιλά με τόσα λίτρα και εξοπλισμό.....
Αν έχεις γνώσεις καλώς... διαφορετικά μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο μαραγκό ... ή μεσω το φόρουμ.. αν κάποιος απο εκεί εχει σχετική εμπερία...


εννοειτε ρε....σε μαραγκο θα παω.να ταιριαζει και το επιπλο με το σπιτι ;)

tsoum
16-02-11, 12:25
καλά πήρες 300αρι για γκαπυ; Βάλε μια αμερικανη κιχλιδα. Ψάξε το jack dempsey. Πανέμορφο ψάρι.

mikeruless
16-02-11, 12:33
Μπολι αν και δεν ξερω αν αντεχει 1 ωρα εκτοσ ενυδρειου μπορω να σου στειλω απο Καβαλα...οσο για ψαρια εχετε ενα αρκετα καλο πετ σοπ στην Κομοτηνη που φερνει ποικιλια σε ψαρια οποτε αν πας θα μπορεσουν να σε εξυπηρετησουν και να σου πουν και τις επιλογες σου......

georod7
16-02-11, 13:14
Μπολι αν και δεν ξερω αν αντεχει 1 ωρα εκτοσ ενυδρειου μπορω να σου στειλω απο Καβαλα...οσο για ψαρια εχετε ενα αρκετα καλο πετ σοπ στην Κομοτηνη που φερνει ποικιλια σε ψαρια οποτε αν πας θα μπορεσουν να σε εξυπηρετησουν και να σου πουν και τις επιλογες σου......

για το μπολι βλεπουμε!!!
για πιο λες?(pet shop)

ωραιο tsoum!!αυτο θα ειναι και στο τηγανι καλο!!!http://r27.imgfast.net/users/2713/12/45/28/smiles/105430.gifμε τοσα λιτρα και φαλαινα θα βαλω :PPPPPPPP

eimaste aR21rwstoi
16-02-11, 13:33
αν θες πολυχρωμα βαλε rainbow fish

sonic
16-02-11, 14:47
Τανγκανικαααααααα με χιλια γνωμη μου ετσι ψαξε τι σου αρεσει υπαρχουν παρα πολλες επιλογες στα λιτρα σου απο ολο τον κοσμο οχι μονο απο αφρικη και αναμένουμε παρουσίαση

mikeruless
16-02-11, 15:05
πετσοπ Αμαζονιος,Λαντζουρακης Λεωνιδας.Δ.Μλετσα 47 Κομοτηνη.2531030070.
Αν θεωρειτε διαφημηση ας διαγραφει απο καποιον υπευθυνο αλλα δεν ηξερα πως αλλιως να σου εξηγησω ποιο εννοοω

Sotiris7
16-02-11, 15:14
Μπορούσες να το κάνεις και με πμ......... ;)

georgis4
16-02-11, 15:45
Toσα καταστηματα αναφεροντε συχνα σιγα την διαφήμιση.Προαταση ειναι οχι διαφημιση ;)

delta66
16-02-11, 17:52
Οσο πιο μικρο ειναι το ψαρι, τοσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο ... και το αντιθετο. ;)

tsoum
16-02-11, 18:04
Οσο πιο μικρο ειναι το ψαρι, τοσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο ... και το αντιθετο. ;)

:confused:

KqF3J8DpEb4

Τι θελει να πει ο ποιητης;

αν θες πολυχρωμα βαλε rainbow fish

Τις μελανοταινίες εννοείς; Οταν βάζω αυτό στο google μου βγαζει τον παρακάτω... :smt120

http://3.bp.blogspot.com/_T7qXGdNIYDc/Sh9OICptoRI/AAAAAAAAAcY/8hDC3UJAELk/s400/rainbow_fish.jpg

Υ.Γ. αυτό το βιβλίο το θυμάμαι απο οταν ήμουν μικρός! :D:p

delta66
16-02-11, 18:28
:confused:
Τι θελει να πει ο ποιητης;

Δεν ειναι προφανες?

