PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόπειρα για Ταγκανίκα... μέρος 3ο


QS-Plan
14-02-11, 17:53
Λοιπόν, είμαστε σε καλό δρόμο... θεωρητικά... σε πείσμα των κακών μου συνηθειών, ήδη υπάρχουν ψαράκια στο 120ρι...
5 πανέμορφα Julidochromis transcriptus τα οποία μετακομήσαν από τον Κλεόβουλο και περιμένω σε 2-3 μέρες να μου έρθουν από Αθήνα και τα Neolamprologus brevis...

Προς το παρόν, ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες που έχω τραβήξει...
http://s1239.photobucket.com/albums/ff503/QS-Plan/120lt%20aquarium/


Σχόλια/παρατηρήσεις/κλπ κλπ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ !!!!

kostaskich
14-02-11, 18:04
καλη συνεχεια κωστα,ευχομαι να πανε ολα καλα .μου αρεσε το στησιμο αν και οι φωτο ειναι λιγο σκοτεινες.:smt041

QS-Plan
14-02-11, 18:05
που να ανεβάσω και τις πρώτες που έβγαλα... θαρρείς ήμουν στην άβυσσο...

νά'σαι καλά Κώστα, σε ευχαριστώ !!!

Κλεόβουλος
14-02-11, 18:07
Επιτέλους!:smt041
Μας έσκασες αλλά μάλλον άξιζε τον κόπο :grin:
Με το καλό και τα brevis.
(τώρα κάποιος πρέπει να σου μάθει φωτογραφία:smt035)

QS-Plan
14-02-11, 18:10
thank you καπιτάν...

τώρα που θα μου έρθουν και οι μακρο οι φακοί, θα με παρακαλάτε για να αποθανατίζω τα καμάρια σας..... :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

QS-Plan
15-02-11, 12:42
και μερικές σημερινές φωτος...

Κλεόβουλος
15-02-11, 12:45
Ζωγραφιές είναι τα μωρά μου :smt052

QS-Plan
15-02-11, 12:47
που και να μεγαλώσουν.....

η πλάκα είναι ότι παρόλο που αναβοσβήνει το #$%^@#$Υ% το φλας, δεν μασάνε μία και κάθονται να ποζάρουν...

QS-Plan
16-02-11, 21:13
Επιτέλους!!!!!!!

Μόλις παρελήφθησαν 6 πανέμορφα neolamprologus brevis !!!:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt0 41

bokostas
17-02-11, 02:03
Μεγειές, περιμένουμε φωτό από τον συνδυασμό brevis και transcriptus.:smt041

QS-Plan
18-02-11, 00:03
νά΄σαι καλά Κώστα.

φωτος έβγαλα χθες... θα βγάλω και σήμερα όταν πάω στο γραφείο οπότε και θα τις ανεβάσω...

με το που μπήκαν μέσα.... εντελώς μοντέλα.... προς το παρόν εξερευνούν τις πέτρες και σαλιαρίζουν και με τα τρανσκρίπτους και μεταξύ τους... στα κελύφη να δούμε πότε θα πάνε.... τζάμπα τρώγαμε τους σάλιαγκες???
-------------------------
μόλις ανέβασα τις φωτο από τα brevis.... είναι στο ίδιο άλμπουμ με τα τρανσκρίπτους

http://s1239.photobucket.com/albums/ff503/QS-Plan/

από τα 6 που πήρα, σήμερα βλέπω μόνο τα 3...

έχω ήδη μια απώλεια... το βρήκα μπλεγμένο στο bolbitis που είχα μέσα.... ο bolbitis κοσμεί ήδη έναν κάδο... αλλά τελικά μάλλον το αποχαιρέτησα το ψαράκι από στρες... είχε και δαγκωμένη την ουρίτσα του....

