PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για κιχλιδες


greenjanek
15-02-11, 13:21
Έχω ένα juwel rio 180 (101x41x50) με ένα επιπλέον φίλτρο eheim ecco 2236.

Μου αρέσουν τα apistogramma και τα ramirezi. Θέλω να έχω διάφορα είδη και να είναι ειρηνικά μεταξύ τους. Το νερό της βρύσης έχει ph 7.4. Για αρχή μπορώ να ρίξω το ph με τύρφη, αργότερα ίσως πάρω μια φθηνή όσμωση.


Ευχαριστώ.

sonic
15-02-11, 16:15
γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα απο τα δυο ειδη σε χαρεμακι διοτι πιστευω αν βαλεις και τα δυο θα πιασουν απο μια γωνια το καθενα και οποτε πεφτει το ενα στον δρομο του αλλου θα γινεται πολεμος αμα ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης παντως εκανες πολυ ωραια επιλογη και εγω τα λατρευω αυτα τα ψαρια

Giorgos
15-02-11, 16:21
Αφου σου αρεσουν αυτα τα ψαρια, επελεξε μονο ενα ειδος για το ενυδρειο σου. Σε καμια περιπτωση μη βαλεις απιστογραμμα μαζι με ραμιρεζι μιας και το ενυδρειο σου ειναι μικρο για να μπορεσουν τα ψαρια αυτα να ζησουν ειρηνικα.

Αν επιλεξεις απιστογραμμα, τα περισσοτερα ειδη ζουν σε μορφη χαρεμια... 1 αρσενικο - 3+ θηλυκα.
Στην περιπτωση των ραμιρεζι, φροντισε να ειναι ζευγαρι, οχι χαρεμι.

Απο εκει και περα, μπορεις να βαλεις καποιο ειδος Corydoras, ενα κοπαδι tetra ή Nannostomus της αρεσκειας σου.

Κανε μια αναζητηση, βρες φωτογραφιες μελων και θα παρεις πολλες ιδεες.

greenjanek
15-02-11, 16:44
Αν βάλω ένα ζευγάρι ramirezi θα μπορώ να βάλω άλλα είδη ψαριών ;

ευχαριστώ !

sonic
15-02-11, 16:51
Φυσικα και μπορεις αλλα αμα θελεις αναπαραγωγη καλο ειναι να μην βαλεις
αμα παντως δεν θελεις αναπαραγωγη μπορεις να βαλεις corydoras ,ροδοστομους,νεον και γενικα οτι θελεις εσυ αρκει να συμβαδιζουν οι απετησεις τους και να μπορουν να συνυπαρξουν μεταξυ τους.

greenjanek
15-02-11, 17:33
Θα μου άρεσε να έβαζα ένα κοπάδι neon tetra. Δεν θα έχουν πρόβλημα με τα ramirezi ;
10 neon είναι καλά για κοπάδι ; Τι αλλά ψάρια θα μπορούσα να βάλω που να είναι συμβατά να έχουν ωραία χρώματα και να μην υπάρχει πρόβλημα χώρου ; Η αναπαραγωγή δεν με ενδιαφέρει.

sonic
15-02-11, 21:54
τοτε εισαι μια χαρα με αυτα που αναφερεις συνεχισε και περιμενουμε φοτο

Giorgos
16-02-11, 11:09
Μου φαινεται πως διαβαζεις επιλεκτικα. :grin:
Απο εκει και περα, μπορεις να βαλεις καποιο ειδος Corydoras, ενα κοπαδι tetra ή Nannostomus της αρεσκειας σου.

Κανε μια αναζητηση, βρες φωτογραφιες μελων και θα παρεις πολλες ιδεες.