PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο τοίχου 20 λίτρα..


Kotsos
15-02-11, 13:22
Πληροφορίες

Διαστάσεις:90x15x15 μxπxυ
Όγκος:20 λιτρα
Κατηγορία:γαριδάδικο
Φυτά:java και pelia moss
Ψάρια / Άλλα είδη:1 ζευγάρι cherry barb και γαριδες red cherry
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:16W
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:φιλτρο βυθού με κυκλοφορητή 350 λ/ω


Παράμετροι:

pH:7,4
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Θερμοκρασία:24

Kotsos
15-02-11, 13:25
....

dini
15-02-11, 13:25
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!μπραβο!

johnbaz
15-02-11, 13:38
Χαχαχα που αλλου θα βαλουμε πια;;;!!!ωραιο φαινεται παντως κ ομορφη minimal διακοσμηση!

brands
15-02-11, 14:20
πολυ ωραιο..
ειναι diy η ετοιμο ?

bokostas
15-02-11, 14:48
Πάρα πολύ καλό και δεν θα μπορεί η γυναίκα μου να γκρινιάξει ότι δεν χωράει άλλο, χεχε, άσε που μπαίνουν και 2-3 σε ύψος, το ένα πάνω στ' άλλο.:D:D

giler84
15-02-11, 15:06
nice...

johnbaz
15-02-11, 16:20
Πάρα πολύ καλό και δεν θα μπορεί η γυναίκα μου να γκρινιάξει ότι δεν χωράει άλλο, χεχε, άσε που μπαίνουν και 2-3 σε ύψος, το ένα πάνω στ' άλλο.:D:D

Χαχαχα!!!την ιδια σκεψη ειχαμε Κωστα!

QS-Plan
15-02-11, 17:58
Πάρα πολύ καλό και δεν θα μπορεί η γυναίκα μου να γκρινιάξει ότι δεν χωράει άλλο, χεχε, άσε που μπαίνουν και 2-3 σε ύψος, το ένα πάνω στ' άλλο.:D:D

έχει και άλλη λύση... κύβος 50Χ50Χ50... πάνω στο πλυντήριο ρούχων... και για να μην στρεσσάρονται τα ψάρια όταν το πλυντήριο είναι σε λειτουργία το κάνουμε βιοτοπικό Ιαπωνίας...

ΥΓ.: Πάντως, κουκλίστικο το ενυδρείο σου φίλε Kotsos

HLIASKR
15-02-11, 18:01
Πολυ ομορφο!

Kotsos
15-02-11, 19:01
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια..;):D
ειναι diy η ετοιμο ?diy ειναι φίλε μου.. Δεν νομίζω να κυκλοφορεί κάποιο έτοιμο με τέτοιες διαστάσεις..

Rigel
15-02-11, 19:36
Ωστε το εννοούσες λοιπον!Πολυ ομορφο να το χαίρεσαι!και τις γαρίδες σου ακόμα περισσότερο...:cool:

delta66
15-02-11, 20:39
Μπραβο.
Περνα και ενα λουστρο το ξυλο και εισαι σουπερ.
Τα ξυλινα υποστηριγματα θα αντεξουν?
Γιατι δεν εβαλες μεταλικες γωνιες στο χρωμα του τοιχου?
Θερμομετρο προτιμησε ενα μικρο ψηφιακο, γιατι αυτο φαινεται γκουμουτσα.
Το χαλικι ειναι ουδετερο υλικο?

Φιλτρο εβαλες?
Τι ψαρακια ειναι αυτα?

giannisaek
15-02-11, 20:59
Πολύ καλό το ενυδρείο σου... μας έβαλες ιδέες. :smt041
Για τα ξύλινα υποστηρίγματα σκέφτηκα και εγώ αν θα αντέξουν. :smt120
Καλύτερα να έβαζες όπως είπε και ο delta66 μεταλλικές γωνίες. ;)

Kotsos
15-02-11, 21:18
Μπραβο.
Περνα και ενα λουστρο το ξυλο και εισαι σουπερ.
Τα ξυλινα υποστηριγματα θα αντεξουν?
Γιατι δεν εβαλες μεταλικες γωνιες στο χρωμα του τοιχου?
Θερμομετρο προτιμησε ενα μικρο ψηφιακο, γιατι αυτο φαινεται γκουμουτσα.
Το χαλικι ειναι ουδετερο υλικο?