Αυτο το ενυδρειο ειναι 700 λιτρα. Σου φαινεται για μεγαλο? Σαν να εχεις βαλει σε μια γυαλα 20 χρυσοψαρα, ειναι.

http://www.anythingfish.com/teds_posted_fish_photos/Jardini%20in%20180%20community%202495.jpg


Αυτο ειναι 320 λιτρα. Δεν φαινεται τεραστιο?

http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2007/600/7.jpg


Το μεγεθος των ενυδρειων το μετρας με το ποσο χωρο σου πιανουν στο δωματιο ή με το ποσο χωρο εχουν διαθεσιμο τα ψαρια σου?

georgis4
16-02-11, 18:30
Το μεγεθος των ενυδρειων το μετρας με το ποσο χωρο σου πιανουν στο δωματιο ή με το ποσο χωρο εχουν διαθεσιμο τα ψαρια σου?
Aναλογος αν το παιρνεις για τα ψαρια η για τον χωρο σου.;)

delta66
16-02-11, 18:31
Aναλογος αν το παιρνεις για τα ψαρια η για τον χωρο σου.;)
Εκει ειναι η διαφορα των χομπιστων απο τους διακοσμητες :D
Γιαυτο ρωτησα.
Εχω να κανω με χομπιστα ή με διακοσμητη εσ. χωρου?

georgis4
16-02-11, 18:40
Εκει ειναι η διαφορα των χομπιστων απο τους διακοσμητες :D
Γιαυτο ρωτησα.
Εχω να κανω με χομπιστα ή με διακοσμητη?
Σε *διακοσμητη* σαν τον δημιουργο του αποτελεσματος της πρωτης φωτο παντος θα εδινα αντι για € κλωτσιες για τη δουλεια του :D

georod7
17-02-11, 00:10
πετσοπ Αμαζονιος,Λαντζουρακης Λεωνιδας.Δ.Μλετσα 47 Κομοτηνη.2531030070.
Αν θεωρειτε διαφημηση ας διαγραφει απο καποιον υπευθυνο αλλα δεν ηξερα πως αλλιως να σου εξηγησω ποιο εννοοω

μην κολλας μωρε.σιγα τη διαφημιση τωρα στην Κομοτηνη. στην αλλα ακρη της Ελλαδας.που για να παω στην πολη μου(ΧΑΝΙΑ)θελω 2 αεροπλανα,1 καραβι, 1 υποβρυχιο,3 λεωφορια,κι 1 ταξι να πουμε...μπορει να ξεχναω και κατι!!!

φχαριστω παιδες για τις ιδεες, κατι παει να γινει...!περιμενω κι αλλες κι αν ξερει και κανεις κανα ειδος μικρων ψαριων που να ταιριαζει με τα παραπανω π.χ. neon? να μου πει.


οσο για τη φωτο delta ενα εχω να πω. ΑΙΣΧΟΣ:smt076

tsoum
17-02-11, 00:22
με ποια παραπάνω;

georod7
17-02-11, 00:32
με ποια παραπάνω;

σκαλαρια, μελανοταινιες, jack dempsey, boesmani!!!:cool:

tsoum
17-02-11, 00:53
Αυτα δεν πανε μαζι. Το jack dempsey είναι επιθετικό ψάρι. Ολα τα αλλα τα έχει γευμα. Μπορεις να το βάλεις με πλεκο (καλύτερα να είναι τουλάχιστον 15-20 ποντους) οταν θα μπει. Jack Dempsey ενας μου είχε πει οτι μπορω να βάλω σε 240 λιτρα 1 αρσενικο με 2 θηλυκά, αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Ισως όταν μεγαλώσει και φτάσει το τελικό του μέγεθος (~30εκ) μπορεί να μην θεωρεί μικρόψαρα οπως τα νεον σαν τροφή, αλλα δεν ξέρω...

