PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για γαριδες


rastafarian
12-02-11, 12:49
Λοιπον ενυδρειο 110 λιτρα με 8 αρλεκινους,2 οτοκυκλους και 5 red cherry(η μια ειναι ετοιμη να γεννησει)Η ερωτηση μου ειναι τι αλλο ευκολο ειδος γαριδας θα μπορουσα να βαλω εκτως απο amano?Να πω οτι θα μπει και ενα ζευγαρι dwarf gourami ακομα.Περιμενω τις προτασεις σας!
Ευχαριστω!

kifinas
16-02-11, 01:51
Οι νεογενητες γαριδες τρωγονται ευκολα απο καθε ειδους ψαρι που θα βαλεις μεσα.

Εγω σε κοινωνικο με chery και αμανο, υποψιαζομαι οτι οι amano κυνηγανε οτι μικρο βρουν μπροστα τους (ειναι θυρια βεβαια).

Αν θελεις να πολαπλασιαστουν γρηγορα οι γαριδες σου μονο σε δικο τους ενυδρειο θα τα καταφερεις.

Φιλικα

Raven
16-02-11, 02:26
Οι νεογενητες γαριδες τρωγονται ευκολα απο καθε ειδους ψαρι που θα βαλεις μεσα.

Εγω σε κοινωνικο με chery και αμανο, υποψιαζομαι οτι οι amano κυνηγανε οτι μικρο βρουν μπροστα τους (ειναι θυρια βεβαια).

Αν θελεις να πολαπλασιαστουν γρηγορα οι γαριδες σου μονο σε δικο τους ενυδρειο θα τα καταφερεις.

Φιλικα
Εχετε δει ποτε, σοβαρο εκτροφεα του εξωτερικου να εχει amano μζι με CRS (η αλλα μικροσωμα ακριβα ειδη γαριδων ) ? Υπαρχει λογος και ειναι αυτος που αναφερει ο Χρηστος. Οι Αμανο σκοτωνουν και τρωνε νεογεννητα γαριδοπουλα. Οχι πολλα και οχι παντα...αλλα ειναι διαπιστωμενο οτι το κανουν.
Απο ψαρια το μονο ασφαλες 100% ειναι οι Οτοκυκλοι.

rastafarian
16-02-11, 17:56
Δηλαδη να μην βαλω αλλο ειδος γαριδας μαζι μ αυτα που εχω?Δεν εχω amano μεσα στο ενυδρειο μου..

Raven
17-02-11, 01:21
Aν θες οπωσδηποτε να βαλεις κι αλλο ειδος, μπορεις να βαλεις red nose, green babaulti ή tiger.

rastafarian
17-02-11, 11:05
Aν θες οπωσδηποτε να βαλεις κι αλλο ειδος, μπορεις να βαλεις red nose, green babaulti ή tiger.

Αυτες που μου προτεινεις Raven ειναι ευκολες στη διατηρηση τους?

Raven
17-02-11, 15:14
Οι tiger θελουν σχετικα μαλακο νερο και ΡΗ απο ελεφρα οξινο εως ελαφρα αλκαλικο αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολες οσο οι υπολοιπες Caridina.

rastafarian
17-02-11, 19:10
Οι tiger θελουν σχετικα μαλακο νερο και ΡΗ απο ελεφρα οξινο εως ελαφρα αλκαλικο αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολες οσο οι υπολοιπες Caridina.

Στις συνθικες του νερου που χρειαζονται ειμαι μεσα,το μονο που σκεφτομαι ειναι η θερμοκρασια μην ανεβει πανω απο 25..Να δοκιμασω λες?να δοκιμασω με tiger η με blue tiger?μπορω να τις βρω ευκολα αυτες τις γαριδες?

Alex_Salonica
17-02-11, 19:36
Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις ευαίσθητα είδη όπως οι blue tiger(άσε που είναι σχεδόν αδύνατο να τις βρεις). Το θέμα τις θερμοκρασίας είναι επίσης σοβαρό, τα περισσότερα είδη δεν αντέχουν για πολύ θερμοκρασίες πάνω από 27C

rastafarian
17-02-11, 21:23
Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις ευαίσθητα είδη όπως οι blue tiger(άσε που είναι σχεδόν αδύνατο να τις βρεις). Το θέμα τις θερμοκρασίας είναι επίσης σοβαρό, τα περισσότερα είδη δεν αντέχουν για πολύ θερμοκρασίες πάνω από 27C

Λες να δοκιμασω με tiger?αυτες θα τις βρω ευκολα?το θεμα της θερμοκρασιας το σκεφτομαι για το καλοκαιρι,τωρα εχω σταθερα 25