Φιλτρο εβαλες?
Τι ψαρακια ειναι αυτα?
Το ξύλο είναι αυτό το πριονίδι δεν ξέρω πως το λένε, που απο πάνω έχει φλούδα και δεν βάφεται...
Είναι βιδωμένο στον τοίχο με 6 βιδες 8 πόντους..
Ακόμη και χωρίς τα στοιρίγματα αντέχει αν σκεφτείς οτι οι χημείες και οι θερμοδυναμικές που ήταν πάνω πριν το ενυδρείο ζυγίζουν πανω απο 30 κιλα;)
Το χαλίκι είναι ουδέτερο.. Θερμόμετρο έχω ένα ψηφιακό, αλλα θέλει μπαταρία.. Θα το βάλω κάποια στιγμή..
Έχω φίλτρο βυθού, και τα ψάρια είναι αυτά http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Puntius%20titteya.htm

StelMex
16-02-11, 02:23
Καλησπέρα φίλε Κώστα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι. Ως προς την βάση του ενυδρείου σου έχω να πω τα εξής. Αρχικά, για να λες ότι το ξύλο αυτό δεν βάφεται, είμαι σίγουρος ότι μιλάς για μελαμίνη. Μιας και 16 χρόνια τώρα έχω μεγαλώσει σε ξυλουργείο, θα σου πω ότι το ξύλο αυτό δεν είναι και ότι κατάλληλο για να τοποθετήσεις ενυδρείο. Αν πέσει πάνω νερό (είναι σίγουρο) και εισχωρήσει μέσα στο σόκορο της πίσω πλευράς, το ξύλο αυτό θα φουσκώσει και μετά γίνεται σαν αφρός. Το MTF στην προκειμένη περίπτωση θα ήταν προτιμότερο αλλά και αυτό πάλι πρίν τοποθετήσεις θα πρέπει να βαφτεί καλά με ειδικό βερνίκι. Το καλύτερο που θα μπορούσες να βάλεις θα ήταν μπετοφόρμ (κόντρα πλακέ θαλάσσης). Όσο για τις γωνιές, είναι αυτό που φοβάμαι περισσότερο. Καλό θα ήταν να πάρεις γωνίες αλουμινίου με νεύρα δυσκαμψίας (να τις τοποθετήσεις άμα θες χωρίς να βγάλεις τις παλιές) ή μια άλλη λύση θα ήταν ξύλινες αλλά όχι σαν τις δικιές σου. Από ένα ξύλο σαν κι αυτά που σου ανέφερα παραπάνω, να κόψεις 2 τρίγωνα κομμάτια, το καθένα από τα οποία θα έχει τη μια γωνία του 90 μοίρες και θα το τοποθετήσεις έτσι ώστε οι δύο κάθετες πλευρές του τριγώνου κομματιού να εφάπτονται στον τοίχο και το ράφι αντίστοιχα. Με δύο ξυλόβιδες θα το βιδώσεις στο ράφι και με ένα ούπα και μια βίδα θα το βιδώσεις στον τοίχο και είσαι κομπλέ. Αλλά καλύτερα να προτιμήσεις γωνίες αλουμινίου.
Φιλικά Στέλιος...

Kotsos
16-02-11, 12:49
Γνωρίζω την σχέση του συγκεκριμένου ξύλου με το νερό, αλλα δεν είναι τόσο τραγικό όσο το περιγράφεις. Έχω κι άλλο ενυδρείο πάνω σε μελαμίνη, αλλα πρέπει να φάει αρκετό νερό για να φουσκώσει...
Αν το έφτιαχνα εγώ θα ήταν κοντρα πλακέ αλλα το είχα έτοιμο..:D
Οι γωνίες είναι μασιφ ξύλο βιδωμένες στον τοίχο και στο ράφι. Και όπως λέω και παραπάνω το ράφι αντέχει και χωρίς τις γωνίες..