robius
17-02-11, 00:54
Καλησπερα φιλε μου ,το Jack Dempsey δεν κανει για κοινωνικο ενυδρειο ,ειναι κιχλιδα και μαλιστα πολυ επιθετικη ,μονο με μεγαλες κιχλιδες κανει ολα τα υπολοιπα θα τα σκοτωσει .

georod7
17-02-11, 01:02
ωραια το ξεκαθαρισαμε τουλαχιστον αυτο. η βαζω μονο κιχλιδες με το jack dempsey η κοινωνικο....χμμμ

παμε λοιπον για κοινωνικοhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon12.gif

tsoum
17-02-11, 02:26
Δες κ αλλες κιχλίδες! http://www.aquahobby.com/e_american_cichlids.php

Πανε στην τριτη λίστα. Εκει λεει τις μεγαλες αμερικανές!

georod7
17-02-11, 13:42
οι δισκοι πανε με τις dwarf και τα σκαλαρια?ολα νοτιοαμερικανικα ψαρια ειναι αλλα στο ενυδρειο πως θα συμπεριφερονται αραγε???:smt017

Sotiris7
17-02-11, 13:54
οι δισκοι πανε με τις dwarf και τα σκαλαρια?ολα νοτιοαμερικανικα ψαρια ειναι αλλα στο ενυδρειο πως θα συμπεριφερονται αραγε???:smt017

Και όλα αυτά, σκέφτεσαι να τα βάλεις σε 300 λίτρα;;;;;;

Ένα κοπάδι δίσκων + ένα κοπάδι αγγελόψαρα = ενυδρείο μεγαλύτερο των 300 λίτρων....... ;)

sonic
17-02-11, 14:22
συγνωμη αλλα δεν μπορω να κρατηθω αμα εχει και μαγικο φιλτρο το ενυδρειο μπορει και να χωράει και κανενα γατοψαρο σαν την παρακατω φοτο....Χιλια συγνωμη δεν εχω τιποτα με κανεναν αλλα δεν μπορεις να τα βαλεις ολα μαζι αυτα τα ψαρια που θελεις θελεις πολλα λιτρα για να το κανεις αυτο..γνωμη μου πανω απο τα δυπλασια λιτρα

georod7
17-02-11, 15:36
καλα ενταξει ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει.κι ολοι εχουν διαφορετικη γνωμη.εγω κατ'αρχην δεν ειπα οτι θα τα βαλω ολα αυτα μεσα.δευτερον κανεις δεν ρωτησε τα ψαρια και τους ειπαν οτι θελουν π.χ.50 λιτρα το καθενα.αν μπορουσαν να απαντησουν σε τετοια ερωτηση θα λεγαν ολα ασε μας εκει που ειμασταν.τωρα αν εγω θελω να βαλω ας πουμε 4-5 δισκους 3-4 κιχλιδες και κανα κοπαδακι μικρα, καμμια 10ρια, δεν νομιζω να εχω προβλημα σε 350λιτρο με 2 φιλτρα εσωτερικο 1000ρι και εξωτερικο 1300αρι...!!!:rolleyes:
'Η 4-5 δισκους 4-5 σκαλαρια και κανα κοπαδακι μικρα....νομιζω!?!?
λεω γω τωρα....συζητηση κανουμε!

sonic
17-02-11, 15:47
Πλακα κανω μην με παρεξηγεις χιλια συγνωμη για το πρωηγουμενο ποστ θελεις να βαλεις πολλα ψαρια μεσα βαλε γνωμη μου η σκαλαρια η δισκους με καποια κοπαδοψαρα αλλιως πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο και βαλε ολα αυτα που ειπες

georod7
17-02-11, 16:06
Πλακα κανω μην με παρεξηγεις χιλια συγνωμη για το πρωηγουμενο ποστ θελεις να βαλεις πολλα ψαρια μεσα βαλε γνωμη μου η σκαλαρια η δισκους με καποια κοπαδοψαρα αλλιως πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο και βαλε ολα αυτα που ειπες