έψαξα όπου μπόρεσα, αλλά τα άλλα 2 άφαντα... ας ελπίσουμε ότι είναι μέσα σε κανένα κοχύλι....

bokostas
18-02-11, 09:43
Kρίμα βρε το ψαράκι, μάλλον δεν άντεξε την ταλαιπωρία του ταξιδιού και το στρες της προσαρμογής, τον μπολμπίτης άδικα τον πέταξες.
Ελπίζω να βρεις τα άλλα 2 ζωντανά, κάνε και τις μετρήσεις σου καλού-κακού και καμιά αλλαγή νερού για τον φόβο των Ιουδαίων.
Οι φωτογραφίες σου πάντως βελτιώνονται με γεωμετρική πρόοδο και τα ψάρια είναι πανέμορφα.

lion
18-02-11, 12:21
Kρίμα το ψαράκι, έκανε μακρινό ταξίδι και δεν άντεξε :(

Αλλά έχεις και πολλά κελύφη σαλλιγκαριών και στρεσάρεις τα ψαράκια αφού δεν ξέρουν σε ποιό να εγκατασταθούν :confused:.

Βγάλε μερικά (και φέρτα μου την Κυριακή :grin:)

pagos4
18-02-11, 18:50
Καλώς τα δέχτηκες!!!

Δεν νομίζω κατά τη μεταφορά τα ''κακάσχημα'' brevis σου , να παρενόχλησαν τα ''κουκλιά'' μου.
:D:D:D

QS-Plan
19-02-11, 20:46
Kρίμα βρε το ψαράκι, μάλλον δεν άντεξε την ταλαιπωρία του ταξιδιού και το στρες της προσαρμογής, τον μπολμπίτης άδικα τον πέταξες.
Ελπίζω να βρεις τα άλλα 2 ζωντανά, κάνε και τις μετρήσεις σου καλού-κακού και καμιά αλλαγή νερού για τον φόβο των Ιουδαίων.
Οι φωτογραφίες σου πάντως βελτιώνονται με γεωμετρική πρόοδο και τα ψάρια είναι πανέμορφα.

Κώστα, εκείνη τη στιγμή όταν είδα το ψαράκι πλεγμένο στον βολβίτη, μαζί και με την άγνοια μου... οδήγησε τον βολβίτη στο μπιν...
Σήμερα τα ξαναμέτρησα.... σύνολο είμαστε στα 4... ψάχνω άλλο ένα...
Μετρήσεις έκανα μόλις βρήκα το πρώην ζωντανό, και οι τιμές μου ήταν

ΝΗ3/ΝΗ4 = 0
NO2 = 0
ΝO3 = 10


Kρίμα το ψαράκι, έκανε μακρινό ταξίδι και δεν άντεξε :(

Αλλά έχεις και πολλά κελύφη σαλλιγκαριών και στρεσάρεις τα ψαράκια αφού δεν ξέρουν σε ποιό να εγκατασταθούν :confused:.

Βγάλε μερικά (και φέρτα μου την Κυριακή :grin:)

Λεωνίδα, έχεις κακό σκοπό... να μου χαλάσεις την δίαιτα και να με βάλεις να περιδρομιάζω γλοιώδης άστεγους σάλιαγκες..:D:D:D

Καλώς τα δέχτηκες!!!

Δεν νομίζω κατά τη μεταφορά τα ''κακάσχημα'' brevis σου , να παρενόχλησαν τα ''κουκλιά'' μου.
:D:D:D

Δημήτρη... καλώς μου τα κράτησες ώστε να τα δεχτώ.... τελικά κατάλαβα τι έγινε.... μάλλον δεν άντεξε την γοητεία από τα κουκλιά σου και αυτοκτόνησε... :D:D:D


Πάντως, ήδη έχω βάλει το stress coat της ΑΡΙ καθώς και το seachem prime... κατόπιν εορτής.... ελπίζω να κάνει καλό...
-------------------------
Η αλλαγή νερού θα γίνει αύριο ή μεθαύριο....
-------------------------
λάθος λινκ ειχα βάλει... οι νέες φωτος των μπρεβις είναι εδώ...

http://s1239.photobucket.com/albums/ff503/QS-Plan/120lt%20aquarium%20-%20Neolamprologus%20brevis/