PDA

Επιστροφή στο Forum : μωρα κριμπς


Geovai
12-02-11, 17:33
Να ρωτησω κατι? τα μικρα των κριμπς σε ποσο καιρο θα μπορουν να κολυμπουν χωρισ την προστασια των γονιων?

Πάνος
12-02-11, 21:13
1. αν εννοεις απο ποτε μπορουν να ειναι ανεξαρτητα.....απο τη γεννηση τους. αν τα βαλεις μονα τους σε ενα ενυδρειο θα επιβιωσουν, δεν εξαρτωνται αμεσα απο τους γονεις παρα μονο για προστασια.
2.αν εννοεις ποτε σταματουν οι γονεις να τα προσεχουν....τα δικα μου σε ενα μηνα τα "παρατησαν" γιατι ενδιαφερονταν για καινουρια γεννα.
3.αν εννοεις ποτε θα ειναι ασφαλη χωρις τους γονεις να τα προστατευουν απο αλλα ψαρια...αυτο ειναι θεμα του πως τρεφονται αρα και ποσο θα μεγαλωσουν σε ενα Α διαστημα καθως και απο τι συγκατοικους κινδυνευουν.

Geovai
13-02-11, 23:30
1. αν εννοεις απο ποτε μπορουν να ειναι ανεξαρτητα.....απο τη γεννηση τους. αν τα βαλεις μονα τους σε ενα ενυδρειο θα επιβιωσουν, δεν εξαρτωνται αμεσα απο τους γονεις παρα μονο για προστασια.
2.αν εννοεις ποτε σταματουν οι γονεις να τα προσεχουν....τα δικα μου σε ενα μηνα τα "παρατησαν" γιατι ενδιαφερονταν για καινουρια γεννα.
3.αν εννοεις ποτε θα ειναι ασφαλη χωρις τους γονεις να τα προστατευουν απο αλλα ψαρια...αυτο ειναι θεμα του πως τρεφονται αρα και ποσο θα μεγαλωσουν σε ενα Α διαστημα καθως και απο τι συγκατοικους κινδυνευουν.

για το δευτερο ρωτουσα. σε ποσο καιρο θα αφησουν ελευθερα τα μικρα. Σε ενα μηνα ομως θα εχουν αποκτησει ικανοποιητικο μεγετηοσ ωστε να μην απειλουνται απο τους αλλους κατοικους? Τους ξιφοφορουσ περισσοτερο φοβαμαι που δεν καθονται σε ησυχια!!

Giorgos
14-02-11, 10:22
Οι ξιφοφοροι δυσκολα να φανε κριμπενσις ενος μηνα.
Καλου κακου, δεν εχεις καποιο μικρο ενυδρειο να τα βαλεις για λιγο καιρο μεχρι να παρουν κι αλλο μεγεθος;

bokostas
14-02-11, 13:15
Επειδή έχω κι εγώ γέννες κριμπς στο ίδιο ενυδρείο με ξιφοφόρους, σε διαβεβαιώ ότι αυτοί προσπαθούν να τα φάνε (και τα καταφέρνουν σε κάποιο βαθμό)
μόνο τον πρώτο μήνα που οι γονείς τα προσέχουν, όταν τα παρατούν στην τύχη τους, έχουν μεγαλώσει αρκετά και οι ξίφοι δεν ενδιαφέρονται.

Geovai
14-02-11, 15:22
Ok. Το οτι τα κριμπσ εχουν καλη αμυνα στις επιθεσεις ειναι αληθεια! Και δεν κολονουν στις επιθεσεις. απλως και οι ξιφοφοροι δεν πανε πισω!

Geovai
17-02-11, 10:56
Ρε παιδιά τι έγινε; Ένα μόνο επιβίωσε από τα μωρά. Μέσα σε μια νύχτα τι πάθαμε; Έχω μια φοβία αλλα δεν είμαι σίγουρος πως επέδρασε αυτό. Είχα ξεχάσει ανοιχτό το φως του δωματίου όλη νύχτα με αποτέλεσμα να φωτίζεται το ενυδρει σχεδόν 24 ώρες. Φταίει αυτό μήπως;

Giorgos
17-02-11, 11:15
Δεν καταλαβα. Τα μωρα χαθηκαν ενω βρισκονταν στο ενυδρειο με τους γονεις τους;

Geovai
17-02-11, 12:48
Δεν καταλαβα. Τα μωρα χαθηκαν ενω βρισκονταν στο ενυδρειο με τους γονεις τους;

ναι. μονο ενα βρηκα να ακολοθει τουσ γονεις. καταγεραν να τα φανε τα αλλα ψαρια?

Giorgos
17-02-11, 14:41
Αμα δεν τα ειδες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Ισως τα προλαβαν τα αλλα ψαρια... ισως τα εφαγαν οι γονεις (ειναι συνηθες οταν νοιωθουν να απειλουνται). Δωσε τους λιγο χρονο και θα τα καταφερουν καλυτερα στις επομενες προσπαθειες τους.

Geovai
18-02-11, 11:10
Αμα δεν τα ειδες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Ισως τα προλαβαν τα αλλα ψαρια... ισως τα εφαγαν οι γονεις (ειναι συνηθες οταν νοιωθουν να απειλουνται). Δωσε τους λιγο χρονο και θα τα καταφερουν καλυτερα στις επομενες προσπαθειες τους.

Και γω το δεύτερο φοβαμαι. Μήπως να τους εξασφαλίσω μια καλύτερη φωλιά μήπως για να αποκτήσουν σιγουριά;

Giorgos
18-02-11, 12:19
Το καλυτερα ειναι να εχουν περισσοτερες απο μια φωλιες-σπηλιες ωστε να επιλεγουν αυτα την καταλληλοτερη.