μην ανησυχεις δεν παρεξηγω. το υπονοουμενο το'χω πιασει σε γενικες γραμμες.

delta66
17-02-11, 18:58
Για δισκους διαβαστε και αυτην την αποψη.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5361-%D0%FC%F3%E1-%EB%DF%F4%F1%E1-%F7%F1%E5%E9%DC%E6%EF%ED%F4%E1%E9-%E5%F0%E9%F4%DD%EB%EF%F5%F2-....-%EF%E9-%E4%DF%F3%EA%EF%E9

georod7
17-02-11, 20:44
Για δισκους διαβαστε και αυτην την αποψη.
http://www.greekdiscus.com/test2000/showthread.php?5361-%D0%FC%F3%E1-%EB%DF%F4%F1%E1-%F7%F1%E5%E9%DC%E6%EF%ED%F4%E1%E9-%E5%F0%E9%F4%DD%EB%EF%F5%F2-....-%EF%E9-%E4%DF%F3%EA%EF%E9

το'χω διαβασει delta,απλως αναρωτιεμαι και κατι αλλο που δεν το'χω διαβασει καπου. ας πουμε στα 300 λιτρα θεωρητικα μπαινουν 6 δισκοι,πανω κατω.αν εγω βαλω 4 , δεν μπορω να βαλω και κανα κοπαδακι 8-10 μικρα και 3-4 βυθου(cory,pleco κτλ) κανα σαλιγκαρι η γαριδουλα...???

Υ.Γ. λεμε τωρα,.....,μη με φατε!!!:grin:

delta66
17-02-11, 21:20
το'χω διαβασει delta,απλως αναρωτιεμαι και κατι αλλο που δεν το'χω διαβασει καπου. ας πουμε στα 300 λιτρα θεωρητικα μπαινουν 6 δισκοι,πανω κατω.αν εγω βαλω 4 , δεν μπορω να βαλω και κανα κοπαδακι 8-10 μικρα και 3-4 βυθου(cory,pleco κτλ) κανα σαλιγκαρι η γαριδουλα...???

Υ.Γ. λεμε τωρα,.....,μη με φατε!!!:grin:
Αυτο που εκανα bold παει να πει οτι το διαβασες αλλα δεν το καταλάβες :D

georod7
17-02-11, 21:39
Αυτο που εκανα bold παει να πει οτι το διαβασες αλλα δεν το καταλάβες :D

κατσε τωρα γιατι μπορει να τα λεει αυτος εκει σωστα η δεν ξερω κι εγω τι....αλλα...εχεις δει εσυ πολλους να εχουν 8-10 δισκους σ'ενα ενυδρειο ας πουμε 300αρι?και μαλιστα σκετους χωρις τιποτα αλλο μεσα?κι οχι μονο αυτο.αν το παμε ετσι τοτε,οσοι εχουν δισκους σε ποσοτητα λιγοτερο απο 8-10 ατομα τοτε θελουν κρεμασμα, κι ας εχουν σ'ενα 200αρι 2 δισκους....!!!ετσι δεν παει?

delta66
17-02-11, 21:41
κατσε τωρα γιατι μπορει να τα λεει αυτος εκει σωστα η δεν ξερω κι εγω τι....αλλα...εχεις δει εσυ πολλους να εχουν 8-10 δισκους σ'ενα ενυδρειο ας πουμε 300αρι?και μαλιστα σκετους χωρις τιποτα αλλο μεσα?κι οχι μονο αυτο.αν το παμε ετσι τοτε,οσοι εχουν δισκους σε ποσοτητα λιγοτερο απο 8-10 ατομα τοτε θελουν κρεμασμα, κι ας εχουν σ'ενα 200αρι 2 δισκους....!!!ετσι δεν παει?
Σημασια εχει τι κανουν οι πολλοι? :D
ή τι ειναι το πιο σωστο και λειτουργικο/απροβληματιστο σε βαθος χρονου? (πχ 30 χρονια ενασχολησης με τους δισκους, οπως ο κυριος που γραφει την αποψη του εκει)

georod7
17-02-11, 21:49
Σημασια εχει τι κανουν οι πολλοι? :D
ή τι ειναι το πιο σωστο και λειτουργικο/απροβληματιστο σε βαθος χρονου? (πχ 30 χρονια ενασχολησης με τους δισκους, οπως ο κυριος που γραφει την αποψη του εκει)

