PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουνούπια για χρυσόψαρα;


soulmate
04-06-03, 23:06
Αναρωτιέμαι αν ένα κοινό κουνούπι, που μόλις σκότωσα, θα αποτελούσε ένα ασφαλές γεύμα για τα χρυσόψαρα μου..

mikenuke
05-06-03, 10:19
Η καλυτερα ας το γενικευσουμε και ας πουμε αν κανουν για ολα τα ψαρια. Η τουλαχιστον το εξης: σκοτωνω ενα κουνουπι και το ριχνω μεσα...αυτα που δε θα το φανε παει να πει πως δεν τους αρεσει, αυτα που θα το φανε θα το φαν επειδη τους αρεσει και κανει η απο περιεργεια η οποια σκοτωνει την γατα, και εν προκειμενο το ψαρι!

Προχθες ειχα ριξει ενα και το εφαγε ενα γκαπι.

soulmate
05-06-03, 19:06
Τελικά κάνει να το ταίσεις, ή δεν κάνει;

Ιδού η απορία...

Any ideas? :roll:

tasos
05-06-03, 21:04
Είναι σχετικά απίθανο να ολοκληρώσεις τον κύκλο κάποιου παρασίτου με το κουνούπι που πιθανά σε τσίμπισε,οπότε ΔΩΣΤΟ!!!Γιατίνα μην κάνει,τέτοια δεν τρώνε στη φύση;Μη μου πείς οτ΄΄ι το έχεις φυλαγμένο ακόμα; :lol:

lasal
05-06-03, 23:30
Οικολογικα
Σε μερικές λίμνες χρησιμοποιουν εναν τύπο που μοιάζει με θηλυκό guppie.
Τα έχουν για να τρεφονται αποκλειστικά με κουνούπια και κάνουν καλύτερη δουλειά απο το........ράντισμα.
Το κάνουν για οικολογικούς λόγους
:evil: ελπιζω να καλύφθηκε το θέμα με τα κουνούπια.

halvas69
05-06-03, 23:41
Gambusia affinis - western mosquitofish
χε,χε ότι το μελετήσατε, είχαμε πάει με τον Pokou πριν από 2 εβδομάδες σε κοντινή λίμνοθάλλασα και σε ένα ποταμάκι πιάσαμε μερικα τέτοια.
Φιλοξενούμε μερικά τέτοια στα ενυδρεία μας.....κανονικοί κυνηγοί τα άτιμα !

halvas69
05-06-03, 23:45
αααα πιάσαμε και 2 γαρίδες, αλλά μετά την πρώτη εβδομάδα δεν τις ξαναείδα στο ενυδρείο........
Λέτε να την κοπάνησαν ή........... (μάλλον)

fighterfish
06-06-03, 15:51
μια χαρά είναι τα κουνουπάκια, o fighterakos Μου τα έκανε μια χαψιά, καθότι τον ταίζανε οι δικοί μου όποτε σκοτώνανε τα βραδυα του καλοκαιριου. Τους τονείχα αφήσει να τον προσέχουν....

ahar
19-06-03, 11:58
Τα Gambusia Affinis ειναι και γ**ω τους κουνουποφάγους αλλα ουέ και αλίμονο αν τα βαλετε με απλα γκαπακια.....

Μια μονο φορα έχω ξαναδει ψαρι να "περπατάει" στην επιφάνεια του νερου, και ήταν στην Λευκάδα με ένα κοπαδι σαβριδια που τα κυνηγουσε ένα δελφινι μεσα στην παραλια με τους λουόμενους... :D

Τα γκαπακια δεν θα αντέξουν όυτε 10 λεπτα μαζι τους... παρολο που έχουν ίδιο μεγεθος και εξωτερικη εμφανιση...

Ειδικα τα θυλικα gambusia θυμιζουν λίγο πιτ μπουλ όσον αφορα το πείσμα.....

Πριν απο 3 χρόνια είχα παρει 4 ζευγάρια απο το άλσος του Χαϊδαριου (με την αδεια του φύλακα φυσικα) και μου ξετιναξανε ενα 60αρι ενυδρείο γεματο γκαπακια (35+) .
Μετα αρχισαν να ξετιναζουν η μια την άλλη όσπου έμεινε 1 θυλικια με το χαρεμι της απο αρσενικα.

Θελουν καλο χλοοταπητα και επιπλεοντα χορτο για τα μικρα αν σας γεννησουν (δεν βλεπω κανενα τροπο να το αποφύγετε :) ) κατα προτήμηση Ρικια ή /και λεμνα . Στην αρχη θα ξυνισουν λίγο τα μουτρα τους στα flakes αλλα μετα τους αλλαζουν τα φώτα... επισις θα έχετε πολυ καλα αποτελεσματα με κατασκευασμένη τροφή (τους έριχνα καρδια που είχα φτιάξει για τα δισκάκια μου ).

Στην αρχη θα σας φαίνονται γκριζα , αλλα με τον καταλληλο φωτισμο (σποτακια) αναδυκνειουν κατι φανταστικους αν και αχνούς ιριδισμους σε όλο το σώμα.

Για αλλαγές νερου χρησιμοποιούσα νερο απο ένα πλαστικο βαρέλι στο μπαλκονι όπου , γιατι αραγε, γεννουσαν και τα κουνούπια :D

Αυτα τα ολιγα...
(αν και μάλλον πρεπει να ανοιξω νεό thread μονο γιατα affinis....)

Giorgos
19-06-03, 21:21
(αν και μάλλον πρεπει να ανοιξω νεό thread μονο γιατα affinis....)
Πολύ σωστά. Το τελευταίο post ήταν λίγο off topic.