StelMex
16-02-11, 20:51
Εγω τη γνωμη μου ειπα. Οσο για τις γωνιες της φωτογραφιας, ουσιαστικα δεν ειναι γωνιες αλλα απλα στηριγματα.

giannisqq
16-02-11, 21:07
παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!

beat89
16-02-11, 23:04
Υπεροχο ενυδρειο.Ωραια σκεψη κ εκτελεση.;)

chemical mac
17-02-11, 10:33
κουκλίστικο

kosar
24-06-12, 18:15
Τα cherry barb και οι γαρίδες red cherry μπορούν να συνυπάρχουν μαζί?

Alex_Salonica
24-06-12, 18:33
Πολύ όμορφο και πρωτότυπο το ενυδρειάκι!

Προσωπικά θα προτιμούσα xmas moss και θα έντυνα και το ξύλο στη μέση.

Όπως και να 'χει είναι πολύ ωραίο :smt038

Nick74
24-06-12, 19:05
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, οχι τα στανταρ μεγεθη του εμποριου, μεγαλο μηκος και μικρο βαθος, εγκρινω, επαυξανω και... ...θελω κι εγωωωωωω
...γαριδες στην τελικη βαζεις οχι δισκους να θελει βαθος.

Η μονη παρατηρηση απο μενα ειναι πως θα ηταν πιο ασφαλες να εβαζες και 2-3 κανονικες μεταλικες γωνιες, οσο να ναι η Ελλαδα ειναι αρκετα σεισμογενης

Kotsos
24-06-12, 23:17
Η μονη παρατηρηση απο μενα ειναι πως θα ηταν πιο ασφαλες να εβαζες και 2-3 κανονικες μεταλικες γωνιες, οσο να ναι η Ελλαδα ειναι αρκετα σεισμογενηςΈχω από την μέσα μεριά 2..
Άντε αφού το θυμηθήκατε θα κάνω και ένα update αυριο μεθαύριο:D

delta66
24-06-12, 23:52
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, οχι τα στανταρ μεγεθη του εμποριου, μεγαλο μηκος και μικρο βαθος, εγκρινω, επαυξανω και... ...θελω κι εγωωωωωω
...γαριδες στην τελικη βαζεις οχι δισκους να θελει βαθος.

Η μονη παρατηρηση απο μενα ειναι πως θα ηταν πιο ασφαλες να εβαζες και 2-3 κανονικες μεταλικες γωνιες, οσο να ναι η Ελλαδα ειναι αρκετα σεισμογενης
Ειναι μονο 20 λιτρα.
Δεν μπορεις να κρατας σταθερες τις παραμετρους, οπως λες ουτε η ΝΑΣΑ δεν μπορει :smt016

Immortal
25-06-12, 09:22
Το κλέβω στο μπαμ το σχέδιο!!!
Ήθελα να φτιάξω ένα diy και αυτό είναι τέλειο!!!
Βρήκα το νέο σπίτι του Μπάμπη του μονομάχου μου!!!
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα 40ρι στο ίδιο σχέδιο σε χαμηλό ράφι... 20Χ20Χ100 σκεφτόμουν για το υπνοδωμάτιο που έχω ένα κενό τοίχο.... Αλλά επειδή εμπειρία μηδέν, ειδικά σε φίλτρα βυθού, αν βάλω 2 φιλτράκια εσωτερικά , ένα σε κάθε άκρη θα έχω πρόβλημα??? Σκέφτομαι για 2 Dennerle XL που έχω και κάθονται...