οχι βεβαια.αλλα ποσοι εχουν 500λιτρα ,και/για να, εχουν 8-10 δισκους???

delta66
17-02-11, 21:53
Και γιατι να βαλουν δισκους?
Και εμενα μου αρεσουν οι κροκοδειλοι. Μπορω?
ή να τους βαλω στην μπανιερα μου και "οτι κατσει"?
(τραβηγμενο ... αλλα για να καταλαβεις)

Ο αλλος εχει 20 λιτρα και θελει ραμιρεζι ενω μπορει ανετα μονομαχο
Ο αλλος εχει 1000 λιτρα και θελει καρχαριες ενω μπορει ανετα να εχει δισκους.
Γιατι αυτη η πλεονεξια?
Και δεν ειναι μονο τι ειναι καλο για τα ψαρια. Ενα "γεματο" ψαρια ενυδρειο θελει πολυ συντηρηση. ενω με νορμαλ ιχθυοφορτωση καθεσαι απλα και το χαζευεις και δεν εισαι ολη μερα με τους κουβαδες. Γλυτωνεις και φαρμακα, θεραπειες, τρεξιμο, λεφτα για νεα ψαρια.

georod7
27-02-11, 19:29
λοιπον, τι λετε για κατι τετοιο?

8-10 zebra danio
8-10 tetra
6 dwarf gourami
6 cory
3 betta
και γαριδουλες σαλλιγγαρακια μπορει και κανα μικροσωμο pleco ???????????

ή κατι τετοιο!!!

8-10 zebra danio
4 Pterophyllum scalare
6 dwarf gourami
3 betta
6 corydoras
και γαριδουλες σαλλιγγαρακια μπορει και κανα μικροσωμο pleco ???????????

και για να σας κουρασω αλλη μια ιδεα...

8 iriatherina
8 cpd
8 pseudomugil
6 melanotaenia
6 corydoras
και γαριδουλες σαλλιγγαρακια μπορει και κανα μικροσωμο pleco ???????????

kotsos83
27-02-11, 20:00
προτυμησε ψαρακια που να ζηταν τις ιδιες συνθηκες νερου,θερμοκρασια,ph,kh.Αν ειναι κι απο τον ιδιο βιοτοπο ακομα καλυτερα(θα τεριαζουν αψογα σε ολα).Επισης απο αυτα που ζουν σε κοπαδια καλο ειναι να δημιουργησεις μεγαλες ομαδες(350 λιτρα εχεις) ετσι ωστε να δεις τις καλυτερες συμπεριφορες τους αλλα και για καλυτερο οπτικο θεαμα.Σου δεινω ενα παραδειγμα σχετικα με τη 3η σου ιδεα...20 iriatherina werneri,15 melanotaenia praecox,γαριδουλες,σαλλιγγαρακια χωρις πλεκο

georod7
27-02-11, 21:34
προτυμησε ψαρακια που να ζηταν τις ιδιες συνθηκες νερου,θερμοκρασια,ph,kh.Αν ειναι κι απο τον ιδιο βιοτοπο ακομα καλυτερα(θα τεριαζουν αψογα σε ολα).

μ'αυτην την παρατηρηση υποννοεις κατι? γιατι νομιζω πως οσο αφορα τις συνθηκες νερου τοχω ψαξει καλα, τουλαχιστον γι'αυτα τα γκρουπακια

Giannis_4
27-02-11, 22:17
Εγω στην θεση σου θα εβαζα

7-8 σκαλαρια(ασιμενια με μαυρες ριγες) ή 7-8 δισκους εκτροφης
10-15 καρδιναλιους
10 κορυντορας (sterbai ή leykomelas)
Αν θελεις βαζεις και γαριδες αλλα παιζει να τις φανε τα πρωτα.

Εμενα αυτα μου αρεσουν και αυτα προτεινω ομως το ενυδρειο σου εσυ θα το βλεπεις!!:cool:

georod7
27-02-11, 22:35
Εγω στην θεση σου θα εβαζα

7-8 σκαλαρια(ασιμενια με μαυρες ριγες) ή 7-8 δισκους εκτροφης
10-15 καρδιναλιους
10 κορυντορας (sterbai ή leykomelas)
Αν θελεις βαζεις και γαριδες αλλα παιζει να τις φανε τα πρωτα.

Εμενα αυτα μου αρεσουν και αυτα προτεινω ομως το ενυδρειο σου εσυ θα το βλεπεις!!:cool:

ευχαριστω για την προταση αλλα οι καρδιναλιοι πιστευω θα δαγκωνουν τις ουρες των σκαλαριων.

Giannis_4
27-02-11, 22:38
Ναι??Δεν το εχω ακουσει...Μπορεις να διαλεξεις ροδοστομους που κανουν ωρες ωρες φοβερο κοπαδιαστο κολύμπι!

Και κατι ακομα,αν θελεις ντε και καλα να βαλεις γαριδες καλα θα ηταν να τις βαλεις πριν μπουν τα μεγαλα ψαρια για να μην τις δουν σαν μεζε.
Στο δικο μου που τις ειχα πριν βαλω δισκους δεν τις πειραζαν καθολου ενω σε καναδυο παιδια που εδωσα και τις έριξαν στο δισκοενυδρειο τους ζήτημα να τις ειδαν 1 λεπτο... μεζελίκια

kotsos83
28-02-11, 13:08
ευχαριστω για την προταση αλλα οι καρδιναλιοι πιστευω θα δαγκωνουν τις ουρες των σκαλαριων.
οι καρδιναλιοι ειναι η τροφη των σκαλαριων στον βιοτοπο τους τον αμαζονιο,μεσα στο ενυδρειο βεβαια δεν προκυτε να τους πειραξουν.

kostas/poseidonas
28-02-11, 19:43
5 προτασεις απο εμενα

1:δισκοι μαζι με καποια αλλα κοπαδοψαρα π μπορει να συμβιωνουν.
(πλεονεκτημα ομορφια κ χρωματα,μειονεκτημα κοστος,ευαισθησια κ αργοκινητοι)

2:αγγελοψαρα με καποια αλλα κοπαδοψαρα π μπορει να συμβιωνουν.
(πλεονεκτημα ομορφια κ χαρη,μειονεκτημα οτι μπορει να ειναι αρκετα επιθετικα)

3:κιχλιδες μεγαλες αφρικανες η αλλες
(απιστευτη ποικιλια κ χαρη,κοστος καμια φορα,συμβατοτητα,επιθετικοτητα μικρος αριθμος)

4:νανοκιχλιδες η κιχλιδες μετριου μεγεθους
(κινηση χαρη ομορφια,μπορει κ γεννες περιορισμος σε αλλα ειδη)

5:ζωοτοκα η γκουραμι μαζι με καποια αλλα κοπαδοψαρα π μπορει να συμβιωνουν.
(μεγαλη ποικιλια,μικρο κοστος,γεννες,το ενυδρειο θα δειχνει τεραστιο αλλα παντα κατι θα σ λειπει)

προσωπικες αποψεις παντα...σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να ψαξεις ψαρακια με περιπου ιδιες συνθηκες ph κ θερμοκρασιας για να δεις τα καλυτερα χρωματα κ συμπεριφορες τους