Kotsos
25-06-12, 10:57
Το πρόβλημα που είχα με αυτό το ενυδρείο ήταν οτί με το μεγάλο μήκος αναγκαστικά έχω μια 16W φθορίου για να το φωτίζει όλο.. Σε συνδιασμό και με το μικρό βάθος, είχα τεράστιο πρόβλημα άλγης.. δοκίμασα να βάλω λεντ, ή μια σειρά λαμπάκια πυρακτώσεως, αλλα δεν με ικανοποίησαν..
τώρα έχω την φθορίου, αλλα έχω βάλει επιφανείας και είναι εντάξι..
Το κλέβω στο μπαμ το σχέδιο!!!
Ήθελα να φτιάξω ένα diy και αυτό είναι τέλειο!!!
Βρήκα το νέο σπίτι του Μπάμπη του μονομάχου μου!!!
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα 40ρι στο ίδιο σχέδιο σε χαμηλό ράφι... 20Χ20Χ100 σκεφτόμουν για το υπνοδωμάτιο που έχω ένα κενό τοίχο.... Αλλά επειδή εμπειρία μηδέν, ειδικά σε φίλτρα βυθού, αν βάλω 2 φιλτράκια εσωτερικά , ένα σε κάθε άκρη θα έχω πρόβλημα??? Σκέφτομαι για 2 Dennerle XL που έχω και κάθονται... Δεν είναι τίποτα τρελό το φίλτρο βυθού, αλλά καλύτερα με τα δυο που λες.. Θα έχει καλύτερη κυκλοφορία..

mathaios81
25-06-12, 18:07
πολυ ωραιο μπραβοοοοοοο.

Nick74
25-06-12, 18:23
Ειναι μονο 20 λιτρα.
Δεν μπορεις να κρατας σταθερες τις παραμετρους, οπως λες ουτε η ΝΑΣΑ δεν μπορει :smt016

οκ με ταπωσες αλλα για το σχημα ειπα, επι πλεον αν τα καταφερνεις με τις συνθηκες οι γαριδες δε θελουν τον αμαζονιο για να κολυμπανε

kosar
27-06-12, 19:19
Ρε παιδιά πώς ξέρετε πόσο βάρος μπορούν να αντέξουν οι βίδες για τα ενυδρεία τοίχου. Δεν είναι και λίγα τα κιλά....:confused:

Υ/Γ Μας έταξες φωτογραφίες... +-8

Kotsos
27-06-12, 23:31
εγώ το ράφι το είχα ήδη, και όταν ζύγισα τα βιβλία που είχε πάνω ήταν πάνω απο 30 κιλά, και στηριζόταν με 2 βιδες..
τώρα έχει 6;)

delta66
27-06-12, 23:48
Το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρων (θα ηταν 70 κιλα με τα τζαμια, διακοσμηση, εξολισμο βυθο κλπ), ηταν σε ραφι που καθοταν σε δυο γωνιες πανω σε ραγα στηριξης τοιχου με 6 βιδες και ουπατ φυσικα.
Εχουν και προδιαγραφες ποσα κιλα μπορει να σηκωσει καθε βιδα (σωστα τοποθετημενη στον τοιχο). Θυμαμαι μου ειχαν πει ενα τρομερο νουμερο μεχρι 250 κιλα, κατι τετοιο.
Παντως πριν βαλω το ενυδρειο, καθησα πανω και δεν κουνηθηκε τιποτα. :D

Καπως ετσι, μονο που ηταν ξυλινο το ραφι.

http://www.kounker.gr/datafiles/194.jpg

KenJiNx
28-06-12, 00:08
Σκέφτομαι να βάλω πάνω από το κρεβάτι μου, στον τοίχο, ένα μακρόστενο σαν του φίλου.. 150*20π*20-25υ 60-75λίτρα

Μιας και θα είναι η κεφάλα μου από κάτω.. τι πρόσθετα μέτρα ασφαλείας μπορώ να πάρω? φαντάζομαι 4-5 στηρίγματα από κάτω σιδερένια..

delta66
28-06-12, 00:21
Μιας και θα είναι η κεφάλα μου από κάτω.. τι πρόσθετα μέτρα ασφαλείας μπορώ να πάρω?
:D:D:D
http://www.mogzilla.co.uk/domains/mogzilla.co.uk/local/media/images/medium/helmet.jpg



Πανω απο το προσκεφαλο σου τι θα βλεπεις?
Μονο το θορυβο θα ακους τσαμπα

KenJiNx
28-06-12, 00:33
Ακριβώς απέναντι έχω το φυτεμένο μου οπότε είμαι καλυμμένος με αυτό..

αλλά η περικεφαλαία τα σπαέι :D:D

kalagio
28-06-12, 00:34
Σκέφτομαι να βάλω πάνω από το κρεβάτι μου, στον τοίχο, ένα μακρόστενο σαν του φίλου.. 150*20π*20-25υ 60-75λίτρα

Μιας και θα είναι η κεφάλα μου από κάτω.. τι πρόσθετα μέτρα ασφαλείας μπορώ να πάρω? φαντάζομαι 4-5 στηρίγματα από κάτω σιδερένια..

Δε θα βαζα τιποτα πάνω απο το κεφάλι μου. Περα απο τον κινδυνο που παντα υπάρχει μην ξεχνας και τους σεισμους! Στη καλυτερη θα κανεις μπάνιο, στη χειροτερη ομως...

Butterfly
28-06-12, 00:41
Σκέφτομαι να βάλω πάνω από το κρεβάτι μου, στον τοίχο, ένα μακρόστενο σαν του φίλου.. 150*20π*20-25υ 60-75λίτρα

Μιας και θα είναι η κεφάλα μου από κάτω.. τι πρόσθετα μέτρα ασφαλείας μπορώ να πάρω? φαντάζομαι 4-5 στηρίγματα από κάτω σιδερένια..

Καλύτερα να το βάλεις απέναντι από το κρεβάτι σου, για να το βλέπεις όταν θα ξαπλώνεις... :D :D :D

tsiou9
28-06-12, 09:55
Σκέφτομαι να βάλω πάνω από το κρεβάτι μου, στον τοίχο, ένα μακρόστενο σαν του φίλου.. 150*20π*20-25υ 60-75λίτρα

Όχι 75, ούτε 10 δε θα έβαζα πάνω από το κεφάλι μου. Γενικώς ποτέ μη βάζεις οτιδήποτε πάνω από το κεφάλι σου εκεί που κοιμάσαι!

Πέρα από αυτό έχω αρχίσει και ψήνομαι αρκετά να κάνω κάτι παρόμοιο με του Kotsos, δηλαδή γύρω στα 20-25 λίτρα.
Το φίλτρο βυθού πως μπορεί να φτιαχτεί? Έχει κανένας κάποιο άρθρο, κάποιο σχέδιο να το κοιτάξω? Φαντάζομαι δεν υπάρχουν πολλά φυτά που να μένουν στα 12-13εκ. ύψος αν υποθέσουμε ότι θα έχουμε και 2εκ. υπόστρωμα ε?
(Το δίλλημα δηλαδή είναι φίλτρο βυθού ή 1-2 μικρά εσωτερικά για να υπάρξουν επιλογές περισσότερων φυτών τα οποία με τις ρίζες δε θα ενοχλούν το τυχόν φίλτρο βυθού? )

Γενικώς τι ιδέες ψαροσύνθεσης σας έρχονται για ένα τόσο μικρό ενυδρείο?
Σε ένα μονομάχο θα του άρεσε το τόσο στενό περιβάλλον? (που δε νομίζω)
Αν μπουν γαρίδες παίρνει όντως άνετα 2 επιπλέον ψαράκια κάτι αντίστοιχο με καρδινάλιο για να τρέχει πέρα δώθε στα 90εκ μήκος? (Είπα αντίστοιχο και όχι καρδινάλιο απλά για να καταλάβετε για τι στυλ μιλάμε και να δώσετε ιδέες) Γενικώς σε αυτό το θέμα οποιεσδήποτε απόψεις ευπρόσδεκτες.

Υγ: Σε 20+ μέρες σκέφτομαι να το φτιάξω αν θα πραγματοποιηθεί τελικά η ιδέα, οπότε υπάρχει χρόνος για συζήτηση.

Γιαννης Μ5
28-06-12, 10:04
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον kotsos με τι παχος τζαμι εφτιαξε το ενυδρειο..

tsiou9
28-06-12, 12:19
Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον kotsos με τι παχος τζαμι εφτιαξε το ενυδρειο..

Με 5αρι.

delta66
28-06-12, 12:57
(Το δίλλημα δηλαδή είναι φίλτρο βυθού ή 1-2 μικρά εσωτερικά για να υπάρξουν επιλογές περισσότερων φυτών τα οποία με τις ρίζες δε θα ενοχλούν το τυχόν φίλτρο βυθού? )

Γενικώς τι ιδέες ψαροσύνθεσης σας έρχονται για ένα τόσο μικρό ενυδρείο?
Σε ένα μονομάχο θα του άρεσε το τόσο στενό περιβάλλον? (που δε νομίζω)
Αν μπουν γαρίδες παίρνει όντως άνετα 2 επιπλέον ψαράκια κάτι αντίστοιχο με καρδινάλιο για να τρέχει πέρα δώθε στα 90εκ μήκος? (Είπα αντίστοιχο και όχι καρδινάλιο απλά για να καταλάβετε για τι στυλ μιλάμε και να δώσετε ιδέες) Γενικώς σε αυτό το θέμα οποιεσδήποτε απόψεις ευπρόσδεκτες.


ΠΙστευω οτι αφoυ υπαρχει διαθεσιμος χωρος για μηκος ενυδρειου, τα καλυτερο θα ηταν ενσωματωμενο φιλτρο (τυπου σαμπ) στο πλαι του ενυδρειου (με χωρισμα απο τζαμι - η εισοδος του νερου απο χαμηλα η εξοδος στην αλλη πλευρα του ενυδρειου ψηλα) ή με φιλτρο Αμβουργου (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/filters4.htm) (hamburg mat filter) παλι λογω μεγαλου μηκους, η εξοδος του να φτανει στην αλλη πλευρα του ενυδρειου με σωληνα.

Ανοιξε ενα αλλο θεμα να παρεις κι αλλες γνωμες

Kotsos
28-06-12, 15:29
.....

stratigos24
28-06-12, 15:57
Ωραιος!;)

delta66
28-06-12, 17:51
.....
Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει :rolleyes:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-biotope-th_010.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/biotope/010.jpg) http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua2-biotope-th_004.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua2/biotope/004.jpg)

Sandrea
01-09-12, 13:07
Αυτα τα πλαστικα που βρίσκονται κάτω απο το χαλίκι τι ειναι? Πολυ όμορφο το ενυδρειο! Μπραβο ! :)

Kotsos
01-09-12, 23:22
Φίλτρο βυθού είναι, και στο πλάι στο κουτάκι είναι ο κυκλοφορητής..

Sandrea
02-09-12, 17:13
ααα... ειναι για να μαζεύονται η βρομιές πιο εύκολα ε? Ωραιο! :D

Kotsos
03-09-12, 14:47
Εε είναι άλλος ένας τύπος φίλτρου:D
Το μειονέκτημα είναι οτι δεν μπαίνουν φυτά όμως..

delta66
03-09-12, 14:50
Ειμαι της γνωμης οτι εχεις βαλει παρα πολυ χαλικι για ενυδρειο χωρις φυτα και με τοσο χαμηλο υψος.
Εκτος αν το εχεις για να σκεπαζει τις σχαρες.
Παντως τρωει ολο το χωρο, που θα μπορουσε να ηταν νερο.

Kotsos
03-09-12, 14:56
2 εκατοστά είναι το χαλίκι.. 1 δηλαδή και 1 οι σχάρες:)
Μπορώ να βγάλω λίγο, αλλα γενικά είναι οριακα. Στο μεγαλύτερο μέρος, είναι ίσα ίσα μια στρώση πάνω στα πλακάκια..

AnthonyT.
16-02-13, 21:04
Πολυ ωραίο!!.Εμ,υπάρχει και 60λιτρο ενυδρείο του ίδιου τύπου??;);)

Kotsos
17-02-13, 13:58
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα τόσα λίτρα στον αέρα:D..